• BIST 96.817
  • Altın 222,598
  • Dolar 5,3688
  • Euro 6,1164
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 1 °C

Sektör 2009'a büyük hedef koydu

Sektör 2009'a büyük hedef koydu
2008'de 27 milyon turist, 22 milyar dolar gelir hedefine ulaşmaya çalışan turizm sektörü temsilcileri, 2009 yılına yönelik daha büyük hedefler belirledi.

İSTANBUL- 2008 yılı için belirlenen 27 milyon turist, 22 milyar dolar gelir hedefine ulaşmaya çalışan Türk turizm sektörünün temsilcileri, 2009 yılına yönelik olarak daha büyük hedefler belirledi.  Turizm sektörü, bu yıl 27 milyonu aşan yabancı turist sayısı ve 22 milyar doları zorlayan gelir hedefine ulaşabilmek için çaba harcıyor. Geçen yıl 23 milyon 341 bin kişiyi ağırlayan sektörün elde ettiği gelirin ise 22 milyar dolara yakın olduğu belirtiliyor.
Farklı destinasyonlarıyla tatilciler için cazibe merkezi haline gelen Türkiye, 2009 yılına yönelik olarak daha büyük hedefler belirledi.
Bu yıl sezonu birçok bölgede Ekim ayının sonunda kapatması beklenen turizm sektörü, Akdeniz Bölgesi'nde başarılı bir sezona imza atarken Ege'de, özellikle İzmir'de kruvaziyer turizminde önemli bir hareketlilik gözlemleniyor.
Karadeniz ve diğer bölgelerde ise sektör durağanlığını sürdürüyor.
Turist sayısındaki artış oranının turizm gelirlerine yansımadığını belirten sektör temsilcileri, bu durumun herşey dahil sistemi ve gelen turist profilinin para harcamayanlardan oluşmasından kaynaklandığını söyledi.
Akdeniz'de, özellikle Belek ve çevresindeki golf ve spor turizmi de bölgenin potansiyelini güçlendiriyor.
Öte yandan, Ege Bölgesinde sezonun geçen yıllara göre daha iyi geçmesine rağmen, artış oranları sektör temsilcilerini mutlu etmedi.
Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Ahmet Barut “2008 yılı Türk turizmi için rekor yılı olacak. Bu yıl 27 milyona yakın turist ve 20 milyar doların üstünde gelir bekliyoruz,” dedi.
Türkiye'nin geçen yıl 23,5 milyon turistten 18 milyar dolar gelir elde ettiğini ifade eden Barut, bu yılın daha iyi geçeceğini belirtti.
Barut, Berlin Turizm Fuarı'nda da Türkiye'ye ilgi nedeniyle bunun gerçekleşeceğini gördüklerini, hem Avrupa ülkelerinden hem de başta Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT)'ndan turist artışı beklediklerini kaydetti.
Barut “2008 yılında 27 milyona yakın turist ve 20 milyar doların üzerinde gelir bekliyoruz. Bu bir Türkiye rekoru olacaktır. Türkiye her yıl daha fazla turisti ağırlıyor” şeklinde konuştu.

AVRUPA PAZARINDA BÜYÜME DÖNEMİ
Avrupa'dan gelen turist sayısında son iki yılda duraklama görüldüğünü hatırlatan Barut, son dönemde büyüme süreci yaşandığını kaydetti ve şunları söyledi:
“Avrupa Türkiye'yi adeta yeniden keşfetti. Avrupa'da duraklama devresi bitti, büyüme devresi başladı. Özellikle Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden beklentilerimiz gerçekleşecek. Bu yıl Türkiye'ye AB ülkelerinden gelecek olan turist sayısı yüzde 5 ile 10 oranında artarak 12 milyonu aşacaktır. Son iki yıldır Türk turizmi büyümesini Rusya ve BDT ülkelerinden sağlıyordu. Avrupa ülkelerinde duraklama vardı. Ancak bu yıl hem Avrupa hem de Rusya ve BDT ülkelerinden gelen turist sayısında artış olacak. Avrupa'dan gelecek turist sayısında rekor kırılacak.”

