• BIST 99.326
  • Altın 236,429
  • Dolar 5,5638
  • Euro 6,2937
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara -1 °C

Rusya ile Suriye başka, ticaret başka

Rusya ile Suriye başka, ticaret başka
Economist dergisi, Türkiye Rus turistlerin baş tercihi. İki ülkenin karşılıklı ticareti önümüzdeki yıllarda üçe katlanarak 100 milyar dolara çıkacağını söylüyor.

MURAT EMEN-EMEN&EMEN
Haftanın Ekonomik Görünümü 10-16 Aralık 2012
İSTANBUL
- Economist dergisi, Türkiye-Rusya ilişkilerini ele aldığı bir makalesinde "Türkiye ve Rusya Suriye konusunda anlaşamasalar bile ekonomik ilişkilerini koruyor" diyor.
Yazıda Suriye konusundaki gerginliğe rağmen Rusya'nın Türkiye'nin en önemli ticaret ortağı olduğu belirtilerek şöyle deniyor:
"Gelecek yıl Rusya, Mersin'de Türkiye'nin ilk nükleer santralini inşa etmeye başlayacak. Türkiye, Rusya'nın Karadeniz üzerinden Avrupa'ya ikinci bir boru hattı inşa etmesini kabul etti. Rusya Türk müteahhitler için en büyük pazar. Türkiye Rus turistlerin baş tercihi. İki ülke şimdi karşılıklı ticaretin hacminin önümüzdeki yıllarda üçe katlanarak 100 milyar dolara çıkacağını söylüyor."

1.20121209011217.jpg

"Siyasi cephede onlarca yıl devam eden soğuk savaş husumeti, yerini pragmatizme bıraktı. Türkiye Rusya'nın 2008'de Gürcistan'la girdiği savaşta belirgin bir şekilde tarafsız kaldı, Balkanlar'daki krizlerin çözümünde Moskova'yla işbirliği yaptı."
"Rusya da NATO'nun Türkiye'de konuşlandıracağı füze savunma sistemiyle ilgili rahatsızlığını aşmış görünüyor. Türkiye'nin güvenlik kaygılarını anladığını söylüyor. Putin'in İstanbul'da söylediği, Türkiye ile Rusya'nın Suriye konusunda aynı hedefleri paylaştığı ancak bu hedefe nasıl varılacağı konusunda ayrıştığı yolundaki sözleri Türkiye tarafından Rusya'nın tavrını yavaş yavaş değiştirmeye başladığı gösteren bir işaret olarak sunuluyor."Yazıda CHP'nin ise iki tarafın da birbirini ikna edemediğinde ısrar ettiği belirtilerek şöyle deniyor:

2.20121209011242.jpg

"Türkiye'nin Suriye politikasından tek hoşlanmayan sadece Ruslar değil. Erdoğan'ın dindar tabanı da şüpheler belirtiyor. Esad'ın askerleriyle isyancılar arasındaki savaşın ilçesini cehenneme çevirdiğini söyleyen Ceylanpınar belediye başkanı, birçok kişi gibi 'Türkiye isyancıların yanında yer almasaydı, Suriye'deki savaştan uzak kalırdı' diye düşünüyor. Ama Suriye'den Türkiye'ye akın eden binlerce mülteciden biri olan Cemile kucağındaki çocuğunu işaret ederek 'Türkiye olmasaydı, hepimiz ölürdük' diyor."

