• BIST 99.835
  • Altın 243,334
  • Dolar 5,7445
  • Euro 6,4830
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 10 °C

Sağlık turizmi zirve yapıyor

Sağlık turizmi zirve yapıyor
Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi Kurucu Başkanı Emin Çakmak : "Hedefimiz Türkiye'ye daha çok Amerikalı hasta ve turist.getirmek" dedi.
ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM

İSTANBUL- Türkiye sağlık turizminde dünyadaki 50 milyar dolarlık pastadan pay almaya başladı. 20-24 Eylül'de ABD'nin Los Angeles kentinde düzenlenen Dünya Medikal Turizm Kongresi ve Fuarı'na katılacak olan Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi'nin çalışmaları ile Amerikalı, İngiliz ve Ortadoğu bölgelerinden hastalar tedavi olmak üzere Türkiye'nin dünyara kabul gören sağlık kuruluşlarına gelmeye başladılar.
ABD ve Avrupa gibi sağlık maliyetlerinin yüksek olduğu ülkelerde ameliyat olmak istemeyenler Türkiye'ye yöneliyor. Üçte bir fiyatına ameliyat olup, üzerine bir de tatil yapıyorlar .

LOS ANGELES DÜNYA MEDİKAL KONGRESİ'NE ÇAĞRI
Türk-Amerikan Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi Kurucu Başkanı Emin Çakmak "Dünyadaki dev sağılık turizmi pastasından Türkiye pay almaya başladı. Türkiye'nin önemli sağlık kuruluşları ve turizmcilerle 20 Eylül'de Dünya Sağlık Turizmi Fuarı ve Kongresi'ne katılmak üzere ABD'nin Los Angeles kentine gidiyoruz. Hedefimiz daha çok Amerikalı hasta ve turist. Önceki yıllarda katıldığımız kongreler, worksoplar ve fuarlarda Türkiye'nin sağlık turizminde önünü açtık.
22-24 Eylül'de Los Angeles Hyatt Regency Plaza Oteli'nde yapılacak Dünya Medikal Kongresi ve Fuarı'na aralarında çeşitli ülkelerin bakanlarının  bulunduğu 60 ülkeden ve Amerika'dan 2 bine yakın katılımcı geliyor. 10 binden fazla bire bir toplantılar yapılacak.  Kongre içinde düzenlenen sağlık fuarına 500 kadar alıcı, 200 kadar vip sponsor alıcı, 150 kadar katılımcı Dünya medikal turizminin zirvesi toplanıyor. 
Kongrede medikal turizmi ileriye taşımak için yapılması gerekenler, yaratıcı stratejiler ve iş geliştirme teknikleri üzerinde durulacak. Ayrıca alıcı ve satıcı düzenlenen worksoplarda bir araya gelecek.
Kongre sağlık turizminde Türkiye'nin önünü açacaktır. Türkiye'nin her yerinde sağlık turizmine ilgi duyanların bu kongreye katılmaları gerekiyor. Bu büyük bir fırsattır. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türk Hava Yolları'nın desteğiyle konsey olarak bu kongreye katılıyoruz" dedi. 


Amerikan Medikal Turizm derneği Başkanı Renee Marie Stephanie, Türkiye sağlık turizminde giderek büyüyor.

ABD VE AVRUPA'NIN GÖZDESİ TÜRKİYE HASTANELERİ OLDU

Sağlık maliyetlerinin yüksek olduğu ülkelerde artık sosyal güvenceler de insanların tedavi ihtiyaçlarını karşılamıyor. Başını Avrupa ve ABD'nin çektiği çok sayıda ülkede insanlar sağlık tedavileri için alternatif ülkelerin yolunu tutuyor. Kalp ameliyatına en az 70 bin dolar yerine 15-20 bin dolar ödemek isteyen, yüzünü gerdirmek için 10-15 bin dolar yerine 6 bin dolar harcamayı tercih eden, çareyi yurtdışında arıyor. Bugün ABD ve Avrupa'da onbinlerce dolara mâl olacak bir ameliyat ya da tedavi Türkiye'de neredeyse üçte bir fiyatına gerçekleşiyor. Tedavi için gelenlerin yaptığı tatil de cabası. Medikal turizmde Türkiye'nin ön plana çıktığı alanların başında kardiyoloji, plastik cerrahi operasyonu, ortopedi ve onkoloji geliyor.SAĞLIK TURİZMİ YÜZDE 16 BÜYÜYECEK

