• BIST 103.310
 • Altın 228,879
 • Dolar 5,4693
 • Euro 6,2098
 • İstanbul 10 °C
 • Ankara 14 °C

Serhad Uslan:Türsab zararda

Serhad Uslan:Türsab zararda
İlos Travel Başkanı Serhad Uslan: Kongrede insanları cahillik, yalancılık ve şerefsizlikle suçlayanlar, inşallah söylenenleri bedel ödeyerek anlamazlar
ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM

İSTANBUL- Son yapılan Türsab Genel Kurulu"nda başkan adayı olan İlos Travel Yönetim Kurulu Başkanı Serhad Uslan, Türsab"ın gündemine bomba gibi düşen Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu raporunu genel kurula taşımıştı. Serhad Uslan “Statüko nun korunması uğruna yapılan üstü örtülü faaliyetler tabiî ki gün gelip gün ışığına çıkacak ve bunun bir bedeli olduğu da göremeyenler tarafından o gün anlaşılacaktır. Son genel kurulda faaliyet raporu üzerine eleştiriler yapılırken kürsüdeki insanları cahillik, yalancılık ve şerefsizlikle suçlayanlar, o insanların orada ne demek istediklerini inşallah bu sonuçların neticesinde söylenenleri bedel ödeyerek anlamazlar” dedi.CDDK RAPORU TÜRSAB KONGRESİ'NDE KONUŞULMUŞTU

Serhad Uslan, Türsab kongresinde rapor hakkında konuşma yaptıktan sonra Türsab başkanından büyük tepki almıştı. Tepki gösteren Türsab başkanı “Bu raporun muhatabı Türsab değil, haberi yazanlar yanıltılıyor” şeklinde açıklama yapmıştı.

TÜRSAB'IN KEFİL OLDUĞU ŞİRKETLER ZARAR EDİNCE…
Ancak aradan geçen süre içinde önce maliyenin Türsab"ın kapısından naylon fatura iddiasıyla içeri girmesi, sonra CDDK raporunda Türsab"ın kefaletiyle kurulan ve bankalardan kredi alan şirketlerin büyük miktarlarda zararda olduğunun açıklanması ve bu konuda yasal işlem yapılacağı bilgileri raporun boyutlarını ortaya koydu.SERHAD USLAN: KAYGI VERİCİ GELİŞMELER YAŞANIYOR

Serhad Uslan, Türsab"taki olayları değerlendirirken “Kaygı verici gelişmeler” diyerek şunları anlattı:
Önce 800.Tl lik faturalar arkasından CDDK raporu ve raporun içeriğindeki düşündürücü konu başlıkları, inşallah seyahat acenteleri"ni zora veya masrafa sokacak sonuçlar doğurmaz.

KONGREDE SUÇLAYANLAR BEDEL ÖDEYEBİLİRLER
Son genel kurulda faaliyet raporu üzerine eleştiriler yapılırken kürsüdeki insanları cahillik, yalancılık ve şerefsizlikle suçlayanlar, o insanların orada ne demek istediklerini inşallah bu sonuçların neticesinde bedel ödeyerek anlamazlar. Statüko nun korunması uğruna yapılan üstü örtülü faaliyetler tabiî ki gün gelip gün ışığına çıkacak ve bunun bir bedeli olduğu da göremeyenler tarafından o gün anlaşılacaktır. Ve hatta orda tüm ticari dostluk ve arkadaşlıkları da bir kenara iterek bu statükoya arka verenler bu ve bunun gibi haberler çıkıp yoğunlaşınca verdikleri bu arkaları inkar eder duruma düştüklerinde yine eski dostluklarının arkasına sığınmaya çalışacaklardır.

