• BIST 98.455
  • Altın 219,576
  • Dolar 5,3279
  • Euro 6,0542
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 0 °C

Sigara paketinde uyarı Uruguay'da

Sigara paketinde uyarı Uruguay'da
Dünyada sigara paketleri üzerindeki en büyük uyarı resimlerinin Uruguay'da olacağı bildirildi. Mart ayından itibaren sigara paketlerinin yüzde 80'ini kaplayacak.

ANKARA -Dünyada sigara paketleri üzerindeki en büyük uyarı resimlerinin Uruguay'da olacağı bildirildi. Bu ülkede uyarı resimleri gelecek yılın Mart ayından itibaren sigara paketlerinin yüzde 80'ini kaplayacak.
Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesinden (SSUK) yapılan açıklamada, Uruguay'da 1 Eylülde sigara paketlerinin yüzünün yüzde 80'ini kaplayacak 6 resim ile ilgili kararın kesinleştiği kaydedildi.
Böylece dünyanın en büyük uyarı resimlerine sahip olmayı da garantileyen Uruguay'da, gelecek yıl Mart ayından itibaren sigara paketlerinin çarpıcı görüntülerle satılacağı belirtildi.
Açıklamaya göre, sigara paketleri üzerindeki ilk resimli uyarıların 2006 yılında konulmaya başlandığı Uruguay'da, ilgili yasa 4. defa geliştirildi. Halen uygulanan resimli uyarılar, paketlerin ön ve arka yüzünün yüzde 50'sini kaplıyor. Uruguay, yeni uygulama ile paketlerin ön ve arka yüzünün yüzde 60'ının resimli uyarılarla kaplandığı Mauritius'u geride bırakmış oldu.
Uruguay'da yeni kanun ile aynı zamanda sigaraların yan yüzlerine siyah kalın yazı ile "Bu ürün nikotin, katran ve karbon monoksit içerir" ibaresinin belirtilmesi de zorunlu hale getirildi.
SSUK'un açıklamasına göre, sigaranın zararları hakkında etkili olabilecek uyarılarla ilgili yapılan araştırma sonuçları, bu uyarıların tüketiciler için en önemli bilgi kaynağı olduğunu gösteriyor.
Sigara kullananların çoğunluğu, sağlık bilgilerini televizyondan sonra en çok sigara paketlerinden ediniyor. İçicilerin paket üzerindeki uyarıya yılda 7 bin kez maruz kaldığı da araştırma sonuçları arasında yer alıyor. Bu uyar ılar, sigara içmeyenler ve çocuklarda da yüksek farkındalık yaratıyor.
Uyarının boyutları ve paket üzerinde yerleştirildiği yer de bu farkındalığın artırılmasında kritik bir rol oynuyor. Paketlerin üst kısmı ndaki geniş uyarılar daha dikkat çekici olurken, uyarıda kullanılan sözcüklerin etkisini kaybetmemesi için 2 yıllık aralıklarla değiştirilmesi gerekiyor.
Araştırmalara göre, sigara paketleri üzerindeki resimli uyarılar, yazılı uyarılardan daha dikkat çekici.
Ayrıca, resimli uyarıların tüketicide bilgi düzeyini, risk algısını, bı rakma isteğini artırdığı da ispat edilmiş bir gerçek. Bu uygulama, gençler üzerinde daha belirgin bir etki bırakıyor.
Kanada'da yapılan bir başka çalışmaya göre de uyarı resimleri gençlerin sigara içmeyle ilgili bilgi edinmelerini ve sigarayı daha az çekici bulmalarını sağlıyor.
Resimli uyarılar, aynı zamanda eğitim düzeyi düşük, okuma yazma bilmeyen kişilere de hitap ederek, sağlık bilgisine ulaşmadaki eşitsizliği ortadan kaldırıyor, birkaç dilin konuşulduğu ülkelerde de ortak bir dil oluşturuyor.
Değişik dünya ülkelerinde paketler üzerindeki resimlerde zaman zaman korkutucu görüntüler yer alıyor. Bu görüntülerin ters etki yaratabileceğine yönelik endişeler de araştırmalarla bertaraf edildi.
Söz konusu görüntülerin, sağlık sorununun iyi algılanmasını sağladığı, ters etki yaratmadığı ortaya konuldu. Ayrıca Kanada, Tayland ve Uruguay'da yapılan çalışmalara göre halk paket üzerinde daha fazla sağlık bilgisi görmek istiyor.
SSUK açıklamasında, Çocuk Göğüs Hastalıkları Derneği Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Fazilet Karakoç'un konuya ilişkin değerlendirmesine de yer verildi.
Çocukların, sağlık risklerini görsel yöntemle henüz okuma yazma bilmeden öğrenmelerinin önemine işaret eden Karakoç, "Sigara paketlerinin, cazip renkler ve marka logoları ile sunulması, çocuklar üzerinde yaldızlı paketlerde sevdikleri diğer ürünler gibi etki bırakabilmektedir" görüşünü dile getirdi.
SSUK Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı da Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi'ne göre resimli uyarıların Türkiye'deki sigara paketleri üzerinde 2010 yılında yer alacağını belirtti.
Bu sözleşmenin resmin boyutuyla ilgili alt sınırı belirlediğini, üst sınırı ise serbest bıraktığını kaydeden Dağlı, Avrupa Birliği'nde konu ile ilgili düzenleme üzerinde çalışıldığını bildirdi.
Üyelik için bekleyen ülkelerin resim boyutları konusunda sınırlanmas ının mümkün olmadığını ifade eden Dağlı, "Halkımızın Uruguay ve Mariutius kadar bilgilendirilmeyi hak ettiğine inanıyoruz. Artık son dünya uygulamaları, paketin 2 yüzünü de yüzde 60'dan fazla kaplayan uyarılar doğrultusunda ilerliyor. Bizim de en iyi uygulamayı örnek almamız gerekiyor" ifadesini kullandı.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.