• BIST 86.072
  • Altın 251,269
  • Dolar 6,0742
  • Euro 6,8075
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 18 °C

Rusya-Çin anlaşmasından Amerika tedirgin

Rusya-Çin anlaşmasından Amerika tedirgin
Avrupa gaz ihtiyacının %70’ni Rusya’dan alıyor. Yeni anlaşma ile Rusya’nın Avrupa’ya bağımlılığı ortadan kalkıyor. Ukrayna konusunda Rusya’yı rahatlatıyor.

MURAT EMEN-EMEN&EMEN
Haftalık Ekonomik Bülten-26-31 Mayıs 2014
İSTANBUL - 
21 Mayıs 2014 tarihinde Rusya ve Çin 400 milyar dolarlık tarihin en büyük gaz anlaşmasını imzaladılar. Rusya’nın Gazprom’u ile Çin’in “China National Petroloum Corporatin” arasında imzalanan anlaşmaya göre, Rusya 50 milyarlık gaz hattını inşa edecek ve 2018 yılında devreye sokacak. 2018-2048 dönemi için 400 milyar dolarlık bir hacım ihtiva eden anlaşma ile iki ülke arasındaki ticari bağlar çok kuvvetlenecek. Halen 90 milyar dolarlık ticari hacmın 2020 yılında duble yapılması bekleniyor.

2.20140525231611.jpg

Bilindiği gibi Avrupa gaz ihtiyacının %70’ni Rusya’dan alıyor. Yeni anlaşma ile Rusya’nın Avrupa’ya bağımlılığı ortadan kalkıyor. Bu da Ukrayna konusunda Rusya’yı rahatlatıyor. Bu alternatifin ötesinde iki büyük ülkenin yakınlaşmasının özellikle Amerika’yı endişelendirmesi sözkonusu oluyor. Şimdilik batı bu konuda renk vermemekle birlikte bu gelişme milletlerarası dengeleri bozacak gibi gözüküyor.

TÜRKİYE DOSYASI

SOMA FACİASI MECLİS’TE KONUŞULUYOR
Soma maden faciası için verilen gensoruların gereği olarak konu geçtiğimiz hafta mecliste görüşüldü ve bir araştırma komisyonu kurulması kararlaştırıldı.
Soma konusunda çok şey söylendi. İnşallah bu faciadan gereken dersleri çıkarırız. Ama bizim toplumumuz koyun beyinli olduğu için olanları çabuk unutmakta üstüne yoktur.
Gazetede okudum. Soma için yapılan meclis oturumunda sadece 78 milletvekili salonda imiş. İşte yüce meclisin bile konuya verdiği değer bu kadar.
Başbakan’ın geçtiğimiz hafta yaptığı bir konuşma tüyler ürperticiydi. Sanki polise vur emri verir gibi”Polis nasıl sabrediyor merak ediyorum” dedi. Bunu bir başbakan’ın söylemesi olacak şey değil. Daha neler göreceğiz bakalım. Sn. Başbakan Almanya’da oradaki türklere hitap edecek ve cumhurbaşkanlığı için oy isteyecek. Ortalığı kasrıştırmasın diye dua edenlerimiz var. Avrupa Birliğine pamuk ipliği ile bağlı olduğumuz bir ortamda efelik taslamak, bu ipi kolayca koparabilir.

EKONOMİ

MERKEZ BANKASI FAİZLERİ YARIM PUAN İNDİRDİ
Piyasa beklentilerinin aksine TCMB faiz indirimi yaptı. Ekonomistler bu konuda henüz zamanın erken olduğunu belirtiyotlardı. Bir kısım uzmanlarda az da olsa indirimin mesaj sayılacağını savunuyorlardı. TCMB bu yolu tercih etti.
Merkezden yapılan açıklamada;
“Son dönemde azalan belirsizlikler ve risk primi göstergelerindeki iyileşme sonucunda tüm vadelerde piyasa faizlerinde düşüşler gözlenmiştir. Bu çerçevede, bir hafta vadeli fonlama faizinde ölçülü bir indirime gidilmesine karar verilmiştir. Kurul, getiri eğrisinin bu karardan sonra da yataya yakın seyretmesi ile para politikasındaki sıkı duruşun devam edeceğini değerlendirmiştir.  
Para Politikası Kurulu (Kurul), Merkez Bankası bünyesindeki Bankalararası Para Piyasası ve Borsa İstanbul Repo–Ters Repo Pazarlarında uygulanmakta olan faiz oranları ile bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının aşağıdaki gibi belirlenmesine karar vermiştir:

a) Gecelik faiz oranları: Marjinal fonlama oranı yüzde 12, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranı yüzde 11,5, Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 8 düzeyinde sabit tutulmuştur.

b) Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 10’dan yüzde 9,5’e indirilmiştir.

c) Geç Likidite Penceresi faiz oranları: Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0, borç verme faiz oranı yüzde 13,5 düzeyinde sabit tutulmuştur.  Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlar yakından izlenecek ve enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecektir.” denilmiştir.
Haftalık repo faiz oranı 9.5’a çekilmekle birlikte, Merkez faiz koridoruna dokunmadı. Eğer TL  bu nedenle baskı altına girerse merkez tetiği çekecek durumda. Uzmanlar manşet enflasyon 9.5 çekirdek enflasyon 10’da iken ve enflasyonun düşmesine neden olacak bir durum yok iken faiz indirimi yersiz diyorlar. Hatta Merkez’in buna rağmen faizi 8’e kadar çekmeğe niyetli olduğunu belirtiyorlar..

Yorumlar :
Merkezin faiz indirimi konusunda yapılan yorumlar muhtelif. Kimi ekonomistler devlet baskısına dayanamayan Merkez dediler. En önemlisi derecelendirme kuruluşlarının indirimi erken bulmaları. Hatta haziran bile erken diyenler var. Fitch özellikle bu konuda sert yorum yapmış durumda.Enflasyonun hala yükselme temayülünde olduğu bir ortamfa faiz indirmi hoş karşılanmadı.

S&P NEGATİF GÖRÜNÜMÜ KORUDU
Kredi derecelendirme kuruluşu S&P, Türkiye’nin yabancı para cinsinden uzun ve kısa vadeli kredi notunu BB+/B, yerel para cinsinden kredi notunu ise BBB/A-2 olarak teyit etti.
Görünümü negatif olarak korudu. Neden olarak politik ortamın daha az öngörülebilir olduğunu ve bunun dış şoklara karşı esnekliğine baskı yaratabileceğini, uzun vadeli büyümesine etki edebileceğini açıkladı.Cari açığın son aylarda artan ihracata rağmen hassasiyetini koruduğu ifade edildi.

MAN, OTOBÜS İŞİNİ TÜRKİYE’YE TAŞIYOR
Alman kamyon üreticisi MAN Almanya’daki tek otobüs fabrikasını da kapatarak üretimini Türkiye’ye kaydıracak. MAN’dan yapılan açıklamada, üretimin kaydırılmasından etkilenecek 420 işçiye ana şirket Volkwagen’in Almanya’daki
Diğer birimlerinde çalışma olanağı sağlanacak.2015 tarihinden itibaren montaj Ankara’daki fabrikada yapılacak. Ankara’da 1700 işçi çalışıyor.
Bu arada ana şirket Wolkwagen Türkiye pazarında binek otoda liderliğe oturdu. Geçen yıl otomobil ve hafif ticari pazarında birinci, binekte ikinci olan WW, bu yılın ilk dört aylık rakamlarına göre her ikisinde de liderliğe oturdu.

AVRUPA DOSYASI

AVRUPA PARLEMENTOSU SEÇİMLERİ YAPILDI.
Geçtiğimiz hafta bütün üye ülkelerde AP seçimleri yapıldı. Pazar günü neticelenen sonuçlar hakkında bu satırlar yazılırken herhangi bir bilgi yoktu.Avrupa Parlementosu yetki ve mevcudiyeti yanında faydaları kritik edilen bir organ. Oldukça da yüklü bir bütçesi var ve bu durum yüksek sesle konuşulmaya başlandı. İşin özünde AP adımının sonrası getirilemediği ve anayasa yapılamadığı için AB’nin durumu ilginç bir vaziyet gösteriyor.

