• BIST 97.955
 • Altın 218,307
 • Dolar 5,3310
 • Euro 6,0607
 • İstanbul 6 °C
 • Ankara 3 °C

Sinan Genim’in Kadıköy projeleri

Sinan Genim’in Kadıköy projeleri
AK Parti Kadıköy belediye başkan adayı Sinan Genim, Kadıköy'ün İstanbul'un kültür ve turizm hayatından hak ettiği kadar yararlanamadığını düşünüyor.

İSTANBUL- AK Parti Kadıköy belediye başkan adayı olarak adı açıklanan mimar Sinan Genim"i turizm sektörü yakından tanıyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş"ın önerisiyle bu adaylığı kabul ettiğini belirten Sinan Genim, Kadıköy'le ilgili projelerini açıklarken, İstanbul'un kültür ve turizm hayatından hak ettiği kadar yararlanamadığını söyledi.BAĞDAT CADDESİ ALIŞVERİŞ TURİZMİ CENNETİ OLMALI

Bağdat Caddesi çok büyük bir alışveriş merkezi. Ancak o cadde üzerinden Kadıköy'e akan trafik alışverişin cazibesini öldürüyor. Kadıköy'de mahalle aralarında küçük bir iki tanenin dışında otopark yok. Bu bölge büyüklü küçüklü yoğun otoparklarla desteklenmeli, yaya trafiğine daha geniş alanlar sağlanmalıdır. Öte yandan Bağdat Caddesi'ni biraz revize ederek alışveriş turizmine açabiliriz. Orada şu anda yalnız yöresel ticaret var. Oysa galerileriyle, hediyelik eşyalarıyla, gurme lokantalarıyla kente gelen turistin bir gün daha fazla kalmasına neden olabilecek bir düzenleme yapmaya çok müsait bir yer.KADIKÖY"DE ÖRNEK TEK BİR KÜLTÜR MERKEZİ YOK
Sinan Genim, Kadıköy"ün, İstanbul'un gelir seviyeleri yüksek, dünya görüşü açık vatandaşların ikamet ettiği bir ilçesi olduğunu hatırlatarak şunları anlattı:
”Kadıköy hak ettiği ilgiyi göremiyor. Oysa Kadıköy'ün İstanbul'a yön vermesi gerekir. Kentte böyle bir iki-tane ilçe var. Ama ne yazık ki Kadıköy'ün adı bile geçmiyor. Kültür ve turizmden ise neredeyse hiç pay alamıyor. Kadıköy'ün doğru dürüst bir kültür merkezi bile yok. Caddebostan'da yapılan bir tane var ama o da yetersiz. Kadıköy'de hiçbir kayda değer kültür yatırımı yok. Böylesine kültür düzeyi yüksek bir ilçede ülkeye örnek olacak tek bir kültür merkezinin olmaması düşündürücüdür. İlçenin belediye başkanlığına talip olmak benim için mevcudu devam ettirmek anlamına gelmiyor. İlçenin gelecekteki 20-30 senelik planlamasını yapmak gerek. Nasıl boş alanlar yaratılabileceğini, nelerin Kadıköy'ü hareketlendirilebileceğini düşüneceğiz. Kadıköy'de bugün ve gelecekte yaşayacaklar için alternatif düşünceler üretilmeli ve o düşünceleri hayata geçirmek için uğraş verilmeli.”


Sinan Genim, Haydarpaşa Lisesi'nden aynı dönemde öğrenim gördüğü Fenerbahçe Yönetim Kurulu Üyesi ve Yenigün İnşaat'ın sahibi Mithat Yenigün ve BETUYAB Başkanı Cemil Uğurlu ile sohbet etti.


