• BIST 94.499
  • Altın 244,390
  • Dolar 5,9310
  • Euro 6,6059
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 9 °C

Sarıkamış turizme kazandırılmalı

Sarıkamış turizme kazandırılmalı
Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) Genel Sekreteri Dr. Hüseyin Tutar, bölgede önemli bir sektörün turizm olduğunu belirtti.

SARIKAMIŞ - Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) Genel Sekreteri Dr. Hüseyin Tutar, bölgede önemli bir sektörün turizm olduğunu belirtti.
Kars, Adahan, Iğdır ve Ağrı bölgesinde ciddi anlamda turizm koridoru olduğuna dikkat çeken SERKA Genel Sekreteri Dr. Hüseyin Tutar; 'Van koridoruna baktığınız zaman Ağrı, Doğubayazıt, Iğdır, Kars, Sarıkamış, Ani gibi yerleri gezersiniz. Biz rota çalışmalarını başlattık en kısa zamanda bunların tüm çıktılarını elde edeceğiz. Bizim bölgemizin en önemli sorunlarından bir tanesi bölgemize beslenen ön yargıdır. Ön yargıdan dolayı bölgemiz hak ettiği yere ulaşamıyor. Dolayısıyla bu ön yargıyı kırabilmek hepimizin üzerine düşen bir görevdir. Burada bulunan ve yaşayan her insanın bir anlamda boynunun borcudur. Biz bölgemizi çok iyi tanıtabilirsek inanıyorum ki bu bölge, turizm noktasında inanılmaz düzeyde fark atacaktır' dedi.

SARIKAMIŞ YETERLİ DÜZEYDE DEĞERLENDİRİLEMİYOR

Sarıkamış'ın tarihi anlamda çok şey ifade ettiğini vurgulayan SERKA Genel Sekreteri Dr. Hüseyin Tutar; 'Sarıkamış'ı Çanakkale ile eşit düzeyde tanıtabilsek, insanlara sahiplendirebilsek, 'Şarkın Çanakkalesi' diyebileceğimiz bir mekan olarak tüm etkinliklerde bunu tarihsel bütünlüğü ile ortaya koyabilirsek, inanılmaz düzeyde bir fark ortaya koyar ve bölgemizi tanıtma noktasında çok ciddi anlamda bir avantaj sağlamış olabiliriz. Dünyada bazı yerlerde efsaneler üzerinden neler inşa ediliyor. Ama bizim gerçek yaşanmış kahramanlık hikayeleri, gerçek yaşanmış tarihsel hazinelerimizi yeterince tanıtamıyoruz. O halde yapılacak şey tanıtıma ciddi anlamda destek vermek. Burası Kafkaslara ve Orta Asya'ya açılan bir kapıdır. Kafkaslardan Orta Asya'ya geldiğinizde Avrupa'nın giriş noktası burasıdır. Önümüzdeki yıllarda ulusal ve uluslararası bitmesini beklediğimiz makro ölçekteki projelerle birlikte burada çok ciddi anlamda mal ve insan hareketliliğinde yoğun bir trafiğin yaşanacağını bekliyoruz. Bu beklenti sadece beklemek anlamında olsun istemem. Buna yönelik olarak bir hazırlık yapmamız gerekiyor' diye konuştu.

Serhat bölgesinde turizm ürünleri çeşitliliğini arttırmak için bazı çalışmalarının bulunduğunu vurgulayan SERKA Genel Sekreteri Dr. Tutar, şunları söyledi:

'Ürün çeşitliliğini fazlalaştırmadaki temel amacımız, turizmin yerel ekonomiye sağladığı katkıyı arttırmak, yereldeki insanları turizm faaliyetlerinin içine çekebilmek, sahip olduğumuz değerler konusunda yerelde bilinçlenmenin ve sahiplenmenin arttırılması, turist sayısı ve gelirinin arttırılmasıdır. Bu amaçla Kars, Ardahan, Iğdır ve Ağrı illerinin turizme dönük gezi rotalarını belirliyoruz. Geçen yılın sonunda yapılan çalışmalar ile Sarıkamış'ın gezi rotalarını çıkardık ve işaretlemeleri bitirdik. Planlı gelişme için Çıldır Gölü ve Ağrı Diyadin'de altyapı ve haritalandırma çalışmaları halen devam ediyor. 2012 yılı içerisinde Doğu Anadolu Turizm Çalıştayı olacak. Çalıştaya kamu, özel sektör ile sivil toplum kuruluşlarından katılım olması beklenmektedir. Çalıştayda sahip olduğumuz turizm potansiyeline mukabil turist sayısı ve turizm gelirlerindeki düşüklüğün ana nedenleri ile bunların giderilmesi için kısa, orta ve uzun vadede yapılması gerekenlerin ortak katılımla belirlenmesi ve bir yol haritasının çıkarılmasının yanı sıra, komşu Ajanslarla işbirliği yapılabilecek spesifik konuların belirlenmesi amaçlanmaktadır.'

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.