• BIST 99.835
  • Altın 242,463
  • Dolar 5,7445
  • Euro 6,4830
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara -1 °C

Şehitler seçim malzemesi değil

Şehitler seçim malzemesi değil
Tüm Seyahat Acenteleri Birliği-TÜSAD, Çanakkale şehitlerinin seçimde propaganda malzemesi olarak kullanılmasının doğru olmadığını bildirdi

İSTANBUL- Tüm Seyahat Acenteleri Birliği-TÜSAD, Türk Milleti için kutsal olan 18 Mart Çanakkale Şehitleri Anma Günü"nün yerel seçimler öncesi yerel yönetim adayları tarafından propaganda malzemesi olarak kullanılmasının doğru olmadığını bildirerek yetkilileri göreve davet etti.
TÜSAD açıklamasında “İlgili yasa ve yönetmeliklere uyulmadan Seyahat Acentası kullanılmayarak yetkisiz kişi ve kuruluşlarca, aranılan şartlara haiz olmayan araçlarla yapılan gezilerde can ve mal kaybı yaşanacağı endişesi taşımaktayız” diyerek yapılan gezilerin güvenli olmadığını belirtti.
TÜSAD açıklamasında “2009 Mart ayı süresince Çanakkale gezileri yapılacak olan tüm yerleşim yerlerinde başta Valilik, İl Turizm Müdürlükleri ve Jandarma olmak üzere tüm kamu görevlilerini göreve davet etmekteyiz. Gezilerde mutlaka seyahat acentesi kullanılmasının sağlanması ve gezilere katılacak araçların Karayolu Trafik Kanunu ve Karayolu Taşıma mevzuatına uygun olması gerekmektedir” diyeriki şehitlerimizin seçam malzemesi yapılmasına karşı çıktı.
TÜSAD “Şehitlerimizi Anma Törenleri” adı altında milletimizin kutsal saydığı yüce değerleri seçim malzemesi yaparak değerlendiren masrafları Yerel Yönetim Adayları veya bazı resmi kurumlarca karşılananan ve Seyahat Acentası dahi kullanmadan yapılan bu geziler 1618 sayılı yasa ve yönetmeliklere uyulmadan denetim dışı gerçekleştiğini” bildirdi.

Tüm Seyahat Acenteleri Derneği-TÜSAD"ın açıklaması şöyle:

Kamuoyuna Önemli Duyuru !

Türk Milleti için kutsal olan 18 Mart Çanakkale Şehitleri Anma Günü"nün yerel Seçimler öncesi yerel yönetim adayları tarafından propaganda malzemesi olarak kullanıldığını üzülerek görmekteyiz.
“Şehitlerimizi Anma Törenleri” adı altında milletimizin kutsal saydığı yüce değerleri seçim malzemesi yaparak değerlendiren masrafları Yerel Yönetim Adayları veya bazı resmi kurumlarca karşılananan ve Seyahat Acentası dahi kullanmadan yapılan bu geziler 1618 sayılı yasa ve yönetmeliklere uyulmadan denetim dışı gerçekleştirilmektedir.
İlgili yasa ve yönetmeliklere uyulmadan Seyahat Acentası kullanılmayarak yetkisiz kişi ve kuruluşlarca, aranılan şartlara haiz olmayan araçlarla yapılan gezilerde can ve mal kaybı yaşanacağı endişesi taşımaktayız.
Bu sebeple denetim mekanizmasının çalıştırılması konusunda 2009 Mart ayı süresince Çanakkale gezileri yapılacak olan tüm yerleşim yerlerinde başta Valilik, İl Turizm Müdürlükleri ve Jandarma olmak üzere tüm kamu görevlilerini göreve davet etmekteyiz.

Gezilerde mutlaka Seyahat Acentası Kullanılmasının sağlanması ve gezilere katılacak araçların Karayolu Trafik Kanunu ve Karayolu Taşıma mevzuatına uygun olması gerekmektedir.
Buna göre;
1. Karayolu Trafik Kanunun 65.maddesi gereğince taşıma sınırı üzerinde yolcu alınması yasaktır. Yolcu taşıma kapasitesi üzerinde yolcu taşıyanlar 50 TL idari para cezası ile cezalandırılırlar.

2. Acenta tarafından düzenlenen tur ve paket turlarda Karayolu Taşıma Kanunu ve bu kanun uyarınca yayımlanan Karayolu Taşıma Yönetmeliği;

a) 2.maddesine göre; Taşıma mesafesine bakılmaksızın il sınırları içinde yolcu taşımaları ile 100 kilometreye kadar olan şehirlerarası yolcu taşımaları, yönetmelik kapsamı dışında bırakılmış olup, bu kapsamdaki yolcu taşımaları il ve ilçe trafik komisyonları ile işbirliği yapılmak suretiyle Yönetmeliğin taşımacılar için getirdiği sorumluluk ve yükümlülükler dikkate alınarak ilgili valiliklerce düzenlenmektedir.

Konuya ilişkin uygulama birliği sağlanabilmesi için T.C.Ulaştırma Bakanlığı Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü'nün ekte sunulan 29.12.2006 tarihli Genelgesinde de yer aldığı üzere; taşıma mesafesine bakılmaksızın il sınırları içinde yapılan yolcu taşımaları ile 100 kilometreye kadar olan şehirlerarası yolcu taşımalarının düzenlenmesinde Valiliklerce yapılacak düzenlemeler aşağıda belirtilen esaslar çerçevesinde olacaktır.

