• BIST 99.677
 • Altın 220,611
 • Dolar 5,3318
 • Euro 6,0564
 • İstanbul 7 °C
 • Ankara 3 °C

Sirkeci'ye Medeniyetler Mutfağı

Sirkeci'ye Medeniyetler Mutfağı
Sirkeci’de İpek Palas bünyesinde “Medeniyetler Mutfağı” anlayışıyla Payitaht Restoran, Padişah Restoran ve Frigone House açıldı.
ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM

İSTANBUL- İstanbul"un parlayan turizm merkezi Sirkeci"nin en eski otellerinden İpek Palas bünyesinde “Medeniyetler Mutfağı” anlayışıyla Payitaht Restoran, Padişah Restoran ve Frigone House açıldı. Turizm sektörü ve işadamlarını katıldığı açılışta her köşede ayrı müzik çalarken, İpekpalas"ın muhteşem mutfağının ürünleri konuklara ikram edildi.Açılışa Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı İsmet Yılmaz, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Turistik Otelciler ve Yatırımcılar Birliği-TUROB başkanı Timur Bayındır, Özel Belgeli Butik Oteller Derneği-ÖZBİ Başkanı Hasan Gülkaynak, ÖZBİ Genel Sekreteri Adnan Mordeniz, Koordinatör Yavuz Dilmen, turizmciler, seyahat acenteleri, otelciler ile çok sayıda siyasetçi katıldı.PELİT PASTANESİNİN SAHİBİ DE ÇALIŞTI

Otelin Adalet Parti"nin kuruluşuna, Sakıp Sabancı"nın konaklamasına hizmet etmesi yanında sürpriz bir konuğu vardı. Halen12 adet çikolata üretim tesisinde 450 eleman çalıştıran Türkiye"nin dev paspanecilik kuruluşlarından Pelit"in kurucusu ve sahibi Kazım Ayan"da ilerleyen yaşına rağmen açılışa katıldı. Kazım Ayan 1939 yılında Sivas"tan İstanbul"a geldiğinde üç ay İpek Palas"ın büfesinde çalışarak mesleğe başladığını belirterek “Benim için İpek Palas"ın anlamı büyük” dedi.İpek Palas Oteli Yönetim Kurulu Başkanı Gülfem Yaşar Özberk"te oteli tarihi kimliğine uygun olarak yeni baştan restore ettiklerini ve çok amaçlı hizmet için restoranlar açtıklarını belirterek “Amacımız Türk turizmine katkıda bulunmaktır. Artık Sirkeci yenilenen ve yeni yapılan otelleriyle İstanbul"un önemli turizm merkezlerinden biri oldu” şeklinde konuştu.İpek Palas"ın onursal Başkanı Ahmet Yaşar"da oteli kızına devrettikten sonra ne kadar isabetli bir karar verdiğini belirterek “Benim yapmaya cesaret edemediğim yenilikleri kızım yaptı. Çok mutluyum” dedi.TUROB Başkanı Timur Bayındır, Türk turizminin temel taşlarından İstanbul"un tüm sıkıntılara rağmen dinamiklerini koruduğunu, turizmcinin yılmadan çalıştığını belirterek “İpek Palas"ta otelcilikte önemli bir kimliğe sahiptir. Yenilenerek Türk turizmine kazandırılması İstanbul turizmine katkıda bulunmaktır” dedi.ÖZBİ Başkanı Hasan Gülkaynak, İpek Palas"ın tarihi yarımadadaki butik kavramına yeni bir heyecan getirdiğini belirterek “Her yenilenen ve atılım yapan otel turizmin gelişmesi için bir harekettir” şeklinde konuştu.

MEDENİYETLER MUTFAĞI
İstanbul"un turizm bölgesi tarihi yarımadanın en eski oteli İpek Palas bünyesinde Payitaht ve Padişah restoran ile Frigone House konuklara gezdirildi. Payitaht"ta Türk müziği, Padişah"ta Latin müziği, Friğone House"da arp eşliğinde Bizans müziği çalarken konuklara medeniyetler mutfağının yemekleri ikram edildi.
Osmanlı, Bizans ve dünya mutfağından örnekleri mönüsüne alan Payitaht Restoran, “Medeniyetler Mutfağı” anlayışıyla lezzet anlayışımıza yenilikler getirdi. İstanbul"un kuruluş yıllarında bağlarıyla ünlü olan bölgede bu kez dünyanın ünlü şaraplarının sunulacağı Frigone House adlı şarap evi ile farklı lezzetler tadıldı.
İstanbul"un en eski yapılarından “İpek Palas, Medeniyetler Mutfağı” çatısı altında Osmanlı, Bizans motifleri ile süslediği “Payitaht Restoran” da lezzetiyle ünlü Saray Mutfağı"ını simgeliyor.

