• BIST 95.734
  • Altın 271,249
  • Dolar 5,5633
  • Euro 6,1703
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 26 °C

Sağlık turizmi Antalya'da görüşüldü

Sağlık turizmi Antalya'da görüşüldü
Sağlık Bakanı Akdağ, Türkiye'nin termal turizminde önemli potansiyeli olduğunu belirterek, var olan kaynakların yeterince değerlendirilmediğini belirtti

ANTALYA:- 14 Mart'ta, Antalya Belek'teki Maritim Beach Resort Otel'de başlayan I. Uluslararası Sağlık Turizmi Kongresi'ne katılan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türkiye'nin termal turizm açısından da önemli potansiyeli olduğuna işaret ederk var olan kaynakların yeterince değerlendirilmediğini belirtti. Yurtdışından sağlık turizmi için gelenlerin bulunduğunu belirten Akdağ, hasta bakımı için yeterli personel yetiştirmek üzere okullar açacaklarını söyledi.

Sağlık Turizmini Geliştirme Derneği'nce Antalya'da düzenlenen Sağlık Bakanı Recep Akdağ, TBMM Sağlık ve Sosyal işleri Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı İsmet Yılmaz'ın  katıldığı kongrede ilgili bakanlıkların bürokratları da yer aldı.

 Tıp dünyasından önemli katılımcıların bulunduğu kongreye TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy ile  turizm sektörünün önde gelen isimleri ilgi gösterdi.


ÖROL: SAĞLIK TURİZMİ İÇİN ETKİN ORGANİZASYON LAZIM
Kongrede söz alan TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Erdöl, Türkiye'nin sahip olduğu insan kaynağının olumlu bir şekilde sektörün değerlendirebileceğinden söz etti. Sağlık turizmi için etkin organizasyonlara ihtiyaç bulunduğuna işaret eden Cevdet Erdöl, Türkiye'nin bölge ülkelerine göre turizmde iyi bir noktada olduğunu kaydetti.

Sağlık Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasındaki işbirliğinin öneminden söz eden TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı, ortaklığın daha ileri boyutlara taşınmasını istedi.
BAKAN AKDAĞ: TÜRKİYE FIRSATLAR ÜLKESİ

Kongrede konuşan Sağlık Bakanı Akdağ, hem yüksek teknolojiyi kullanması itibarıyla hem de sağlık hizmetinin organizasyonu konusundaki dinamik yapısıyla Türkiye'nin bir fırsatlar ülkesi durumunda olduğunu söyledi.

Bakan Akdağ, artık insanların sadece kendi ülkelerinde değil, başka ülkelerde de doktor seçme özgürlüğünü kullanabilir duruma geldiğini bildirdi. Sağlık bakımının yanı sıra özürlülük ve yaşlılık konusunda da bakım alma hürriyetine kavuşulduğunu belirten Akdağ, son yıllarda uzaktan takip ve görüntüleme hizmetlerinde hızlı gelişme yaşandığına dikkati çekti.


BAKAN AKDAĞ: PLANLAMALARI ÖZEL SEKTÖRLE YAPACAĞIZ
Türkiye'de son beş yıldır uygulanan dönüşüm programı çerçevesinde halkın sağlık hizmetlerine erişimini kolaylaştırdıklarını; bu hizmetlerin sadece kamu eliyle değil, özel sektör eliyle verilmesini de yaygınlaştırdıklarını belirten Akdağ, şöyle konuştu:

''Özel sektörün bütün bu planlama çabalarına bazı yönleriyle tereddütle baktığını biliyorum. Aslında bütün bu planlamalar, bir taraftan hizmetlerin sunumunu, diğer taraftan özel sektörün işini kolaylaştıracaktır. Bu planlamaların detaylarını yine özel sektörle yapacağız. Türkiye'de gerçekten özel sektör, sağlık alanında çok büyük atılım yapmış durumdadır. Hem yüksek teknolojiyi kullanması itibarıyla hem de sağlık hizmetinin organizasyonu konusundaki dinamik yapısıyla Türkiye, bir fırsatlar ülkesi durumundadır. Yabancı yatırımcılar için de gerek burada sağlık hizmeti sunmak isteyen yabancı yatırımcılar, gerekse sigortalı hastalarını Türkiye'ye getirmek isteyen kuruluşlar veya bu işle ilgilenenler açısından Türkiye, gerçekten önümüzdeki yılların fırsat ülkesi konumundadır.''


BAKAN AKDAĞ: AVRUPA'DA YAŞLI NÜFUS VAR
Konunun otelcilik hizmetleri gibi tıp dışı medikal hizmetlerin önemine de işaret eden ve Türkiye'ye yurt dışından önemli ölçüde hasta geldiğini belirten Akdağ ''Avrupa'da ciddi bekleme listeleri var. Yaşlı bir nüfus var. Doğrudan sağlık hizmeti sunumu açısından karşılıklı görüşmeler ve işbirliğiyle bu hizmetlerin Türkiye'de daha yaygın biçimde verileceğini ben biliyorum. Sağlık Bakanlığı olarak bize düşen sektörün bu husustaki irtibatını kolaylaştırmaktır, katalizör rol oynamaktır. Bu rolü önümüzdeki zamanlarda da sürdürmeye devam edeceğiz,'' dedi.


