• BIST 103.310
  • Altın 228,879
  • Dolar 5,4693
  • Euro 6,2098
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 14 °C

Skal Dünya Budapeşte'de

Skal Dünya Budapeşte'de
Skal International’ın, 70. Dünya Kongresi, 1-6 Kasım 2009 tarihleri arasında, Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de yapılıyor.

BUDAPEŞTE- Skal International"ın, 70. Dünya Kongresi, 1-6 Kasım 2009 tarihleri arasında, Macaristan"ın başkenti Budapeşte"de yapılıyor.
62 ülkeden 1000"in üzerinde delegenin katıldığı kongreye, ülkemizden 40"a yakın delege katıldı. Bugün (2 Kasım) başlayan Dünya Kongresi"nin resmi açılış töreninde, Skal International Dünya Başkanı Hülya Aslantaş, bu yılki teması olan “Kültürlerin Buluşması” üzerine bir konuşma gerçekleştirdi.

TURİZMCİLER, "BARIŞ ELÇİLERİ"DİR
Macaristan Turizm Bakanı Zoltan Varga, Budapeşte Belediye Başkanı İkvas Szabo ve Macaristan Büyükelçimiz Oya Tuzcuoğlu"nun da katıldığı, 70. Skal Dünya Kongresi"nin açılış konuşmasında Skal International Dünya Başkanı Hülya Aslantaş, bu yılki temasının "Kültürlerin Buluşması" olduğunu kaydederek, kısaca şunları söyledi:
“Ben, medeniyetlerin kesiştiği, farklılıkların, zenginlik unsuru olarak tolerans içinde yüzyıllar boyunca birlikte yaşadığı bir ülkeden, Türkiye"den geldiğim için bu yılki Başkanlık temam olarak "Kültürlerin Buluşması"nı seçtim. Bu mesaj ile Skal üyelerime; dünya turizm sektörünün temsilcileri olan bizlerin, seyahat programlarımıza birbirimizin kültürlerini daha yakından tanıtmayı sağlayacak unsurları eklediğimizde, ülkeler arasındaki dostlukların gelişeceğini ve böylece, günümüzde dünyanın ihtiyacı olan barış ve dostluğun gelişmesinde, biz turizmcilerin barış elçileri olarak rolümüzün olduğunu belirtmek istedim. Unutulmamalıdır ki, seyahat ve turizm, dünyadaki tek endüstridir ki, ekonomik boyutu ve yeni iş imkanları sağlamasının ötesinde, çok ulvi bir görevi daha vardır. O da, dünya kültürlerini ve zenginliklerini bir araya getirerek, yanlış algılamaların ve ön yargıların önüne geçilmesiyle, insanları ve toplumları birbirine yakınlaştırmasıdır. Biz turizmciler, "fahri barış elçileri" olarak, kültürler arasında kurduğumuz dostluk köprüleri ile dünya barışına katkı sağlamaya devam edeceğiz”

'SKAL GÜCÜNÜN' FARKINDA OLUNMASI İÇİN ÇALIŞTIM
1 yıl boyunca Skal Dünya Başkanlığı sırasında, Paris"ten Kore"ye, Peru"dan Avustralya"ya, Ankara"dan KKTC"ye, Endonezya"dan Filipinler"e, Dubai'den Kazakistan"a kadar dünyanın dört bir yanına giderek, Skal üyeleriyle bir araya geldiğini ifade eden Hülya Aslantaş, ziyaretleri sırasında, "Skal Gücünün" farkında olunması için mesajlar verdiğini belirtti.
Hülya Aslantaş, konuşmasına şöyle devam etti:
“75 yıl önce Paris"te kurulan Skal International, turizm ve seyahat alanında, dünyanın ilk resmi birlikteliğidir. 90 ülke, 500 kulüp ve 20 bine yakın üyenin bir arada olduğu, dünyanın turizm alanındaki en büyük sivil oluşumudur. Başkanlığım sırasında, 90 ülkede, 20 bine yakın Skal üyesinin, 'Skal Gücünün' farkında olması için çok çalıştım. Skal Gücümüzün farkında olmamız için Siz değerli üyelerime yeniden aynı mesajı iletmek istiyorum. Gelin, dünyamız için, ülkelerimiz için, turizm sektörümüz için, barış dolu bir dünyada, sürdürülebilir turizmin hayata geçirilmesi noktasında, Skal gücümüzün farkında olarak, güçlerimizi birleştirerek yapacağımız işbirliğiyle, dünya çapında başarılı projelere imza atalım” dedi.
Konuşmasının sonunda, tüm Yönetim Kurulu üyeleriyle birlikte, R.Kelley"nin "I believe I can fly" şarkısını, video klip eşliğinde, tüm katılımcılarla birlikte söyledi. Coşku içinde başlayan kongre, 3 Kasım"da yapılacak Genel Kurul çalışmaları ile devam edecektir.

