• BIST 95.953
  • Altın 238,784
  • Dolar 5,8268
  • Euro 6,5545
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 8 °C

Sigaraya da, yasağa da karşıyız

Sigaraya da, yasağa da karşıyız
Ankara'da esnaf, "Sigaraya da, yasağa da karşıyız" pankartı açarak kapalı alanlarda sigara içilmesini yasaklayan yasanın uygulanmasını protesto etti.

ANKARA -Ankara'da bazı esnaf, "Sigaraya da, yasağa da karşıyız" pankartı açarak kapalı alanlarda sigara içilmesini yasaklayan yasanın uygulanmasını protesto etti.
Sakarya Caddesi'nde toplanan ve kendilerini Sakarya Caddesi Esnaf Dayanışması grubu olarak nitelendiren bir grup esnaf, "Sigaraya da, yasağa da karşıyız" yazılı pankart açtı. Grup adına yapılan açıklamada, yasak nedeniyle iş kaybı yaşanacağı, yasağın tüm eğlence sektörünü olumsuz yönde etkileyeceği belirtildi. Yasanın bu haliyle işletmeleri her türlü taciz ve saldırıya açık hale getirdiğini iddia eden grup üyeleri, insanların muhbirliğe teşvik olunacağını öne sürdü. Yasanın amacından saparak işletmeleri zor durumda bırakacak ve sektörün sonunu getirecek bir düzenleme haline geldiği görüşünün savunulduğu açıklamada uygulamayla sokak köşelerinde, parklarda içki ve sigara içen sayısının artacağı ifade edildi.Kendilerinin de sigaraya karşı olduklarını ifade eden grup üyeleri tarafından yapılan açıklamada, "Bugün itibariyle sigarayı bırakma kampanyası düzenleyerek bu konudaki duyarlılığımızı tekrar gösteriyoruz" denildi.
Açıklamanın ardından bir süre alkışlarla protestolarını sürdüren grup olaysız şekilde dağıldı.Sigara yasağı başladı, kafeler boş kaldı


KOCAELİ - Türkiye genelinde bugünden itibaren dumansız hava sahası genişleyerek kahvehaneler, barlar, kafeler, restoranlar ve eğlence mekanları dahil, halkın ortak kullandığı tüm kapalı alanları kapsayan sigara yasağı başladı. Sigara yasağı kapsamını genişleten düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle, Kocaeli'deki bazı esnaflar sigara yasağının genişletilmesine tepki gösterdi.

Yasanın başladığı ilk gün İzmit'teki bazı kahvehanelerin ve kafelerin yasak nedeniyle boş olduğu gözlendi. Bununla birlikte yasaya uyulmaması halinde, kişiler 2009 yılı için idari para cezası olarak 69 TL ödeyecek. Vatandaşlara kapalı mekanlarda içtiği her sigara için 69 TL para cezası verilirken, mekan sahibi ise belediye sınırları içinde belediye encümeni, belediye sınırları dışında mahalli mülki amir tarafından 560 TL'den 5 bin 600 TL'ye kadar idari para cezası ile cezalandırılacak.
Kül tablası bulunduran işletmelere 1200 TL ceza!


İSTANBUL- İstanbul, Beşiktaş'ta sigara yasağının başlaması münasebeti ile kafe ve benzeri kapalı alanlarda teftişe çıkıldı. Denetimlerde işletme sahipleri, sigara yasağına ilişkin afiş asmaları ve kapalı alanlarda kül tablası bulundurmamaları konusunda uyarıldı.
İlçe Sağlık Grup Başkanlığı'na bağlı ekipler Beşiktaş'ta sigara yasağına ilişkin denetim yaptı. Bir hemşire, zabıta ve polis memuru da denetimlerde yer aldı. İşletmeleri gezen denetim ekibi, sigara yasağına ilişkin tabela veya benzeri afiş olup olmadığını kontrol etti. Kapalı alanlarda kül tablası olup olmadığına da bakan ekipler, işletme sahiplerini yasağın kapsamı konusunda uyardı. Teftiş olunan bazı işletmelerde sigara yasağına ilişkin tabela veya afiş bulundurulduğu gözlenirken, afiş asmamış olan işletme sahiplerine kaymakamlıktan ücretsiz afiş alabilecekleri belirtildi. Denetimler sırasında bazı işletme sahipleri, yasağın kapsamı konusunda henüz tam bir bilgiye sahip olmadıklarını belirterek, müşterilerin kapalı alanda sigara içmelerine izin vermeyeceklerini söyledi.
Öte yandan, bugün yapılan denetimlerde işletme sahiplerine ikazda bulunulurken, bir sonraki denetimlerde kül tablası bulunduran ve yasağa ilişkin afiş asmayan işletmelere bin 200 TL para cezası uygulanacağı öğrenildi.Kahvede sigara içen arkadaşlarını polise ihbar etti

