• BIST 101.742
 • Altın 228,718
 • Dolar 5,2959
 • Euro 5,9997
 • İstanbul 4 °C
 • Ankara 0 °C

Şerif Yenen'e bakan torpili mi?

Şerif Yenen'e bakan torpili mi?
Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın İRO Başkanı Şerif Yenen'e ayrıcalık uygulaması üzerine Turist Rehberleri Birliği adına Başkan Uğur Ayyıldız açıklama yaptı.

İSTANBUL- Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından İstanbul Rehberler Odası Başkanı Şerif Yenen'e yetkisi olmadığı halde ayrıcalıklı davranılması karşısında Türkiye'deki tüm rehber örgütleri adına Turist Rehberleri Birliği tepki gösterdi. TUREB başkanı bakanlık tarafından yapılan haksız ve kayırıcı uygulamanın rehberlik mesleği adına üzücü, her kuruma eşit mesafede kalması geren bakanlık adına üzücü olduğunu belirterek "İRO Başkanı Şerif Yenen'e Bakan Ertuğrul Günay"dan torpil mi?"şeklinde açıklaması ve eçerisinde bakanlığa hitaben yazılmış bir dizi soru şöyle:

TUREB Başkanı Uğur Ayyıldız'ın açıklaması şöyle:

Sayın Basın Mensupları ve Sektör Temsilcileri,

İRO Başkanı Şerif Yenen'e Bakan Ertuğrul Günay"dan torpil mi?

Bilindiği üzere, Kültür ve Turizm Bakanlığı Teftiş Kurulu raporu sonucu aldığı kararlarla, İRO - İstanbul Turist Rehberleri Esnaf Odası yönetiminin bakanlığın hizmet içi seminer uygulama esaslarına aykırı seminer vermesi tespiti nedeniyle, İRO - İstanbul Turist Rehberleri Esnaf Odasına para ve seminer yapma yetkisinin alınmasını istemiştir.

Antalya CHP Milletvekili Sayın Hüsnü Çöllü'nün bu konuda ne yapıldığı yönündeki, Bakan'a hitaben yapılan soruya cevap olarak, Teftiş kurulunun raporunun gereğinin yapılacağı bakan tarafından yazılı verilmiştir.
İnternet Haber;

http://www.turkiyeturizm.com/news_detail.php?id=19626  

İRO - İstanbul Turist Rehberleri Esnaf Odası Başkanı Şerif YENEN Turist rehberlerine yaptığı toplantıdaki konuşmasında, cezaların uygulanmayacağı bizzat bakan tarafından kollandığı, yönünde açıklamalar yapmış ve bu konuşmayı Şerif Yenen DVD'ye kayıt alarak isteyen rehberlere dağıtımını dahi yapılmıştır. Bu konu çeşitli internet medya'da haber konusu olmuştur.

İRO - İstanbul Turist Rehberleri Esnaf Odası Başkan'ı Şerif YENEN'nın Bakan tarafından özel bir uygulamaya tabii olduğu doğrumudur?

Teftiş kurulu raporu gereği, İRO - İstanbul Turist Rehberleri Esnaf Odasının seminer verme yetkisi iptal edilmesi gerektiği halde, henüz hiç bir şey yapılmadığı gibi, adeta ödüllendirilircesine İRO - İstanbul Turist Rehberleri Esnaf Odası tekrar, tekrar yetkilendirilmiştir. Eğer yasal gerekenler zamanında yapılmayacaksa, Ne ki, Kanunlar ve kurallar bu nedenle vardır, Aksi takdirde, Devletin saygınlığını koruması adına aykırı tutumlar nasıl önlenebilir.

Söz konusu para cezası, olay yılından 2 sene geçmiştir ve henüz tahsil edilmemiştir. Devlet zarara uğratılmakta değilmidir?

Her şey bakanlık yetkililerinin önünde olmaktadır.

İZRO veya ARO benzer aykırılıklar yapmış olsalardı, Bakanlık aynı sessizliğini muhafaza eder miydi?

Bakanlık, kural koyup, kuralı bozana uyarılara rağmen, müdahale etmezse, sebep olunacak haksızlıklar ve mağduriyetlerin sorumluluğu ne olacaktır

İRO - İstanbul Turist Rehberleri Esnaf Odası Başkanı yaptığı toplantılarda, Bakan"ın yakın arkadaşı izlenimi vererek, Bakanlık özel davetlisi olarak, çeşitli yurt dışı ve yurt içi toplantılarına (New York, Kazakistan) götürüldüğünü söylemektedir.

Türkiye'deki Turist Rehberlerinin Başkanı olmadığı halde, yolculuk masrafları devlet tarafından karşılanan Şerif Yenen'e verilen bu imtiyaz nedendir? Türkiye'de Turist Rehberlerinin İstanbul, Antalya ve İzmir'de esnaf odaları ve çeşitli illerde dernekleri ve Başkanları vardır. Kaldı ki, Turist Rehberleri Birliği (TUREB) Başkanı'nın kim olduğu bakanlığın malumudur. Turist Rehberleri Birliği Başkanı Şerif Yenen değildir.

Turist Rehberleri kişiye özel uygulamalar değil, Tüm Turist Rehberlerine sahip çıkılmasını beklemektedir. Turist Rehberlerinin mesleki sorunları çözüm beklerken, Bakanlığa yapılan yazılı bilgilendirmelere rağmen, İRO - İstanbul Turist Rehberleri Esnaf Odası Başkanı Şerif Yenen'e yapılan özel ayrımcılık devletin saygınlığına zarar vermektedir.

Turist Rehberleri bakanlık tarafından yeterince sahip çıkılmadığı için mesleğini yapamaz duruma düşmüştür. Turist Rehberleri, Sayın Bakan Ertuğrul Günay tarafından bizzat korunma, kollanma istemektedir.

Uğur AYYILDIZ
(TUREB)  Turist Rehberleri Birliği Başkanı

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
 • Yorumlar 4
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.