KADIKÖY HAREKETSİZ BİR UYKU ŞEHRİ
Kadıköy"ün Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde ve Cumhuriyet'in başlangıcında düzenli olarak yerleşmeye açılan bir bölge olduğunu belirten sinan Genim, yerleşime açılmanın tarihinin çok eski olmadığını hatırlattı. Demiryolunun yapılmasının Kadıköy'ü hareketlendirdiğini belirterek sözlerine şöyle devam etti.
“Kadıköy'ün kendi içinde bir ticaret ve iş hacmi var ama oturanların çoğu Gebze, Tuzla gibi sanayi bölgelerinde çalışıyorlar. Aslına bakarsanız. Kadıköy bir uyku şehri. Uyku şehrinde başka hizmetlerin, başka iş alanlarının oluşturulması gerekir. Burada yeni iş alanları açılmalıdır. Örneğin turizmin de içinde olduğu hizmetler sektörü yeni iş olanakları için en uygun alandır. Hizmetler sektörü çok önemli bir sektördür. Ekonomik büyük krizler bu sektörü fazlaca etkilemez. Bu sektörde bireysel küçük girişimler tüm dünyada çok da fazla büyümeden hayatını devam ettirmeyi başarabilmiştir. Mesela 8 masalık bir lokantadır, erkek mutfakta yemek yapar, eşi ve kızı servis yapar ama 80 senelik bir aile işletmesidir. Bugün Kadıköy'de resim, heykel gibi güzel sanatları destekleyen bir-iki çarşı yapılabilir, bu ve bunun gibi çalışmalar iş hacmini artırır.


Sinan Genim,İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi bölümünde aynı dönemde öğrenim gördüğü turkiyeturizm.com sahibi Özkan Altıntaş'la

MİMAR DÜŞÜNCESİYLE , HEP BİRLİKTE YAPACAĞIZ

Kadıköy belediye başkanlığı adaylığı için ise, adaylığın bir yarış olduğunu ve yarışa kazanmak için girildiğini belirten Sinan Genim, “Bu kazancın bana yeni deneyimler, farklı dünya görüşleri oluşturacağını düşünüyorum ve Kadıköy için bir şeyler yapma şansına tüm ilçe halkıyla beraberce malik olmayı diliyorum” diyerek şöyle devam etti:
“Ben bir mimarım. Bir mimar, tek başına hiçbir şeydir. Kurguları, tasarımları vardır ama bir statiker, bir mekanikçi, bir elektrik mühendisi, tesisat ustası, işçiler vs. olmadan düşüncelerini hayata geçiremez. Mimar işini yaparken bir çok kişiyi yönlendirmek, yapılacak işin en iyi olması için motive etmek mecburiyetindedir. Bu sebeple mimarlar birer organizatör ve yöneticilerdir. Bir iş yapılacaksa hep birlikte yapılır. İşte biz de böyle hep birlikte bir deneyime girmeye karar verdik.”


Skal Türkiye Milli Komitesi Başkanı Sabih Çene, Skal Dünya Başkanı Hülya Aslantaş, Sinan Genim, Fenerbahçe Yönetim Kurulu Üyesi ve Yenigün İnşaat'ın sahibi Mithat Yenigün ve BETUYAB Başkanı Cemil Uğurlu

TÜM SİYASİ ÇALIŞMA HAYATIM ANAP"TA GEÇTİ

1989 yılından beri Beşiktaş Belediye Meclisi üyesi olduğunu ve 3 dönem muhalefette, bir dönem de iktidarda bulunduğunu belirten Sinan Genim, tüm siyasi çalışma hayatının ANAP'ta geçtiğini söyledi. Yaptığı eserleri ise şöyle anlattı:
“Beşiktaş Evlendirme Dairesi, Belediye Sarayı benim armağan projelerimdir. Zincirlikuyu-Akmerkez yolunun açılmasında etkin rol oynamışımdır. Bugüne kadar benim dünya görüşüm bellidir. Siyasi partiler benim gözümde birer dev sivil toplum örgütleridir. Bunların içinde her türlü dünya görüşü bulunmalıdır. AKP belediyecilikte pek çok ilçede başarılı işler yaptı. İstanbul'da büyükşehirde üç dönemdir icraat yapıyor ve çoğunluk memnun. Dinamizmleri var. Bazı sloganların arkasına sığınıp oldukları yerde durmuyorlar. Bunu 1984-1987 yılları arası ANAP döneminde de yaşamıştık. Türkiye'de bir sürü 'olmaz, yapılamaz' denilen işler o dönemde yapılmıştı; ülkemize farklı bir kapı açılmıştı. AKP'de de böyle yeni kapılar açma çabası var. Gelişim ve değişim istiyor. Dünyanın var oluşundan beri hiç bir gücün değişim isteğinin karşısında direndiği görülmemiştir.”

