• BIST 98.455
  • Altın 219,680
  • Dolar 5,3279
  • Euro 6,0542
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 0 °C

Siyaset ile kirli çamaşırlar içiçe

Siyaset ile kirli çamaşırlar içiçe
Dünya ekonomik krizle boğuşuyor biz yolsuzluk dosyası kavgası yapıyoruz. Krizmiş, işsizlikmiş kimsenin baktığı yok.
MURAT EMEN-EMEN&EMEN
Haftanın Ekonomik Görünümü (23-27 şubat 2009)

İSTANBUL- Eski Başkan adaylarından Al Gore Harvard"da talebe iken hiçbir sosyal aktivite veya arkadaş partilerine katılmazmış. Sebebi sorulduğunda; “Ben bir gün ABD Başkanı olacağım. Arkamda buna mani olacak hiçbir iz bırakmak istemiyorum” dermiş. Kirli çamaşırlar ve zaaflar bir gün geliyor mutlaka ortaya çıkıyor. Keçiören Belediye Başkanı"nın on yıl önceki kaçamağı bile neticede Başkan"ın siyaset hayatını bitirdi.


Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok

SİYASET ADAMI OLMAK ZORLAŞIYOR

Günümüzde dünyanın her tarafında siyaset adamı olmak zorlaşıyor. Dikkat edin, yerel seçimlerde adaylar ne yapacaklarından değil, rakiplerinin dosyalarından bahsediyorlar. Dünya ekonomik krizle boğuşuyor biz yolsuzluk dosyası kavgası yapıyoruz. Krizmiş, işsizlikmiş kimsenin baktığı yok.


Aydın Doğan, Tayyip Erdoğan

SUSTURMA POLİTİKASI YANLIŞ VE ADİL DEĞİL

Siyaset giderek çirkinleşiyor. Hele Doğan Grubuna yapılanlar yutulacak lokma değil. Hesap uzmanı olmasam belki fikir yürütmeyeceğim ama yılların vergici birikimi ile de bu da yapılmaz diyorum. Bunun adı susturma politikasıdır. Doğan grubunun medya gücünü arkasına alıp, hızlı yükselişini geçmişte kaygı ile izlediğimi ifade etmek isterim. Dışbank, Petrol Ofisi gelişmelerini, İş Bankası"nın kullanılması olaylarını hiçbir zaman tasvip etmedim. İçinde siyasetin ve şantajın kirli elini her zaman gördüm. O ayrı. Ama bu vergi konusu bence usul ve zamanlama olarak bir defa yanlış ve adil değil.

SİYASET TAHAMMÜL GEREKTİRİR
Ülkenin sorunu tek adam yönetimi. Başbakan AKP içinde bunu başardı (bence başarı değil) ve kimse kendisini kritik etmiyor ve edilmesine de müsaade etmiyor. Demokrasilerde bu yöntem sağlıklı değildir. Başbakan bir gün bu yanlışını anlayacak ama çok şey kaybetmiş olacak. Güzel, etkili ama fazla konuşuyor. Konuştukça da yüzü eskiyor ve söylediklerinin tadı kaçıyor. Üstüne ailesi ve çevresi ile ilgili dosyalar gündeme gelince de hırçınlaşıyor. Siyaset uzun soluklu bir maraton yarışıdır tahammül gerektirir.


IMF Başkanı Strauss-Kahn

IMF ÖNE ÇIKIYOR

Uluslararası Para Fonu (IMF), küresel yavaşlamayla mücadele edebilmek için ileride daha fazla ülkenin IMF"den mali yardım talebinde bulunmasını beklediklerini açıkladı. IMF Başkanı Strauss-Kahn, iflasın eşiğine gelen ülkelerin Fon"un parasına ihtiyaçları olduğunu belirtti.

ERKEKLİĞİ BİR YANA BIRAKIP IMF"YE SARILIN
Bizimkiler nazı bırakıp ellerini çabuk tutsa iyi olur yoksa IMF"nin parası bitecek. Gerçi biz iflasın eşiğine gelmedik ama o noktaya gelmemek için IMF"ye muhtaç olduğumuz kesin.
Bankalarımız çok sağlam diyoruz ama bugün sağlam. Ancak faizler ödeniyor. Yarın anaparalara sıra gelince işler karışacak. Kanuni takipler artacak. Karşılıklar derken zararlar artacak. Tıpkı, hükümetin “benim mali disiplinim iyi “ demesine benziyor. 3 ay önce gerçekten iyi idi. Ama şimdi içler acısı. Onun için erkekliği bir tarafa bırakıp, IMF simidine sarılmakta fayda var.DÜNYA ZOR GÜNLER YAŞIYOR

