• BIST 94.964
  • Altın 262,710
  • Dolar 5,7925
  • Euro 6,6019
  • İstanbul 31 °C
  • Ankara 26 °C

Skal'ın Paris'te 75. yıl kutlandı

Skal'ın Paris'te 75. yıl kutlandı
Hülya Aslantaş Fransa Parlamentosu'nda düzenlediği Skal International'ın 75. yıldönümü galasıyla dünya turizm tarihine geçti.

İSTANBUL  - Dünya Başkanı Hülya Aslantaş, Fransa Parlamento Sarayı"nda düzenlenen 90 ülkeden, 20 bine yakın üyesi olan, sivil toplum örgütü Skal International'ın 75 yıldönümü galasıyla kutlamasıyla dünya turizm tarihine geçti.

Skal International Dünya Başkanı Hülya Aslantaş'ın organize ettiği geceye, Fransa Parlamentosu Başkanı Bernard Accoyer, 35 ülkeden, 90 kulüpten, 200'ün üzerinde Skal üyesi ve dünya turizm sektörünün liderleri katıldı.

Dünya turizminin bir endüstri olmasının büyük adımı sayılan Skal International ile ilgili Hotel Scribe'ye asılan 2'nci plakada, "Skal International'ın 75. kuruluş yıldönümü, 28 Nisan tarihinde, Dünya Başkanı Hülya Aslantaş ve 35 ülkeden gelen Skal üyelerinin katılımıyla kutlandı" yazısı asıldı.

Hotel Scribe'de yapılan basın toplantısının ardından, plakanın açılısını, Hülya Aslantaş, Skal Yönetim Kurulu Üyeleri ve Maison de France Başkanı Thierry Baudier birlikte yaptı.

Turizmde dünyanın en büyük sivil toplum örgütü olan Skal International'ın 75. kuruluş yıldönümü ile turizmin uluslararası bir endüstriye dönüşmesinin 75. yılı 27 Nisan tarihinde, Fransa Parlamentosu'nda düzenlenen görkemli gala gecesiyle kutlandı.

Dünya turizm liderlerini biraraya getiren gecede turizmciler, dünyaya 'dostluk ve barış ile turizm' mesajı verdi.

 

Skal International Dünya Başkanı Hülya Aslantaş'ın düzenlediği Skal International 75 Kuruluş Yıldönümü Gala Gecesi'ne Fransa Parlamentosu Başkanı Bernard Accoyer, Maison de France Başkanı Thierry Baudier, Türk-Fransız Parlamenter Dostluk Gurubu Başkanları Yaşar Yakış ve Mr. Diffenbacher, komite üyeleri, Skal International Yönetim Kurulu üyeleri, Eski Başkanlar, 35 ülke 90 kulüpten 200'ün üzerinde Skal üyesi ve dünya turizm sektörünün liderleri katıldı.

 

Skal turizmde dünyanın en büyük sivil tabanlı oluşumu

 

Görkemli gecenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Skal International Dünya Başkanı Hülya Aslantaş, "Geriye dönüp baktığımızda, 75 yıl önce Paris'te kurulan Skal International, bugün, turizm ve seyahat alanında, dünyanın en geniş tabanlı ilk resmi birlikteliğidir. 90 ülke, 500 kulüp ve 20 bine yakın üyenin bir arada olduğu, dünyanın en büyük sivil tabanlı oluşumudur" dedi.

 

1930'lu yıllarda seyahat ve turizm henüz bir endüstri olarak anılmaz iken, bugün dünyanın en büyük endüstrilerinden biri olduğunu anlatan Hülya Aslantaş, "1930'lu yıllarda, dünya turizmdeki rakamlar, birkaç milyon ile anılırken, 1960'lı yıllardan itibaren turizm ciddi bir atak gösterdi. 1960'larda 70 milyon olan turist sayısı, 1990'larda 500 milyona, 2008 yılında ise, 900 milyonun üzerinde kişiye ulaştı. Dünya Turizm Örgütü'nün '2020 Vizyonu' başlıklı raporuna göre; 2020 yılında dünyada 1.5 milyar kişinin seyahat edeceği öngörülmektedir. Artık turizm, dünyanın en büyük sanayileri arasına, 'bacasız sanayi' olarak girmiştir" diye konuştu.