İNSANLARI KORKUTARAK BİR ŞEYLER YAPILAMAZ
Sinan Genim, AK Parti"den belediye başkan adaylığını kabul etmesini korkuya karşı tavır ile bağdaştırarak şunları anlattı:
“Bu görevi kabul etmemin sebeplerinden biri de şudur: Oldum olası insanlara korkutularak iş yaptırılmasından nefret etmişimdir. Her türlü canlının korkutulmasına şiddetle karşıyımdır. Bir kediyi bile korkutursan, 2,5 kiloluk cüssesiyle sana saldırabilir. Topluma yayılmaya çalışılan bu korku nedir? Nereden kaynaklanmaktadır? İnsanların korkutularak bazı oluşumların devamını sağlamak çağdaş bir düşünce olamaz, olmamalıdır. Korku üzerine bir şeyleri inşa etmeye çalışmak insanlarımızın düşüncesine ambargo koymak demektir. Dünyada korkan uluslar yok olmuştur. Korku insanları pasifize eder. Halbuki çağdaş dünyaya bir an önce kavuşmamız için çok daha aktif olmamız gerekmektedir.”

HEP BİRLİKTE YAPACAĞIZ
Göreve başladığında Kadıköy için çalışmalarına sivil toplum kuruluşları ile işbirliği içinde hedef belirleyeceğini anlatan Sinan Genim, “ Önümüzde bir adaylık süreci var. Bu süreçte Kadıköylülerle ve sivil toplum kuruluşları ile temasta bulunup önceliklerimizi birlikte belirleyeceğiz. İlçedeki kanaat önderleriyle görüştükçe yol-yöntemimiz netleşecektir. Şunu da dile getirmeden edemeyeceğim. Sivil toplum örgütleriyle birarada çalışmak demek sadece onların şikayetlerini dinlemek demek değildir. Onları daha iyi organize edip Kadıköy için çok daha iyi, güzel ve başarılı çalışmalar yapmalarını sağlamak gerekir.”

CUMHURİYET"İN SİMGESİ, CUMHURİYET MÜZESİ
Kadıköy'de Sunay Akın"ın Oyuncak Müzesi dışında kayda değer bir müze bulunmadığını belirten “Böylesine kültür düzeyi yüksek bir ilçede büyük bir müzenin olmaması düşündürücüdür” diyerek Cumhuriyet tarihinin İstanbul'da akıllarda kalacak bir eserinin bulunmadığını söyledi.
Sinan Genim şöyle devam etti:
“Kadıköy, etkili bir Kültür Merkezi yapılabilir. Dünyanın ünlü mimarları davet edilerek, sahildeki dolgu alanlardan birinde Sydney Operası gibi bir kompleks yaptırılması düşünülebilir. Bu yapı sadece opera olmamalı tabii, herşeyiyle bir kültür kompleksi olmalı, tiyatro-konser-sergi salonlarıyla, lokantası-kafeteryasıyla, kitaplığı, otoparklarıyla bir kültür merkezi olmalı. Hem İstanbul'un, hem Türkiye'nin, hem de Cumhuriyet'in simgesi olmalıdır. Cumhuriyet tarihinin İstanbul'da akıllarda kalan bilinen bir yapısı var mı, yok. Örneğin Kadıköy'e Cumhuriyet simgesi bir yapı yapılabilir. Yıllardır derim ki, Sultanahmet'te Bizans, Osmanlı eserlerinin yanında bir de Cumhuriyet döneminin resim-heykel müzesi olmalı. Ama yapılamadı böyle bir müze. Kadıköy'e böylesi bir yapı yapılırsa hem daha kolay sahip çıkılır hem de bir simge olur.”

CORNER OTEL YAPILMADAN TEDBİR ALINMALIYDI
Yeni otel yatırımları yapılacak yerlerin titizlikle seçilmesi gerektiğini belirten sinen Genim, kadıköy"de yapılan tartışmalı Cornel Otel hakkında şunları söyledi:
“Otel yok yok deniliyor, yapılınca da böyle yanlış yapılıyor işte. Böyle bir otele ihtiyaç var mı, var. Ama nereye yapılmalı önce onu iyi düşünmek lazım. Kadıköy'de iki tane büyük çirkin yapı var. Biri Siyami Ersek Hastanesi, diğeri de Acıbadem'deki Telekom binası. Şimdi de bu otel eklenmiş. Bakın bu otel binası insanlara ders olmalı. Demek ki Siyami Ersek ve Telekom binalarıyla bu insanlar ders almamış. Bu otelin projelendirme safhasında insanların aklı neredeydi? Sivil toplum örgütleri ve yerel yönetim neredeydi? Mimarlar Odası'nın açtığı bunun gibi birçok dava var. Ama ne değişiyor? Yine bir dev bina yapılmaya devam ediyor. Hemen herşeye dava açan kurumları mahkemeler de çok fazla dikkate almıyor ne yazık ki!

