• BIST 86.072
 • Altın 251,269
 • Dolar 6,0742
 • Euro 6,8075
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 19 °C

Şef Tunuslu Sevgi lezzet katar

Şef Tunuslu Sevgi lezzet katar
Rixos Premium Belek'in Bolulu Mutfak Şefi İbrahim Tunuslu: Aşçılar içlerindeki sevgiyi yemeklerine katarsa yemekleride lezzetli olur.

ÜNAL BAŞUSTA-TÜRKİYE TURİZM


ANTALYA- Rixos Premium Belek'in Bolulu Mutfak Şefi İbrahim Tunuslu 13 restoranında,  9 food court ile 26 alanda Türk ve dünya lezzetlerini sunduklarını belirterek, “Aşçılar içlerindeki sevgiyi yemeklerine katarsa yemekleride lezzetli olur. Damak lezzetleri , hayaller ve büyülenmiş baharatların biz mutfak sanatçıları üzerindeki müthiş duygusal etkilerini bir serüven şeklinde yaşıyoruz” diyor.
Rixos Premium un Antalya"nın gözbebeği olduğunun farkında olduklarını bu sebeple bu sorumluluklarının gereği kendilerini her zaman yenilediklerini belirten Tunuslu “Her mutfağı bu sene o ülkenin şefleri yönetecek.Fransız mutfağına Fransız,  İtalyan mutfağına İtalyan, Hırvat mutfağına Hırvat şefler yön verecekler.Türk mutfağımızın başında duayen şeflerimizden Çırağan"da Tuğra Restoran"dan gelen Ahmet Ateşoğlu olacak” dedi.
Tüm raporların kendisinde kendisinde toplanacağını belirten İbrahim Tunuslu asıl önemli işlerinin kışın başlayacağını söyledi. Rixos Premium"da 11 restoran 9 foodcourt"ta 170 kişilik mutfak ekibiyle yaz sezonunda 2500 kişiye hizmete hazır olduklarını belirtti.
RİXOS PREMIUM, RIXOS"LARIN EĞİTİM MERKEZİ OLACAK

Tunuslu “Rixos Premium"un  açılacak diğer Rixos"ların şefleri için dünya mutfaklarının öğretildiği bir eğitim merkezi olacak. Bütün dünyaya personel buradan gidecek” dedi.

Ekim ayında Alma Ata,  Kasım ayında Dubai Ottoman Palace"nin açılacağını belirten İbrahim Tunuslu

“Rixos"ların sahibi Fettah Tamince ile CEO'su İrfan Demirok"un hedefi Türk mutfağına öncelik vererek onu dünyada layık olduğu yere getirmek olduğunu söyledi.
İbrahim Tunuslu en büyük arzusunun 10 yıl içinde Bolu"da dünya mutfaklarını temsil eden mükemmel bir lokanta açmak olduğunu  belirterek “Türkiyede ilk defa bir Türk başaşçı altında yabancılar görev yapacaklar”dedi.TÜRK MUTFAĞI RİXOS"LARDA STANDART HALİNE GELECEK

Otelin foodcourtlar"ında simitçi, gözlemeci, dönerci, salatacı gibi ürünlerin olacağını, restoranlarda ise en iyi yemeklerin sunulacağını söyleyen İbrahim Tunuslu, “2500 kişinin sabah öğlen ve akşam yemeklerini yiyebilecekleri ana restoranımız bulunuyor. Türk mutfağını Tuğra restoranın şeflerinden Ahmet Ateşoğlu ile Dubai, Almaata, Astana gibi diğer Rixos"larda standart bir şekilde sunulması çalışmalarına başlayacağı”dedi.
Türk yemeklerinin Türk turizmdeki öneminin farkında olduklarını ve bu konudaki çalışmalara destek verdiklerini belirten İbrahim Tunuslu, “ Türk mutfağında kebap ta olacak deniz mahsulleri de,

soslu yemeklerde. Dört bir yanı deniz olan ülkemizde deniz ürünlerinin iyi kullanılması gerekiyor. Bizim mutfağımız sadece kebaptan özgü değildir. Gelişen ve yenilenen dünyada mutfağımızı da mutlaka yenilemeliyiz. Türk mutfağının içine artık karidesinden tutunda ahtapotuna kadar ve ülkemizde yetişen bir çok ürünü de ekleyebiliriz” şeklinde konuştu.
ÖDÜLLÜ AŞÇI İBRAHİM TUNUSLU