 

Başkanlık teması 'Kültürlerin Buluşması'

 

Başkanlık teması olarak 'Kültürlerin Buluşması'nı seçtiğini kaydeden Hülya Aslantaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

 

"Ben medeniyetlerin keşiştiği, birbiriyle armoni ve telorans içinde yüzyıllar boyunca yaşayan bir ülkeden, Türkiye'den geldiğim için Başkanlık temam olarak 'Kültürlerin Buluşması'nı seçtim. Bu temam ile Skal üyelerime, dünya turizm sektörünün temsilcileri olan bizlerin, seyahat programlarımıza birbirimizin kültürlerini tanıyacak daha çok unsurları eklediğimizde, ülkeler arasında dostlukların gelişeceğini ve böylece son günlerde dünyanın da çok büyük ihtiyacı olan barış ve dostluğun gelişmesinde, biz turizmcilerin birer barış elçileri olarak rolümüzün olduğunu belirtmek istedim. Unutmamalıdır ki, seyahat ve turizm, dünyadaki öyle bir tek endüstridir ki, ekonomik boyutu ve yeni iş imkanları sağlamasının ötesinde, çok ulvi bir görevi daha vardır. O da, yanlış algılamaların ve ön yargıların önüne geçilmesiyle, insanları ve toplumları birbirine yakınlaştırmasıdır"

 

Türkiye ve Fransa Bayrakları birarada

 

2009 yılının Fransa'da Türk yılı olduğunu hatırlatan Hülya Aslantaş "Aynı zamanda, tam da, Fransa'da Türk yılının olduğu ve Temmuz ayında başlayacak etkinliklerin öncesinde, Türk ve Fransız Bayraklarını Skal'ın 75. kuruluş yıldönümü gala yemeğinde biraraya getiriyor olmaktan büyük onur duyuyorum" şeklinde konuştu.

 

Başkan Hülya Aslantaş'ın açılış konuşmasının ardından Fransa Parlamentosu Başkanı Bernard Accoyer, Maison de France Başkanı Thierry Baudier ile ülkemizi temsilen AKP Milletvekili Yaşar Yakış ve Türk-Fransiz Dostluk komitesi Başkanı birer konuşma gerçekleştirerek 75 yıl önce Paris'te kurulan Skal International ile dünya turizm endüstrisinin 75.'nci yılını kutladı.

 

Konuşmalarında turizmin dünya ekonomisinin yanısıra dünya barışı ve dostluğuna çok büyük katkı sağladığını söylediler.

 

Konuşmaların ardından Skal International Dünya Başkanı Hülya Aslantaş, etkinliğin gerçekleşmesine büyük destek veren Fransa Parlamentosu Başkanı Bernard Accoyer ile Maison de France Başkanı Thierry Baudier'e birer teşekkür plaketi verdi.

 

Skal International Dünya Başkanı Aslantaş'ın 75. yıl konuşmasının metni

 

Fransa Parlamentosu Başkanı Sayın Bernard Accoyer, Türk ve Fransız parlamentoları dostluk komitesi Başkanları Sayın Yaşar Yakış ve Monsieur Diffenbacher, Skal International Yönetim Kurulu Üyeleri, Geçmiş Başkanlar, 5 kıtadan gelen Skal üyeleri, Dünya turizm sektörünün liderleri, Değerli misafirler, Hanımefendiler, Beyefendiler,

 

Turizmde, dünyanın en büyük sivil toplum örgütü olan Skal International'ın 75. yılı ile turizmin dünyada bir endüstri olmasının 75. yılını kutladığımız bu özel gecede, hoşgeldiniz konuşması yapıyor olmaktan büyük onur duyuyorum.

 

Dünyadaki bütün Skal üyeleri adına konuşmama bu akşamki iki ev sahibimize çok özel teşekkürlerimi ileterek başlamak istiyorum.

 

Fransız Parlamentosu'nun tarihi Tören Salonunu bizlere açarak desteklerini esirgemeyen ve bu anlamlı günü bizlerle paylaşan Fransa Parlamentosu Başkanı Sayın Bernard Accoyer'e, en derin şükranlarımızı sunuyoruz.

 

Önemli bir son dakika toplantısının olması nedeniyle aramızda olamamasına rağmen, bizlerden desteğini ve güvenini esirgemeyen Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul Günay'a, bu gece ilk defa dağıttığımız Skal'ın tarihçesi kitabı ve gala yemeği ev sahipliğinden dolayı en derin şükranlarımızı iletiyoruz.

 

1930'lu yıllarda, seyahat ve turizm henüz bir endüstri olarak anılmaz iken, bugün geldiği dev boyutlarını hayal etmek bile imkansızdı.

 

O yıllarda dünya turizmdeki rakamlar birkaç milyon ile anılırken 1960'lı yıllardan itibaren turizm ciddi bir atak gösterdi. 1960'larda 70 milyon olan turist sayısı, 1990'larda 500 milyona, 2008 yılında ise 900 milyonun üzerinde kişiye ulaştı.

 

Dünya Turizm Örgütü'nün 2020 Vizyonu başlıklı raporuna göre; 2020 yılında dünyada 1.5 milyar kişinin seyahat edeceği ve turizm gelirinin 2 trilyon dolar olacağı öngörülmektedir. Artık turizm, dünyanın en büyük sanayileri arasına, 'bacasız sanayi' olarak girmiştir.