3.20140525231721.jpg

Sanki bir Avrupa milletler Topluluğunun ötesine geçemedi. Bütünlük bir türlü kurulamadı. Bu gidişle kurulmasıda mümkün değil. Son kriz bazı zayıf ülkeleri çok fazla rahatsız etti. Yapılan AP seçimlerinde eğer marjinal aşırı üç partileri yoğunluk kazanırsa bu konu yüksek sesle konuşulacaktır.
Bu görünümde Avrupa Merkez Bankası’nın durumu önem kazanıyor. Ya kendini kabul ettirmek için hız verecek. Ya da geri plana düşecek. Şimdi bütün gelişmekte olan ülkelerin umut kaynağı haline gelen ECB parasal genişlemesi biraz da bu gelişmelere bağlı. Federal Reserve FED çekilirken ECB’nin devreye girmesi dünya dengeleri için çok önem arzediyor.Haziran’da beklenen genişleme hamlesi AP’nin yeni kmpozisyonundan güç alarak düğmeye basabilir. Alman Merkez Bankasının ses çıkarmıyacağı tahmin ediliyor. Bu hafta bu açıdan önem arzediyor.

AMERİKA DOSYASI

TÜRKİYE'DEKİ PİYASALARA FED DOPİNGİ
ABD Merkez Bankası Fed’in 29-30 Nisan toplantı tutanaklarından piyasalara iyimser mesajlar geldi. Bunun Türkiye dahil gelişen piyasalar için olumlu olduğu belirtiliyor.
Fed açıklamasında, “Üyeler sıkılaştırma politikalarını ihtiyatlı bir planlama çerçevesinde görüşmüştür. Bu durum, para politikasında normale dönüşün yakın zamanda gerçekleşebileceği anlamına gelmez” ifadesi yer aldı. Yani Fed, gerekli oldukça düşük faiz ve parasal genişleme politikasına devam edeceği sinyalini verdi.

4.20140525231835.jpg

ABD Merkez Bankası politika faizini rekor düşük seviye olan yüzde 0 ile yüzde 0,25 aralığında tutuyor ve her ay hem tahvil hem de mortgage’a dayalı varlık alarak piyasaya milyarlarca dolar likidite sağlıyor.
Her ne kadar toplantıda faiz artırımı dâhil, olası sıkılaştırma politikaları görüşülse de piyasalardaki genel kanı da bu adımlara henüz vakit olduğu yönünde.

DOLAR/TL KURU GERİLEDİ
BBC Türkçe’ye konuşan HSBC Türkiye Stratejisti Fatih Keresteci, “Fed tutanakları beklendiği gibi yumuşak tondaydı. Faiz artırımı olsa da bu bebek adımlarıyla olacak gibi görünüyor” dedi ve tablonun Türkiye dâhil gelişen piyasalar için pozitif olduğunu ifade etti.
Fed’in olumlu etkisi  Türk piyasalarında da etkisini hissettirdi.  2,11’in üzerinde kapanan Dolar/TL kuru, yüzde 1’e yakın gerilemeyle 2,10 seviyesinin altına geriledi. Borsa İstanbul 100 endeksi de güne yükselişle başladı.

5.20140525231921.jpg

Fed politikaları şimdilik gelişen piyasaları ve Türkiye’yi desteklese de, yılsonuna doğru belirsizliğin artabileceği uyarıları yapılıyor.
JP Morgan’ın Türkiye Başekonomisti Yarkın Cebeci, “2015 başına kadar Fed’in faiz artırmayacağı beklentisi var. Bu gelişen piyasalara para akışı devam edecek demek” dedi.Cebeci, BBC Türkçe’nin sorularını yanıtlarken yılsonuna doğru ise, Fed belirsizliğinin artabileceğini ve Türkiye dâhil gelişen piyasaların baskı altında kalabileceğini ifade etti.
HSBC’den Fatih Keresteci ise, Fed’in sıkılaşmasının ABD’deki enflasyona bağlı olacağını ifade etti.“ABD’de enflasyon yüzde 2’lere doğru hareketlendiğinde Fed elindeki, faiz dâhil, araçları sıkılaşma yönünde kullanır. Bunu 2015’in ortalarında görebiliriz” diyen Keresteci, o zaman Türkiye mali piyasaları için daha zorlu bir sürecin başlayacağını öngördü.

ABD’DE ENFLASYON 23 AYDIR YÜZDE 2’NİN ALTINDA KALMAYA DEVAM EDİYOR.
Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert ise, piyasaların gelişen ülkelere karşı daha termkinli hale gelebileceği görüşünde.Cömert, "Fed’in faiz artırımı konusunda hiç acele etmeyecek olması gelişen ülkeler için olumlu. Ancak geçen yılın Mayıs ayından bu yana bu beklenti fiyatlanıyor. Bu nedenle bundan sonraki dönemde risk iştahı yine de görece sınırlı kalacaktır" dedi.