ADANA - Adana'da kahvehaneye oyun oynamaya giden bir kişi, sigara yasağına uymayan arkadaşlarını ihbar etti. İhbar üzerine sigara içenler kahvehaneden kaçarken, olay yerine gelen polis sigara içilmemesi konusunda uyardı.
Türkiye genelinde bugünden itibaren dumansız hava sahası genişleyerek kahvehaneler, barlar, kafeler, restoranlar ve eğlence mekanları dahil, halkın ortak kullandığı tüm kapalı alanları kapsayan sigara yasağı başladı. Yasanın ilk gününde vatandaşların çoğu yasaya uymaya çalışırken bazı vatandaşlar kahvehanelerde sigara içmeye devam etti. Bunun üzerine sigaradan rahatsız olan duyarlı vatandaşlar ise polisi arayarak sigara içenleri ihbar etti. Adana'nın merkez Çukurova ilçesine bağlı Yurt Mahallesi'nde bir
kahvehanede iki arkadaş yasaya rağmen sigara içmek istedi. Bunun üzerine kahvehaneye oyun oynamaya gelen Remzi Çalayır Enez (48), sigara içen arkadaşlarını 155 polis imdat hattını arayarak ihbar etti. Bunun üzerine sigara içen vatandaşlar ceza yememek için kahvehaneden uzaklaştı. Polis ise zaman kaybetmeden ihbarın yapıldığı kahvehaneye geldi. Polis sigara içenleri bulamadı ancak, kahvehanede oyun oynayan vatandaşları sigara içmemeleri konusunda uyardı.
Arkadaşlarını ihbar eden Enez ise kendisinin de yıllarca sigara içtiğini ancak daha sonra bıraktığını belirterek, "Herkesin yasaya uyması gerekiyor. Bu yasa insanların sağlığı için çok faydalı. Bakın şimdi kahvehanede sigara içilmiyor. Ortam ne kadar temiz ve güzel. Az önce arkadaşlarımız sigara içti. Yasaya uymadı ben de onları ihbar ettim. Bundan sonra kimse benim yanımda sigara içemez. Kim sigara içerse içsin ihbar ederim. Çünkü bu bizim sağlımız için yapılan bir yasa" dedi.
Enez, kahvehanede yazın sigara içilmesinin insanları çok etkilemediğini, ancak kışın her taraf kapalı olduğu için sigara içmenin çok tehlikeli boyutlara ulaştığını bu nedenle bu yasanın çok faydalı olduğunu söyledi.
7 yaşından bu yana sigara içtiğini anlatan Hüseyin Demirezer(60) sigarayı bırakmayacağını oyun aralarında kahvehanenin dışına çıkarak sigara içeceğini belirterek, "Bana sigarayı doktor tavsiye ediyor. Sigarayı bıraktığım zaman ağzım yara oluyor. Ben sigarayı bırakmam. Kahvehaneyi bırakırım sigarayı bırakmam" diye konuştu.
Kahvehanede oyun oynayanlar da sigara yasağı konusunda ikiye bölündü. Birlikte iskambil oynayan arkadaşlardan kimi yasağı olumlu bulurken, kimi olumsuz buldu. Vatandaşlar şimdiden kışın ne yapacağını düşünüyor.
Kahvehanede bulunan vatandaşlar yasağa uyarak sigaralarını dışarı çıkıp içiyor. Ancak yasanın başladığı ilk gün yaklaşık 20 masa bulunan kahvehanede sadece 2 masa doldu. Yasakla birlikte kahvehaneler de boşalmaya başladı.
Kapalı mekanlarda tütün ve tütün mamulleri kullanılması durumunda kişilere 2009 yılı için idari para cezası olarak 69 TL uygulanacak. Vatandaşlara kapalı mekanlarda içtiği her sigara için 69 TL para cezası verilirken, mekan sahibi ise belediye sınırları içinde belediye encümeni, belediye sınırları dışında mahalli mülki amir tarafından 560 TL'den 5 bin 600 TL'ye kadar idari para cezası ile cezalandırılacak.Yasağın ilk zaptı, kül tablası bulunduran kafeye


İSTANBUL - İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, sigara yasağına ilişkin Bakırköy'de yaptıkları denetimler sırasında bir işletme hakkında "kapalı mekanda kül tablası" bulundurması sebebiyle tutanak tuttu.
Bakırköy Kaymakamlığı önünden hareket eden İl Sağlık Müdürlüğü, Çevre Koruma Müdürlüğü ekipleri ile zabıta ve emniyet mensupları ilçedeki kafe, restoran ve kahvehaneleri denetledi. İşletmeleri denetleyen ekipler, sigara yasağına ilişkin afiş asmaları konusunda uyardı. İşletmelerin kapalı bölümlerinde kül tablası olup olmadığını kontrol eden ekipler, işletmelere tek tek tutanak tuttu.
Ailesi ile birlikte kafede oturan bir müşteri ise, "Ben zaten içmiyordum. Yasağın gelmesi iyi oldu. İçen zaten her yerde içer" dedi. Açık alanda sigara içen bir vatandaşta yasağın gelmesini olumlu karşıladığını ve sigara içmeyenlere karşı saygılı olunması gerektiğini söyledi. Kahvehanelerde bulunan vatandaşlar ise yasağı desteklediklerini belirti. Bazı esnaflar da sigara yasağına karşı tepkilerini dile getirerek, müşteri sayısında belirli bir azalma olduğunu, her gün kalabalık olan mekanların sigara yasağının başlaması ile boş kaldığını söyledi.
Öte yandan, yapılan denetimler sırasında bir nargile kafenin kapalı sayılan bölümünde kül tablası bulundurulması nedeniyle işletme hakkında tutanak tutuldu. İşletme sahibi Şehmuz Doz ise yasadan haberdar olduğunu ancak söz konusu alanın açık olduğunu savundu. Tutanak tutulan alanla ilgili olarak kapalı mı yoksa açık mı olduğuna belediye encümeninin karar vereceği belirtildi.
Denetimlerin gün boyu devam edeceği ifade edildi.Sigara yasağı sütçü ve yoğurtçuları harekete geçirdi

