• BIST 96.796
  • Altın 238,229
  • Dolar 5,8000
  • Euro 6,5231
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 9 °C

Sigara yasağı başladı

Sigara yasağı başladı
Sigara yasağının kapsamını genişleten düzenlemenin bugünden itibaren yürürlüğe girmesiyle kapalı alanlarında tütün ürünleri tüketimi yasaklanıyor.

İSTANBUL -Sigara yasağının kapsamını genişleten düzenlemenin bugünden itibaren yürürlüğe girmesiyle eğlence hizmeti verilen işletmeler ve lokantalar dahil kamu ve özel hukuk kişilerine ait tüm binaların kapalı alanlarında tütün ürünleri tüketimi yasaklanıyor.
Yasağa uymayanlara 69 TL, uyarıya rağmen yükümlülüklerini yerine getirmeyen işletmelere ise 500 TL'den 5 bin TL'ye kadar idari para cezası verilecek.

TBMM'de 3 ocak 2007'de kabul edilen ve sigara yasağıyla ilgili hükümlerinin bir bölümü 19 Mayıs 2008'de yürürlüğe giren 5727 sayılı Kanun uyarınca bugünden itibaren konutlar hariç tüm kapalı alanlarda sigara içilemeyecek.

İlgili kanunda, kapalı yer, ''Sabit veya seyyar bir tavanı veya çatısı (çadır, güneşlik ve benzeri yerler dahil) olan, kapıları, pencereleri ve giriş yolları dışında, bütün yan yüzeyleri veya kalıcı olarak tamamen kapatılmış alanlar ile aynı şekilde tavanı veya çatısı olup yan yüzeylerinin yarısından fazlası kapalı bulunan yerlerdir'' şeklinde tanımlanıyor.

NARGİLE DE YASAK KAPSAMINDA

Sigara yasağı kapsamının genişletilmesiyle kahvehane, kafeterya, birahane, nargile içilen mekanlar, dernek ve vakıflara ait lokaller gibi eğlence hizmeti verilen işletmeler ve lokantalar dahil kamu ve özel hukuk kişilerine ait tüm binaların kapalı alanlarında tütün ürünleri tüketimi yasaklanıyor.

4207 sayılı kanunun 2'nci maddesinin 6'ncı fıkrasında ''tütün ürünü'' ibaresi tüttürme, emme, çiğneme ya da buruna çekerek kullanılmak üzere üretilmiş, hem madde olarak tamamen veya kısmen tütün yaprağından imal edilmiş madde olarak tanımlandığından, kanun nargileyi de kapsıyor.
Taksi hizmeti verenler dahil olmak üzere kara yolu, demir yolu, deniz yolu ve hava yolu toplu taşıma araçlarında tütün kullanımına izin verilmiyor.

Özel eğitim ve öğretim kurumları dahil olmak üzere ilk ve orta öğrenim kurumları ile okul öncesi eğitim kurumlarının, dershanelerin, kültür ve sosyal hizmet binalarının kapalı alanları ile birlikte açık alanları da yasak kapsamında bulunuyor. Apartman merdivenleri veya asansörü gibi kapalı ortak kullanım alanları da bu kapsama giriyor.

TÜTÜN ÜRÜNLERİNİN TÜKETİLEBİLECEĞİ YERLER

Yasayla, ancak kahvehane, kafeterya, birahane, nargile içilen mekanlar, dernek ve vakıflara ait lokaller gibi eğlence hizmeti verilen işletmeler ve lokantalar dahil kamu ve özel hukuk kişilerine ait tüm binaların ''açık alanlarında'' tütün ürünleri içilebilecek.

Konutlar, kanunun istisna saydığı ve tütün ürünü tüketimine özel alan ayrılabilecek yerlerde de sigara içilebilecek. Bu kapsamda, yaşlı bakım evlerinin, ruh ve sinir hastalıklarının yatarak tedavi gördüğü birimleri, ceza infaz kurumları, şehirler arası veya uluslararası güzergahlarda yolcu taşıyan deniz yolu araçlarının güvertelerinin yüzde 10'luk kısmında tütün ürünleri tüketilebilecek. Ancak bu alanlara 18 yaşından küçükler giremeyecek.