TÜRKİYE-ABD ARASINDA 'ALTIN GERGİNLİĞİ'

İran’ın Batı ülkelerinin uyguladığı yaptırımlardan kurtulmak için geliştirdiği “doğalgaz karşılığı altın” uygulamasını sonlandırmak için ABD Senatosu’nun geçen Cuma çıkardığı ve İran’a değerli taş satışını yasaklayan unsurlar da içeren yeni yaptırım paketi Ankara ile Washington arasında yeni bir gerginliğin habercisi olarak görülüyor.
İran’a doğalgaz karşılığında sadece son 6 ayda yaklaşık 8 milyar dolarlık altın satan Türkiye, ABD’nin tek taraflı bu yaptırım paketini dikkate almayacağını, komşusu İran’dan altın karşılığında doğal gaz almaya devam edeceğini en üst düzeyde ilan etti.
Açıklama Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ziyareti sırasında düzenlenen ortak basın toplantısında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi.
Basın toplantısı sırasında ABD’nin yaptırımları karşısında Türkiye’nin Rusya’dan petrol ya da doğalgaz desteği isteyip istenmediğinin sorulması üzerine, “Bu konuyla ilgili olarak bize ‘yaptırımlara uymanız gerekir’ gibi yaklaşımlar olduğunda biz ona uymayız. Bu bizim için stratejik öneme haizdir” yanıtını veren Erdoğan, şunları iletti:
“Bu (İran doğalgazı) bizim için stratejik bir ürün olması hasebiyle biz bunu alırız ve takas noktasında da yapmamız gereken takas neyse bu takası da yapacağımızı yine kendilerine söyledik. Her ülke kendi çıkarlarını çok rahat düşünüyor. Türkiye de kendi çıkarlarını tabii ki düşünecektir.”

ALTIN İHRACATI 10 KAT ARTTI

Türkiye, doğalgaz gereksiniminin yüzde 20’ye yakın kısmını İran’dan karşılıyor ve ödemeyi de iki ülke arasında yapılan uzlaşı sonucunda Türk lirası olarak yapıyor. İran, gaz karşılığı elde ettiği lirayı uluslar arası bankacılık sistemine sokamadığı için Türkiye’den külçe altın satın alıyor ve bunu çeşitli yollarla ülkeden çıkarıyor.

3.20121209011331.jpg

Türkiye’nin altın ihracatı 2011 senesine oranla nerdeyse 10 kat artarak 12 milyar dolara çıkarken, bunun en önemli nedeninin İran’la gerçekleştirilen altın karşılığı doğalgaz ticareti olduğu belirtiliyor.
ABD Senatosu’nun 94-0 oyla kabul ettiği yaptırım paketinin yasalaşması için önce Temsilciler Meclisi’nce onaylanması ve daha sonra da Başkan Barack Obama tarafından imzalanması gerekiyor.
Türkiye’nin bu kararlara uymayacağının anımsatılması üzerine kısa bir açıklama yapan ABD’nin Türkiye Büyükelçisi Francis Ricciardone, konuyu ABD yasama erkine bırakmanın daha doğru olacağını söyledi.
Ricciardone, “Bu konuyla ilgili olarak biz kesinlikle Türkiye’nin stratejik öneminin farkındayız. Müttefikimiz Türkiye’yle bölgede nükleer silahların yayılmasının önlenmesi konusunda aynı stratejik amaca odaklandığımıza inanıyoruz. Bu konuyu nasıl ele alacağımız, birlikte karar vermemiz gereken bir husus. Bunun kolay bir cevabı yok. Ama hepimiz izlenmesi gereken yolun diplomasi olduğunda mutabıkız. Biz de bunun üzerinde çalışıyoruz,” diye konuştu.
Büyükelçi’nin temkinli açıklamasına karşın, Senato’nun çıkardığı yaptırım paketinin esas hedefinin Türkiye ile İran arasındaki altın ticaretini engelleme olduğunu anımsatan diplomatik kaynaklar, ABD Kongresi’nin yasanın tam uygulanması için yönetimi sıkıştırmasının beklendiğini kaydediyorlar. Bazı senatörlerin bu yasayla “Türkiye’nin doğalgaz için altın oyununu bozacağız” ifadesini kullandıkları da uluslar arası basında gündeme gelmişti.
Her ne kadar Türkiye, İran doğalgazına dönük bir kesintiye gitmeyeceğini açıklasa da olası bir kısıntıya karşı diğer önemli gaz tedarikçisi Rusya’dan alınan miktarı artırma yönünde adımlar da atıyor.