Geçtiğimiz hafta ABD"de tatille karışık kısa bir hafta olmasına rağmen, Salı günü önce Avrupa"daki bankalar Moody"s raporu ile sarsıldı sonra ABD bankaları da geçici olarak millileştirme dedikoduları ile haftayı kapadılar. Büyük Bankaların çoğu iflas noktasında. Yaşayan ölü tanımı yerleşti. Eski FED Başkanı Greenspan verdiği demeçte” Hızlı ve düzenli bir yapılandırma gerçekleştirmek bazı bankaları geçici olarak kamulaştırmak gerekebilir” diyerek yeni bir sav ortaya attı. Gelişmeleri izleyeceğiz.

ABD"de Ocak ayında üretici fiyatları %0.8 artış kaydetti. Gıda ve enerji maliyetleri dışarıda tutularak hesaplanan çekirdek üretici fiyatları da %0.4 yükseldi. Bu sonuçla yıllık ÜFE %1.0 gerilerken, çekirdek ÜFE %4.2 artış kaydetti. Çekirdek yıllık enflasyon oranının son 4 ay içinde %4.0 patikasına oturması, artan maliyet baskısının ekonomide hafif bir kıpırdanma olması durumunda genel tüketici fiyatlarına yansıyabileceğini işaret ediyor.

ABD GLOBAL LİKİTİDE EN EMİN LİMAN
Başkan Obama geçtiğimiz Çarşamba mortgage planının detaylarını açıkladı. Bu planın üç önemli noktası var. 1) 4 veya 5 milyon sorumlu evsahibine yeniden finansman sağlıyor. 2) 3-4 milyon riskli evsahibine 75m. USD destek sağlıyor. 3) düşük mortgage oranlarına destek vererek Fannie Mae ve Freddie Mac"e güven duyulmasını amaçlıyor.
Bu uygulamanın olumlu yansımaları bekleniyor. Unutmayalım ABD global likidite için en emin liman olmaya devam ediyor. Euro/dolar paritesi Dolar lehine gözüküyor.

BİZDE NELER OLUYOR?

Merkez Bankası Sürpriz yaptı

Haftanın sürprizi TCMB den geldi. PPK gecelik borçlanma faizini yüzde 13'ten yüzde 11.5'a, gecelik borç verme faizini yüzde 15"den yüzde 14'e indirdi. TCMB piyasadaki en yüksek indirimi beklentisini katlayarak agresif bir hareket yapmış oldu.
TCMB tarafından yapılan açıklamada; “Son dönemde açıklanan veriler iktisadi faaliyetteki yavaşlamanın giderek derinleştiğine işaret etmektedir” diyor.
Başka bir ifadeyle durgunluk aşırı hale geldi demek istiyor. Kararda “Uluslararası kredi piyasalarındaki ve küresel ekonomideki sorunlar daha uzun bir süre etkili olacaktır. Bu çerçevede iç ve dış talep ile enflasyon üzerindeki aşağı yönlü baskıların süreceği düşünülmektedir. Ayrıca, petrol ve diğer emtia fiyatlarındaki birikimli düşüşler enflasyonu olumlu etkilemektedir. Bu doğrultuda, enflasyon 2009 yılının ortalarından itibaren yıl sonu hedefi ile uyumlu düzeylere inecek, yıl sonunda ise hedefin altında kalma ihtimalinin arttığını öngören kurul, kısa vadeli faizlerin 200 baz puan indirilmesine karar vermiştir. Kurul, “önümüzdeki aylarda yapılması öngörülen faiz indirimlerinin önemli bir kısmını erkene almanın, finansal koşullardaki ek sıkılaşmanın telafi edilmesine katkıda bulunacağını düşünmektedir” deniliyor.