Ayrıca, her türlü spor, kültür, sanat ve eğlence faaliyetlerinin yapıldığı açık hava tesislerinde, toplam seyir alanının yüzde 50'sinde; otelcilik hizmeti verilen işletmelerin tütün ürünleri tüketen müşterilerin konaklamasına tahsisi edilmiş odalarda da tütün ürünleri kullanılabilecek.
İZMARİTİ YERE ATANA 25 TL CEZA

Yasağın ihlal edildiği durumlarda uygulanacak cezai müeyyideler ise şöyle olacak:

''Kapalı mekanda tütün ve tütün mamulleri kullanılması durumunda Kabahatler Kanunu'nun 39. maddesi gereği kişiye verilecek ceza, kamu hizmet binalarında ve kamuya ait toplu taşıma araçlarında ilgili idari birim amirinin yetkili kıldığı kamu görevlilerince uygulanacak.

Özel toplu taşıma araçlarında ilk başvurulan kolluk birimi yetkilileri olacak.
Özel hukuk kişilerine ait binalarda en yakın kolluk birimi yetkilileri tarafından ceza verilebilecek. Bu kişiler tarafından verilecek idari para cezası 2009 yılı için 69 TL olacak.''

Yasağa uymayan işletmeye verilecek cezalar ise şöyle:

''Yasakların uygulanması ve tedbirlerin alınmasıyla ilgili yükümlülüklerini yerine getirmeyen işletme sorumluları, işletme izni veren kurum tarafından yazılı olarak uyarılacak. Uyarıya rağmen, verilen sürede yükümlülüklerini yerine getirmeyenler belediye sınırları içerisinde belediye encümeni, belediye sınırları dışında ise mahalli mülki amir tarafından 2009 yılı için 560 TL' den 5 bin 600 TL'ye kadar idari para cezası ile cezalandırılacak.

İşletme kamu kurumu ise görev ve sorumluluklarını yerine getirmeyen memurlar ve kamu görevlileri hakkında disiplin soruşturması açılacak.

Tütün ürünleriyle ilgili izmarit, paket, ağızlık, kağıt ve benzeri atıkları çevreye atanlara belediye zabıta görevlileri tarafından 25 TL para cezası verilecek.''

Tütün ürünlerinin tüketiminin yasaklandığı yerlere, yasal düzenleme ve buna uymamanın cezai sonuçlarını belirten uyarı yazıları asılacak.

Tütün ürünleri satışı yapılan yerlerde 18 yaşını doldurmayanlara tütün ürünü satılmayacağına dair yazılar herkes tarafından görülebilir yerlere asılacak. Bunu yapmayanlara mahalli mülk amiri tarafından bin 120 TL para cezası verilecek.

Tütün ürünlerinin ve üretici firmaların ismi, marka veya alametlerini kullanarak reklam ve tanıtımı yapılmayacak. Kampanyalar düzenlenemeyecek, etkinliklere sponsor olunamayacak. Tünün ürünlerinin isim, logo veya amblemlerini kullanarak bildirimi yapılamayacak, basın-yayın organlarına ilan verilemeyecek. Üretilen ve pazarlaması yapılan tütün ürünleri bayilere veya tüketicilere teşvik, eşantiyon, promosyon, bedelsiz veya yardım olarak dağıtılamayacak. Bunlara uymayanlara Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) tarafından 56 bin ile 280 bin TL arasında para cezası uygulanacak.
Tütün ürünlerine benzeyecek veya markasını çağrıştıracak şekilde sakız, şeker, çerez, oyuncak, kıyafet, takı, aksesuar ve benzeri ürünler dağıtılamayacak ve satılamayacak. Yasağa uymayanlara, belediye encümeni veya mahalli mülki amir tarafından 22 bin 400 ile 112 bin TL arasında para cezası verilecek.
Tütün firmalarının isimleri, amblemleri veya ürünlerin marka veya işaretleri ya da bunları çağrıştıracak alametler kıyafet, takı ve aksesuar olarak taşınamayacak. Aksi şekilde davrananlara kamu görevlileri veya kolluk birimi yetkilileri tarafından 69 TL para cezası uygulanacak.''

TV VE RADYOLARDA AYDA 90 DAKİKA YAYIN

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu ile ulusal, bölgesel ve yerel yayın yapan özel televizyon kuruluşları ve radyolar, ayda en az 90 dakika tütün ürünleri ve sağlığa zararlı diğer alışkanlıkların zararları konusunda uyarıcı, eğitici yayınlar yapılacak.

Bu yayınların asgari 30 dakikası 17.00-22.00 saatleri arasında olmak üzere 08.00-22.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek.

Televizyonda yayımlanan programlarda, filmlerde, dizilerde, müzik kliplerinde, reklam ve tanıtım filmlerinde tütün ürünleri kullanılmayacak, görüntülerine yer verilmeyecek. Bunun ihlal edilmesi halinde RTÜK tarafından idari para cezası uygulanacak.

