• BIST 100.463
  • Altın 237,577
  • Dolar 5,6192
  • Euro 6,3416
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 13 °C

Şehitlikler parılı mı gezilecek?

Şehitlikler parılı mı gezilecek?
CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, Gelibolu Yarımadası’ndaki şehitlikleri ziyaret etmenin paralı olup olmayacağını Başbakan Erdoğan’a sordu.

ANKARA- CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, Gelibolu Yarımadası"ndaki şehitlikleri ziyaret etmenin paralı olup olmayacağını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan"a sordu.
Köktürk"ün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını isteği ile TBMM Başkanlığı"na sunduğu soru önergesi şöyle.
“Çanakkale Savaşları Türk ve Dünya Tarihi için çok önemli savaşlardır. Deniz Savaşlarının kazanılmasından sonra kara savaşlarında yıldızı parlayan Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Paşa gösterdiği cesaret ve kararlılıkla tarihin akışını değiştirmiştir. Kurtuluş Savaşının alt yapısını hazırlamıştır. Küçücük bir yarımada olan Gelibolu Yarımadası"nda bugün 250 bini Türk şehidi olmak üzere yaklaşık 500 bin kişi yatmaktadır.
Gelibolu yarım adası daha sonraki yıllarda Tarihi Milli Park ilan edilmiş ve bölge her yıl on binlerce insanımız tarafından gezilmektedir. Ülkemizin değişik yerlerinden bölgeye gelen insanlar ve öğrenciler savaş alanlarını ve şehitlikleri gezdikten sonra “bölgeden çok etkilendiklerini”, “bu vatanın kolay kazanılmadığını bizzat görerek anladıklarını”, “artık vatanın değerini daha iyi bileceklerini” söylemektedirler. Gelibolu yarımadasını gezen öğrencilerin ise, büyüklerden daha fazla etkilenmekte, Mustafa Kemal Paşa"nın askeri ve siyasi dehasını daha iyi kavramakta, vatan topraklarının hangi koşullarda kazanıldığını öğrenmekte, sonuçta da, yurtseverlik bilinçleri kuvvetlenmektedir.
Son günlerde ulusal basınımıza yansıyan haberlerde göre; “Gelibolu Yarımadası"ndaki şehitlikleri gezmek, ihaleyle bir şirkete devredilecek ve paralı olacak. Şirket, 89 araçla yapacağı gezdirme için şoför ve biletçi çalıştıracak.” Denilmektedir. (Hürriyet, Sözcü 7 Temmuz 2009)
Bu konuda görüş belirten Muharip Gaziler Derneği Çanakkale Şube Başkanı Necdet Erdinç; “Ata ziyareti paralı olur mu? Bu insanlar orada niçin şehit oldular? Şehit kanıyla sulanmış topraklar rant kapısı olamaz! Bu para rant sahiplerinin boğazından geçmez” demiştir.
Yine Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı"nda alan kılavuzu adı altında - ki bu yasa ve alan kılavuzu tanımı AKP hükümeti zamanında Milli Parklar yasasında yaptığı değişikle getirilmiştir- görev yapan kişiler; 03.07.2005 tarihli ve 5400 sayılı Kanunla 2873 sayılı Milli Parklar Kanununda belirtilen alan kılavuzlarının görevi sadece belirlenen bir alanda yer ve yön göstermek olarak kalmadığı, gerçek “Çanakkale Destanı bir kenara bırakılarak” kendilerine göre hikâyeler uydurduğu kamuoyuna yansıyan haberlerden anlaşılmaktadır.
Alan kılavuzlarının görevi alanı dışında (fiili) rehberlik işi ile uğraşmalarına, Türk ulusal tarihini hurafelerle süsleyerek yerli ve yabancı kişilerin yanlış bilgilendirilmelerine neden olmaktadır.

Benzeri uygulamaların, başka tarihi, kültürel ve turistik alanlarımızda da yaşandığı kamuoyunda yoğun olarak konuşulmaktadır.
Buna göre;
1- Yeraltı ve yerüstü kaynakları özelleştirme adıyla satan AKP Hükümetinin “Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı"nda ziyaretçi taşıma ve alan hizmet bedeli ücret tahsilatı gelir getirici hizmet alımı” adıyla ihaleye çıkarması, ihaleyi alan şirketlerin şehitler üzerinden para kazanacak olması doğru bir anlayış mıdır, bu durum atalarımızın kemiklerini sızlatmayacak mıdır?
2- Yurdun çeşitli yerlerinden gelen ziyaretçilerin araçlarından inerek ihaleyi alan firmanın araçlarına binecek olmalarıyla ek bir masraf çıkması, şirketin rehberlikle ilgisi olmayan görevlilerince şehitlikleri gezdirilmeleri, sözde rehberlerin denetimi gibi bir takım yeni sorunları beraberinde getirmeyecek midir?
3- Şehitlikleri gezecek öğrencilere bu durum nasıl açıklanacaktır?
4- Sınırların mayından temizlenmesi koşuluyla 44 yıllığına yabancılara vermek için yasa çıkaran, kamunun tüm mallarını yangından mal kaçırırcasına satışa çıkaran bir Hükümetin şimdi de “ziyaretçi taşıma ve alan hizmet bedeli ücret tahsilâtı gelir getirici hizmet alımı” adıyla Şehitlikleri ihaleye çıkarmasının halkımız üzerindeki yaratacağı olumsuz etkisini nasıl yok etmeyi düşünüyorsunuz?
5- Gelibolu Yarımadası"nda fiili rehberlik yapan “alan kılavuzlarının” çalıştırılmasının, Ülkemiz tarihi ve kültürel değerleri hakkında doğuracağı sonuçlar nelerdir?
6- Sözde rehberlik yapan alan kılavuzları hakkında ilgili Bakanlıkça bugüne kadar ne tür bir işlem yapılmıştır?
7- Alan kılavuzlarının Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı"nda rehberlik hizmeti vermesi, turist rehberlerinin yeterli sayıda olmamasından mı kaynaklanmaktadır?
8- Milli Parklar Kanununun,16. maddesinde 03.07..2005 tarih ve 5400 sayılı Kanunla yapılan değişikle “alan kılavuzları” tanımı getirilmiştir. Sizce, söz konusu “alan kılavuzları” 15.03.2003 tarih ve 25049 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Profesyonel Turist Rehberliği Yönetmeliğinde yer alan “ Türkiye'yi yerli ve yabancı turistlere en iyi şekilde tanıtacak ve onlara gezileri süresince yardımcı olacak ve doğru bilgileri verebilecek” rehber tanımı ile örtüşmekte midir? Örtüşüyorsa, bu durum Bakanlıkça temsil görevi verilen rehberlerin rehberlik haklarının gasp edilmiş olması sonucunu doğurmaz mı?”

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.