• BIST 98.991
  • Altın 219,746
  • Dolar 5,5632
  • Euro 6,4169
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 13 °C

Siyaset gergin günler yaşıyor

Siyaset gergin günler yaşıyor
Gayrimenkul Zirvesinin 8.incisi İstanbul Swiss Otel"de Türkiye"de perakende pazarı ve AVM"ler için öngörülen 2015 raporu açıklandı.

Emen&Emen


Emen&Emen Danışmanlık tarafından hazırlanan 8-14 Haziran 2008 tarihleri arası Haftanın Ekonomik Görünümünü gözler önüne serdik.

Siyaset gergin günler yaşıyor.

Anayasa Mahkemesi üniversitelerde türban serbestisini onaylayan yasayı reddetti. Karar kapatma davasına ışık tutması bakımından ayrıca önem taşıyor. AKP"nin gelişmelere tavrının ne olacağı merak ediliyor. Mini anayasa değişikliği ile Mahkemenin çalışma ve üye düzenini değiştirmeğe kadar giden uçuk  fikirler havada uçuşuyor. Bu hafta Avrupa Parlementosu Türkiye için toplanıyor. Bundan da ilginç açıklamalar gelebilir.

Geçtiğimiz haftaya türban ve enflasyon açıklamaları damgasını vurdu ve piyasalar demoralize oldu. Bonoda gelen satışlarla faizler %21 seviyelerine çıktı. Yukarı yönlü baskının devamı bekleniyor. Genel olarak yerli-yabancı bugünlerde bonodan kaçınıyor.

TCMB"nin faiz artışına kesin gözü ile bakılıyor. Hatta %1 olmalı diyenler ağırlık kazanıyor. Bu arada IMF Türkiye masası Şefi Giorgianni TCMB"nin düşük, tek haneli enflasyonla uyumlu para politikası izleyerek, enflasyonla mücadelede güvenirliğini güçlendirmesi gerektiğini söylüyor.

Haftaya sakin başlayan döviz piyasaları, enflasyon açıklaması ile birlikte hareketlendi. Arkasından gelen türban kararı ile yükseliş başladı ve 1.24"ün üzerine çıktı. Geçen haftanın ABD"den gelen kötü verilerini kolay geçebilirsek, yaz ayları turizm ve yurtdışı işçi gelişleri sebebiyle dövizde genellikle rahat dönem kabul edilir. Bu nedenle döviz dengesinin orta vade de bu sınırları geçmeyeceği tahmin ediliyor. Ancak pazartesi-Salı günleri biraz yükselebilir.

 

Euro/dolar paritesi haftayı  1.55 seviyesinden kapatmıştı. İngiltere Merkez Bankası faiz oranlarını beklendiği gibi %5 seviyesinde tutmağa devam ediyor. Avrupa Merkez Bankası da gösterge faiz oranlarını beklendiği gibi %4 seviyesinde değiştirmeden bıraktı. Başkan Trichet, yaptığı açıklamada enflasyon nedeninin gıda ve enerji fiyatlarındaki artışlar olduğunu belirterek, enflasyon üzerindeki risklerin arttığını söylerken, bir sonraki toplantıda faizde küçük bir oynama yapabileceklerini belirtti.

 

Yatırımcıya tavsiye, likit, kısa vadeli ve YTL cinsi enstrümanlar olacak. Bunların başında yabancıların bugünler için tercih ettiği repo ile iki ayı geçmeyen vadeli mevduat.

EMEN&EMEN

 

ENFLASYON 13 AY SONRA YENİDEN ÇİFT HANELİ

Enflasyon mayıs ayında da yükselişini sürdürdü. Tüketici fiyatlarında %1.49, üretici fiyatlarında %2.12 arttı. Yıllık TÜFE (tüketici enflasyon oranı)10.74 ile 13 ay sonra yeniden çift haneye çıktı. ÜFE ise yıllık bazda %16.53"e ulaştı. Toplam tüfe hesabında %28.68 payı olan gıda maddelerindeki yıllık artış ise %15.69 oldu. Bizde olduğu gibi AB ülkelerinde de artışta gıda fiyatları başı çekiyor.