TÜPRAŞ’TAN YÜZDE 20 DAHA KESİNTİ

Doğalgaz cephesinde ABD yaptırımlarına uymayacağını açıklayan Türkiye, petrol alımı konusunda ise daha farklı bir tavır izliyor. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, “Tüpraş’ın İran’dan aldığı petrol miktarında bir yüzde 20 daha azaltma yoluna gideceğini, bunun karşılığında ise ABD’den 6 ay daha muafiyet elde edeceğini” söyledi.
Türkiye’nin yıllık petrol gereksiniminin yarısını İran’dan karşılayan Tüpraş, Mart ayında aldığı ilk kesinti kararı sonrasında Libya ve Suudi Arabistan’la temasa geçmiş ve aradaki miktarı bu pazarlardan kapatma yolunu seçmişti. ABD yasasına göre, İran’dan aldığı petrol miktarında ciddi oranda azaltan kurumlar, İran’la geri kalan ticaretleri nedeniyle kara listeye alınmaktan kurtuluyorlar.
İran’ın tartışmalı nükleer programını yaptırımların şiddetini her aşamada daha da artırarak herhangi bir askeri yola başvurmadan sonlandırmak amacında olan ABD, 2012 senesinde aldığı bir dizi kararla petrol ve doğalgaz zengini bu ülkenin her türlü enerji ihracatını ve para aktarımını önleyerek nükleer programından vazgeçirme siyasetini yaşama geçirdi.Ancak bu yaptırımlar, kullandığı petrolün neredeyse üçte birini doğalgazın ise yüzde 20’sini İran’dan tedarik eden Türkiye’yi de zor durumda bıraktı.

ORTADOĞU DOSYASI

MISIRLI YENİDEN TAHRİR MEYDANINDA

Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin yetkilerini artıran yeni anayasa taslağının kurucu meclisten geçmesinden beri ülke gergin günler geçiriyor.

4.20121209011400.jpg

Mursi'ye muhalif kesim ile Müslüman Kardeşler destekçileri arasında Kahire sokaklarında çatışmalar yaşanmıştı.
Mübarek'in devrilmesinden bu yana görülmedik şiddet olaylarına sahne olan Mısır, şimdi ikiye bölünmüş gibi görünüyor.Hükümet, yeni anayasa taslağının 15 Aralık'ta referanduma gitmesi konusunda ısrarcı...Ama muhalifler kolay kolay pes edecek gibi değil...

MISIR'DA SOKAKLARDA TANKLAR DOLAŞIYOR.

Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin yetkilerini artıran yeni anayasa taslağının kurucu meclisten geçmesinden beri ülke gergin günler geçiriyor.Bilindiği gibi Mübarek’in düşürülmesinden sonra Askeri Konsey bir müddet idareyi ele almıştı. Daha sonra Mübarek döneminin yasaklısı Müslüman Kardeşler gerek kurucu meclis gerekse Cumhurbaşkanlığını elde etmişti. Ancak Konsey bazı önemli yetkileri elinde tutmakta devam ediyordu. Şimdi Mursi’nin bu hareketi Askeri Konsey’in elinde tuttuğu yetkileri yeni anayasa taslağı ile geri almak amacını taşıyor.
Geçtiğimiz haftaMursi'ye muhalif kesim ile Müslüman Kardeşler destekçileri arasında Kahire sokaklarında çatışmalar yaşanmıştı.Mübarek'in devrilmesinden bu yana görülmedik şiddet olaylarına sahne olan Mısır, şimdi ikiye bölünmüş gibi görünüyor.Hükümet, yeni anayasa taslağının 15 Aralık'ta referanduma gitmesi konusunda ısrarcı...Ama muhalifler kolay kolay pes edecek gibi değil...

