• BIST 95.953
  • Altın 238,831
  • Dolar 5,8391
  • Euro 6,5739
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 1 °C

SG denetimi Bakan'a şikayet edildi

SG denetimi Bakan'a şikayet edildi
Turizm Endüstrisi İşverenleri Sendikası Genel Sekreteri Avukat Hüseyin Karataş “Denetimlerde yargı kararlarına aykırı tespitler bulunuyor" dedi.

İSTANBUL- Turizm Endüstrisi İşverenleri Sendikası Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Sekreter Avukat Hüseyin Karataş Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın denetimlerde bazı konuların sektör aleyhine yorumlandığını belirterek denetimlerdeki sıkıntıların bakana iletildiğini söyledi. Avukat Hüseyin Karataş “Denetimlerde yargı kararlarına aykırı tespitler bulunuyor. Turizm sektörüne esneklik sağlanmalı ve geçmişe yönelik ödeme çıkartılmamalıdır. Denetimler turizm sektörünün rekabet gücüne zarar verir hale geldi.Bakan Faruk Çelik'e gerek denetimlerde yaşanan sıkıntılar gerekse de sektörümüzün çalışma hayatına ilişkin beklentileri rapor halinde takdim edildi” dedi.

Turizm Endüstrisi İşverenleri Sendikası Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Sekreter Avukat Hüseyin Karataş’ın yaptığı açıklama şöyle:

Değerli İK Yöneticileri & Turizmciler,

Bildiğiniz üzere; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın sektörümüze ilişkin denetimleri hali hazırda devam etmektedir. Söz konusu denetimlerde maalesef bazı hususlar sektörümüz aleyhine yorumlanmıştır. Bunun üzerine Sendikamız TUROB ile birlikte Çalışma Bakanı Sn. Faruk Çelik'i ziyaret etmiş ve Faruk Çelik'e gerek denetimlerde yaşanan sıkıntılar gerekse de sektörümüzün çalışma hayatına ilişkin beklentileri rapor halinde takdim edilmiştir. Ancak sendikamızın faaliyetleri belirtilen ziyaret ile sınırlı kalmamıştır.
Şöyle ki;

Sendikamız üyesi olduğu Türkiye İşverenler Sendikaları Konfederasyonu'nun (TİSK) kurumsal gücü ve desteğini de arkasına alarak 22.06.2012 tarihinde yine TUROB ile birlikte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Başkanı Sn.Mehmet Tezel'i ziyaret etmiştir. Söz konusu ziyarette aşağıdaki hususlar vurgulanmış ve talep edilmiştir.

1) Sendikamız, denetimler sonucunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Başkanlığı tarafından hazırlanacak nihai raporda söz sahibi olmak istemektedir.
2) İş Kanunu'nun hizmet sektörüne yabancı bazı hükümlerinin değiştirilmesi gerekmektedir. Bu bağlamda sendikamız mevzuat değişikliklerinde söz sahibi olmak istemektedir.
3) Yapılan bazı denetimlerde yargı kararlarına aykırı tespitler bulunmaktadır.
4) Birbiri ile çelişen denetimler söz konusudur. Müfettişler tarafından yapılan farklı yorum ve tespitler, çeşitli sıkıntılara sebep olmuştur.
5) Turizm sektörünün genel teamülüne ve uygulamalarına dikkat edilmelidir.
6) Turizm sektörüne arzu edilen esneklik sağlanmadığı sürece denetimlerde sırasında müfettişlerce uygun bulunmayan bazı hususların tekrarlanması kaçınılmazdır.
7) Yapılan denetimler sonrasında geçmişe yönelik ödeme çıkartılmamalı ve turizm işletmelerine tespit edilen aksaklıkları düzeltmeleri için 31.12.2012 tarihine kadar süre verilmelidir.
8) Yukarıda belirtilen hususların gerçekleşmesi durumunda turizm sektörü kalkınabilecek; diğer ülkelerle rekabet edebilir hale gelecek; bu durum yabancı yatırımların ülkemize gelmesine yol açacak ve böylelikle istihdam artırılacaktır.

Taleplerimizin bir çoğu makul karşılanmıştır. Bu bağlamda sendikamız turizm sektörüne ilişkin hazırlanacak nihai rapor ile ilgili olarak şimdiden çalışmalarına başlamıştır. Söz konusu çalışmanın sektör lehine iyi sonuçlar doğurabilmesi için sendikamızın turizm işletmelerinin çalışma hayatına ilişkin sorunları hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Bu nedenle sizlerden ricamız çalışma hayatına ilişkin sorunlarınızı ve taleplerinizi, 31.07.2012 tarihine kadar e-mail aracılığı ile tarafımıza aktarmanızdır.

Diğer yandan başlaması muhtemel asgari işçilik denetimleri ile ilgili olarak 22.06.2022 tarihinde SGK Sigorta Primleri Genel Müdürü Sn. Cüneyt Olgaç ziyaret edilmiş ve söz konusu ziyarette Sn. Cüneyt Olgaç'a sektörümüz hakkında genel bilgiler verilmiştir. Kurulan iyi ilişkiler, sendikamız ve TORUB arasındaki işbirliği ve TİSK'in kurumsal gücüne bağlı olarak Sn. Cüneyt Olgaç, ziyaretimizden son derece memnun kalmıştır. Ziyaret neticesinde Sn. Cüneyt Olgaç'dan sektörümüzün SGK'ya ilişkin sorunlarının çözümü konusunda olumlu geri dönüş alınmıştır. Bu bağlamda sizlerden ricamız SGK'ya ilişkin olarak yaşadığınız her türlü sorun ve sıkıntı ile değiştirilmesini talep ettiğiniz her türlü olguyu, 13.07.2012 tarihine kadar e-mail aracılığı ile tarafımıza bildirmenizdir. Yapılacak bildirimler sonrası, bir çalışma komitesi oluşturulacak ve hazırlanacak rapor Sn. Cüneyt Olgaç'a takdim edilecektir. Bilahare Sn. Cüneyt Olgaç ve Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü yetkilileri ile hangi hususların sektör lehine değiştirilebileceği konusunda çalışmalara başlanacaktır.

Sonuç olarak belirtilmesinde fayda bulunmaktadır ki; bütün bu çalışmalardan arzu edilen sonucun elde edilebilmesi için sizlerin bu çalışmalara destek vermesi gerekmektedir. Bu bağlamda sendikamız turizm işletmelerinin çalışma hayatına ilişkin her türlü sorunlarının çözümünde talep edilen desteği vermeye hazırdır.

Saygılarımla,

Av. Hüseyin Karataş
Turizm Endüstrisi İşverenleri Sendikası
Yönetim Kurulu Üyesi & Genel Sekreter
0533 - 762 65 22
 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.