ANKARA - Lokanta, kafe, kıraathane gibi kapalı mekanlarda sigara yasağının başlaması, süt ve süt ürünleriyle yoğurt üretici ve dağıtılıcılarını harekete geçirdi.
Türkiye Genelinde Süt ve Süt ürünleri Üretici ve dağıtıcı firmalarından Aynes'in Genel Müdür Yardımcısı Orhan Durak, kapalı mekanlarda sigara yasağının başlamasını bir vesile olarak gören sigara tiryakilerine seslenerek, "Sigara yasağının başlaması bir fırsattır. Sigarayı bırakın süt ve yoğurt tüketerek vucut hücrelerini yenileyin" dedi.
Durak, konuyla ilgili olarak soruları cevaplandırırken, sigarayı bırakmak isteyenler için bugünün önemli bir fırsat olduğunu belirterek, "Bıraktığınız sigaranın yerine süt ve süt ürünleri ve özellikle yoğurt tüketin. Bu yeni alışkanlığınız vücudünüzdeki hücrelerin yenilenmesinde ve beslenmede en temel gıdaların başında gelmektedir." değerlendirmesinde bulundu.

-"NASIL BİR SÜT NASIL BİR YOĞURT"-

"Toplum ve birey sağlığı, sağlıklı beslenme alışkanlıkları, alınan gıdaların doğal, katkısız ve uygun hijyenik şartlarda üretilmesi ve tüketinceye ulaşıncaya kadar sağlıklı şartlarda saklanması ve sağlıklı olarak tüketilmesi ile birebir ilişkilidir." diyen Aynes Genel Müdür Yardımcısı Durak, hücre yenilenmesinin olması için de şunları dikkat çekti:
" Sigara bırakılması sonrasında hücrelerin yenilenmesi için alınacak Sut ve yoğurt katıksız ve katkısız olmalıdır.
Saglıksız üretim şartları, hijyen şartlarına dikkat edilmemesi, tükticiye ulaşıncaya kadar geçen süre içerisinde üründe oluşabilecek bozulmalar, bilinçsizce ve (müsaade edilmiş olsa bile) kullanım oranlarına dikkat edilmeden kullanılan gıda katkıları ve koruyucular, daha fazla kar etmek ya da maliyetleri düşürmek için kullanılan bir takım katkı maddeleri, sebzelerde ve seralarda bilinçsizce ve uzman olmayan personel tarafından kullanılan hormonlar toplum ve birey sağlığını önemli derecede tehdit eder boyutlara ulaşmıştır.
Bu durum sektörel olarak haksız rekabete yol açtığı gibi, yetersiz denetimler neticesinde önü alınamaz boyutlara da ulaşmaktadır.
Yine Süt sektöründe hijyen şartları uygun olmadan, kontrolsüz, soğutma işlemi yapılmadan sağlıksız çiğ süt toplanması, asitliği ve bakterisi yüksek , uygun değerlerde olmayan sütlerin bir takım kişiler tarafından toplanarak yetersiz tesislerde ürün haline dönüştürülmesi maalesef toplum sağlığımızı aynı şekilde tehdit etmektedir."

-"DOGAL VE KATKISIZ ÜRÜNLER"-

Kendilerinin ürettikleri ve Türkiye genelinde dağıttıkları süt ve süt ürünleri ile mayve sularının süt ve meyva alımdan başlayarak tüm üretim prosesinde ve ürünleri tüketiciye ulaşıncaya kadar olan soğuk zincir içerisinde tüketiciye ulaştırdıklarını ifade eden Genel Müdür Yardımcısı Orhan Durak, şu bilgiyi verdi:
"Aynes, süt ve hayvan üreticileri konusunda aralıksız devam eden eğitim çalışmaları ile birlikte sütün ilk sağıldığı ve toplandığı ana kadar uzanan hijyen ve soğutma çalışmaları, soğutuculu süt toplama merkezleri ve soğutuculu tankerleri ile toplanan sütleri fabrikasına ulaştırmakta , kapalı sistem ve son teknoloji makinaların kullanıldığı sistemde aynı gün tamamen doğal ve Katkısız olarak Geleneksel lezzetleri içerisinde sağlıklı süt ürünlerine dönüştürmektedir."

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.