• BIST 103.408
  • Altın 229,936
  • Dolar 5,4731
  • Euro 6,2133
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 10 °C

Sigarasız dönem ve tartışmalar

Sigarasız dönem ve tartışmalar
Kapalı mekanlarda sigara içme yasağı getiren Kanun'un dün itibariyle yürürlüğe girmesiyle kapalı mekanlarda sigarasız dönem başladı.

ANKARA -Kapalı mekanlarda sigara içme yasağı getiren 'Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkındaki Kanun'un dün itibariyle yürürlüğe girmesiyle kapalı mekanlarda sigarasız dönem başladı.

Yasağın yürürlüğe girmesiyle beraber sigara tiryakilerinin de ilk gün itibariyle yasağa uydukları gözlendi. Kapalı mekanlarda sigara içme yasağı getiren 'Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun'un yürürlüğe girmesinin ardından gözler bugün, kapalı mekanlarda yasağa uyulup uyulmadığına çevrildi.

Ankara'nın önemli alışveriş merkezlerinden Armada İş Merkezi'nde de yasağın yürürlüğe girdiği dün gece yarısı itibariyle gerekli bütün hazırlıklar yapılmış. Armada İş Merkezi Genel Müdürü Yıldır Ertem, günler öncesinden yasakla ilgili levhalar hazırladıklarını belirterek,"Yasağın yürürlüğe girmesinden büyük bir memnuniyet duyduk. Bugün itibariyle iş merkezinde vatandaşların ve çalışanların yasağa uyduklarını görüyoruz. Bu da memnuniyet verici. Vatandaşların bundan sonraki günlerde de yasağa riayet edeceklerine inanıyorum" diye konuştu.

Yasağın yürürlüğe girdiği ilk gün olması münasebetiyle de alışveriş yapan vatandaşların ve iş merkezi çalışanlarının yasağa uydukları görüldü. İsmini vermek istemeyen bir işyeri çalışanı da yasağın yürürlüğe girmesinin mennuniyet verici olduğunu, ancak vatandaşların bu duruma tam manasıyla alışabilmelerinin zaman alacağını söyledi. Bu arada, Armada İş Merkezi çalışanlarının sigara ihtiyaçlarını gidermek için iş merkezinin dışına çıktıkları görüldü.

Dün gece yarısı itibariyle yürürlüğe giren 'Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun'a göre, ıÜüsigara tiryakileri, kamu hizmet binaları, koridorları dahil olmak üzere her türlü eğitim, sağlık, ticaret, sosyal, kültürel, spor ve eğlence yerlerinin kapalı alanlarında sigara içemeyecek.

Kanunda, ayrıca, taksi hizmeti verenler de dahil olmak üzere bütün toplu taşıma araçlarında sigara içme yasağı uygulanacak. Okul öncesi eğitim kurumları, dershaneler, özel eğitim ve öğretim kurumları dahil olmak üzere, ilk ve orta öğrenim kurumlarının kültür ve sosyal hizmet binalarının kapalı ve açık alanlarında da tütün ve tütün ürünleri tüketilemeyecek.

 

Sigara yasağı beraberinde tartışma getirdi 

 

ANKARA -Kapalı mekanlarda sigara içme yasağı getiren, 'Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun'un yürürlüğe girmesi, tartışmaları da beraberinde getirdi. Armada Alışveriş ve İş Merkezi Genel Müdürü Yıldır Ertem, kapalı mekanlarda sigara içme yasağı uygulamasının yerinde bir karar olduğunu, ancak kanunda net ifadelerin kullanılmadığını öne sürdü.

Kapalı mekanlarda sigara içme yasağı getiren kanun dün geceyarısı itibarı ile yürürlüğe girdi. Böylece, sigara tiryakileri kamu hizmet binaları, koridorları dahil olmak üzere her türlü eğitim, sağlık, ticaret, sosyal, kültürel, spor ve eğlence yerlerinin kapalı alanlarında sigara içemeyecek.

Yasağın yürürlüğe girmesiyle ilgili görüşlerini ifade eden Armada Alışveriş ve İş Merkezi Genel Müdürü Yıldır Ertem, yasağın uygulanabilirliği ile ilgili muğlak ifadelerin bulunduğunu öne sürdü. Kapalı alanlarda sigara içme yasağının dünyanın birçok ülkesinde uygulandığına dikkat çeken Ertem, Türkiye'de kanunun uygulamasına ilişkin yönetmeliklerin yetersiz olduğunu söyledi.

Kanunun işyerleri arasında büyük bir haksız rekabete yol açacağını ileri süren Ertem, "Kanun koyucu karmaşa yaratıyor. Net değil. Binlerce kafede, restoranda, lokantada sigara içme yasağı uygulanacak. Bunun yanında, yine binlerce kafede, restoranda ve lokantada yasak uygulanmayacak. Bu da bazı hukukçulara göre Anayasa'nın eşitlik ilkesine aykırı. Zincirleme bir alışveriş mağazasının kapalı mekanında sigara yasağı uygulanacak, ancak caddedekinde bu yasak uygulanmayacak. Bu da rekabette haksızlığı doğurur. İçilmeyecekse hiçbir yerde içilmesin. Neden 2009 bekleniyor ki ?" diye konuştu.

Yasanın yürürlük tarihinden bir hafta önce sigara yasağı ile ilgili ciddi paralar harcayarak levha hazırladıklarını kaydeden Genel Müdür Ertem, şöyle dedi: "17 Mayıs günü bir tebliğ yayınlandı. Levhaların boyutlarında ve renginde değişiklik öngören bir tebliğ. Biz her türlü hazırlığımızı yapmışız ve 19 Mayıs'ı bekliyoruz. Dünya kadar tabela hazırladık. Bizim her işimizde nemalanacak bir kurum yatıyor. Kanunun altyapısı eksik. Bu şekilde yapılan değişikliklerle birileri bir menfaat peşindeymiş havası oluşturuluyor."

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.