• BIST 104.862
  • Altın 229,806
  • Dolar 5,4794
  • Euro 6,2177
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 5 °C

Şoförler sektörün zencileri mi?

Şoförler sektörün zencileri mi?
ARO Başkanı Osman Özbuldu bir türlü hakları verilmeyenler için soruyor: Şoförler turizm sektörünün zencileri mi?

ANTALYA- ARO Başkanı Osman Özbuldu bir türlü hakları verilmeyenler için soruyor: Şoförler turizm sektörünün zencileri mi? Turizm şoförlerin yeterince dinlendirilmeden direksiyonun başına geçilerek çalışmasına göz yumuluyor.  Özbuldu “Sosyal güvenceden yeterince yararlandırılmıyor.  Düşük ücretle çalıştırıldıkları ve daha önemlisi, adeta turizmin zencileri olarak görüldüğü bir süreçte turist rehberlik hizmetini vermenin zorluğunu yaşıyoruz” dedi.
ARO Başkanı Osman Özbuldu  şunları yazdı:

''Turizm yapma amaçlı ülkemize gelmiş turist konuklarımıza, turizmin önemli ayaklarından  olan Turizm ulaşım sektörü adına, seyahatleri esnasında kimler tarafından ve  nasıl bir çalışma koşulları içinde hizmet verilmektedir'' sorusuna verilecek cevap, söylemek gerekirse hiçte iç açıcı değildir.

Turizm şoförlerinin pek çoğu donanımlarıyla, Türk turizmine hizmet üretmede uygun ve yeterli değildir.Tur güvenliği ve turizmin yapılabilirliği için turizm ulaşımında her sürücü belgesi olan herkes'in yer alması önlenmelidir. Turizm ciddi bir iştir ve turizm şoförleri çok önemli işlevler yapmaktadırlar.

4848 sayılı kanun kapsamında turizmle ilgili her tür düzenlemeyi yapma yetkisine sahip olan Kültür ve Turizm Bakanlığı, sektörün her alanında olduğu gibi turizm taşımacılığına, özellikle, turizm şoförlerine yönelik bir çalışma yürütmeli ve ulaşımdaki keyfiliğe  bir denetleme getirmelidir.Turizmin Türkiye için önemi vurgularken, güvenli bir turizm ulaşımının alt yapısı tesadüflere bırakılmamalıdır.

Turist rehberleri, Daha önce hiç taşıt aracı kullanmamış, kullandığı aracı tanımayan veya turizm tecrübesi yeterince olmayan  şoförlerle turizm yapma durumunda kalmaktadırlar.

Turizm güvenliğinde ve tur organizasyonunda şoförün tecrübesi, donanımı ve taşıma araçının pozitif niteliği turist rehberinin performansına olumlu katkılar sağlar,işini kolaylaştırır.Tur güzergahını bilen, turistle iletişim kurmakta sorun yaşamayan turizm şoförü hizmetin kalitesini yükseltir. Aksi durum, turu karmaşa içine sokar, tur müşterisinin beklentilerinin karşılanmasında hayal kırıklığına sebep olur.

Tecrübeli turizm şoförü turist rehberiyle kurduğu uyumlu çalışmayla rehberin omuzlarındaki  sorumluluğu paylaşır. Fotoğraf çekmek için durulan seyir teraslarında ve ihtiyaç gidermek için durulan mola yerlerinde gezideki turist rehberine ve misafirlere yardımcıdır.

Kitle turizminin olumsuz etkisiyle, sektörün pek çok alanında olduğu gibi, turizm ulaşımında da  acemilikle,  profesyonellik eşit değerlendirildiğinden, ucuz emek tercih nedeni olduğundan ve yoğun

çalışma  temposunu da söz konusu edersek, yapılan tur organizasyonlarında  güvenli sürüş ve dolayısıyla tur güvenliği tesadüflere dayanmaktadır.

Bilindiği gibi, sezon içinde pek çok turizm şoförü konaklamadan tasarruf sağlanmak amaçlı olarak kendi araçlarında uyumak zorunda bırakılmaktadır. Ve  daha da ilginçi , turistleri taşıdıkları turistlik tesislerin kapısından içeri bile sokulmamaktadır. Düşündürücü değil mi?

2008 yılının bir önceki yıla göre daha yoğun yaşanacağı  varsayımıyla, turizm ulaşımındaki genel anlayış ve uygulamalarda  (yaz boz tahtasına dönen SRC uygulamaları dahil) hemen hemen hiçbir olumlu değişimtespiti söz  konusu dahi değilken, işini bilen ve dinlenmiş bir turizm şoförüyle birlikte çalışmayı dilemekten başka seçenek yok gibi, ne dersiniz ?

Bir de buna, sosyal güvenceden yoksunluk,  yetersiz gelir ve psikolojik sorunlar ilave edilince turizmdeki tekerlerin ne bedelle döndüğü daha anlaşılır olacaktır.

Turist rehberleri olarak, Özel hayatlarından önemli bir zaman dilimini ve paralarını ayırıp,  turizm amaçlı ülkemize kadar gelen, misafirlerimizin mutlu ve sağlıklı bir şekilde Türkiye'den ayrılıp evlerine ulaşmalarını sağlamak durumundayız.

Yasal düzenlemelere aykırı olmasına rağmen yetkisiz araçların turizmdekullanılmasına izinverildiği, yasal çalışanlara karşı haksız rekabet ortamı sağlanmasıyla çeşitli mağduriyetlere neden olunduğu, turizm şoförlerin yeterince dinlendirilmeden direksiyonun başına geçilerek çalışmasına göz yumulduğu, sosyal güvenceden yeterince yararlandırılmadığı, düşük ücretle çalıştırıldıkları ve daha önemlisi, adeta turizmin zencileri olarak görüldüğü bir süreçte turist rehberlik hizmetini vermenin zorluğunu yaşayarak bilmekteyim.

Çünkü; Turizm ulaşımında her şey eski tas, eski hamam!

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.