• BIST 85.702
  • Altın 250,806
  • Dolar 6,0736
  • Euro 6,7930
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 21 °C

Salihli'de 'Marka kent' toplantısı

Salihli'de 'Marka kent' toplantısı
15 ilin 'Marka ken'” haline getirilmesi projesi çerçevesinde düzenlenen toplantı yeni açılan dört yıldızlı Lidya Sardes Otel’de gerçekleştirildi.

MANİSA- Türkiye'nin dört bir yanından 15 ilin turistik cazibe merkezi haline dönüştürülerek “Marka kent” haline getirilmesi projesi çerçevesinde düzenlenen toplantı yeni açılan dört yıldızlı sanat danışmanlığını Salihli'nin yetiştirdiği ünlü tasarım ustalarından  Haluk Hazneci'nin üstlendiği Lidya Sardes otelde yapıldı.

Turizm sektörü için uzun erimli stratejiler oluşturulması çerçevesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca benimsenen kentsel ölçekte markalaşma stratejisi çerçevesinde, Manisa Valiliği'nin öncülüğünde 2 Mayıs Cuma günü saat 10:00"da başlayan toplantıda marka kentlerde hazırlanacak eylem planının kapsamı ve marka oluşumu konusu değerlendirildi.

Toplantıya Manisa Valisi Refik Arslan Öztürk, Vali Yardımcısı Kadri Canan, Salihli Kaymakamı Mesut Yıldırım, Manisa Milletvekilleri Mehmet Çerçi, İsmail Bilen, Belediye Başkanı Bülent Kar, Salihli Belediye Başkan Yardımcısı Osman Karaman, Manisa İl Genel Meclisi Başkanı Hayrullah Solmaz, İl Genel Meclisi üyeleri, Manisa Emniyet Müdürü Adem Aydemir, ilçe kaymakamları, belediye başkanları, Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürü Ayla Mirmahmutoğulları, Turizm Stratejisi Koordinatörü Gürsel Gündoğdu, Projeler Genel Koordinatörü Tülin Okumuş, Proper İletişim A.Ş. Müdürü Pelin Bengisu, İl Kültür ve Turizm Müdürü Erdinç Karaköse, Salihli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Talat Zurnacı ve Yönetim Kurulu, daire müdürleri ve tur operatörleri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Vali Refik Arslan Öztürk, ülkelerin ancak kültürlerine sahip çıkarak ayakta kalabileceğini söyledi.

Toplantıda daha sonra İl Genel Meclis Başkanı Hayrullah Solmaz, Belediye Başkanı Bülent Kar, milletvekilleri Mehmet Çerçi ile İsmail Bilen birer konuştu.

Toplantıda söz alan Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürü Ayla Mirmahmutoğulları "Turizm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de en hızlı büyüyen ve diğer sektörlerinde gelişmesini sağlayan öncü bir sektördür. Aynı zamanda milli gelire katkı sağlayan önemli bir faaliyet, ekonomiyi geliştiren önemli bir hizmet sektörü, milyonlarca insanı ilgilendiren bir üretim ve tüketim olayı; doğal, kültürel ve sosyal çerçeveyi korumanın ve geliştirmenin etkili bir aracıdır. Sonuç olarak marka olma bir destinasyona kalite ve güven gibi değerler yüklerken aynı zamanda olumlu ilişki kurarak marka bağımlılığı da sağlamaktadır. Pazar yapısı, turist eğilimleri, turist profili gibi durumlara ilişkin turizm arzı ve talebine yönelik araştırmalar yapılarak marka konumlandırma faaliyetleri desteklenmelidir," dedi.

Türkiye Turizm Stratejisi Koordinatörü Gürsel Gündoğdu, projede markalaşma yönünde izlenecek yolun belirlenmesi yönünde sanayi ve ticaret odaları, sanayici ve işadamı dernekleri, ticaret borsaları; ilgili kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin yer alacakları "Marka Komitesi"nin oluşturulması gerektiğine işaret etti.

 

Gündoğdu, komitenin marka kent eylem planının hazırlanmasında birinci derecede sorumlu olacağını kaydetti.

Eylem planının alt yapı üst yapı-kültürel varlıklar, eğitim ve tanıtım olmak üzere dört ana başlıktan oluştuğunu belirten Gündoğdu, kentle ilgili olarak belirlenecek olan çarpıcı slogan ve logonun Manisa'da üretilen her ürünün üstünde kullanılması, markanın sürekli yenilenerek güncellenmesi ve sürdürülebilirliğinin sağlanması üzerinde durdu.

Projeler Genel Koordinatörü Tülin Okumuş ise Avrupa Birliği (AB) ve diğer kuruluşların fon kaynakları konusundaki açıklamalarında, projede şehir için önemli bir hedefin belirlenmesi ve projeyle birlikte bütçenin de tasarlanıp her bir faaliyetin maliyetinin hesaplanması gerektiğine değindi ve sponsor ve fonlara başvurmak üzere projenin amacı, kapsamı, süresi, bütçesi, paydaşları ve sonuçları belli olan somut projelerin geliştirilmesinin önemine dikkati çekti.

Proper İletişim A.Ş. Müdürü Pelin Bengisu da destinasyon markalaşmasıyla ilgili konuşmasında, şehirlerin ülkelerden daha kolay markalaştığına işaret ederek duruş, konum, potansiyel, şehir, yaşam, toplum ve ön koşulların içinde yer aldığı altı kriterin yerel yönetim ve halkın katılımıyla markalaşmada önemli bir yapıyı oluşturduğunu bildirdi. Organizasyonu gerçekleştiren İl Kültür ve Turizm Müdürü Erdinç Karaköse katılımcılardan övgü aldı.

Panele katılan konuşmacılar, hedeflerinin 2013 yılına kadar, en yakın zamanda Manisa'yı yeniden üretilmiş değerlerle dünyanın ilgi odağına koymak olduğunu söyledi.

Toplantının ardından Manisa ve ilçelerinde turizme katkı sağlayan kutum ve kuruluşlara plaket verildi.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.