ULUSOY: TURİST SAYISI KATLANARAK ARTACAK
Turizm sektörünün 2008 yılında 25-26 milyon turisti Türkiye'ye çekeceğine inandıklarını ifade eden Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, 365 güne yayılan turizm anlayışıyla hizmet vermeye çalıştıklarını belirtti.
Ulusoy “İlkbahar-sonbahar demiyoruz, 365 güne yayılan bir turizm anlayışıyla gerek yurtdışından gelen misafirlerimize, gerekse yurtiçinde kendi vatandaşlarımıza hizmet vermeye çalışıyoruz. Kendi vatandaşlarımıza erken rezervasyon sistemini tanıtıp önünü açtık. Yurtdışından gelen misafirlere uyguladığımız sistemi uyguluyoruz. Türkiye bir turizm ülkesidir, Türkiye'nin geleceği turizmdedir. Bütçe açığını kapatan turizmdir, kültür varlıklarına sahip çıkıyoruz," şeklinde konuştu.
Türkiye'nin gerek doğası, güneşi, denizi, yaylaları ve tarihiyle gerekse alışveriş olanaklarıyla kendisini Akdeniz'de kabul ettirdiğinin altını çizen Ulusoy, önümüzdeki yıllarda Türkiye'ye gelen turist sayısının katlanarak artacağını bildirdi.
Ulusoy “Bu sene turist sayısında 25-26 milyonu bulacağız. Türkiye 2010 yılında 35 milyonu, 2020 yılında 50 milyon turisti ağırlayacak kapasiteye sahip olacaktır” dedi.

BARANER: 2 TURİZM HAMLESİ ZORUNLU
Avrupa-Türkiye Turizm İş Konseyi Başkanı Hüseyin Baraner, turizmin kabuk değiştirdiği bugünlerde, kapsamlı bir şekilde 2. Turizm Hamlesi başlatılması gerektiğini söyledi.
Baraner “Türkiye'nin hedefi, dünya turizmde ilk 10 değil, ilk 3 içinde yer almak olmalı. Bu hedefe erişilmesi için, istikrarlı bir ortamda ve kararlılık içinde turizmin tüm dinamikleri ve aktörleri ile samimice bir araya gelmeliyiz. İçinde bulunduğumuz kesitte, özellikle de genel seçimlerin sonuçlarıyla ulaşılan yeni politik ortamda, bu unsurların tam anlamıyla yerine oturacağı bir fırsatı yakalama imkanı doğmuştur.
Ayrıca bu olumlu durumu destekleyecek ve güçlendirecek 25 yıllık bir tecrübe sektörümüzün her kesiminde mevcut. Bu sektörel tecrübe, Türk turizminin ikinci kalkınma ve gelişme hamlesi için iyi niyet içerisinde her türlü işbirliğine hazırdır” dedi.

İZMİR'DE YÜZDE 10 BÜYÜME
Ege Seyahat Acentaları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Alex Baltazzi, İzmir turizminde önemli bir hareketlilik yaşandığını söyledi. Sezon değerlendirmesi yaparken, kruvaziyer turizmi genel turizmden ayrı değerlendirmek gerektiğini belirten Baltazzi, “İzmir kruvaziyer turizm ile bir atağa geçti.
Bu yıl sadece kruvaziyer turizm ile 300 bin turist geldi. Ancak rakamları karşılaştırırken, kruvaziyer turizmi turizmden ayırarak değerlendirmek gerekiyor” dedi.
Türkiye turizmindeki gelişmelere paralel olarak Ege'deki turizmin de ilk aylarda durgun bir yapı sergilediğini anlatan Baltazzi, “Geçen seneye göre İzmir'e gelen turist sayısında yüzde 10'luk bir artış dikkat çekiyor. Ancak Marmaris, Dalaman ve Bodrum'da sezonun daha iyi geçtiğini görüyoruz. Bu yıl turist sayısında 1 milyonu aşacağımızı düşünüyorum” dedi.
2008 sezonu için İzmir'de yapımı süren otellerin en kısa zamanda hizmete açılması gerektiğini ifade eden Baltazzi, “Şehir otelciliği ve turizmi konusunda yol almamız gerekiyor. Kemeraltı, Kadifekale ve Agora gibi yerlerin turizme kazandırılması lazım. Ayrıca kongre turizmi konusunda artık yol almalıyız. Kongre merkezi inşaatı tamamlanmalı. Gelenlerin İzmir'de geceleme yapmasını sağlamamız gerekiyor” dedi.