SKAL INTERNATIONAL DÜNYA BAŞKANI HÜLYA ASLANTAŞ"IN,
1 YIL BOYUNCA DÖNEMINDE YAPTIĞI ÇALIŞMALAR;

*Tayvan Taipei"de, 12 ile 17 Ekim 2008 tarihleri arasında gerçekleşen, 69. Dünya Skal Kongresi sırasında yapılan seçimde, Hülya Aslantaş, Skal International Dünya Başkanı seçildi.

İSTANBUL'DA BASIN TOPLANTISI
*Uluslararası Seyahat ve Turizm Profesyonelleri Derneği (SKAL)"ın, yeni dönem yönetim kurulunun ilk toplantısı, 3 ile 10 Şubat 2009 tarihleri arasında, Türkiye"de yapıldı. Skal International Dünya Başkanı Hülya Aslantaş ile Skal International yönetim kurulu üyeleri, 5 Şubat 2009 Perşembe günü, Dedeman İstanbul Hotel"de bir basın toplantısı düzenledi.

ANITKABİR ZİYARETİ
Skal International'ın Yönetim Kurulu Üyeleri ile Skal International Türkiye Kulüpleri Başkanları ve üyeleri, 6 Şubat Cuma sabahı saat: 10.00'da, Anıtkabir'e resmi ziyaret gerçekleştirdi.

UNEP İLE ÇEVRE PROTOKOLU
*90 ülkede 20 bin turizmcinin üye olduğu Skal International ile Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP), 24 Şubat 2009 tarihinde, karşılıklı işbirliği protokolü imzaladı. Skal International Dünya Başkanı Hülya Aslantaş ile UNEP Direktörü Sylvie Lemmet arasında imzalanan işbirliği protokolü ile dünya turizmcileri, sürdürülebilir turizmin geliştirilmesi, doğanın, çevrenin ve doğal kaynakların korunması gibi konularda, UNEP ile birlikte çalışarak, dünya çevre politikalarının oluşturulmasında söz sahibi olacaktır.

ITB BERLİN TURİZM FUARINA KATILDI
*Skal International Dünya Başkanı Hülya Aslantaş, 11 Mart ile 15 Mart 2009 tarihleri arasında, Almanya Berlin"de, dünyanın en büyük turizm borsası olarak kabul edilen "ITB Berlin 2009 Turizm Fuarı"na katıldı.

FRANSIZ PARLAMENTOSUNDA 75. YIL BALOSU
*Skal International"ın 75. kuruluş yıldönümü ile turizmin dünyada bir endüstri olmasının 75. yılı, 27 Nisan 2009 tarihinde, Fransız Parlamentosu"nda düzenlenen görkemli gala gecesiyle kutlandı. Dünya turizm liderlerini biraraya getiren görkemli gecede, turizmciler dünyaya "dostluk ve barış ile turizm" mesajını verdi. Skal International Dünya Başkanı Hülya Aslantaş"ın organize ettiği, "Skal International 75 Kuruluş Yıldönümü Gala Gecesi"ne, Fransa Parlamentosu Başkanı Sayın Bernard Accoyer, Maison de France Başkanı Thierry Baudier, Türk ve Fransa Parlamentosu Dostluk Gurubu Başkanları Yaşar Yakış ve Mr. Diffenbacher, komite üyeleri, Skal International yönetim kurulu üyeleri, Eski Başkanlar, 35 ülkeden, 90 kulüpten, 200"ün üzerinde Skal üyeleri ve dünya turizm sektörünün liderleri katıldı.
*Skal International"ın Dünya Başkanı Hülya Aslantaş"ın adı, dünya turizm tarihine geçti.
Skal International"ın, 75. kuruluş yıldönümünün Paris"te gerçekleşen kutlamaları sırasında, 28 Nisan 2009 tarihinde, Hotel Scribe"ye 2"nci olarak asılan plakada, “Skal International"ın 75. kuruluş yıldönümü, 28 Nisan tarihinde, Dünya Başkanı Hülya Aslantaş ve 35 ülkeden gelen Skal üyelerinin katılımıyla kutlandı” yazısı yer aldı.