 

Geriye dönüp baktığımızda, 75 yıl önce Paris'te kurulan Skal International, bugün, turizm ve seyahat alanında, dünyanın en geniş tabanlı ilk resmi birlikteliğidir. 90 ülke, 500 kulüp ve 20 bine yakın üyenin bir arada olduğu, dünyanın en büyük sivil tabanlı oluşumudur.

 

Esas vurgu olarak 'dostluk ve dostluğun gelişmesi' üzerine kurulan Skal'ın, değişen zamana ve farklı yaklaşımlara rağmen, tüm turizm profesyonellerini bir arada tutması, bu değerler ile bağlantılıdır. Aramızdaki dostluğun ve arkadaşlığın gelişmesi, bizleri bir arada tutan en önemli değerlerimizden biridir.

 

1980'li yıllardan itibaren, turizmin hızlı gelişen bir endüstri olmasıyla, rekabetin artmasıyla, hayatın hızlanmasıyla, Skal üyeleri de, profesyonel ve sosyal sorumluluklarının daha çok farkına vararak, daha çok hissederek, aynı zamanda birlikte iş yapabileceklerini keşfetmiştir.

 

'Doing Business Among Friends-Dostlar Arasında İşbirliği', 'Tourism Through Friendship and Peace- Dostluk ve Barışla Turizm', 'Sustainable Development in Tourism- Turizmde Sürdürülebilir Gelişme' gibi Skal hareketine uygun yeni sloganlar oluşmaya başlamıştır.

 

Bu gelişmeler de her geçen yıl Skal'a yeni boyutlar kazandırmıştır.

 

Mesela dünyada mass turizmin hızla güç kazandığı bir dönemde, turizmde kalitenin önemi ve bir yaşam biçimi olarak algılanmasını vurgulamak için ilk kez 1998'de 'Turizmde Kalite- SKALİTE Ödülleri' verilmeye başlandı. Skal İstanbul Kulübümüz tarafından başlatılan SKALİTE Ödülleri, şu an dünya genelindeki Skal kulüplerimiz tarafından uygulanmaktadır.

 

Yine, sürdürülebilir turizmin öneminin dünya çapında gündeme gelmesi için 2002 yılında başlattığımız 'Ekoturizm Ödülleri'nin bu yıl 8'ncisi vereceğiz.

 

Ben medeniyetlerin keşiştiği, birbiriyle armoni ve telorans içinde yüzyıllar boyunca yaşayan bir ülkeden, Türkiye'den geldiğim için Başkanlık temam olarak 'Kültürlerin Buluşması'nı seçtim. Başkanlık temam ile Skal üyelerime; dünya turizm sektörünün temsilcileri olan bizlerin, seyahat programlarımıza birbirimizin kültürlerini tanıyacak daha çok unsurları eklediğimizde, ülkeler arasında dostlukların gelişeceğini ve böylece son günlerde dünyanın da çok büyük ihtiyacı olan barış ve dostluğun gelişmesinde, biz turizmcilerin birer barış elçileri olarak rolümüzün olduğunu belirtmek istedim.

 

Unutmamalıdır ki seyahat ve turizm, dünyadaki tek endüstridir ki, ekonomik boyutu ve yeni iş imkanları sağlamasının ötesinde, çok ulvi bir görevi daha vardır. O da, yanlış algılamaların ve ön yargıların önüne geçilmesiyle, insanları ve toplumları birbirine yakınlaştırmasıdır.

 

Evet, 75 yıl önce Skal International'ı kuran kurucularımıza, huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyoruz. Çünkü onlar, daha 1'nci günden tüzüklerine, Skal'ın, din, dil, ırk ayrımı yapmayacak bir birliktelik olduğunu yazmışlardır. Ve, bizler, halen ayakta olarak, bugün burada, 35 ülkeden, 90 kulüpten, 200'ün üzerinde Skal üyemizin katılımıyla biraraya geldik.

 

Aynı zamanda, tam da Fransa'da Türk yılının olduğu ve Temmuz ayında başlayacak etkinliklerin öncesinde, Türk ve Fransız Bayraklarını Skal'ın 75. yıl kuruluş yıldönümü gala yemeğinde biraraya getiriyor olmaktan büyük onur duyuyorum.

 

Son olarak, bütün yönetim kurulumuz ve tüm skal üyelerimiz adına; bu gecenin başarısı için destek verenlere, sponsorlarımıza, dostlarımıza, bütün eski başkanlarımıza ve bu geceyi bizlerle paylaşan skal üyelerimiz ile tüm misafirlerimize geldikleri için bir kez daha teşekkürlerimi tekrar etmek istiyorum. "

 

SKAL İSTANBUL BAŞKANI KEMAL ÖZYİĞİT'İN AÇIKLAMASI

 

Sevgili Skal Kardeslerim,

 

Bugun 28 Nisan, Skal International'in kurulusunun 75. Yili..