EGE 2. PİLOT BÖLGE OLMALI
İzmir Ticaret Odası Meclis Üyesi Yavuz Onur, İzmir'in turizmde ikinci pilot bölge seçilmesi gerektiğini söyledi. Antalya'nın turizm yatırımları konusunda doyuma ulaştığını belirten Onur, “650 bin yatak kapasitesine sahip Antalya artık bitti. Özellikle hava ve deniz ulaşımındaki gelişim ile İzmir'in cazibesi ön plana çıkmaya başladı. Bu nedenle İzmir, 2. turizm pilot bölgesi olmalı. Konunun devlet tarafından ele alınması gerekiyor” dedi. Türkiye'de her şey dahil sisteminin kaldırılmasını öneren Onur, bu konuda Yunanistan'ı örnek olarak gösterdi. Onur şöyle devam etti:
“Sayı olarak artış var ama bunlar toplam satış rakamlarına yansımıyor. Her geçen gün gelen turistin kalitesi düşüyor. Her şey dahil sisteminin kalkması gerekiyor. Yunanistan, bu sistemi yüzde 90 kaldırdı. 800 Euro'ya bir hafta her şey dahil sistemle Türkiye'ye geliniyor. Ayrıca, kültür ve inanç turizmine yeniden ağırlık verilmeli.”
Bu yıl İzmir'e havayolu ile gelen turist sayısının 800 bin olduğunu belirten Onur, bu rakamın geçen yıl ise 750 bin olduğunu kaydederek, “Biraz daha fazla otele ihtiyacımız var. Özdere, Seferihisar, Urla, Çeşme, Foça'daki otel sayısının arttırılması gerekiyor” dedi.

BODRUM'DA 700 MİLYON EURO GELİR
Bodrum Otelciler Birliği Başkanı Halil Özyurt, bu sezon bölgede yeni otellerin devreye girdiğini, ancak bunun pazara büyük etkileri olmadığına dikkat çekti.
Bodrum olarak Ekim sonu itibarıyla 1 milyon turist ağırlayacaklarını ve 700 milyon Euro'nun üzerinde gelir elde edeceklerini belirten Özyurt, “Elde ettiğimiz gelirde 1 milyar Euro olmalıydı. Ancak kâr oranları her geçen gün azalıyor. Bu konuda sektörün bir düzenleme yapması gerekiyor. Ayrıca gelen turist para harcamıyor. Ucuz ama kaliteli hizmet beklentisi içinde. Geçen yıl ise Bodrum olarak 800 bin turist ağırladık. Bodrum'u özellikle İngiliz turistler tercih ederdi. Bu gelen turist profilinde değişim yaşanıyor. Hollanda, Belçika, Rusya, Almanya ve Polonya'dan gelen turistler ön planda” dedi.

ÇEŞME'YE İÇ TURİZM DESTEĞİ
Çeşme Turistik Otelciler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Veysi Öncel, Çeşme'nin yerli turist ile turizm sezonu yaşadığını söyledi. Öncel, “Geçen yıla göre iç piyasada yüzde 15'lik bir artış yaşadık. Yabancı turist sayısındaki artış değil düşüş yaşandı. Yerli turist ile sıkıntıyı aştık. Çeşme'de yeterli yatak olmayışı nedeniyle ve yatak çeşitliliğinin az olması sıkıntı yaratıyor. Geçen yıla göre turist sayısında yüzde 10-15'lik düşüş yaşandı. Ayrıca Norveç kökenli yeni tur operatörleri Çeşme ile çalışmaya başladı” dedi.
Çeşme'nin ucuz turizm bölgesi olmayacağına dikkat çeken Öncel, “4-5 pound ya da 25 Euro'ya müşteri kabul etmek istemiyoruz. Çeşme olarak farklılık yaratıyoruz. Biz hizmetimizin karşılığını cirolarımızda da görmek istiyoruz” dedi.

MARMARİS'TE 2008'DE BİN YATAK DEVREYE GİRECEK
Marmaris Ticaret Odası Başkanı Mustafa Karacan, 60 bin yatak kapasiteli ilçede yüzde 90 doluluk oranının bulunduğunu belirtti. Geçen yılın aynı dönemine göre turist sayısında artış olduğunu kaydeden Karacan, “Geçtiğimiz yıllara göre turist fazla harcama yapmıyor. Bunda, Avrupa'nın bazı ülkelerindeki ekonomik sorunların da etkisi var" dedi. Marmaris'te turizmin Alman ve İngilizler"le başladığını ifade eden Karacan, son yıllarda Orta Avrupa, Asya, Arap Ülkeleri ve Bağımsız Devletler Topluluğu'ndan gelen turistlerde gözle görülür artış olduğunu açıkladı.
Karacan, 2008 yılında bin yatağın daha faaliyete geçeceğini belirterek, daha iyi bir sezon beklediklerini kaydetti.

