• BIST 104.862
  • Altın 229,834
  • Dolar 5,4794
  • Euro 6,2177
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 2 °C

Seyahat acentesi sahipliği zolaştı

Seyahat acentesi sahipliği zolaştı
Kültür ve Turizm bakanlığı, Seyahat Acenteleri Yönetmeliğini değiştirdi ve seyahat acentesi sahibi olabilmek zorlaştırıldı.

ANKARA- Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca resmi gazetede yayınlayarak  Seyahat Acenteleri Yönetmeliğini değiştirdi ve seyahat acentesi sahibi olabilmek zorlaştırıldı.
Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan değişikliğe göre Bakanlığın acente unvanının uygun görüldüğünü bildirmesinden itibaren otuz gün içinde TÜRSAB'a müracaat edilmemesi veya TÜRSAB'a başvurulmasından sonra eksik belge veya işlemlerin bildirim tarihinden itibaren otuz gün içinde tamamlanmaması veya gerçeğe aykırı belge verilmesi ya da beyanda bulunulması durumunda başvuru işlemden kaldırılacak.
Gerçeğe aykırı belge verenler ya da beyanda bulunanlar hakkında Türk Ceza Kanunu'nun ilgili hükümlerini uygulamak üzere Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusu amacıyla başvurulacak.
TÜRSAB, başvuruya ilişkin olarak ibraz ve beyan edilen bilgi ve belgeleri inceleyip değerlendirecek, adli sicil beyanının doğruluğunu ilgili merciye teyit ettirecek.
Bakanlık, gerekli görülmesi halinde bildirilen adreste seyahat acentası iş yerinin yönetmelikte yer alan seyahat acentası iş yerinin niteliklerine uygun olup olmadığı, personele ilişkin kayıtların tutulup tutulmadığı hususlarını denetleyecek.
Bakanlığın inceleme ve değerlendirmesinin sonunda eksiklik bulunması durumunda, eksikliğin tamamlanması için, başvuru dosyası TÜRSAB'a iade edilecek. TÜRSAB'ça bildirilen eksik belge veya işlemlerin bildirim tarihinden itibaren 30 gün içinde tamamlanmaması durumunda başvuru reddedilmiş kabul edilerek işlemden kaldırılacak. Seyahat acentesi, işletme belgesinin geri alınması talebi için belgelerle Bakanlığa başvuracak.
Yeni düzenlemeye göre seyahat acentesi sahibi olabilmek için Türk Ceza Kanunu'nun 53. maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile kasten işlenen bir suçtan dolayı beş yıl veya daha fazla süreyle ya da devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, milli savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk, basit veya nitelikli zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya vergi kaçakçılığı suçlarından hapis cezasına mahkum olmama koşulu getirildi.
Önceki düzenlemede, seyahat acentesi sahibi olabilmek için, ağır hapisle veya yüz kızartıcı suçlardan veya hileli iflastan hükümlü olmama şartı aranıyordu.
Seyahat acentesi, şubeleri de dahil olmak üzere belgedeki adresinde veya adres değişikliği talep etmesi halinde yeni adresinde faaliyet göstermediğinin Bakanlık veya TÜRSAB'ça tespiti halinde, belge almaya esas niteliklerini kaybedecek.
Seyahat acentesi, şubeleri de dahil olmak üzere adres değişikliğine ilişkin talebi sonuçlandırılmadan yeni adresinde seyahat acenteciliği faaliyeti gösteremeyecek.Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.