TCMB gerekli izni alarak süratle enflasyon hedeflerini revize etti. 2009 için yeni hedef, %4"den %7.5, 2010 için %6.5, 2011 için 5.5 olarak belirlendi. Başkan Yılmaz, orta vadeli plan için revizyonun şart olduğunu söylerken, orta vadeli program ve mali planın değişeceğinin işaretini verdi. Bu arada IMF Türkiye masası Şefi Giorgianni TCMB"nin düşük, tek haneli enflasyonla uyumlu para politikası izleyerek, enflasyonla mücadelede güvenirliğini güçlendirmesi gerektiğini söylüyor.

 

 Özellikle , bugünkü manzara altında bütçe disiplininden kopma ve  maliye politikasının gevşetilmesi ciddi bir yanlış olarak görülüyor. %4.2 olarak hesaplanan faiz-dışı fazlanın yüzde 3.5"a düşürülmesi hata olarak görülüyor. Ortaya çıkacak ek ödenekler GAP ve belediyelerin seçim öncesi harcamalarına  kanalize edilecek. Bu gelişmelerin sonuçlarını tahmin etmek zor değil. Oy kaygısının yaratığı  bu gevşeme ile faizlerin artma ve enflasyonun daha da yükseklere çıkmasına kesin gözü ile bakılıyor. Büyümenin menfi etkileneceği bu durumun  siyasi iktidara neler getireceğini bekleyip göreceğiz. GAYRİMENKUL ZİRVESİNİN 8.İNCİSİ YAPILDI

Geçtiğimiz hafta Gayrimenkul Zirvesinin 8.incisi İstanbul Swiss Otel"de büyük bir katılımla gerçekleştirildi. Başından sonuna izlediğimiz bu zirvede, Türkiye"de perakende pazarı ve AVM"ler için öngörülen 2015 raporu açıklandı. Rapora göre, Avrupa"nın 7.inci büyük perakende pazarı, gıda dışı perakende de Avrupa"nın 8.inci büyük pazarı olduğunu söyledi. 2008 sonunda tamamlanmakta olanlarla beraber Türkiye"de toplam kiralanabilir alanın 4.85 milyon m2 ye ulaşacağı belirtilen raporda, bin kişi başına düşen kiralanabilir alanın 50 m2"ye ulaşacağı belirtiliyor.

•2006"da 226.1 olan toplam perakende harcama büyüklüğü 12015"te 340.9 milyar dolara ulaşacak.

•2010 sonu itibariyle AVM sayısı 288, kiralanabilir alan toplamı 8.4 milyon metrekare, bin kişi başına düşen kiralanabilir alan 114.6 milyon metrekareye ulaşacak.

•AVM" yatırımlarının 2011-2015 yılları arasında daha sınırlı, istikrarlı ve seçici olarak büyümesi bekleniyor.

•2011-2015 döneminde 10 milyon metrekare kiralanabilir alana ulaşılacak, sektörde birleşme, konsolidasyon ağırlık kazanacak.

•AVM"ler arasındaki rekabet derinleşecek. Bunun tipik örnekleri şimdiden görülmeğe başlandı.

•AVM ihtiyacı var. Ancak lokalizasyon çok önemli. Optimal büyüklük  aşılmamalı. Stratejik hatalar yapılmamalı.

 

Toplantının önemli konuşmacılarından birisi de TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar"dı.Dünyadaki ekonomik kriz nedeniyle bir stres yaşandığını buna karşın 2009 yılının ikinci yarısından sonra özellikle konut sektöründe yeni bir canlanmanın kaçınılmaz oldugunu belirtti. Konut üreticilerinin bir kısmının borçlarını ödeyebilmek için ellerindeki malları zararına satmak zorunda kaldıklarını belirterek, müteahhitlik sektörünün zor günler yaşadığını söyledi. Demirden gelen aşırı fiyat artışı için kararname beklediklerini ve çok yakında bu  farkı müteahhitlere vereceklerini söyledi.