GÜNEY EGE 2008'DEN UMUTLU
Güney Ege Otelciler Birliği (GETOB) Başkan Yardımcısı Erol Turanlıoğlu da, geçen yıla göre doluluk oranının yüksek olduğunu, 2008 rezervasyonlarının da çoğunun şimdiden satıldığını söyledi.
Marmaris ve Fethiye'ye gelen yerli turist sayısında son 2 yılda önemli oranda artış olduğunu kaydeden Turanlıoğlu, bankalar ve tur şirketlerinin tüketiciye sağladığı avantajların bunda etkili olduğunu kaydetti.
Turanlıoğlu "Gelen turist artık zengin de yoksul da olsa nereden gelirse gelsin, eskisi gibi rahat para harcamıyor. Sadece ülkemizde değil, diğer ülkelerde de ekonomik sorunlar var. Turist artık harcama konusunda temkinli davranıyor" dedi.
İngiliz ve Hollandalı turistlerin tercih ettiği Fethiye'de de doluluk oranları yüzde 100'e yakın seyrediyor. İlçede turizme tahsis edilen yeni alanlarının olmaması ve mevcut tesislerin de eski olmasının risk yarattığını da sözlerine ekledi.

ANTALYADA 7,5 MİLYON TURİST
Antalya TÜRSAB Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Kerim Çavuşoğlu, bu yıl sonuna kadar hedeflerinin 7.5 milyon kişi ağırlamak olduğunu belirtti. Çavuşoğlu, “Sezonu % 90 doluluk ile geçiriyoruz. Antalya'nın bu yıl yüzü güldü. Türkiye bu yıl 20 milyar dolarlık bir turizm geliri hedefledi. Bu hedefin üçte birini Antalya bölgesi gerçekleştirecek. Antalya bu yıl özellikle Rus ve Alman turistlere ev sahipliği yaptı. Özellikle Rus pazarında hızlı bir büyüme yaşandı. Son dakika rezervasyonu yapan Alman turistler istedikleri otelleri bulamadıkları için tercihlerini Yunanistan ve İspanya'ya kaydırmak zorunda kaldı. Bu yıl Balkan pazarında da dikkat çekici bir büyüme yaşandı” dedi.
Antalya Bölgesi'nde 50 bin yeni yatak yatırımı konusunda çalışmaların yapıldığını anlatan Çavuşoğlu, ancak yeni yatırımdan çok mevcut tesislerin revize edilmesi ve altyapı yatırımlarına ağırlık verilmesi gerektiğine dikkat çekti. Çavuşoğlu, 2008 yılında ise 8 milyon 250 bin turiste ev sahipliği yapmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

BELEK YENİ YATIRIMLARLA BÜYÜYECEK
Türk turizminin uluslararası turizm pazarında pay almasını sağlayan birinci bölgesi olan Belek Turizm Merkezi, son yıllarda gerçekleştirilen en büyük entegre turizm projelerinden biridir. Belek'te şu an toplam 47 adet beş yıldızlı otel ve 5 yıldızlı tatil köyü ile golf kulübü bulunuyor. Bu tesislerden, yaklaşık 42 bin yatak kapasitesine sahip olan 41 adedi işletmede, 5 bin 440 yatak kapasitesine sahip 2"si konaklama ve 4'ü golf tesisi olmak üzere, 6 tesis ise yatırım aşamasında. 2008 ve 2009 yıllarında işletmeye geçecek tesislerle Belek Turizm Merkezi'nde yatak kapasitesi 47 bin 440 olacak.
Belek Turizm Yatırımcıları Birliği BETUTAB Başkanı Cemil Uğurlu, 2008 ve 2009'da hizmete girecek yapımı devam eden tesisler dışında Belek'te yeni bir yatırım yapılmayacağını söyledi.
Uğurlu “Bundan sonraki süreçte planlanan yatırımlar mevcut alt ve üst yapının düzenlenmesine ilişkin projelerdir. Bu yıl hizmete açılan ve yapımı devam eden yeni tesislerle Belek Türkiye'nin en yüksek turizm kapasitesine ulaşacaktır. BETÜYAB olarak bundan sonraki süreçte öncelikli hedefimiz, altyapı düzenlemeleri ve tanıtıma ağırlık vermek, turizm çeşitliliğine vurgu yaparak nitelikli turist gruplarının Belek'te tatil yapma süresini uzatmaktır” diye konuştu.

ALANYA 2008 SATIŞLARINI TAMAMLADI
TÜRSAB Alanya Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Remzi Avcı, Alanya Bölgesi'nin iyi bir sezon geçirdiğini söyledi. Avcı, geçen yıla göre turist sayısında yüzde 30 oranında artış yaşadıklarını belirterek, “Bu yıl 2.5 milyon turisti ağırlayacağız. Özellikle Rusya'dan gelen yoğun talep dikkat çekti. Satışlarımızın yüzde 80'ini Rusya ve Almanya'ya gerçekleştirdik” dedi.
Yöredeki apart otellerin revize edildiğini ve otel olarak hizmet verme sürecinin ön plana çıktığını anlatan Avcı, “Bu sene Rusya'dan gelen taleplerin fazla olması Alman operatörlerin daha hızlı hareket etmesine neden oldu” dedi.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.