• BIST 85.620
  • Altın 250,931
  • Dolar 6,0742
  • Euro 6,7948
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 21 °C

Semazenler 365 gün dönüyor

Semazenler 365 gün dönüyor
Restorasyonu tamamlanarak Bursalılar'ın hizmetine sunulan Karabaş-ı Veli Dergahı, semazenlerin her akşam yaptığı Sema gösterileri ile büyük ilgi görüyor.

BURSA -Restorasyonu tamamlanarak Bursalılar'ın hizmetine sunulan Karabaş-ı Veli Dergahı, semazenlerin her akşam yaptığı Sema gösterileri ile büyük ilgi görüyor. Dergah, Mevlana Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Derneği ve Osmangazi Belediyesi işbirliği ile yılın 365 günü akşamları yapılan Sema gösterisi nedeniyle her yaştan izleyici ile dolup taşıyor.
Yaptığı birçok çalışma ile harabe haldeki onlarca tarihi eseri onararak Bursa'ya kazandıran Osmangazi Belediyesi, bu mekânları kültür ve sanat merkezi haline getirerek işlevsellik kazandırıyor. Bu mekânlardan birisi olan Karabaş-ı Veli Dergahı da Mevlana Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Derneği ve Osmangazi Belediyesi işbirliği ile yapılan çalışmalarla amacına uygun bir şekilde hizmet veriyor. Mevlana Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Derneği'nin katkılarıyla her akşam düzenlenen Sema Gösterileri vatandaşların büyük ilgisini çekiyor. Karabaş-ı Veli Dergâhı semazenlerin yıl boyunca, her akşam yaptığı gösterilerle farklı bir havaya bürünüyor.

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa'nın dünya güzeli bir kent olduğunu söyleyerek Bursa'da yöneticilik yapmanın kendisi için büyük onur olduğunu belirtti. Altepe, Osmangazi ilçesinin birbirinden değerli 1800 tarihi yapıya sahip olduğunu söyleyerek Bursa'nın bu yönüyle yalnızca Türkiye'nin değil Avrupa'nın da en önemli kentlerinden biri olduğunu dile getirdi. Bursa'da 100 kadar proje üzerinde çalışma yaptıklarının altını çizen Altepe, yaşanabilir bir kent oluşturmak için çalıştıklarını söyledi.

Tarihi eserleri yenileme projesiyle önemli bir adım attıklarını belirten Altepe, "Bugüne kadar onlarca tarihi eseri restore ederek Bursa'ya kazandırdık. Belediye olarak biz tarihi eserlerin ayağa kaldırılmasını, yeniden hayat bulmasını önemsiyoruz. Gökdere Medresesi, Haraççıoğlu Medresesi, Ördekli Hamamı, Tarihi Surlar, Merinos Tarihi Tiren İstasyonu çalışma yaptığımız eserlerden birkaçı. Bütün bu eserler harabe haldeyken yaptığımız yenileme çalışmaları sayesinde ayağa kalktı. Bunlar şehrin adeta siluetini değiştirdi" dedi. Karabaş-ı Veli Dergâhı Kültür Merkezi'nin de restore ettikleri eserler arasında olduğuna dikkat çeken Altepe, böylesine önemli değerler bütünü içinde her biri ayrı bir zenginlik olan yapıları tek tek ele alarak kentin turizmine de büyük bir katkı yaptıklarını ifade etti. Mekanda her akşam sema gösterilerinin olduğunu anlatan Altepe, tarihi eserleri onardıktan sonra korumanın daha önemli olduğunu belirtti.

Yenileme çalışması yaptıkları eserlerin daha önce harabe halinde olduğuna değinen Altepe, sözlerine şöyle devam etti: "Biz bu eserleri restore ettikten sonra belediye olarak işletiyoruz. Çünkü başka türlü korumak çok mümkün olmuyor. Bu yerleri sivil toplum kuruluşları ile işbirliği yaparak vatandaşın kullanımına açıyoruz. Buralarda her akşam ayrı bir etkinlik yapılıyor. Karabaş-ı Veli Dergahı Kültür Merkezi'nde de her akşam sema gösterisi yapılıyor."

 

KARABAŞ-İ VELİ DERGÂHI'NIN TARİHİ

Karabaş-i Veli Dergâhı Kültür Merkezi; 16. yüzyılda Halvetiye Tarikatı'na bağlı olarak (h.957/m.1550) yılında vefat eden Şeyh Yakub Çelebi tarafından Veli Şemsettin (İbrahim Paşa) Mahallesi'nde kurulmuştur. 19. yüzyıldan itibaren Kadiriye Tarikatı'nın Eşrefiye koluna bağlı şeyhler tarafından idare edilmiştir. 1925 yılında tekkelerin kapatılmasından sonra semâhânesi bir müddet İdman Yurdu, diğer kısımları ise ev olarak kullanılmıştır. Bursa'da günümüze kadar ayakta kalabilen ender dergâhlardandır.

Dergâhın kuruluşundaki orijinal yapıları günümüze gelememiştir. Bugünkü semâhâne ise, kubbe kasnağındaki Fetih sûresinin sonunda yer alan Mehmed Karamanî imzalı kitabe altındaki (h.1238/m.1822) tarihinde yapılmıştır(H.1267/m.1851) tarihli kayıtlardan dergâhın; semâhâne, şeyh odaları, iki derviş odası, misafir odaları, sofa ve abdesthâne gibi kısımlardan meydana geldiği anlaşılmaktadır. Semâhâne; II. Mahmud devrinin kabul gören ampir uslûbuyla inşa edilmiştir. 9.33x11.52 m ebadındaki ana duvarlar ahşap dikme, payanda ve çatkılarıyla hazırlanmıştır. İç mekân, küpeşte parmaklıklarla dairevî bir hal alıp, sekiz ahşap sütun ile desteklenen ahşap kubbe ile zenginleştirilmiştir. Semâhânenin ve diğer kısımların çeşitli zamanlarda tamir edildiği kayıtlardan anlaşılmaktadır. Semâhanenin doğu tarafında yer alan hazirede, dergâhta görev yapan meşâyıhın yanı sıra, Bursa'da resmi görevli başka zevât ile onların eşlerine ait kabirler bulunmaktadır.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.