Dünyada her yıl yaklaşık 6 milyon kişi, daha ucuza sağlık hizmeti veren ülkelere tedavi olmaya gidiyor. 50 milyar dolarlık bir hacme ulaşan medikal turizmde gelişmekte olan ülkeler pastadan pay kapmak için âdeta birbirleriyle yarışıyor. Hindistan, Brezilya, Meksika, Tayland, Singapur, Malezya, Panama, Güney Kore ve Tayvan'ın başını çektiği destinasyonlarda Türkiye de düşük fiyatların yanı sıra yüksek kalite standardı ile öne çıkıyor. Her yıl ortalama 300 bin turistin sağlık turizmi için ziyaret ettiği Türkiye'de medikal turizm, yıldızı parlayan sektörlerin başında geliyor. Pazar araştırma şirketi RNCOS'un raporuna göre medikal turizm sektörü Türkiye'de 2010-2013 yılları arasında yüzde 16 büyüyecek. Global medikal turizm pazarında yaklaşık yüzde 5 paya sahip olan Türkiye, pastadan ortalama 1.5-2 milyar dolar alıyor.TÜRKİYE JCI'DA İLK SIRADA

ABD'li medikal turizm uzmanı Dr. Josef Woodman, Türkiye'nin rakiplerine göre avantajları arasında ucuz sağlık hizmetinin yanı sıra sağlıkta ABD ve Avrupa standardının yakalanmasını gösterdi. Woodman, "Uluslararası sağlık ve yönetim standartlarını gerçekleştirmiş olan ve hastanenin kalite çıtasının yükseltildiğinin göstergesi olarak kabul edilen JCI belgesi almada 30 hastane ile Türkiye ilk sırada yer alıyor. Sağlık turizminde Türkiye, en güvenilir ülkeler arasında gösteriliyor" dedi.

SAĞLIK TURİZMİNDE 50 MİLYAR DOLARLIK PASTA
Dünyada ortalama 28 ülke, uluslararası medikal turizminde birbirleriyle yarışıyor. Yılda ortalama 4-6 milyon insan daha ucuz olduğu için kendi ülkeleri dışında sağlık hizmeti alıyor. 2010 itibariyle medikal turizm, 50 milyar dolarlık bir hacme ulaştı.

TÜRKİYE EN CAZİP ÜLKE
Türkiye'nin daha çok Orta ve Doğu Avrupa ile Ortadoğu'dan gelen medikal turistler için cazip olduğunu belirten Dr. Josef Woodman, "Burada kültürel yakınlık, dil ve coğrafi bariyerlerin düşük olmasının etkisi büyük" dedi. Türkiye'nin medikal turizmdeki kalitesinin Batı Avrupa ve ABD tarafından yeterince bilinmediğini kaydeden Woodman, söz konusu kesimin, standartların Türkiye'ye göre düşük olmasına rağmen Hindistan, Tayland, Tayvan ve Malezya gibi ülkeleri seçtiğini söyledi. Woodman, medikal turizm alanında Türkiye'nin her geçen gün bilinilirliğini artırdığını belirterek, pazar payının hızla yükseldiğine dikkat çekti.

DAHA FAZLA YABANCI DİL SEÇENEĞİ OLMALI
22 ülkede 140'ı aşkın sağlık hizmeti veren kurumu 4 yıl boyunca inceleyen Josef Woodman, Türkiye'deki hastanelerde bekleme süresinin diğer medikal turizm hizmeti veren ülkelere göre daha kısa olduğunu belirtirken, buna paralel olarak yüksek kalite standartlarından ödün verilmediğini kaydetti. Yurtdışında eğitim görerek sempozyumlara katılan akıcı yabancı dile sahip doktorların da Türkiye'nin tercih edilmesinde büyük etken olduğunu söyleyen Woodman, İngilizce, Rusça ve Arapça dışında alternatif dillerde hizmet verilmesiyle Türkiye'nin daha fazla sayıda yabancı hastaya ulaşma potansiyeli olduğunu belirtti.

TÜRKİYE SAĞLIK TURİZMİNİ GELİŞTİRME KONSEYİ BAŞKANI EMİN ÇAKMAK'IN KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI İLE GÖRÜŞME YAZISI İÇİN LİNKİ TIKLAYIN
http://www.turkiyeturizm.com/author_article_detail.php?id=570
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.