‘EKONOMİ PİYASA BAĞI AZALDI’
Hem Fed’in, hem de Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) yürüttüğü gevşek para politikaları nedeniyle piyasaların ekonomik realitelerden koptuğunu düşünenler de var.
HSBC’den Fatih Keresteci, “Para getiri peşinde koşarken Türkiye gibi ülkelere gidiyor. Yüksek getiri var. Buna karşılık risk ise görece az” diyor ve bu tablonun bozulabileceğini ifade ediyor.
“Fed’in parasal genişlemeden çıkış stratejisi daha net hale geldikçe ekonominin sorunlu yönleri daha çok göze batacak” diyen Keresteci, o zaman yatırımcıların Türkiye’yi tercih etmekten imtina edebileceğini öngördü.(BBC)

ASYA DOSYASI

TAYLAND’DA ASKERİ DARBE
Yaşlı ama güçlü bir kralın idare ettiği Tayland’da Çin’in yörüngesinde ordu önce sıkı yönetim dedi. Arkasından “Bu bir askeri darbe”diyerek idareyi fiilen ele aldı. Genel kurmay Başkanı kendini geçici başbakan ilan etti. ABD derhal askeri yardımını kestiğini, demokrasiye dönülmesini istedi. Batı dünyası kınadı.

6.20140525231957.jpg

Bu ordunun 12inci darbesi oluyor. Daha önceki el koymadan o zamanki Başbakan Talsın Şinavatra görevden alınıp sürgüne gönderilmişti.
Tayland’ın eski başbakanı yolsuzluktan yargılandı ve halen Dubai’de sürgünde. Yerine kızkardeşi Yingiuck Şinavatra başbakan olmuştu. Ancak ipler sürgündeki ağabeyindeydi. Muhalefet olayları başlattı. Sonunda seçimler yapıldı. Ancak sonuçlarına itiraz edildi. Başbakan yolsuzluktan yüce divana gitti ve görevden alındı. Bunun üzerine Budda nın temsilcisi yaşlı kral başkomutanı olduğu orduyu göreve çağırdı.
Tayland başlangıçta olaylardan ekonomik olarak çok etkilendi. Ancak darbe ile birlikte bir istikrar havası görülüyor.Yatırımcılardaki ürküntü giderek kayboluyor.Turistik bir ülke olan Tayland bir müddet kayıplara oynayacak.

PİYASALAR

BORSA HAFTAYI YÜKSELİŞLE KAPATTI
Borsa İstanbul BIST100 endeksi haftanın son gününü17.46 puanlık yükselişle 78.060 puandan kapattı.Hisse senetleri %0.02 değer kazandı.Toplam işlem hacmi 3.1 milyar lira oldu.Borsanın bu hafta 80bin seviyelerine çıkması bekleniyor.

DÖVİZ
Haftanın son gününe S&P’nin kredi notunu BB+, görünümü ise negatif olarak teyit etmesiyle başlayan yurtiçi piyasalarda döviz kurları önce sınırlı bir yükseliş sonrasında tekrar düşüşe geçti.S&P yorumunda cari açık yanında  politik riskin öngörülürlüğünün düşük olmasına atıf yaparken, aynı gün açıklama yapan Fitch, TCMB’nin faiz indirimine eleştiri getirdi.

FAİZLER
TCMB’nin yarım puanlık indirimini piyasalar yadırgamadı. Fitch özellikle tenkit etsede yarım puanlık indirim arkasının geleceğini, enflasyonun artık çok ön planda tutulmadığının işareti. Ticari aktivitenin canlandırılmasının hedeflendiği bu ortamda faiz indirimi fayda sağlarmı, bunu önümüzdeki günlerde göreceğiz.
Harcama toplumundan tasarrufçu topluma bir türlü geçemeyen ülkemiz, kişisel ve kurumsal borç batağı içinde kıvranıyor.
Diğer taraftan devlet tahvillerinde hemen her vade de düşüş var 2 yıllık gösterge tahvilin faizi faiz 9.11 olurken, seçim öncesi bulunduğu 11.80 seviyesine göre 270 baz puan düşmüş durumda. Bu hafta biraz daha düşmesi olağan sayılabilir.

Esenlikle Kalın

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.