BEN YAPTIM OLDU BİTTİ İLE İŞ YÜRÜMEZ

Seyahat Acenteleri Yasası"na göre kurulan bu kurumun yöneticileri Seyahat Acenteleri Yasası"na göre de hareket etmek durumundadırlar. "Ben yaptım oldu bitti zihniyeti" bu kurumun yöneticilerini de zora sokma durumuna getirmiştir. Allahtan ki kurumdaki tek adam yönetimini tüm sektör bildiği için diğer yönetici arkadaşlarımız sektör gözünde yine değerlerini korumaya devam edeceklerdir.TÜRSAB"DA DÜŞMAN CEPHELER KURULDU

TÜRSAB ın icraatlarıyla görevleri arasındaki uçurum ve çelişki bu sorun yumağının büyümesi, içinden çıkılmaz bir yönetim şeklinin de ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Seyahat Acentesi"ni koruma ve kollamak zorunda olan kurum, adeta taraftarına dost, diğerlerine düşman olmuştur. Zaten idari yapısı da buna müsait olduğu için BYK"lar vasıtasıyla da korku salan kurum haline getirilmiştir. Kendi acentesi üzerine saldığı denetleme mekanizması şakır şakır çalışırken %300 artan kaçak faaliyetlere ilgisiz kalmıştır.TÜRSAB'IN İŞİ RESTORANCI OLMAK MI? 

Kendi üyesi gelir kayıpları içerisinde boğuşurken Yıldız Sarayı Bahçesi ne restoran açmış, yapması gereken işlere ilgisiz kalmıştır.
Seyahat Acenteleri orta ve küçük ölçekli işletmelerdir. Kendi aracı olan işletmelerin çıkan karayolları yönetmeliği sayesin de araçlarını elden çıkartmak ve sermayelerini kaybetmek durumunda kaldıklarında kılını kıpırdatmayıp, Arkeoloji Müzesine talip olmuş, karakol binasına restoran açmıştır.

ACENTELERİN KESTİĞİ FATURA CEZA İLE DÖNÜYOR
Yeni 1618 sayılı kanun yapılma aşamasında üye aidatlarının yükselmesi konusu es geçilmiş, kanun çıktıktan sonra acentelere fatura kestirilerek yük hafifletilmeye çalışılmış ancak son alınan haberlere göre bu da acentelerin üzerine ceza yükü olarak geri dönecektir. Kanun çıkarken durumun vehameti veya ağırlığı fark edilememiştir.

TÜRSAB, YAPTI CEZAYI ÇEKMEK ÜYEYE DÜŞTÜ
Ben yaparım zihniyeti bu kanunun seyahat acentelerini zora sokacak bir sürü yeni maddelerle çıkmış ve buna mani olamamıştır. Kanunu üyesine sormamış, kendisi yapmıştır. Cezasını çekmek de üyesine düşmüştür.CDDK RAPORU AÇIKÇA TÜRSAB"I TARİF ETMİŞ

Zaten CDDK raporlarıyla da sabit olan sonuç, aralarında TÜRSAB"ın da olduğu kuruluşlar hakkındaki raporunda;
1-) Meslek kuruluşları para peşinde koşuyorlar
2-) Birlik ve kuruluşlar içerisinde şeffaflık yok
3-) Demokrasi eksikliği var
4-) Amaca uygun olmayan faaliyetler yaygınlaşmış
5-) Bu kuruluşlar sivil toplum örgütü olmaktan uzaklaşmışlar
6-) Bazı kişilerin meslek kuruluşlarında yıllarca kalmalarının önlenmesi gerekiyor
7-) Üyeler posta ve internet yoluyla oylama hakkı getirilirse, belli kişilerle seçim kazanmanın önüne geçilebilir.
8-) Amacına uygun olmayan harcamalar için kişisel mali sorumluluk uygulaması zorunludur.
9-) Meslek kuruluşları gerçek amaç ve işlevlerine kavuşturulmalıdır.

Bu rapordan da anlaşılacağı üzere zaten bu tür denetlemeler geleceği duyurulmuştu. Burada önemli olan üyelerin maddi veya manevi zarar görmemeleridir.”
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
 • Yorumlar 2
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.