TÜTÜN ÜRÜNLERİ OTOMATİK MAKİNELERLE SATILAMAYACAK

Uygulamaya göre, sağlık, eğitim ve öğretim, kültür ve spor hizmeti verilen yerlerde tütün ürünlerinin satışı yapılamayacak. Buna uymayanlara belediye encümeni veya genel kolluk tarafından bin 120 TL para cezası verilecek. Tütün ürünleri 18 yaşını doldurmamış kişilere satılamayacak ve tüketimlerine sunulamayacak. İhlali halinde, Cumhuriyet Savcılıklarınca 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacak.

Tütün ürünü işletmelerinde, pazarlamasında ve satışında 18 yaşını doldurmamış kişileri istihdam edenlere mahalli mülki amir tarafından her bir kişi için bin 120 TL para cezası uygulanacak.
Tütün ürünlerinin paketlenmesi ve etiketlenmesinde mevzuata uygun hareket etmeyenlere de TAPDK tarafından idari para cezası verilecek.

Tütün ürünleri, otomatik makinelerle, televizyon ve internet gibi elektronik ortamlarda satılamayacak ve satış amacıyla kargo yoluyla taşınamayacak. Bunun yapılması durumunda TAPDK tarafından idari para cezası uygulanacak.

Ayrıca tütün ürünleri paket açılarak adet şeklinde veya daha küçük paketlere bölünerek satılamayacak. Satılması durumunda TAPDK tarafından bin 120 ile 11 bin 200 TL arasında para cezası verilecek.
Tütün ürünleri, 18 yaşını doldurmamış kişilerin doğrundan ulaşacağı ve işletme dışından görülecek şekilde satışa arz edilemeyecek. İhlali halinde TAPDK tarafından idari para cezası uygulanacak.
Şikayetler, yetkilendirilmiş kişiler, kurum amirleri, kolluk kuvveti, ''Dumansız Hava Sahası İrtibat Merkezi'', ''ALO SABİM 184'' ve belediye zabıtasına iletilebilecek.İŞLETME SAHİPLERİ NE DİYOR?


Barış TANSEVER / TURYİD Başkanı
Yunanistan m 2 hesabı yapıyor
TURYİD,
TUROB, TÜROFED ve Kahveciler Derneği olarak hazırladıkları paketteki öneriler, mekanın kabul edilebilecek her türde bölünmesine yönelik. Tansever; bu konuda turizmde de Türkiye'nin ezeli rakipleri Yunanistan ve İspanya'yı örnek veriyor. "İspanya'da 100 metrekareye kadar olan müeseselerde işletme sahibi içilip içilmeyeceğine kendi karar veriyor. Genellikle de içiliyor. Neden İspanya? Çünkü benzer yapıları var. Eğitim seviyesi, gelir dağılımı, turizmin önemi anlamında biz İsveç'e ya da İrlanda'ya benzemiyoruz. Ancak Sağlık Bakanlığı kabul etmedi. 'O zaman biz de Yunanistan modelini uygulayalım' dedik. Orada da 75 metrekareye kadar olan yerlerde sigara serbest. Üstü yerlerde ise mekanın yüzde 35'e (Yunanistan'da nüfusun yüzde 35'i sigara içtiği için bu oran kullanılıyor) kadar kısmını fiziksel olarak kullanma hakkınız var. Ancak Bakanlık buna da 'hayır' dedi." Peki o zaman İsviçre? Ülke çevrecilik konusunda Avrupa'nın en iyilerinden ama onlar bile fiziksel olarak alanı havalandırmalar yaparak bölerek sorunu çözmüş.

Berk EKŞİOĞLU / DOORS Group
Müşterilerimizin yüzde 75'i sigara içiyor
EKŞİOĞLU
ise yasağın statlarda uygulanamadığına dikkat çekiyor: "Türkiye'de sigara içme oranı yüzde 44. Bizim müşterilerimizde yüzde 75. Türkiye her konuda AB'ye uyum yasaları çıkartıyor. Uyum yasaları içinde bir sürü başka konu da var. Neden bu konularda uyum sağlanmıyor. Bizde, yasa uygulanması için değil, sadece konmuş olmak için konuluyor. Stadyumlarda sigara içmek yasaktı. Binlerce kişi sigara içti."

Metin FADILLIOĞLU / Ulus 29, Nişantaşı Brasserie
Sigara müfettişi olacağım bu mantıklı mı?

SEKTÖRÜN duayenlerinden Metin Fadıllıoğlu, yasanın her zaman, her yerde, herkes için geçerli olmasını isteyip, ekliyor: "İtirazım var yasanın uygulamasına. Bizi müşteri ile karşı karşıya bırakıyorlar. Şimdi ben gidip içen müşterileri uyaracağım. Çözemiyorsam da Alo 184 ihbar hattını arayacağım. O adam nereden gelecek de sizi görecek belli değil. Ya da telefonumdan çekip kayda alacağım. Yani ben sigara müfettişi olacağım. Böyle bir sistem olabilir mi?"

