• BIST 96.032
  • Altın 277,442
  • Dolar 5,7348
  • Euro 6,3654
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 24 °C

Schaeuble'den ilginç vize yorumu

Schaeuble'den ilginç vize yorumu
Almanya İçişleri Bakanı Wolfgang Schaeuble, Avrupa Adalet Divanı'nın vize kararının kendilerini bağlayıcı olduğunu, ancak vizeyi kaldırmayacaklarını söyledi.

BERLİN- Almanya İçişleri Bakanı Wolfgang Schaeuble, Avrupa Adalet Divanı'nın Türk TIR şoförleriyle ilgili vizesiz seyahat kararının kendileri için de bağlayıcı olduğunu belirtirken, "Ancak bu karar Türklerin vize alma yükümlülüğünün dayanağı genel olarak ortadan kaldırır denilemez" diye konuştu.
Avrupa Adalet Divanı'nın kararlarının Almanya için de bağlayıcı olduğu, ancak Türk vatandaşlarına vizesiz seyahat yolunu açan kararın “Türk vatandaşlarının vize alma yükümlülüğüne ilişkin temel dayanağı genel olarak ortadan kaldırdığı” şeklinde yorumlanmaması gerektiği de belirtildi. Federal İçişleri Bakanı Wolfgang Schaeuble, Hürriyet'e verdiği demecinde vizesiz seyahatin “beklemede” olduğu sinyali verdi. Bakan Schaeuble, Hürriyet'in sorularını şöyle yanıtladı:

Adalet bağımsızdır

Avrupa Birliği Adalet Divanı'nın (ABAD), yurtdışında hizmet veren Türk TIR şoförleri, film çevirmek isteyen sanatçılar veya konser vermek isteyen müzisyenlerden vize istenmeyeceği yönünde bir karar aldı. Federal Hükümet bu kararı uygulayacak mı?

Schaeuble: Biz Federal Hükümet olarak alınan her karara saygı gösteririz. Adalet bağımsızdır. ABAD yargıçları ile Federal Anayasa Mahkemesi yargıçları arasında bazı kararlar konusunda farklı yaklaşımlar vardır ve bilindiği üzere bu bağlamda tartışmalar sürmektedir. Bundan bağımsız olarak ABAD'ın kararı tüm üye ülkeleri ilke olarak bağlar. Buna saygı gösterilmeli. Türkiye ile çok sıkı işbirliğimiz var. Türkiye ister AB üyesi olsun ister olmasın, bu sıkı işbirliği devam edecektir. Ancak, dediğim gibi bu karara saygı gösteriyoruz. Fakat kararın şimdilik sadece sınırlar aşan uzak yük taşımacılığı için alındığını hatırlatırım. Kararın konusu buydu. Bu kararla birlikte Türklerin'in vize alma yükümlülüğüne ilişkin temel dayanağın genel olarak ortadan kalktığı gibi bir peşin hüküm verilmemesi doğru olacaktır.

Yani Almanya bu kararı uygulayacak ve insanlar gelecekte vize almadan Almanya'ya gelebilecek oyle mi?

Schaeuble: Karar Almanya için de geçerlidir. ABAD'ın kararının detaylarını bilmiyorum. Şu anda bakanlığım ve diğer ilgili daireler gerekli hukuki sonuçları hazırlamak için kararı ayrıntılı olarak inceliyorlar. Ama şundan şüphe duyulmaması gerekir: ABAD'ın kararı, bu karara konu olan kişiler bakımından tıpkı ABAD'ın diğer kararları gibi bizim için bağlayıcıdır. Ben Federal İçişleri Bakanı olarak bu karara saygı göstermek ve saygı gösterilmesini sağlamak durumundayım. Bunun tartışılacak bir yönü yoktur. Ancak, peşin hüküm vermekten sakınılmalı.

Önümüzdeki yıllarda “opsiyon modeli”yle ilgili ciddi sorunlar yaşanacak. Bu model 18 ile 23 yaşları arasında tek bir vatandaşlığın seçilmesini öngörüyor. Bu alanda bir değişiklik yapılamaz mı?

Gelecekte, burada doğup büyüyen birçok göçmen insanın Alman vatandaşlığını korumak isteyeceğinden kesinlikle eminim. Herkese çifte vatandaşlık olanağı sağlanmasını yanlış buluyorum. İstisnalar yapmaya da hazırız. Ama insanların birden fazla vatandaşlığa sahip olmasıyla vatandaşlığın anlamını kaybedeceğini düşünüyorum. Böyle bir imkanı uyum sağlaması için yoğun çaba sarf ettiğim bir gruba verirsem, bu, çoğulcu toplum karşısında bir imtiyaz olacaktır. Bunu savunmak mümkün değil. Böyle bir durum da uyum bağlamında iyileştirme değil, kötüleştirme anlamına gelir. Aynı zamanda şunu bilmekte yarar var: Alman vatandaşlığını seçmemiş olan Türk kökenliler seçme ve seçilme hakkı dışında tüm haklarını koruyacaktır. Buna karşın Türkiye"de seçme ve seçilme hakkına sahip olacaklardır. Alman yurttaşları Almanya"da seçime katılırlar. Her iki ülkede de seçme ve seçilme hakkına sahip olmak mümkün değildir. Anayasamızda imtiyazlara yer yoktur.

Yani koalisyon ortağınız SPD'nin savunduğu çifte vatandaşlığa tamamen ve kesinlikle karşısınız?

SPD, çifte vatandaşlık imkanının uyumdan ziyade uyumsuzluğu teşvik ettiğini göremedi. 1999 yılında Hessen'deki Eyalet Parlamentosu seçimlerinden sonra SPD yanlışını anlayarak bu konuyu sütten ağzı yanmış gibi bir kenara itti. Şimdi yıllar sonra SPD'nin bunu yeniden gündeme getirmesini anlamak mümkün değil. Şimdiye kadar neredeydiler diye sorulsa yeridir. Sahtekâr insanların ikiyüzlülüğüdür bu.

Bu tutumunuz yerel seçimler konusunda da geçerlidir herhalde?

Yerel düzeyde seçme ve seçilme hakkı konusunda, şüphesiz uygulanabilir sayılabilecek bazı argümanlar var. Ama Federal Anayasa Mahkemesi'nin buna ilişkin kararını da unutmamak gerekir: Mahkeme, yerel seçimlerin diğer seçimlerden, yani genel seçimden de, eyalet parlamentosu seçimlerinden de, Avrupa Parlamentosu seçimlerinden de daha “önemsiz” olmadığı görüşündedir. İsabetli bir karar. Diğer seçimlerin hepsinde seçme ve seçilme hakkı Alman vatandaşlarına tanınmıştır. O halde yerel seçimler için de bu böyle olmalıdır. Aksi takdirde yerel seçim hakkı değersizmiş gibi olacaktır. Ama tabii bölgesel düzeyde toplumsal katılım için farklı olanaklar da mevcut. Seçme ve seçilme hakkı olmadan da yerel düzeyde alınacak kararlara katılım mümkündür. Bana sorarsanız, burada doğanlara, aileleri yıllardır burada yaşayanlara Alman vatandaşlığına geçmelerini tavsiye ederim. Reşit olduktan sonra da Alman vatandaşlığını korumalarını tavsiye ederim. Türkiye'de hukuksal sorun yaşamamaları için gerekeni yapıyoruz.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.