Tum Skal Kardeslerimizin Dunya Skal Gunu kutlu olsun .....

 

Sevgili Kardeslerim,

 

SKAL'in kuruldugu sehir olan Paris'te, Dunya Baskanimiz Sevgili Hulya Aslantas'in organize ettigi muhtesem kutlama torenlerine Siz Kardeslerimizin adina katildik.

Dun gece Fransa Parlemento Binasında gerceklesen Kokteyl ve Gala Yemeginde, Fransa Meclis Baskaninin da katilimiyla Skal International'in 75. Yilini kutladik.

 

Bugun de Skal'in kurulusunu anmak icin yaptigimiz ziyaretlerden sonra, cok guzel bir gezi teknesinde gerceklestirilen Dunya Skal Gunu Yemeginde

her ulkeden gelen Skal Kardeslerimizle birlikte, hem bu cok ozel gunu en guzel sekilde kutladik,

hem de Dunyanin ilk Skal Kulubu olan Paris Skal Kulubu ile Dunyanin en buyuk Skal Kulubu olan Istanbul Skal Kulubumuz adina "Twinning of the Clubs" sozlesmesini imzaladik.

 

Bu ozel gunde gerceklestirdigimiz tarihi birliktelikten sonra, Istanbul Skal Kulubumuz ile Paris Skal Kulubu onumuzdeki aylarda ortak calismalarina basliyacaktir.

Paris kutlamalari ile ilgili fotograf ve detaylari Istanbul'a donunce sizlerle paylasmak dilegiyle, siz Skal Kardeslerimin Dunya Skal Gununu bir kez daha kutlar

ve Dunya Baskanimiz Hulya Aslantas'in Dunya Skal Gunu mesajini asagida bilgilerinize sunarim.

 

Skal Sevgi ve Saygilarimla,

 

Kemal Ozyigit

Baskan

Skal International Istanbul

 

SKAL INTERNATIONAL BAŞKANI HÜLYA ASLANTAŞ'IN KONUŞMASININ İNGİLİZCE METNİ

 

Dear Skålleagues,

 

Greetings from Paris, where the Executive Committee together with over 200 Skål Members from 35 Countries and 90 clubs have gathered to celebrate the 75th anniversary of SKÅL INTERNATIONAL.

 

Our Association which started first, as a Club of friends in Paris in 1932, was quickly transformed to become an International Association by the visionary Skål leaders who established the A.I.S.C. Association International des Skal Clubs. The historical meeting was held at HOTEL SCRIBE in Paris on 28 April 1934 where Skål International was officially formed, thus WORLD SKÅL DAY which we celebrate every year.

 

This year, we are gathered in Paris to celebrate the 75th Anniversary of our Organisation which has survived all these years and today with over 20,000 members from 90 countries in nearly 500 locations, are the leaders of the world"s first, biggest and best-structured civil initiative in travel and tourism representing all branches of our industry.

 

On 27 April, we are very honoured to hold our Gala Dinner at the French National Assembly, where the President of the Parliament, Mr. Bernard Accoyer, is hosting us at the “Galeries des Fêtes” in appreciation of the fact that the first lasting structure in travel and tourism started in Paris 75 years ago with the Skål Movement, our co-host being the Minister of Culture and Tourism of the Republic of Turkey who sponsored the dinner and publication of the book we have prepared on the 75-year Skål history.

 

On 28 April, we will start the day by visiting the tomb of Florimond Volckaert, our founding President followed by a networking lunch with all visiting Skålleagues on board “Bateaux Parisiens”. In the afternoon we will hold a press conference at Hotel Scribe, at Place de l"Opéra, where Skål International was officially formed. On this occasion, we will also unveil a plaque to mark the 75th Anniversary that will be placed just under the original plaque, unveiled in 1954.

 

Dear Skålleagues, In addition to all these festive celebrations, in such a milestone year, we believe it is appropriate to reflect on our values and our positioning.

 

Where are we today? Do all members in 90 countries have the same objective and understanding of the Skål Movement? Do we have a common, clear vision and mission for all members or have we lost focus slightly? Where should we be heading from here? Shall we stay and enjoy only our friendship or can we, on the strong base of “amicale”, start assuming responsibilities for the healthy growth of our profession?

 

These are some of the basic questions to which we should be looking for the answers in order to revise together our mission and vision and to come up with a clear and shared objective with which we can move forward.

 

With this new approach, to which we hope every Skål member will contribute, we are confident Skål will become even stronger and continue to shape World Tourism.

 

Wishing you many more successful years in good health, happiness, friendship and long life,

 

SKÅL

 

Hulya Aslantas

President Skål International

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.