HAMAS LİDERİ MEŞAL İLK KEZ GAZZE’DE

5.20121209011455.jpg

Hamas'ın kuruluşunun 25. yıl dönümü dolayısıyla Gazze Şeridi'nde düzenlenen ve onbinlerce kişinin katıldığı açık hava toplantısında söz alan HalidMeşal, "İsrail'i asla tanımayacaklarını ve İsrail'in elindeki toprakların tamamı üzerinde hak iddia etmekten asla vazgeçmeyeceklerini" söyledi.
Gazze Şeridi'ni ilk kez ziyaret eden Hamas'ın siyasi lideri Meşal, "Irmaktan denize, güneyden kuzeye kadar, Filistin bizimdir. Topraklarımızın bir santiminden bile ödün verilmeyecek. İsrail işgalinin meşru olduğunu asla kabul etmeyeceğiz. Ne kadar uzun zaman alırsa alsın, İsrail'in meşru bir tarafı olmayacak." dedi.
Gazze'nin batısındaki el Katiba tesislerinde toplanan on binlere konuşurken, sert ifadeler kullanan Meşal, İsrail'de tutuklu olan Filistinlileri kurtarma sözü de verdi ve İslamcı militanların, pazarlık amacıyla kullanmak üzere, İsrail askerlerini kaçırma yoluna başvurabileceklerini söyledi.
İsrail, 2006 yılında Filistin militanlarınca kaçırılan ve 5 yıldır Gazze'de saklanan İsrail askeri GiladŞalit'in serbest bırakılması karşılığında kendi hapishanelerindeki 1027 Filistinliyi salıvermişti.

AVRUPA DOSYASI

ALMAN EKONOMİSİNDEN DE YAVAŞLAMA İŞARETLERİ GELDİ

Almanya Merkez Bankası Bundesbank, ülke ekonomisinin gerileme dönemine giriyor olabileceğini belirterek gelecek yıla ilişkin büyüme tahminlerini geriye çekti.
2013 yılında Almanya'nın büyüme oranının sadece yüzde 0.4 olması bekleniyor. Geçen Haziran'da yapılan tahminlerde bu oran yüzde 1,6 olarak verilmişti. Bununla birlikte 2014 yılında Alman ekonomisinin sıçrama yaparak yüzde 1,9 oranında büyümesi bekleniyor.
Bu yılki büyüme oranınınsa daha önceden yapılmış olan yüzde 1 düzeyindeki tahminden daha az, yüzde 0,7 oranında olması bekleniyor.

6.20121209011533.jpg

Bundesbank, Euro bölgesindeki komşu ülkelerde görülen gerilemeler ve dünya ekonomisindeki genel yavaşlama yüzünden Alman ekonomisinin, içinde bulunduğumuz çeyrekte ve gelecek yılın ilk 3 ayında gerileme yaşayacağını bildirdi.
Alman Merkez Bankası, Alman iş çevrelerinin yatırımları azalttığını ve yeni istihdamı da düşürdüğünü kaydetti. Alman ekonomisine ilişkin son tahminler Avrupa Merkez Bankası Başkanı MarioDraghi'nin Euro bölgesindeki büyüme oranına ilişkin tahminleri düşürmesini izliyor.
Draghi, bölgenin başlıca ekonomileri olan Almanya, Fransa ve Hollanda'da durgunluk yaşanması yüzünden büyüme tahminlerini indirdiğini söylemişti.
İspanya ve İtalya gibi Güney Avrupa ülkeleri bir yılı aşkın süredir ekonomik gerileme yaşıyor. Ancak ihracat taleplerinin düşmesi, tüketicilerle iş çevrelerinde güvenin azalması yüzünden, bu ülkelerdeki ekonomik sorunlar Euro bölgesinin diğer ülkelerine de yansıdı.Almanya sanayiinde siparişler ve ihracat son aylarda düşüş kaydetti.