2006 Uluslararası Yemek Yarışması"nda Rixos takımı ile “Best Kitchen Team Ödülü” , “Türkiye 5"inci Gastronomi Yarışması”nda soğuk büfede altın madalya alan ve çeşitli yarışmalarda 66 madalya kazanan İbrahim Tunuslu,  Türkiye Aşçılar Federasyonu üyesi olan Başkent Aşçılar Derneği"nin kurucu üyesi ve Bolu Aşçılar Derneği"nin kurucu başkanı olduğunu belirtti.
İbrahim Tunuslu Türk mutfağı ve aşçılık mesleği hakkında şunları söyledi:

“İyi bir şef sanatında iyi olmalı, lisan bilmeli iletişimi ve idareciliği iyi olmalıdır. Eğitim döneminde doğru insanların  yanında yetişmeli, olgunlaşmadan oldum diye piyasaya çıkmamalıdır. Ama en önemlisi Türk mutfağına, Türk yemeklerinin isimlerine ve lezzetleriyle sahip çıkılmalıdır. Aslında aşçılık okulla bitmez, devamlı öğrenmek lazımdır. Disiplin, kıyafet ve temizlik önce gelir. 22 yıllık şefim ve F&B Müdürü ile işbirliği içinde çalışıyorum.BEŞ YILDIZLI OTELLERDE TÜRK ŞEF OLARAK GURURLANDI

1970"de Bolu'da doğan İbrahim Tunuslu, insanların gustosunun hayli gelişmiş olduğu lezzetler arasında büyüdü. Aşçılım mesleği ile 1984 yılında Bodrum Milta Torba Tatil köyünde tanıştı. Daha sonraki meslek yaşamını şehir otellerinde sürdürdü. Holiday Inn,  Swissotel İstanbul, Four Seasons İstanbul "da görev yaptı.

Mesleğini geliştirmek ve kendi yaşam kalitesine katkıda bulunmak amacıyla  katkıda bulunmak amacıyla Intercontinental Kazakistan, Confor Akaltın Plaza Türkmenistan ve Savanora yolcu gemisi ile yurtdışına gitti. Radissonsas bünyesinde Bakü Radissonsas , Ankara Radissonsas ve Boğazın incisi olan Radissonsas Bosphorus Hotel"in Executive Chef 'i olarak mesleğini sürdürdü. İstanbul"da mevcut olan beş yıldızlı Boğaz otelleri kapsamında tek Türk Executive Chef olmanın gururunu yaşadı.MENGENLİ YAKUP AĞA"DAN BU YANA

İbrahim Tunuslu, aşçılık mesleğinin Osmanlı ordusunda Mengenli aşçılarla geliştiğini belirterek şunları anlattı:

“Osmanlı döneminde İstanbul"da mevcut konak ve köşklerde de nam salmış Bolulu, Mengenli aşçıların olması kuvvetle muhtemeldir. Bolu"nun İstanbul"a yakınlığı dolayısıyla birçok Bolulunun İstanbul"da bu tip işlerde çalıştığını bazı tarihçiler kaydetmektedir.( Z. Konrapa- Bolu Tarihi )    

Bu tarihi geçmişi Fatih Sultan Mehmet devrine kadar getirenlerin kanıtlanmamış hikayesine göre de, ilk saray aşhanesini “Mengenli Yakup Ağa” kurmuştur ve başta yeğenleri olmak üzere akrabalarını saray mutfağına çağırmış, böylece Mengenli aşçılar sarayda çoğalmıştır.

Biz bu mesleğin esas olarak babadan oğula, yeğenlere, akrabalara öğretilerek geliştiğini biliyoruz. Bu gelenek belli bir ölçüde günümüzde de devam etmekte ise de artık okullu aşçılar da yetişmeye başlamıştır.”

 

KENDİNİ GELİŞTİRİYOR VE SÜREKLİ ARAŞTIRIYOR
İbrahim Tunuslu, aşçılığa görül veren kişinin sürekli olarak araştırması okuması ve kendi mesleği ile ilgili yayınları çok yakından takip etmesi gerektiğini belirterek “Bunu tüm yaşamına hayat felsefesi olarak yayması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

 İbrahim Tunuslu öğrenmek ve mesleğini geliştirmek için dünyayı gezdiğini söyledi. Güney Amerika"da Aruba Resort Radissonsas"ta değişik pişirme teknikleri kursu, İskoçya Glaskow Radissonsas"da su ürünleri mutfağı üzerine, Bulgaristan Sofya Radissonsas"ta da mutfak bilimi üzerine kurslara katıldığını anlatarıkı, “ Gelişen ve yenilenen Türk Mutfağı"na yemeklerimizin ana yapısını bozmadan değişik bakış açıları kazandırıyorum. Ekibimle mutfağımızı daha iyiye götürmek içn çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