TCMB Başkanı Yılmaz

PARA POLİTİKASINI GEVŞETEREK CANLILIK OLMAZ

Merkez Bankası acaba abarttımı ?
Bu düşüncede olanlar “TCMB ne zamandır ekonomideki yavaşlama ile ilgilenir oldu derken; iki yıldır ekonomi yavaşlıyor o zaman neredeydi diyenlere Merkez"in cevabı “ bizim hedefimiz enflasyondur” cevabı oluyordu. Genel kanı, para politikasını gevşeterek canlılık sağlanamaz. Bunu yapan ekonomiler de durum farklıydı. Ciddi bir mali sistem kilitlenmesi olmuştu. Amaç bu kilidi çözmekti ama onu da başaramadılar.
Sürprizin nedeni, kısmen Merkez"in hükümet baskısına ve/veya kritik eden ekonomi medyasına dayanamadığı ve direncini yitirdiği noktasında toplanıyor. Bu noktada beklenen doların tetiklenmesi ve paritenin 1.75"lere doğru çıkması bekleniyor. Nitekim ertesi günü 1.70"i gören dolar 1.75"i test etti ama geri döndü.
Ekonomik durgunluk ve enflasyon baskılarının azalması nedeniyle gerçekleştirilen agresif faiz indiriminin döviz piyasası üzerinde olumsuz etkilere yol açabileceği TCMB tarafından da tahmin edilmişe benziyor ki karar sonrası yayımlanan bildirinin sonuna döviz likiditesi ile ilgili ek düzenlemelerin devreye sokulacağı eklenmiş.

Piyasa bu önlemleri merakla bekliyor. Piyasaların herhangi bir atakla karşı karşıya kalması durumunda düşen faizler TL.nin cazibesini iyice azalttığı için dolar kuru sert çıkışlar yapabilir. Açıklanacak likidite önlemlerinin etkili olmaması durumunda 1.75 seviyesi test edilebilir.

KREDİ VERMEYEN BANKALAR FAİZİ YÜKSEK TUTUYOR
Gazete haberlerine göre hükümet, ekonomik krizin etkilediği reel sektörler için ikinci bir destek paketi hazırlıyor. Paketin içeriği, rakamsal büyüklük dışında belirlendi. Demir-çelik, turizm, müteahhitlik ve denizcilik başta olmak üzere şirketler için sektörel tedbirler paketi hafta başında Ekonomi Koordinasyon Kurulu"nda görüşülmüştü. SSK primi ve vergide erteleme önlemleri de gündemde yer alıyor. Başbakan Yardımcısı Ekren, durgunluğu aşmak için bütçeden piyasaya aktarılan kaynağın 2009"da 16 milyar TL olacağını söylemişti.
Hisse senedi piyasasında, yurt dışı endekslerdeki kayıplara paralel olarak düşüş devam edecek. Doğan grubu hisselerinde yaşanan ciddi düşüşler kavganın şiddetine bağlı kalacak gözüküyor.

Faiz indirimi genelde bankaların Interbank"tan borçlanmalarında faydalı oluyor. Ucuz fonlama. Ama kişi veya kurumlara yansıyan bir tarafı yok. Banka faizleri gene yüksek. Kredi vermek istemeyen bankalar faizi yüksek tutuyor. Bankaların mart bilançolarını merak ediyorum.

BANKALAR ACIMASIZ
Kredi kartları ve bireysel kredilerde bankalar acımasızca hareket ediyorlar. Anlayış maalesef hiç yok. Bu konuda avukatlık bürolarını taşeron olarak kullandıkları için fecaatin ve zülmün farkında değiller. Normal borcunu ödeyemeyen borçluya ekstradan birde 1.000 TL. avukat borcu ilave ediyorlar. Söz vermelerine rağmen Hükümetin bu konuda bir girişimi olmadı. Ersin Özince bu konuda bir çalışmadan bahsetti ama galiba bankaları ikna edemedi. İstenen biraz rahatlatma olmasına rağmen bu anlayışsızlık üzüntü yaratıyor. Muhalefet lideri Baykal bile bu acımasızlığa isyan etti. Ama tıs yok.
Vatandaşta ister istemez acaba bankalar zorda onun için mi böyle yapıyorlar diye düşünüyor, mevduat sahipleri de tedirgin oluyor.


Kılıçdaroğlu, Topbaş

AFTA KAVGA İLE SÜRÜYOR

Bu hafta ilginç geçecek bir hafta. Gündemde Erdoğan-Doğan kavgası, Deniz Feneri Davası, Mehmet Sevigen ve Ergenekon var. Şimdi bir de Deniz Baykal"a çamur sıçratıldı. En önemlisi Kılıçdaroglu"nun Topbaş"a Pazar gününe kadar verdiği mühlet var. Görüyorsunuz Ekonomi veya kriz diye bir şey yok daha önemli şeyler var(!)

Esen kalın

ABD VERİ TAKVİMİ


Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.