 

“ Demir fiyatlarındaki%100"e varan oranda artması, diğer ana inşaat girdi maliyetlerinde de demirden esinlenen ve kendiliğinden oluşan fiyat artışları Türkiye"deki konut üretimini bundan sonraki süreçte zora soktu” diyen Bayraktar, inşaat maliyeti ve yüksek faiz nedeniyle, konut talebinin düşük olmasına karşın, yeni konutlarda %30"lara varan fiyat artışları olacağını kaydederek, “şu anda stok alımları var. ABD"de de Türkiye"de de var. 10 taneden tutun da 500 ade de kadar konut alanlar var yatırım için. Bu yarın öbür gün konut fiyatlarının çok fazla patlayacağının

göstergesidir” dedi.

Toplantıda vurgulanan önemli bir konuda devletin, sektörden çekilmesi gerektiği

seklindeki görüşlerdi. Toki"nin cevabı ise” özel sektörün girmediği yere giriyoruz”

Bayraktar, TOKİ"nin 2003"ten beri kentsel dönüşüm projelerine ağırlık verdiğini söylerken, bu çerçevede 100"e yakın Belediye ile anlaşma anlaşma yaparak, ciddi kentsel dönüşümün gerçekleştirildiğini anlattı. İstanbul"da kentsel dönüşüm kapsamında 3 milyon konutun yarısından fazlasının değişmesi gerektiğinin altını çizerek, bu tarz çalışmalar arazi geliştirme bakımından çok önemlidir dedi.

TOKİ"nin lüks konut ürettiği konusundaki eleştiriler üzerine” tabii ki esas arzulanan bu ama modern dünya içinde yapı denetimi ve güvenliği için dışındaki büğtün kamu kuruluşların tamamının kendi kaynağını üreterek iş yaptığını görmekteyiz. Bu böyle olmalı. Eğer siz kendi kaynağınızı üreterek iş yaparsanız başarılı olursunuz. Bugün

ABD ve Japonya"da en yaygın model olan arsa satışı karşılığı modelini uygulayarak 40 bin konut ürettik.” Diye konuştu. TOKİ konutlarının%80"nin alt gelir gruplarına yönelik olduğunu belirten Bayraktar, bunun sosyal devlet olma gereğinin sonucu olduğunu belirtti.

 

Giyoder Başkanu Bekir Cumurcu,, konut sektöründe faiz hadlerinin yükseldiğini, inşaat maliyetlerinin arttığını ve beklentilerin bozulduğunu söyledi. Buna bağlı olarak da potansiyel alıcıların kararlarını erteleme eğilimine girdiğini belirten Cumurcu, özellikle büyük şehirlerin, kentsel dönüşüm ve kentsel yenileme düzenlemeleriyle büyük ölçüde potansiyellerinin değerlendirilmesi gerektiğini kaydederek, bu alanın yerli ve yabancı yatırımcıların işbirliği açısından önemine dikkat çekti.

 

Çok fazla AVM yapıldı ya da daha çok AVM gerekli gibi genellemeler yerine sektör, tabiatı gereği nerede ve ne kadar alım gücü olduğu ve bu satınalma gücünün dağılımı kriterlerine göre yeni ya da ilave yatırım ihtiyacını, ortaya koyacaktır.

 

Dikkat edilmesi gereken  önemli noktanın, yabancı yatırımcıların getiri beklentisi olduğunu ifade eden Cumurcu, içinde bulunulan ekonomik ve siyasal gelişmeler ışığında bu beklentilerin yüzde 2 civarında yukarı çekildiğini, yabancıların güveninin tekrar kazanılması gerektiğini belirtti.

 

Editör : Murat Emen

 

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.