• 31.12.2007 tarihine kadar, taşıma mesafesine bakılmaksızın il sınırları içinde yapılan yolcu taşımaları ile 100 kilometreye kadar olan şehirlerarası yolcu taşımalarını düzenleyen "Y" Yetki Belgesi Yönergesi Valilikler tarafından yayımlanacaktır.

• Bu kapsamdaki taşımaların "Y"yetki belgesi sahiplerince yapılması zorunludur.

• Karayolu Taşıma mevzuatında otobüs, yapısı itibariyle sürücüsü dahil en az 9 oturma yeri olan ve yolcu taşımak için imal edilmiş motorlu taşıt olarak tanımlandığından, yolcu taşımacılığında kullanılacak taşıtların sürücü dahil en az 9 koltuk kapasitesine sahip olmaları şarttır.

• Gerçek kişilerde kendi adına kayıt ve tescil edilmiş yukarıdaki koşullara sahip l adet özmal taşıta,

• Tüzel kişilerde tüzel kişilik adına kayıt ve tescilli sürücüsü dahil 30 koltuk kapasiteli özmal taşıta/taşıtlara sahip olunması şarttır.

• Yetki belgesi sahipleri;
1. "Zorunlu Karayolu Taşımacılık Mali Sorumluluk Sigortası"
2. "Karayolu Yolcu Taşımacılığı Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza Sigortası" yaptırmak zorundadır.

KARAYOLU TAŞIMA KANUNUN SORUMLULUK VE SİGORTA başlıklı "Yolcu Taşımalarında Sigorta, Sigorta Zorunluluğu, Sigorta Tarifeleri" başlıklı 17.maddesinde;
"Şehirlerarası ve uluslar arası yolcu taşımaları; duraklamalar dahil olmak üzere yolcunun kalkış noktasından, varış noktasına kadar geçecek süre içinde meydana gelecek bir kaza nedeniyle yolcunun ölümü, yaralanması ya da eşyasının zarara uğramasından dolayı sorumludur."

18.maddesinde: "Taşımacılar, yolcuya gelebilecek bedeni zararlar için bu Kanunun 17.maddesinden doğan sorumlulukları için ZORUNLU KARAYOLU TAŞIMACILIK MALİ SORUMLULUK SİGORTASINI YAPTIRMAKLA YÜKÜMLÜDÜR.
19.maddesine göre: meydana gelen zarar öncelikle taşımacının sorumluluk sigortasından karşılanır. Bu sorumluluk sigortası ile karşılanamayan zararlar için 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanununa göre yapılması zorunlu olan MALİ SORUMLULUK SİGORTASINA MÜRACAAT EDİLİR.

23.maddeye göre: TAŞIMACILAR SORUMLULUK SİGORTASI BELGELERİNİ ARAÇLARINDA BULUNDURMAK ZORUNDADIR. SORUMLULUK SİGORTASI BELGESİ BULUNMAYAN ARAÇLAR SİGORTA TEMİNATI SAĞLANINCAYA KADAR TRAFİKTEN MEN EDİLİR.

26.maddeye göre: 18.madde hükümlerine göre sorumluluk sigortası yaptırmayan taşımacılara 1.000 TL, para cezası verileceği düzenlenmiştir.

b) Karayolu Taşıma Yönetmeliğinin 11.maddesine göre; seyahat acentalarının tur ve paket tur organizasyonları kapsamı içerisinde 100 kilometreyi aşan şehirlerarası yolcu taşımalarında; belirli bir zaman tarifesine uymaksızın yolcu durumuna göre, aynı taşıtla bütün güzergah boyunca aynı yolcunun taşınması ve kalkış noktasına geri getirilmesi şeklindeki kapalı seferler ile gidişi dolu, dönüşü boş veya gidişi boş, dönüşü dolu seferler olarak nitelendirilen arızi seferler kapsamında D2 yetki belgesine sahip olması şartı mevcuttur.

• D 2 yetki belgesi alınabilmesi için Toplam: 75 koltuk kapasitesinin hesaplanmasında, 9 koltuk ve üzerinde koltuk sayısına sahip olup da 8 yaş dahil daha küçük yaştaki tüm özmal taşıtlar kullanılacaktır.

• D2 yetki belgelerine 9 koltuk ve üzerindeki koltuk sayısına sahip taşıtlar, genel yaş sınırı içinde kalmak suretiyle sözleşmeli taşıt olarak kayıt edilebilecektir.

c) 1618 Sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanununda değişiklikleri düzenleyen 5571 Sayılı Kanun, 13.01.2007 tarih ve 26402 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

d) Karayolu Taşıma Kanunun 26.maddesi gereğince kanunun 5.maddesine göre yetki belgesi almadan taşıma işinde faaliyette bulunanlara 5.000 TL para cezası ile cezalandırılır ve araçları trafikten men edilir.

Bölgelerde sürekli ve düzenli yapılması gerekli olan denetimlerin sadece Seyahat Acentalarını üzerinde yoğunlaştığı ve kaçak gezi ve tur düzenleyen kişi ve kurumların denetim içine alınmadığı üzüntü ile gözlemlenmeltedir.
Rehberi olmayan, Seyahat Acentası olmayan kişi ve kuruluşlarında bu denetimlere tabii tutulması konusunda hassasiyetimizi hatırlatır kamoyunun bilgilerine sunarız.


AYDIN YAYLACIKLILAR
TÜSAD
TÜM SEYAHAT ACENTALARI DERNEĞİ
YÖNETİM KURULU BAŞKANI

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.