• BIST 93.173
  • Altın 225,881
  • Dolar 5,4398
  • Euro 6,1969
  • İstanbul 3 °C
  • Ankara 1 °C

Sınır ticareti yeniden düzenlendi

Sınır ticareti yeniden düzenlendi
Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu sınır illerinin, Ermenistan hariç komşu ülkelerle yapacağı sınır ticareti usul ve esasları belirlendi.

ANKARA - Türkiye'nin Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki sınır illerinin, Ermenistan hariç kara sınırı bulunan komşu ülkelerle yapacağı sınır ticareti usul ve esasları belirlendi.
Bakanlar Kurulu'nun konuya ilişkin "Sınır Ticaretinin Düzenlenmesi" kararı, Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlandı.
Karar, Artvin'in Sarp, Ardahan'ın Türkgözü gümrük kapılarından Gürcistan, Iğdır'ın Dilucu Gümrük Kapısı'ndan Nahcivan, Ağrı'nın Gürbulak, Van'ın Kapıköy, Hakkari'nin Esendere gümrük kapılarından İran, Şırnak'ın Habur Gümrü k Kapısı'ndan Irak, Mardin'in Nusaybin, Şanlıurfa'nın Akçakale, Gaziantep'in Karkamış, Kilis'in Öncüpınar, Hatay'ın Cilvegözü gümrük kapılarından Suriye ile yapılacak sınır ticaretinde uyulacak usul ve esasları içeriyor.
Bu karar kapsamındaki illerde en az iki yıldan beri yerleşik olarak faaliyet gösteren esnaf ve tacirin ithalat, ihracat ve ilgili sınır ticaret merkezinde mağaza kiralamalarını teminen ilk aşamada ilgili valilikler tarafından Sınır Ticareti Belgesi düzenlenecek. Belgenin geçerlilik süresi bir yıl olacak. Süre sona erdiğinde talebi halinde ilgiliye valilikçe yeniden belge hazırlanacak. Belge hiçbir şekilde devredilemeyecek, belgenin devredildiğinin tespiti halinde, iptal edilen belge, ilgili ya da ilgilinin sahibi, kurucu ortağı veya yöneticisi olduğu firmalar adına bir daha düzenlenmeyecek.
Komisyon tarafından, ilin ihtiyacı kapsamında hazırlanan yıllık ürün talep listelerini, ürünlerin 12 haneli Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu (G.T.İ.P) ve tam isimleri belirtilerek, her yıl ekim ayı sonuna kadar Dış Ticaret Müsteşarlığına bildirilecek.
Değerlendirmenin ardından ithalat kotaları, İthalat Uygunluk Belgelerinin düzenlenmesinde esas alınmak üzere, her yıl ocak ayının ilk beş iş günü sonuna kadar ilgili valiliklere bildirilecek.
Karar çerçevesinde yapılacak ithalatta, "ithalat kotaları tahsisi" yerine, il bazında yıllık tespit edilecek ithalat değer limitleri kapsamında izin verilebilecek.
İthalat değer limitleri, 30 milyon dolara kadar tarım ürünleri ve 70 milyon dolara kadar sanayi ürünleri olmak üzere ülke bazında yıllık toplam tutarın azami 100 milyon dolara kadar olması kaydıyla, söz konusu sektörel değerlerin ilgili sınır illerine paylaştırılarak, tespit edilecek. Tespitte, ilgili sınır illerinin nüfusu ve sınır ticareti kapsamında ilgili komşu ü lke ile son üç yıl içinde gerçekleştirilen toplam ithalat ve ihracat değerleri göz önünde bulundurulacak.
Bir esnaf veya tacir ya da Sınır Ticaret Merkezi mağazası tarafından ayda toplam 50 bin dolar karşılığı Türk Lirası'na kadar değerde eşya ithal edilebilecek.
İthalatta tek ve maktu vergi uygulanacak. Tek ve maktu vergi, gümrük vergisi oranı sıfır, KDV ile ÖTV oranları tam dikkate alınarak, hesaplanacak.
Gümrük hattı üzerinde Iğdır, Ağrı, Van ve Hakkari'de kurulacak sınır ticaret merkezlerinde de sınır ticareti yapılabilecek.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.