İSTANBUL SKAL, PARİS SKAL KARDEŞ KULÜP OLDU
*Skal International İstanbul Kulübü ile Skal International Paris Kulubü, 28 Nisan 2009 tarihinde Paris"te yapılan törende, "Kardeş Kulüp" oldu. Skal International Dünya Başkanı Hülya Aslantaş"ın başkanlığında yapılan törende, Skal International İstanbul Kulübü adına Başkanı Kemal Özyiğit, Skal International Paris Kulubü adına Başkanı Pierre Lamotte, sertifikalarını Skal Dünya Başkanının elinden aldı.

SKAL ASYA BÖLGE KOMİTESİNE KATILDI
*38. Skal Asya Bölge Kongresi"ne, onur konuğu olarak katılan Skal International Dünya Başkanı Hülya Aslantaş, Asya ülkelerinden gelen Skal üyeleri ile biraraya geldi. Kore"nin Incheon şehrinde, 21 ile 24 Mayıs 2009 tarihleri arasında yapılan 38. Skal Asya Bölge Kongresi"nde; Incheon Belediyesi, Incheon- Kore ve Seul Turizm örgütleri başta olmak üzere ilgi kurum ve kuruluşlar destek verdi. Her örgüt, bir güne, değişik bir temayla ev sahipliği yaparak, adeta birbiriyle yarıştı.

LATİN AMERİKA SKAL ÜYELERİ İLE BULUŞTU
*36. Latin Amerika Skal Kongresi"ne, onur konuğu olarak katılan Skal International Dünya Başkanı Hülya Aslantaş, Latin Amerika ülkelerindeki Skal üyeleri ile bir araya geldi. Peru"nun başkenti Lima"da, 24 ile 28 Mayıs 2009 tarihleri arasında yapılan 36. Latin Amerika Skal Kongresi"ne, Peru Turizm Bakanı Mercedes Araoz, Ekvator Turizm Bakanı Veronica Sion de Josse, Latin Amerika ülke delegeleri ile Skal üyeleri katıldı. Birbirinden renkli ve coşku içerisindeki etkinlikler eşliğinde yapılan kongrede, unutulmaz anlar yaşandı. Kongre sırasında, Hülya Aslantaş, Peru Turizm Bakanı Mercedes Araoz ve Ekvator Turizm Bakanı Veronica Sion de Josse ile bir araya geldi.

KKTC CUMHURBAŞKANI İLE GÖRÜŞTÜ
*Skal International Dünya Başkanı Hülya Aslantaş, 12 -14 Haziran tarihleri arasında, KKTC"deki SKAL kulüplerinin davetlisi olarak, Kıbrıs"ta çeşitli temaslarda bulundu. Hülya Aslantaş, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, KKTC Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Ersan Saner ile görüşme gerçekleştirdi.

