• BIST 97.454
  • Altın 222,202
  • Dolar 5,6250
  • Euro 6,4525
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 16 °C

Side-Manavgat'ın turist ptofili

Side-Manavgat'ın turist ptofili
Akdeniz Üniversitesi Manavgat Meslek Yüksekokulu'nca yöreye gelen turistlerle yapılan anket değerlendirmesinden ilginç sonuçlar ortaya çıktı.

ANTALYA- Akdeniz Üniversitesi Manavgat Meslek Yüksekokulu'nca yöreye gelen turistler üzerinde yapılan anket değerlendirmesinden ilginç sonuçlar ortaya çıktı.

Manavgat Rotary Kulübü Derneği'nin öncülüğünde, Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası MATSO, Side-Manavgat Turizm İşletmecileri Derneği -TUDER ve Manavgat Esnaf ve Sanatkarlar Odası'nın desteği ile gerçekleştirilen çalışmada, tatilini yörede geçiren turistlerin düşünceleri, beğendikleri hizmetler ve rahatsızlıkları araştırıldı.

Akdeniz Üniversitesi Döner Sermaye Müdürlüğü'nden onaylı bir proje haline getirilen "Markalaşma Yolunda Side-Manavgat Müşteri Analizi-2007" adını taşıyan projenin koordinatörlüğünü Yüksekokul Müdürü Prof. Dr. Ali Erdoğan, yürütücülüğünü Öğretim Görevlisi Meltem Caber, Öğretim Görevlisi Tahir Albayrak ve uygulayıcılığını Öğretim Görevlisi Şahin Ertem üstlendi.

Araştırmada, Side-Manavgat turizm yöresine gelen yerli ve yabancı turist profilinin ortaya konulmasının yanı sıra alt ve üstyapı, eğitim, hizmet kalitesi, çevre gibi konulara ait müşteri algılamalarından yola çıkılarak yöresel imaj ve marka oluşturulması çabaları değerlendirildi.

 

ANKETE 4 BİN 588 TURİST KATILDI

Eylül 2007 ile Ekim 2007 ayları arasında tesadüfi örnekleme yöntemiyle tespit edilen 10 tatil köyü, 21 beş yıldızlı otel, 21 dört yıldızlı otel, beş üç yıldızlı otel, sekiz apart, altı motel, sekiz pansiyon olmak üzere toplam 79 konaklama tesisi çalışma kapsamına dahil edildi.

Örnekleme seçiminde tesislerin sınıfları ve yöresel dağılımları dikkate alındı.

Eylül ayında 8 bin 78, Ekim ayında ise 5 bin 383 anket formu belirlenen tesislere dağıtıldı.

Eylül ayında 3 bin 214, Ekim ayında 1374 olmak üzere toplam 4 bin 588 anket geri döndü.

Ankete katılan turistlerin seyahatlerini organize ederken en çok tercih ettiği satın alma yöntemlerinin yüzde 79'luk bir pay ile "seyahat acenteleri vasıtasıyla" ilk sırada yer aldığının belirlendiği kaydedilen arşatırmada "Gelişen bilişim alt yapısının turizm sektöründe de etkisini göstermeye başlamış olduğu internetten satın alımların yüzde 16'lık paya sahip olmasından görüldüğü kaydedildi.

Side-Manavgat yöresine en çok hangi ülkelerden ziyaretçilerin rağbet ettiği gerçekleştirilmiş olan ankette ele alınan bir başka demografik unsur oldu.

İlk üç sırada yer alan ülkelerin Almanya (yüzde 63), Rusya (yüzde 14) ve Hollanda (yüzde 5) olduğu tespit edildi.

İki kez ve daha fazla gelenlerin oranının yüzde 57'ye ulaşması yöreye yönelik değerlendirmelerin göreceli olarak ılımlı olmasında etkili olabileceğine işaret edildi.

Anket katılımcılarının ortalama kalış süresi, ziyaretçilerin seyahat tercihleri kapsamında ele alınmış olan kriterlerden biri oldu. Ortalama kalış süresi 11,81 gün olarak bulundu.

Katımcıların yüzde 53'ü 11-14 gün arası konaklama yaparken, yüzde 21'i 1-7 gün arası, yüzde 19'u 8-10 gün arası ve yüzde 7'si 15 gün ve üzeri kalışı tercih etmiştir" denildi.

 

HİZMET SEKTÖRÜNDE HEDEF YÜZDE 100 MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ

Hizmet sektöründe başarının öncelikle yüksek kaliteli ürün veya hizmetler sunmaya, yüzde 100 müşteri memnuniyetini hedef almaya ve müşteri şikayetlerini dinlemeye dayandığı kaydedilen rapordu şu görüşlere yer veriliyor:

"Yüzde 100'ün altında bir kalite ve müşteri memnuniyeti, günümüz rekabet koşullarında yetersiz kalmaktadır. Çünkü küresel çapta güçlü rakipler söz konusudur ve seçim yapma avantajı artık müşterilerin elindedir. Bu nedenle, Side-Manavgat Bölgesi'nin de küresel çapta yer alan güçlü destinasyonlarla rekabet edebilmesi için, gelen ziyaretçilerin çoğunun değil, 'tümünü' bu bölgeden memnun ayrılmaları amaçlanmalıdır. Yapılan araştırmalar sonucunda, olumsuz deneyim yaşamış olan bir müşterinin, bu durumu ortama 11 kişiyle paylaştığı tespit edilmiştir. Özellikle seyahat satın alımlarında, potansiyel müşterilerin arkadaş ve akraba tavsiyelerini en güvenilir kaynaklar olarak kabul ettikleri göz önüne alındığında, müşterilerin olumsuz yargılarının doğuracağı sonuçların ne denli büyük öneme sahip olduğu daha iyi anlaşılabilecektir. Gelen misafirlerin bölgeye yönelik değerlendirmelerini öğrenmek maksadıyla sağlık ve hijyen, alışveriş, bilgilendirme, ulaşım, konaklamadan oluşan beş boyutta toplam 30 soru sorulmuştur."

Araştırmada, yöreede en beğenilen unsurlar otellerin temizliği, otel personelinin müşterilere karşı tutum ve davranışı, otellerde sunulan yiyecek-içeceklerin kalitesi, kişisel güvenlik ve huzur, yerel ulaşım seferlerinin sıklığı şeklinde tespit edildi.

 

TURİSTLERİN RAHATSIZLIK DUYDUĞU KONULAR

Manavgat Meslek Yüksekokulu öğretim üyeleri Öğretim Görevlisi Meltem Caber, Öğretim Görevlisi Tahir Albayrak tarafından açıklanan raporda şu görüşlere yer veriliyor:

"Konaklanan tesisteki genel hizmet kalitesini etkileyen en önemli faktörlerden biri, personelin müşterilere karşı sergilemiş oldukları tutum ve davranışların ne derecede yerinde ve arzu edilir şekilde olduğudur. Anket katılımcılarından her iki ayda toplam 4 bin 438 kişi konakladıkları tesisteki personelin tutum ve davranışlarını ölçen bu soruya yanıt vermiştir. Elde edilmiş olan sonuçların, bölgedeki tesisler açısından sevindirici olduğu söylenebilir". Genel olarak, araştırma sonuçlarına göre bölgenin en önemli sorunları arasında şu konular yer alıyor:

 

"- Satılan ürünlerde etiket ve fiyat bilgisi bulunmaması,

- Mağaza satıcılarının müşteri çekme yöntemlerinin rahatsız edici bulunması,

- Ziyaretçilerin şikayet ve danışma mercileri bulamamaları,

- Yaya yollarının ve gece ışıklandırmalarının yetersiz olması,

- Mağaza sat3 toplam paylarının yüzde 57'ye ulaşması, bölgıcılarının ziyaretçilere karşı tutumlarının ve gösterdikleri saygının beğenilmemesi,

- Satıcıların dürüstlüğünden şüphe duyulması,

- Halka açık tuvaletlerin yeterince temiz olmaması,

- Şehir planlaması ve mimari yapılaşmanın beğenilmemesi.

- Satıcıların Müşteri Çekme Yöntemleri".

 

Çalışmada turistlerin bölgedeki ekstra harcamaları ve oranları ise şöyle belirlendi:

"Bir seyahate çıkan kişiler, bilhassa yurtdışı seyahatlerinde çeşitli eşyalar, hediyeler vb. satın alarak bu deneyimlerini hatırlanabilir hale getirmeye veya daha sonra diğer insanlarla paylaşmaya çalışırlar. Bu açıdan, gittikleri mağazalarda satıcılarla yaşamış oldukları kültürel etkileşim ve farklı satın alma yöntemleri (pazarlık, ikram,...) onları derinden etkiler. Side-Manavgat Bölgesi, turistik eşya satan mağazaların çok sayıda yer aldığı, özellikle sezon içi dönemlerde satıcılar arası rekabetin yoğun olarak yaşandığı bir bölgedir. Bölgeye gelen ziyaretçiler açısından, mağaza satıcılarının gerçekleştirmiş oldukları müşteri çekme yöntemlerinin (mağazaya girmeye ikna etme çabaları, yüksek sesle bağırmaları, diyalog kurmaya çalışmaları gibi) ne derece uygun bulunduğunu tespit etmek büyük önem taşımaktadır. Eylül 2007 döneminde gelen ziyaretçilerden bu soruya yanıt vermiş olanların sayısı 2679, Ekim 2007 döneminde 1142 ve her iki ay toplamı 3821 olarak belirlenmiştir. Eylül ve Ekim 2007 aylarına ait sonuçlar, birbirine benzer sonuçlar ortaya koymuştur. Elde edilen sonuçlar, bölgede yer alan mağazalarda çalışan satıcıların ziyaretçilere yönelik satış yapma çabalarının gözden geçirilmesi gerektiğini açık bir şekilde yansıtmaktadır".

Araştırmada, gelen ziyaretçilerin yöre hakkındaki yargılarının yanı sıra yöredeki alışveriş tercihleri de incelendi.Çalışmaya göre Avrupalı turistler seyahatlerinde seyahat ve konaklama masrafları hariç ortalama 496 euro harcadı.

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.