BAKAN AKDAĞ: HASTA BAKIMI İÇİN OKULLAR KURACAĞIZ
Hasta bakımının yanı sıra yaşlı bakımı, fiziksel veya mental özürlülüğü olan kişilerin bakımının da önemli olduğuna işaret eden Akdağ, Türkiye'nin sahip olduğu genç nüfusla uygun vasıflara sahip yetişmiş bakım elemanı oluşturmak açısından önemli bir imkanı olduğunu söyledi. Akdağ, şöyle konuştu:

''Türkiye'de şu anda bu işle ilgili spesifik okullar yok. Bu, biraz hizmet içi eğitimlerle ortaya çıkıyor. Ama hükümet olarak şöyle bir karar almış durumdayız; hem sağlık meslek liseleri, hem de yüksek okul seviyesinde doğrudan ve dolaylı bakım elemanı yetiştirme konusunda önümüzdeki yıllarda bir hamle içinde olacağız. Türkiye nüfusunun yarısı 28 yaşın altındadır. Bugün Batı Avrupa ülkelerinde ve Japonya'da yaşlanan nüfusa kıyasla bu yaşlı nüfusa bakım hizmeti vermesi gereken nüfusun yetersizliği, aslında Türkiye'nin gelecek açısından ne kadar önemli bir konumda olduğunu bize gösteriyor. Kuşkusuz genç nüfusu olan birçok ülke var ama böylesine gelişmekte olan Avrupalı değerlerle entegrasyonunu sağlamış bir ülkedeki genç nüfus, sadece Türkiye için bir fırsat değil, bütün komşu ülkeleri için, batılı ülkeler için önemli fırsat teşkil ediyor.''

Türkiye'nin termal turizm açısından da önemli potansiyeli olduğuna işaret eden Akdağ, var olan kaynakların yeterince değerlendirilmediğini belirtti.

 

MÜSTEŞAR İSMET YILMAZ: SAĞLIKTA TERCİH TÜRKİYE OLDU

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı İsmet Yılmaz, Avrupa ve Ortadoğu'dan çok sayıda hastanın kalp, göz ameliyatı, estetik cerrahi, saç ekimi ve kaplıca tedavisi için Türkiye'yi tercih ettiğini söyledi. Türkiye'nin 2023 yılında 50 milyon turist, 50 milyar dolar gelire ulaşacağını belirten Yılmaz, ''Bu rakamlarla dünyada ilk 5 ülke içinde olacaktır. Hem sağlık, hem de turizm sektörünün sürdürülebilir bilgi paylaşımıyla kayda değer ivme yaratacağını düşünüyoruz'' dedi.


TÜRSAB BAŞKANI ULUSOY: SAĞLIK HATA KABUL ETMEZ
TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Başaran Ulusoy, Almanya'ya yılda 10 milyon, Macaristan'a yılda 8 milyon kişinin termal turizm için gittiğini, Türkiye'nin geçen yıl sadece 150 bin kişiyi çekebildiğini söyledi.

AB'de sağlık turizmine 55 milyar avro harcandığını ifade eden Ulusoy ''Bunu yüzde 2'sini alamayacak mıyız?'' diye sordu.

Önceki yıllarda sağlık hizmetlerini ithal eden Türkiye'nin artık sağlık hizmeti ihraç ettiğini belirten Ulusoy, bu sektörün hata kabul etmediğini vurgulayarak, doktorların eğitiminin önemine işaret etti.


KARAGÜLLE: KAPLICADA 2 MİLYON KONAKLAMA OLDU

Kongre Başkanı Prof. Dr. Zeki Karagülle de kaplıca turizminin önemini vurguladı. Karagülle, iç turizmde geçen yıl 3 gün kaplıca tesisinde konaklayan sayısının 2 milyon olduğunu söyledi.


VALİ YÜKSEL:DÜNYA TURİZMİNDE TÜRKİYE BÜYÜYOR
Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, 21. yüzyılda turizmin insanlık için ne ifade ettiğini, iyi algılamak gerektiğini söyledi.

Vali Yüksel, Dünya Turizm Örgütü'nün verilerine göre geçen yıl 900 milyon kişinin turistik gezilere katıldığını, bu rakamın turizm endüstrisindeki payının 650 milyar dolar civarında olduğunu kaydetti.

Alaaddin Yüksel, sözlerine ''Dünyada turizmde en çok büyüyen ülkenin Türkiye olduğunu herkesin kabul etmesi gerekiyor,'' diye devam etti.

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.