İNGİLTERE MALİYE BAKANI'NDAN KÖTÜ HABER

7.20121209011553.jpg

Maliye Bakanı George Osborne sonbahar ekonomik değerlendirmesinde İngiltere ekonomisinin bu yıl hedefleri tutturamayarak yüzde 0,1 oranında küçüleceğini ve bütçe açığının da beklentileri aştığını açıkladı. Daha önce 2012-2013 yılında ekonomi için yüzde 0,8 büyüme tahmin edilmişti.
Bakana göre, Bütçe Plan Dairesi hedeflerdeki şaşmadan euro bölgesinde yaşanan krizi sorumlu tutuyor ve ekonominin gelecek yıl rayına oturacağını söylüyor. Ana muhalefet İşçi Partisi sıralarından yükselen protestolar arasında sözlerini sürdüren Osborne, "Biraz zaman alıyor ama İngiltere ekonomisi hayatımızda gördüğümüz en büyük mali çöküntüden sonra iyileşme sürecinde" dedi.
İngiltere Maliye Bakanı, her yıl yapıldığı üzere, parlamentoya ekonominin gidişatı üzerine ayrıntılı bilgi verirken, "Çetin bir yoldayız ama az kaldı. İngiltere doğru yolda ve şu an yolumuzdan geri dönmek bir felaket olur" diye konuştu.
Ana muhalefet İşçi Partisi ise "hükümetin ekonomik başarısızlığının boyutlarının bu açıklamalarla tam olarak gözler önüne serildiğini" söylüyor.

PİYASALAR

Geçtiğimiz haftanın ilginç gelişmesi SPK yasasının kanunlaşması oldu. Bu arada son dakikada Ali Babacan’ın verdiği önerge ile SPK Başkanı Vedat Akgiray ve Üyeler görevden alındılar.
Bu konuda açıklama yapan Babacan ;
“Türkiye 10 yılda nereden nereye geldi. Maalesef sermaye piyasalarında aynı performansı göremedik. 2002'de nerede devraldıysak yerinde saydı. Halka açık şirketler ve yatırımcı sayısında yetersizlik ve sıkıntı var. Bu nedenle mevzuattan isimlere kadar her türlü tedbirleri almalıydık. Koşan bir Türkiye varken geriden gelen sermaye piyasalarına izin vermeyiz. Bankacılık sistemi öyle değil. Türkiye ekonomisinin hızına ayak uydurdu. Bize ayak uyduracak Türkiye ekonomisinin hızına yetişecek kadrolarla bu işi yapacağız. Mesela yeni İMKB yönetiminden çok memnunuz. Sermaye piyasalarıyla ilgili ise ciddi performans sıkıntıları vardı. Rakamları mukayese ederseniz görürsünüz. Yeni heyecan ve ivmeyle yola devam edeceğiz."
Yeni başkan ve üyeler yeni yılın ilk günlerinde atanacaklar.

BORSA

İki gündür 76 binin üzerinde tutunmaya çalışan İMKB bankalar öncülüğünde gerileyerek gün sonunda 75,785 puandan işlem gördü. Hafta boyunca toplam 4 defa kapanış rekoru kıran İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (İMKB), cuma günü 76.242 puanla tüm zamanların kapanış rekoru kırıldı. İMKB'de işlem gören hisse senetleri haftalık bazda yüzde 4,36 değer kazandı.kazandı

emen8.jpg

İki gündür 76 binin üzerinde tutunmaya çalışan İMKB bankalar öncülüğünde gerileyerek gün sonunda 75,715 Cuma gününüde 76.242 puandan kapattı.
Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi'nin ekonomide zayıf aktivitenin sürmesini bekledikleri yönündeki açıklamasının izlendiği ve yatırımcıların bütçe görüşmelerindeki gelişmeleri izlediği günde yurtdışı endekslerde yön arayışının hakim olduğu görülüyor.
Avrupa Merkez Bankası, beklendiği gibi faiz oranlarında değişikliğe gitmezken, Draghi, ECB'nin ekonominin bu yıl yüzde 0.5 daralacağı tahmininde bulunduğunu kaydetti. Eylül ayında açıklanan tahmin yüzde 0.4 daralma şeklindeydi. AMB ayrıca, 2013 yılı için ekonominin daralma tahminini yüzde 0.5'ten yüzde 0.3'e düşürdü ve 2014 yılında yüzde 1 büyüme olacağı tahmininde bulundu.