DOMUZ GRİBİNE KARŞI UYARIDA BULUNDU
*Skal International, Influenza A (H1N1- Domuz Gribi) virüsüne karşı; dünya turizmcilerini bilgilendirerek, önlem almaya çağırdı. Skal International, Johnson Diversey işbirliği ile Influenza A (H1N1- Domuz Gribi) virüsü hakkında; “www.skalagainstinfluenza.com” adlı 14 dilde bir web sitesi hazırlandı. "skalagainstinfluenza.com" sitesinde; “H1N1 (Domuz Gribi) nedir?, İnsanlar arasında nasıl yayılır?, Dünya Sağlık Örgütü (WHO)"nun standart önerileri, ilaç tedavisi, salgın durumu, alarm aşaması, pandemik aşaması gibi çeşitli konularla ilgili detaylı bilgilerin yanı sıra, konuyla ilgili referans web siteleri de yer alıyor”
Ayrıca, http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/8083179.stm linki tıklandığında ise, dünya genelinde, H1N1 gribi hakkındaki güncel verilere ulaşılıyor.

UZAKDOĞU GEZİSİNE ÇIKTI
*Skal International Dünya Başkanı Hülya Aslantaş, 25 Ağustos 2009 tarihinde Uzakdoğu Gezisi"ne çıktı. Programına, Avustralya'dan başlayan Skal Dünya Başkanı Hülya Aslantaş, daha sonra Endonezya, Filipinler ve Dubai'de, Skal üyeleri ve yerel yöneticilerle bir araya geldi. Endonezya"ya bağlı adalardan biri olan Bali Adası"nda, 7 Eylül 2009 tarihinde, Skal üyeleri ile biraraya gelen Hülya Aslantaş, daha sonra Endonezya"nın başkenti olan Jakarta"da, 10 yıl önce kapanan Skal Kulübünün tekrar açılışı münasebetiyle düzenlenen törene katıldı. Törende, Turizmden sorumlu Jakarta Vali Yardımcısı Bayan Aurora Tambunan; Hülya Aslantaş"a ziyareti ve desteklerinden dolayı teşekkür etti. Filipinlerin başkenti Manila"da, Turizm Fuarı açılışında, Turizm Bakanı Ace Durano ile bir araya geldi. Hülya Aslantaş, Endonezya"nın ardından, 15 Eylül 2009 tarihinde Dubai"de Skal üyeleri ve yetkililerle bir araya geldi.

DÜNYA TURİZM GÜNÜNÜ KUTLADI
*Skal International Dünya Başkanı Hülya Aslantaş, "27 Eylül Dünya Turizm Günü" nedeniyle, tüm dünya turizmcilerine bir kutlama mesajı yayınladı. Turizmde, dünyanın en büyük sivil toplum örgütü olan Skal International"ın, 90 ülkedeki 20 bine yakın Skal üyesine giden kutlama mesajında; turizmin kültürleri buluşturarak, dünya ekonomisine ve dünya barışına büyük katma değer sağladığı ifade edildi.

KAZAKİSTAN'DA DÜNYA TURİZM ÖRGÜTÜ TOPLANTISINA KATILDI
*Kazakistan'ın Başkenti Astana'da, 2 ile 8 Ekim 2009 tarihleri arasında yapılan, 18. Dünya Turizm Örgütü'nün toplantılarına katılan Türk turizmciler, dünyadaki başarına yenilerini ekledi. Toplantının son günü, Türk heyetinden iki sevindirici haber geldi. Yapılan seçimlerde, Skal International'ı temsilen Hülya Aslantaş ile TYD'yi temsilen Koray Yetik, Dünya Turizm Örgütü Özel Sektör üyelerinden oluşan UNWTO "Affiliate" üyeler Yönetim Kurulu"na seçildi.
Ziyareti sırasında, Skal International Dünya Başkanı Hülya Aslantaş, Kazakistan Turizm ve Spor Bakanı Temirkhan Dosmuhabetov ile bir görüşme yaparak, Astana'da Skal Kulübü kurulması için ilk adımı attı.

SKAL BAKÜ KULÜBÜ'NÜN KURULMASINI SAĞLADI
*İstanbul Skal Kulübü"nün öncülüğünde, Orta Asya Cumhuriyetlerindeki ilk Skal Kulübü olan "Skal Bakü Kulübü", 8 Ekim 2009 tarihinde kuruldu. Bakü Hillside Otel"de düzenlenen açılış gecesine katılan Skal International Dünya Başkanı Hülya Aslantaş; Skal Bakü'nün kurulması için büyük gayret gösterdiğini kaydetti.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.