• BIST 96.962
  • Altın 238,262
  • Dolar 5,8005
  • Euro 6,5241
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 7 °C

Seçim Aydın:Termal Su Şehri doğuyor

Seçim Aydın:Termal Su Şehri doğuyor
TÜROFED Başkan Yardımcısı, ATİD Başkanı Seçim Aydın, Haymana’ya kurulan Kaplıca Şehri’nin (Termal Su Şehri) bölge turizmine değer kazandıracağını söyledi.

ANKARA- Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı, Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) Başkanı Seçim Aydın, Haymana’ya kurulan Kaplıca Şehri’nin (Termal Su Şehri) bölge turizmine değer kazandıracağını söyledi. Ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığınca belirlenen Termal Turizm Merkezleri’nden biri olan Haymana’ya kurulan tesislerin Ankara Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu öğrencileri için birer eğitim tesisi haline geleceğini belirtti. Özellikle devre Mülklerin yanı sıra profesyonel anlamda hizmet verilen Doktorun Oteli, 500 yataklı Kaplıca Oteli, belgeli ilk kaplıca otelleri arasında olan Cimcime Oteli’nin ve yanındaki Belediye kaplıca tesislerinin de yenilenmesi ile bölgenin Termal Su Şehri karakteri kazanacağını belirtti.

ALTYAPI BÖLGEYE UYGUN YAPILMALIDIR
Yapılanmanın alt yapısı ve araçları ile ulaşım da dahil olmak üzere kaynakların doğru kullanılması, kaplıca şehri anlayışına uygun olarak tamamlanması gerektiğini belirterek “Yılda 200 bin kişinin geldiği yörenin geleneksel anlamda konuklarla yaşamaya alışmış halkını ve başarılı çalışmalar yapan Belediye’yi gelişimin güvenceleri olarak kabul ediyorum” şeklinde konuştu.

TERMAL YATIRIMLARI BÖLGEYİ GÜÇLENDİRİYOR
Kültür ve Turizm Bakanlığınca belirlenen Termal Turizm Merkezleri’nden biri olan beldenin Bakanlığın 74 bin yatak kapasitesini içeren son tahsis listesinde de yer aldığını anlatan Aydın, şöyle devam etti:
”Bakanlık belgeli ilk kaplıca otelleri arasında olan Cimcime Oteli’nin ve yanındaki Belediye kaplıca tesislerinin de yenilendiğini gördüm. Devre Mülklerin yanı sıra profesyonel anlamda hizmet verilen Doktorun Oteli ve yapımına başlanmak üzere olan 500 yataklı Kaplıca Oteli ile Haymana yakında bir Kaplıca Şehri (Termal Su Şehri) karakteri kazanacak. Bu yapı Büyükşehir Belediyesi’nin teknik desteği ile hazırlanan rekreasyon amaçlı planların uygulanması, yörenin ihtiyacına cevap verebilecek bölümleri olan Ankara Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu’nun ve en önemlisi yerel yönetimlerin destekleri ile gerçek yerini bulacaktır.”

BELEDİYE BAŞKANLARININ ÇABALARI ÖNEMLİ
Seçim Aydın, kış ayları boyunca TÜROFED ve ATİD olarak yapılınh tüm etkinlmiklerde yer aldıklarını belirterek döneme şöyle özetledi:“Erzurum’daki olimpiyatlarla dünyaya duyurduğumuz güzel bir kış mevsiminin ardından yaz tatili için planların yapıldığı, erken rezervasyon seçeneklerinin son günlerini değerlendirme aşamasına geldik. TÜROFED’in desteklediği EMITT Fuarı ile başlayan tanıtım dönemi Uluslararası turizm fuarları ile sona erdi. Bu dönemde yerel seçimler sırasında bizlere turizm konusunda sözler veren değerli Belediye Başkanlarımızın bu vaatlerini tutma yönünde gösterdikleri çabalara tanık olduk”

KALKINMA AJANSLARININ TURİZMDEKİ RÖLÜ
Seçim Aydın, Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) olarak da birlikte çalıştıkları Anadolu’daki Kalkınma Ajansları ve yerel yönetimler işbirliği halinde fuarlara katılımlardın giderek artmasından memnuniyet duyduklarını belirterek “Şehirler dünyaya isimlerini taşıdılar. Kuruluşlarını tamamlayan ajanslar turizm ve tanıtma açısından gerçekten hızlı bir gelişme gösterdiler.. 20 Nisan’da Karacadağ Kalkınma Ajansı’nın daveti ile Diyarbakır Turizm Platformu çalışmalarına katılacağız” dedi.

ANKARA YENİMAHALLE BELEDİYESİ’NİN ÇAĞDAŞ GİRİŞİMİ
Seçim Aydın, Yenimahalle Belediyesi’ne geçen hafta yaptıkları ziyaret hakkında ise şu bilgileri verdi.
”Gördüğümüz profesyonel ilgi ve çözümleyici yaklaşımları yerel yönetimlerin toplumla kurmaya başladıkları çağdaş iletişimin bir örneği olarak değerlendiriyorum. Kaynağını Turizmci Başkan Sayın Fethi Yaşar’ın olumlu yaklaşımı ve bakış açısından alan; konulara hakim ve beldenin yararına katkılar sağlamak isteyen bu çalışma anlayışının çeşitli kültürel etkinliklerle de tamamlandığını gördük. Belediye hizmetlerini yerinde sağlayan Semt Birimlerine kurslar ve kültür faaliyetleri ile de yönetişim anlayışı ile uyumlu bir nitelik kazandırılmış. Dünya Tiyatrolar Günü’ne iki temsille katkı sağlayan Belediyemizin yaptırmakta olduğu Kültür Merkezi’nin de Ankara’ya önemli katkıları olacağına inanıyoruz.

Haymana kaplıcalarının iyileştirdiği hastalıklar

Haymana kaplıcaları bikarbonat bakımından zengin, 44 C sıcaklığında bir sudur. İçerisinde bulunan radyoaktif zenginlik nedeniyle özellikle eklem ve kas hastalıklarında, sinir sisteminde, kalp – donanım sistemi hastalıklarında, kadın hastalıklarında yararlıdır.

Haymana kaplıcalarında kesin tedavi olan hastalıklar

1 – Romatizmal hastalıklar ve kireçlenmeler,
2 – Müzmin, mafsal, yıpranma, aproz, siyatk,
3 – Beyin, omurilik, çocuk felci,
4 – Romantid, atrid ve solunum yolu hastalıkları,
5 – Damar sertlikleri, bronşit, astım hastalıkları,
6 – Bel ve boyun fıtıkları, deri – cilt hastalıkları,
7 – Böbrek ve safra kesesi kum taşlarının dökülmesi,
8 – Norove jeatik sinir sistemi bozuklukları,
9 – Yüksek tansiyon ve kalp yetmezliği,
10 – Kadın Hastalıkları

Kaynak: Haymana Belediyesi

 

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.