AVRUPA BORSALARI İTALYA HARİÇ YÜKSELİYOR.

Stoxx 50 endeksi yüzde 0,35 oranında primli 2,601 puanda, Alman DAX endeksi yüzde 0,97 oranında primli 7,527 puanda, İngiliz FTSE 100 endeksi yüzde 0,20 primli 5,903 puanda, İspanyol IBEX 35 endeksi yüzde 0,31 primli 7,907 puanda, İtalyan FTSE MIB endeksi yüzde 1,02 oranında düşüşle 15,791 puanda, Stoxx 600 endeksi yüzde 0,64 oranında yükselişle 278,69 puanda işlem görüyor.

EURODA DEĞER KAYBI SÜRÜYOR

Euro, dolar karşısında yüzde 0,79 oranında düşüşle 1,2982 seviyesinde bulunuyor.
ABD cephesinde ise 30 Kasım ile sona eren haftada işsizlik maaşı başvuruları önceki haftaya göre 25 bin kişi azalarak 370 bine geldi ve beklentilerin üzerinde düşüş gösterdi.
ABD'de endekslerde yüzde 1'e varan düşüş hakim. Dow Jones endeksi yüzde 0,12 oranında düşüşle 13,019 puanda, S&P 500 endeksi yüzde 0,15 oranında düşüşle 1,407 puanda, Nasdaq endeksi yüzde 0,04 oranında düşüşle 2,972 puanda seyrediyor.
İçeride dün kırdığı tarihin rekorun ardından İMKB bankalar öncülüğünde gerileyerek günü düşüşle kapadı. Gelen yorumlarda, Garanti Bankası ile ilgili olarak GE’nin hisse satışının takasa yansımış olmasının piyasada banka hisselerinde yarattığı baskının etkili olduğu belirtiliyor.
Faizler

BİZDE FAİZ HAFTAYI 5.76 OLARAK KAPATTI

Avrupa Merkez Bankası faiz oranlarını değiştirmedi. Avrupa borsaları İtalya hariç yükselişte.Draghi’ye göre ekonomide zayıf aktivite devam edecek. Yatırımcıların kulağı bütçe görüşmelerinde.
ABDcephesinde ise 30 Kasım ile sona eren haftada işsizlik maaşı başvuruları önceki haftaya göre 25 bin kişi azalarak 370 bine geldi ve beklentilerin üzerinde düşüş gösterdi.

Döviz
Euroda değer kaybı sürüyor. Euro, dolar karşısında yüzde 0,79 oranında düşüşle 1,2982 seviyesinde bulunuyor.Dolar haftayı 1.7887, Euro 2.128’den kapattı.
Doların satış fiyatı bir önceki haftaya oranla yüzde 0,31 oranında artarken, euronun satış fiyatı yüzde 0,39 oranında geriledi.
. 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı haftalık bazda yüzde 1,01 geriledi. Haftalık bazda dolar yüzde 0,31 oranında değer kazanırken, avro yüzde 0,39 oranında düşüş yaşadı.

Özetle:
Gerek Avrupa gerekse ülkemizde piyasalar bu hafta oldukça sakin geçecek. Tatil ve Noel alışverişinin yoğunlaştığı bu günlerde yatay seyirler beklemek en uygunu diyebiliriz.
Esenlikle Kalın.

(DİKKAT: Haftalık ekonomik ve politik yorum Emen&Emen tarafından turkiyeturizm.com için hazırlanmaktadır. İzinsiz kopyalanıp kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Aksi takdirde Basın Yasası ve Telif Hakları Yasası'na göre yasal işlem yapılacaktır) .

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.