Kaya DEMİRER Turyid Başkan Yardımcısı

Sarkozy modeli uygulansın!
"ŞAŞKINLIK içerisindeyiz. Bu sektörün bu kadar sıkıştırılmasının sebebini anlayamıyorum. Tam yasağı uygulayan ülkeler İngiltere, İrlanda, Fransa, İtalya, Almanya, Norveç, İsveç. Biz dünyada yasağı uygulayacak 13. ülke olacağız. Bacasız sanayi hizmet sektörün bu işten tek başına zarar görmesini konuşuyoruz. Fransa'da yüzde 100 yasak. Ancak sektör zarar gördü. İşletmeler batmaya başladı. Sarkozy yiyecek-içecek sektöründe KDV oranlarını yüzde 19.6'dan 5.5'a indirdi. 1 Temmuz 2009'dan itibaren ekonomik kriz artı sigaradan etkilenmeyi bu şekilde telafi ettiler."

Mehmet KOÇARSLAN / Reina ve Suada
Boğaz'ın yaşaması için özel statüye ihtiyaç var
SEKTÖRÜN önemli oyuncularını bir araya getirince başka konular da doğal olarak masaya geliyor. Gürültü sınırı konusunda Koçarslan; "Boğaz, yazın yaşanması gerekiyor. Boğaz'ın özel bir statüye ihtiyacı var. Şehrin bir gürültü planlaması yok ve bu bir an önce yapılmalı. Komşularımızın, haklarını koruyup, onlara saygılı olmayı kabul ediyorum ve 'yaşa ve yaşat' felsefesine inanıyorum. Burada yaşayan insanların gerekçe olarak iki zengin çocuğundan para kazanmaya çalışıyorlar düşüncesi yanlış."

Dünya Türkiye'deki sigara yasağını konuşuyor

Dünyanın en çok sigara içilen ülkelerinden Türkiye'de kahve ve lokantalarda da sigara yasağın yürürlüğe girmesi, yurt dışında ilgi uyandırdı.
Yabancı medya "Türkiye'de tütün yasağı: 4. Murat'ın zaferi", "Bir Türk gibi sigara içmek sona erdi", "Halkın yüzde 95'i yasağı destekliyor", "Yasa, kökleri İslam'da olan hükümetin tütün ve içkiden duyduğu derin hoşnutsuzluk ile uyumlu" gibi ifadeler kullanıldı.

LE MONDE (Fransa)

"Türkiye'de tütün yasağı: 4. Murat'ın ölüm sonrası zaferi. 1623 ile 1640 yılları arasında imparatorluğun başında bulunan ve çok korkulan bir Osmanlı padişahı olan 4. Murat, herhalde mezarlığının derinliklerinde zaferinin tadını çıkartıyor."

EL PAİS (İspanya)

"Bir Türk gibi sigara içmek sona erdi. Sigara içenlerin sayısı açısından dünyanın 10. olan ve yetişkin erkeklerin yarısının kendilerini tiryaki ilan ettiği Türkiye'de bugünden itibaren tüm kahveler, bar ve lokantalarda bir sigara yakmak yasak oldu."

BBC (İngiltere)

"Türkiye'de 20 milyondan fazla sigara içen var ama anketler, halkın yüzde 95'i yasağı desteklediğine işaret ediyor () Ancak İstanbul'daki BBC muhabiri, birçok Türk insanının, yasağı demokratik haklarının bir ihlali gibi gördüğünü söylüyor."

TİME (ABD)

"Fransızlar yaptı. İtalyanlar yaptı. Şimdi tütün seven Türkiye de, dumansız saha olabileceği diye bahse girdi. () Türkiye, yeni yasal düzenlemeyi kabul etmesinin kismi bir nedeni, ülkenin katılmayı hedeflediği AB kurallarını yerine getirmektir. Ancak yasa aynı zamanda, kökleri İslam'da olan hükümetin tütün ve içkiden duyduğu derin hoşnutsuzluk ile uyumlu. (Başbakan) Erdoğan'ın hiç bir bakanı içmiyor."

EURONEWS (AB)

"Türk Başbakanı sigarayı terörizmle kıyasladı. Bu ifadeler sert olabilir ancak Pazar günü gece yarısı itibaren yasayı ihlal edenler 32 euro tutarında bir ceza ile karşı karşıya."(ANKA)
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.