AŞÇILIK MESLEĞİ BU KADAR UCUZ OLMAMALI

İbrahim Tunuslu, Türk mutfağı ile ilgili düşüncelerini şöyle özetledi:

“İş yapmak değilde önemli olmak peşinde olan meslektaşlarımız nedeniyle Türk mutfağı yeterince tanıtılamadı. Okuyup araştırmıyoruz. Türk aşçısının en önemli sorunu budur.  Çünkü kendi mutfağımızı bile bilmiyoruz. Ben bile hedgün yeni bir şey öğreniyorum. Aşçılık mesleğinin ufku sonsuzdur. Herşeyi biliyorum diyen kişilerin hata yaptıklarını görüyoruz. Türk mutfağını bir yerlere getirebilmek için aklıselim sehibi kişilere ihtiyacımız var.  İki sene bir yerde çalışıp şef olan kişilerin Türk mutfağına faydasından çok zararı oluyor. Bizim mesleğimiz bu kadar ucuz olmamalıdır.

DERNEK ADINA FİRMALARLA İLİŞKİ KURANLAR YÜZKARALARIDIR

Aşçı derneklerine değinen İbrahim Tunuslu şunları söyledi.
“ Dernekler sponsorlardan yardım talep etmemelidir. Eğer düzgün ve sağlam projeleriniz varsa, sponsorlar zaten kendiliğinden size destek vereceklerdir. Zaten önemli projeler için ilk öncelik maddiyat değildir. Önemli olan projelerinizin sağlamlığı ve devamlılığıdır. Dernek yönetiminde olup firmalarla derneğin adını kullanarak çeşitli ilişkilere girenler camianın yüzkaralarıdır. Herkes herkesi biliyor.  Ama olan bizim aşçı imajımıza oluyor. Bu işlerle uğraşanlar daha dikkatli olmalıdır. Dernek başkanı olmadan dünyaca ünlü zincir otellerde koordinatörlük yaptım. Dernek işi ile uğraşmamın nedeni  sadece memleketime ve meslektaşlarıma faydali olabilmek içindi. Bizim çizdiğimiz yol bellidir ve bu yoldanda asla sapmayacağız .”

 İBRAHİM TUNUSLU KİMDİR?

Home Address: Atakent Mah. Duru Sok. Akkent Ap. Kat: 3 D: 8  34760 Ümraniye / istanbul

HOM +90 0216 344 18 14 GSM 532 456 93 88    0533 363 81 70

e-mail: ibrahimtunuslu@mynet.com

 

APPLIED POSITION: Executive Chef

 

PERSONAL INFORMATION:

Date of birth:    20 August 1971

Place of birth:   Bolu - Turkey

Nationality:        Turkish

Marital status:  Married (2 children)

Computer skills:Windows Office Programs

Driving license: Yes (Turkey)

Hobbies:             Sports, Traveling, Chess

 

EDUCATION:

Graduated from Bolu High school

 

COURSES & ACHIEVEMENTS:

- Feb. 2001: Radisson Hotel / Aruba Resort, South America / Variations of cooking techniques

- Apr. 2004: Radisson SAS Hotel / Sofia, Bulgaria / South African cuisine + South African Food Festival

- Aug. 2005: Radisson SAS Hotel / Glasgow, Scotland / Techniques of seafood cooking

- Dec. 2006: Radisson SAS Hotel / Astana, Kazakhstan / Pre-opening works, menu preparations, kitchen staff enrolment, presidential invitation

          

LANGUAGES     :

English(Fluent), Russian (Fluent), Turkish  (Native)

Executive Chef

1999-2000 : Four Seasons Hotel, Istanbul / Turkey / Asst. Sous Chef

1997-1999 : Okan Inter-Continental Astana / Kazakhstan / Sous Chef

1994-1997  : Comfort AK Altin Plaza Hotel Ashgabat / Turkmenistan /Sous Chef

1993-1994 : Swissôtel Istanbul / Demi Chef

1991-1993 : Holiday Inn Crown Plaza, Istanbul / Chef De Partie

1989-1990 : Altin Orfoz Merit Hotel Mersin / Chef De Partie

1987-1989  : Club Diana Hotel Kusadasi / Demichef De Parte

1984-1987  : Torba Holiday Village Bodrum / Cook

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
 • Yorumlar 3
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.