• BIST 85.702
  • Altın 250,806
  • Dolar 6,0736
  • Euro 6,7930
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 21 °C

Sağlık Turizmi Kongresi sonucu

Sağlık Turizmi Kongresi sonucu
Sağlık Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın destekleriyle Belekte düzenlenen 1. Uluslararası Sağlık Turizmi Kongresi'nin sonuç bildirisi açıklandı.

ANTALYA- Sağlık Turizmini Geliştirme Derneği'nin öncülüğünde, Sağlık Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın destekleriyle Antalya Belekte düzenlenen 1. Uluslararası Sağlık Turizmi Kongresi'nin sonuç bildirisi açıklandı.

 

14 - 17 Mart 2008 tarihinde, Maritim Pine Beach Resort'ta gerçekleştirilen kongrenin sonuç bildirisinde şu hususlara yer verildi:

 

1- Bu kongre ile Türkiye 2008 yılı itibariyle sağlık turizmi açısından ciddi bir dönüm noktasına gelmiştir.

 

2- Sektörün ihtiyacı olan hekim temininde yaşanan sıkıntıyı aşmak açısından önemli bir kaynak oluşturan yabancı hekim çalıştırılmasının yolu açılmalıdır.

 

3- Sağlık Bakanlığı'nın son mevzuat düzenlenmesinde sağlık turizmine hizmet verecek hastanelerin planlanmasında bir ayrıcalık tanınmalıdır.

 

4- Sağlık turizmini sunacak kurumların mutlaka akredite edilmesi, eğitimli yabancı dil bilen personeli bünyelerinde barındırması ve denetlenmesi gerekmektedir.

 

5- Sağlık Bakanlığı il Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yanında ilgili komisyon başkanlarının da kongreye iştirak etmeleriyle sektöre destek olma niyet ve çabaları açıkça ortaya konulmuştur. Sektör birlik ve beraberlik içinde bu desteği değerlendirmelidir.

 

6- Ülkemiz için sağlık turizminin çok önemli olduğu Devletin, STK'ların ve sektör temsilcilerinin katılımıyla ortaya konulmuştur.

 

7- Kongre boyunca yapılan konuşmalar bağlamında sağlık turizminin MEDİKAL TURİZM, TERMAL TURİZM ve İLERİ YAŞ TURİZMİ olarak üç ana başlıkta toplanması ve değerlendirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.

 

8- Dünyadaki sağlık turizmi gelişmelerinin mutlaka takip edilmesi ve bilgi paylaşımı zorunludur. Devlet, STK, özel sektör işbirliği ile gerçekleştirilecek benzeri eğitim toplantılarına devam edilmelidir. Bu konuda derneğimiz öncü olacaktır.

 

9- Turizm faaliyetlerinin 12 aya yayılmasında sağlık turizminin en önemli turizm seçenekleinden biri olduğu anlaşılmıştır.

 

10- Ülkemiz iklimi doğal güzellikleri, kültürel zenginlikleri ve jeopolitik konumu, termal kaynakları ve son yıllarda sağlıkta geldiği nokta itibariyle sağlık turizmi için müthiş bir potansiyele sahiptir.

 

11- Yaşlı bakım köylerinin ve bölgelerinin oluşturulması ve sağlık turizmi hizmetine sokulması çok önemlidir. (Yaylalarımız bunun için çok uygundur).

 

12- Dünya nüfusu hızla yaşlanıyor. Dünyanın gelişmiş ülkelerinde yaşlı nüfus oranı yüzde 20'lere yaklaşmıştır. Ülkemizin genç nüfusu uzun yıllar devam edecek önemli bir kaynaktır. Yurtdışından gelecek yaşlılara misafirperver kültürümüzle örf ve adetlerimizle en iyi yaşlı bakım hizmeti verebiliriz.

 

13- Sağlık turizminde dünyada dönen ciro 100 milyar USD civarındadır. Ülkemiz için 3-4 yıl içinde bunun yüzde 10'u olan 10 milyar USD/Yıl döviz girdisi hedeflenmiştir.

 

14- Sağlık turizmi açısından yaşlı ve engelli turizmine hizmet verecek personelin yetiştirilmesi için meslek liselerinde ve meslek yüksek okullarında özel bölümler açılması gerekmektedir.

 

15- Ülkemize sağlık turizmi yatırımlarını çekebilmek için tanıtım ve teşviklerin daha cazip hale getirilmesi gerekmektedir.

 

16- Sağlık Turizmini Geliştirme Derneği, bundan sonra devletin ve sektör temsilcilerinin katılımı ile her yıl Uluslararası Sağlık Turizmi Kongresini ilkbahar aylarında yapmayı kararlaştırmıştır.

 

17- Kongre katılımcılarının büyük bir çoğunluğunun öneri ve istekleri doğrultusunda, 2009 kongresine kadar spesifik konularda belli bölgelerde sempozyumlar, paneller ve istişare toplantıları yapması gereği ortaya çıkmıştır. (Örnek; Avrupa'da yaşayan vatandaşlarımız ve milletlerarası sözleşmelerin kapsamı, Kapadokya bölgesinin sağlık turizmindeki yeri, kaplıcaların sağlık turizmindeki yeri ve sorunları vb.)

 

1. Uluslararası Sağlık Turizmi Kongresi 27 ülkeden (ABD, Almanya, Arnavutluk, Avusturya, Bulgaristan, Endonezya, Fransa, Gürcistan, Hindistan, İngiltere, İsrail, İsveç, KKTC, Macaristan, Makedonya, Malta, Mısır, Özbekistan, Moldova, Suriye, Ürdün, Yunanistan, Çek Cumhuriyeti, Tunus, Lübnan, Irak) 53 yabancı, 300 yerli katılımcıyla gerçekleştirildi.

Kongreye Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep AKDAĞ, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı İsmet YILMAZ, Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Nihat TOSUN, TBMM Sağlık ve Sosyal İşler Komisyon Başkanı Prof. Dr. Cevdet ERDÖL, TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanı Mustafa DEMİR, AKP Yurtdışı İlişkiler Sorumlusu ve İstanbul Milletvekili Egemen Bağış, Antalya Milletvekili Abdurrahman ARICI, Antalya Valisi Alaattin YÜKSEL, TURSAB Başkanı Başaran ULUSOY ve birçok üst düzey bürokrat katıldı.

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.