CORNER OTELE KARŞI PASİF DİRENİŞ YAPACAKSIN
Şu an için yapılacak tek şey, açıldıktan sonra bu yapıyı kullanmamak. O yapıya karşı müthiş bir pasif direnişte olacaksın. Oranın yatay gelişimi var, onu bozacak şeyi daha proje safhasında yapılmalıydı.
Makyavel der ki "Yöneticiler ve kanaat önderleri, hastalıklar büyüyüp toplumu sardıktan sonra görürse onlar ne hükümdardır, ne de yöneticidir." Bütün mesele bu tür hastalıklar ortaya çıkmadan önce teşhis edilmesindedir. Şimdi açın bakın o projeye, acaba altında kaç kişinin imzası var? Kadıköy Belediyesi de ruhsat vermiş. O ruhsatı veren teknik adamlar, o binanın Kadıköy'ün silüetini nasıl etkileyeceğini nasıl tahmin edemezler. Bütün meselemiz tembellik. Masamızdan oturduğumuz yerden sadece olumsuzluk ve korku senaryoları üretmeyi seviyoruz.

DERS ALINACAK ABİDE OLARAK TUTULMALI
Bu oteli başkalarının yapılmaması için ders alınacak bir abide olarak orada tutmak gerekir. Avrupa Yakası"nda da var böyle bir bina var: Gökkafes. Bu binaların 15-20 yıl sonra yıkılıp ortadan kaldırılacağına inanıyorum. Kötü ve yanlış şeyler sürgit devam etmez, elbette aklı başında insanlar ortaya çıkacak, biz de varız diyeceklerdir.”

Dr. M. SİNAN GENİM KİMDİR?
1945 Kuzguncuk"da doğdu. Orta öğrenimini Haydarpaşa Lisesi"nde, yüksek öğrenimini DGSA Mimarlık Yüksek Okulu"nda tamamladı. DMMA Mimarlık Bölümü Rölöve ve Restorasyon Ana Bilim Dalı"ndan yüksek mimar, İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Sanat Tarihi Bölümü, Türk ve İslâm Sanatları Kürsüsü"nden “İstanbul"un İskânı” konulu tez ile (Ph. D) ünvanını aldı.
1970-1976 İDGSA"de Asistanlık, 1974-1981 İÜ Edebiyat Fakültesi"nde, 1976-1983 İDGSA"de, 1983-1991 MSÜ"de, 1991-2007 MÜ Güzel Sanatlar Fakültesi"nde Öğretim görevlisi olarak çalıştı.
1989-1992 İstanbul II Nolu Koruma Kurulu üyesi olarak görev yaptı. 1989-.... Beşiktaş Belediyesi Meclis Üyeliği yapmakta olup 1994-1999 İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeliği, 1999-2004 Beşiktaş Belediyesi Meclis Başkanlığı, 1997-2007 Türkiye Anıt Çevre ve Turizm Değerlerini Koruma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptı. Konut-Müze-Otomobil Showroom-Depo-Yönetim Binası-Fabrika Binası gibi projeler ve uygulamalar yaptı. Çeşitli restorasyon uygulamaları yaptı.
Antalya Kaleiçi"nde Sevgi Gönül Evi Restorasyonu ile IV. Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri, Yapı Dalı, Koruma Sanatı Başarı Ödülü"nü aldı. Çeşitli kitap, dergi ve gazetelerde makaleleri, radyo ve televizyon konuşmaları vardır.
Konstantiniyye"den İstanbul"a, XIX. Yüzyıl Ortalarından XX. Yüzyıla Boğaziçi"nin Rumeli Yakası Fotoğrafları adlı kitabı 2006"da yayınlandı. Hâlen İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Danışma Kurulu üyeliği, Antalya Koruma Kurulu Başkanvekilliği üyeliği yapıyor.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
 • Yorumlar 4
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.