• BIST 97.474
  • Altın 243,155
  • Dolar 6,2509
  • Euro 7,3635
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 23 °C

Şerif Yenen DVD'de itiraf etti

Şerif Yenen DVD'de itiraf etti
TUREB Başkanı Uğur Ayyıldız, Şerif Yenen'in Bakanlık Teftiş Kurulu'ndan 150 milyar ceza yediği olayı dağıttığı DVD'de itiraf ettiğini bildirdi.

İSTANBUL- İstanbul Rehberler Odası (İRO); Turist Rehberlerinin vize işlemleri için her yıl düzenlenen zorunlu seminerlerden 2007 yılında bakanlığın uygulama esaslarına aykırı davrandığını yaptığını itiraf etti. 
Turist Rehberleri Birliği- TUREB Başkanı Uğur Ayyıldız "İRO Başkanı Şerif Yenen'in Bakanlık Teftiş Kurulu'ndan 150 milyar ceza yediği olayı rehberlere dağıttığı DVD'de itiraf ediyor. Ayrıca özel bir formülle cezayı beklettiğini ileri sürerek bakanlığın hükmi şahsiyetini zor durumda bırakıyor" dedi.Turist Rehberleri Birliği- TUREB Başkanı Uğur Ayyıldız, Profesyonel Turist Rehberleri Yönetmeliği'ninin 32. maddesine göre hizmet içi eğitim seminerlerine katılma zorunluluğu ve diğer eğitim faaliyetlerini belli esaslara bağladığını belirterek:
“Profesyonel turist rehberleri, her yıl, biri Bakanlık tarafından belirlenen zorunlu konularda olmak üzere en az üç konuda hizmet içi eğitim seminerine katılmak zorundadırlar" dedi. Bakanlık tarafından da uygun görülmeyerek cezalandırıldığını açıkladı

TUREB BAŞKANI: BAKANLIK GEREKENİ YAPMALI
Turist Rehberleri Birliği -TUREB Başkanı Uğur Ayyıldız, "Rehberlik gibi seçkin bir camiada bu gibi davranışlar mesleğimizi küçük düşürüyor. Bakanlığın bu konunun daha fazla uzamaması için gerekli önlemleri alarak, İRO hakkında işlem yapacağına inanmak istiyorum” dedi.

BAKANLIK İLLERİ BELİRLİYOR
Uygulamaya göre bakanlık, rehberlerin vize seminerleri için en geç aralık ayı sonuna kadar meslek kuruluşlarının da görüşlerini alıyor. Bir sonraki yılın 1 kasım - 31 aralık tarihleri arasında düzenlenecek en az sekiz seminerin konusunu, zamanını, hangi illerde yapılacağını ve uygulanacak seminer ücretlerini tespit ediyor. Bütün bunlar “Hükmü ve Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın her yıl hazırladığı Uygulama Esasları Protokolü” çerçevesinde düzenleniyor.

BAKANLIK HÜKMÜNE AYKIRI DAVRANIŞ
2007 Yılı Uygulama Esasları; Antalya"da ARO, İstanbul"da İRO, İzmir"de İZRO"nun Esnaf Sicil Kaydı bulunan ODA üyelerine yönelik, İl Kültür ve Turizm Müdürlüklerinin de Oda Üyesi (Esnaf Sicil Kaydı) olmayan Rehberlere Hizmet İçi Eğitim Seminerleri düzenleyecekleri hükmü ile yayımlandı.
Ancak, İRO yönetiminin yönetmelik ve Uygulama Esasları Protokolüne aykırı uygulamaları nedeni ile şikâyetler yapıldı. Bunun üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı yaptığı inceleme sonucu İRO hakkında rapor hazırladı.

DVD'DE YENEN'İN İTİRAFLARI
Bakanlığın hazırladığı raporun duyulmasını istemeyen Şerif Yenen haberi turkiyeturizm.com yazınca kendini savunmak için açıklama yapmak zorunda kaldı. İRO'ya verilen cezayı basit bir olay gibi üyelerine sunan Yenen, farkına varmadan DVD'de itiraflarda bulunarak kuraldışı davrandığını itiraf etti.
İRO başkanı Şerif Yenen 28 kasım 2008 tarihinde İstanbul Rehberler Odası salonunda rehberlere yönelik yaptığı toplantıda uygulama esaslarına uymayarak İRO üyesi olmayan rehberlere seminer düzenlediğini toplantıda çekilen ve dağıtılan DVD"de kabul etti. Bu konuşmayı izlemek için aşağıdaki linki tıklayın:
http://www.dailymotion.com/search/arastirmaci+rehber/video/x8m0d7_uyur-ayyyldyz-2007-seminerlerini-so_news

REHBERLİK TARİHİNİN EN BÜYÜK CEZASI
Kültür ve Turizm Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı'nın hazırladığı rapora göre rehberlik tarihin en büyük cezasını alan İRO başkanın DVD'de itirafları yer alıyor. 

BAKANLIK ÖZEL FORMÜL TÖHMETİ ALTINDA
TUREB Başkanı Uğur Ayyıldız açıklamasında İRO Başkanı Şerif Yenen'in üyelerine dağıttığı DVD'de yasadışı uygulama yaptığını içeren itirafları bulunduğu belirtti. Ayrıca hakkında ceza uygulaması veren Teftiş Kurulu Kararlarının ortadan kaldırılması için cezanın "özel bir formülle" bakan tarafından bekletildiğini iddia ederek bakanlığı da töhmet altında bıraktığı görülüyor. 

ARO İLE İZRO: HERŞEYİ DVD'DEN ÖĞRENDİK
ARO başkanı Osman Özbuldu ile İZRO başkanı Yalçın Ulukaya'da "İRO'nun talimatlara aykırı hareket ettiğini biliyorduk. Bu konuyu bakanlıkta ilgili kişilere bildirdik. Bu kez Şerif Yenen itirafta bulunarak bizim başvurularımızı doğruladı. Bizi en çok şaşırtan bakanla bu işi özel formülle çözeceğim iddiasıdır. Biz teftiş kurulunun raporunu istedik. Bize Teftiş Kurulu'ndan gelen cevapta 'İnceleme raporu ve bakan onayı tarafınıza verilmeyecektir' şeklinde yazı geldi. Raporun içeriğini bile Şerif Yenen'in DVD'sinden öğrendik" dediler.

İRO'DAN SEMİNER YETKİSİNİN ALINMASI GEREKİYOR
Teftiş Kurulu'nun hazırladığı raporda "İRO'nun seminer yetkisinin elinden alınması" kararı da bulunuyor.
Şerif Yenen, DVD'de Teftiş Kurulu Raporu'nu da açıklIYOR.

Teftiş Kurulu Başkanlığının İRO hakkında hazırladığı rapor da;
a) Rehberlerden alınan seminer ücretinin faizi ile birlikte DÖSİM"e aktarılmasına,
b) İRO'nun seminer yetkisinin elinden alınmasına,
c) İRO'nun sorumlularının Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Disiplin Kuruluna sevkine.

Şerif Yenen tarafından üyelere dağıtılan DVD"de Teftiş Kurulu kararlarının özel bir formülle bakan tarafından bekletildiği iddia ediliyor.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.