DÜNYACA ÜNLÜ GURME HAZIRLADI
İpek Palas Oteli Yönetim Kurulu Başkanı Gülfem Yaşar Özberk, Payitaht Restoran"da mönüyü özel hazırlattıklarını belirterek “3 Michelin yıldızıyla ödüllendirilmiş yüzyılın aşçısı seçilen Eckart Witzigman"ın öğrencisi tarafından yetiştirilen Can Oba hazırladı. Can Oba; Amerika, Latin Amerika, Avrupa, Ortadoğu, Asya ülkelerinde geliştirdiği gurme deneyimini Payitaht Restoran"da hayata geçirdi” dedi.

ÖZEL MÖNÜ SUNULDU
Payitaht Restoran için hazırlanan açılış yemeklerinde Bizans mutfağının Mutancene"si, Osmanlı Mutfağı"nın Mahmudiye"si, Dünya Mutfağı"nın Vow a,Wine"si ile İpek Palas"ın spesiyaliteleri arasında yer alan Kırılmış Dondurma ikram edildi.

FRİGONE HOUSE"DA ŞARAP KEYFİ
Frigone House"da ise bir zamanlar tarihi yarımadanın her yanını kaplayan üzüm bağlarının simgesi olarak seçkin şaraplar sunulacaktır.

PAYİTAHT RESTORAN
(Menü Medeniyetler mutfağı)

Dünyanın payitaht-ı (başkenti) olan Eminönü - Sirkeci bölgesi; tarihin, medeniyetin, mimarinin, sanat ve estetik ile sağlıklı beslenme kültürünün merkezi oldu.
Medeniyetler mutfak kültürünün; damak tadını, lezzetini, bizlerde 1889 yılından günümüze dünyanın başkenti olan Eminönü sirkeci bölgesinde bulunan payitaht medeniyetler mutfağında, dünya mutfağının geçmiş ile geleceğini özenle harmanlamış doğu ile batının müzik ve eğlence kültürünün eşliğinde tarihin derinliklerine birlikte yolculuğa çıkılıyor…

Padişah Restoranda Canlı Müzik (Türk Gecesi, Tasavvuf, Latin Ve Yunan/Rum Müziği ) eşliğinde, Akdeniz"ın sağlıklı beslenme mutfağının lezzet ve damak tadını medeniyetlerin başkentinde verildi. Tarihin derinliklerinden süzülen, insana gecesi ile gündüzün ayrı haz verdiği, nice şairlere ilham kaynağı olan Marmara denizi ile Karadenizin genç âşıklar gibi Boğaziçi"nde buluştuğu manzaraya birlikte tanıklık edildi.

FRİGONE HOUSE
Şarap, doğduğu topraklardaki yolculuğuna, eski metinlerde tanrıyla insan arasındaki ilişkiyi sağlayan dinsel bir içecek olarak biliniyor. Şarabın, tarihi milattan önce altı binli yıllara dayanıyor. Eski Yunanda Şarap Tanrısı Dianisos"un, Frigone'i kendine âşık etmek için üzüm salkımı şekline büründüğü anlatılır. Frigone House bu nedenle bu adı seçti.
Anadolu mutfağı ve Anadolu"nun en eski geleneği; eğlencenin, şarabın, yenilenmenin tanrısı Dionysos Anadolulu bir tanrıydı. Bir çok güzel şey gibi, `Bağbozumu` da Dionysos`un insanlara armağanıdır
Üzüm ve şarap üreticiliği Anadolu mutfak kültürü üzerinde derin izler bırakarak devam ediyor. Anadolu"nun ev sahipliği yaptığı onlarca uygarlığın kültür mirasından izler taşıyan Türk Mutfağının son dönemlerde geldiği noktayı değerlendirmek ve şarap kültürünün mutfağımızdaki yerini geliştirmek amacıyla şarabın tarihten günümüze Türk Mutfağındaki yerinin damak tadı ve lezzetinin en iyi sunulduğu Frigone House ile hizmet veriliyor.
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.