• BIST 106.846
  • Altın 271,772
  • Dolar 5,7268
  • Euro 6,3392
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 10 °C

Rus pazarı % 20 büyüyecek

Rus pazarı % 20 büyüyecek
Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği - TUROB 2008 yılında Rusya'dan ülkemize gelecek turist sayısı yüzde 20 artacağını bildirdi.

İSTANBUL- Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği - TUROB  katıldığı, MITT Moskova 2008 Turizm Fuarı hakkında açıkladığı sonuç raporunda 2008 yılında Rusya'dan ülkemize gelecek turist sayısı yüzde 20 artacağını bildirdi.   MITT Moskova 2008 Turizm Fuarı'nda Türkiye en iyi ülke standı ödülü alan TUROB'un sonuç raporu şöyle: 

19 ile 22 Mart 2008 tarihleri arasında yapılan 15. MITT Turizm Fuarı Avrupa'da düzenlenen turizm fuarları arasında ITB Berlin, WTM Londra ve FITUR Madrid turizm fuarından sonra dördüncü önemli fuar olarak kabul edilmektedir. Moskova Expocenter'da düzenlenen fuara; 120 ülkeden 3 binden fazla firma, 45 bin metrekare kapalı alanda katıldı. Fuarı, yaklaşık 80 bin kişinin ziyaret ettiği fuar idaresince açıklandı. Fuarda, Türkiye standı dışında da, ülkemizden çok sayıda otel, tatil köyü, seyahat acentası ile ülkemize turist getiren çok sayıda tur operatörünün büyük alanlardaki standları, fuarda adeta Türkiye damgası vurulmasını sağladı.

 

Türkiye Standı

 

Türkiye fuara "Partner Ülke" olarak 1.254 metrekare bir stand ve destinasyon / bireysel tanıtım konsepti ile katıldı. Partner ülke olmanın tanıtım açısından son derece önemli bir çalışma olduğu, fuarın yıl boyunca yapılan birçok tanıtım faaliyetinde partner ülkenin de ön plana çıkarıldığı yetkililer tarafından belirtildi. Fuarda, Türkiye standı "En İyi Ülke Standı" ödülü aldı. "2008 Rusya'da Türkiye yılı" etkinliği kapsamında, fuar alanında Moskova Kültür ve Tanıtma Müşavirliği'nin organizasyonu ile bir resepsiyon verildi. Çok sayıda Milletvekili, bürokrat, basın mensubu, turizm profesyoneli ve ziyaretçinin katıldığı resepsiyon ve TUROB standının yanında yer alan sahnede çeşitli aralıklarla sahne alan Anadolu Ateşi dans grubu ile Devlet Orkestra ve Balesi sanatçılarının Rusça, Türkçe, Azerice ve çeşitli dillerde seslendirdikleri şarkılar ve aryalar katılımcılardan ve ziyaretçilerden yoğun ilgi gördü.

 

Moskova

 

Rusya'nın Başkenti Moskova yaklaşık 13 milyonluk nüfusu ile ülkenin en büyük, Avrupa'nın en geniş yerleşim alanlı şehridir. Moskova, ülkenin politika, ekonomi, finans, eğitim ve taşıma merkezi konumundadır. 2007 yılında dünyadaki en pahalı ve en çok milyarderi barındıran şehir olarak tespit edilmiştir. Moskova metrosu, dünyanın en iyi düzenlenmiş ve en kalabalık metrosu olarak bilinmektedir. Rus Ortadoks kilisesinin en büyük merkezi konumundaki Moskova dini turizm için önemli bir merkez olarak kabul edilmektedir.

 

Moskova'yı 1999 yılında 1,5 milyonun altında yabancı ziyaret etmişken 2007 yılında 4.1 milyon (+8 % 2007 / 2006 yılı) sayısına ulaşılmıştır. 2010 yılında 5 milyon yabancı ziyaretçi hedeflenmektedir. Araştırmalar Moskova'nın çok daha fazla ziyaretçi alabileceğini, ancak ülkede turizme gerekli önemin verilmemesi nedeniyle ziyaretçi sayısında önemli bir artış yakalanamadığını ortaya koymaktadır. Turizmin gelişiminin oldukça yavaş ilerlemesinin sebepleri arasında; başta ülkeye giriş formalitelerinin zorluğu olmak üzere, İngilizcenin hala çok sık kullanılmaması, barınma (otel / yiyecek vs.) ücretlerinin çok yüksek olması, genel olarak otellerde ve restoranlarda servis kalitesinin çok düşük seviyede olması gibi sebepler gösterilmektedir.

 

Moskova'da otel kapasitesi:

 

Sınıfı      Otel Sayısı  Oda Sayısı

  5*                        10                             2.736                                 

  4*                        33                             7.917

  3*                        61                           13.202

  2*             30                         3.876

Diğer         46                         6.041

 

Otel fiyatları hakkında yapılan bir araştırma, Moskova'da 5 yıldızlı otellerde ortalama Double oda fiyatının günlük 725 USD olduğunu göstermektedir. Bir başka araştırmaya göre ortalama otel odası fiyatlarında;

 

                                     2006                2007

1. Moskova        441 USD               473 USD

2. New York       347 USD               361 USD

3. Dubai               311 USD               333 USD

4. Paris 316 USD               331 USD

 

olarak tespit edilmiştir.

 

Kısa bir süre önce internet üzerinden tüketicilerin memnuniyet / şikayetleri konusunda yazılar yazdığı TripAdvisor sitesi üzerinden yapılan araştırmada Moskova; Paris ve Londra'dan sonra "Avrupa'da yabancılara en kötü ev sahipliği yapan" 3. şehir olarak seçilmiştir.

 

Moskova Ankara'nın kardeş şehridir.

 

Rusya Federasyonu (Rusya)

 

142,2 milyon nüfuslu Rusya dünyanın en zengin kaynaklarına sahip ülkelerinden biri konumundadır. Dünyadaki biyolojik, hammadde ve enerji kaynaklarının yaklaşık yüzde 38'i Rusya'da bulunuyor. 1998 Ağustos ayında ciddi bir ekonomik krize girmiş olan Rusya, geçtiğimiz yıllarda oldukça olumlu gelişmeler yakaladı. Enflasyonun düşmesi, dış ticaretin (petrol ve doğalgaz nedeniyle) fazla vermesi, kalkınmanın hızlanması, döviz rezervinin artması ve en önemlisi petrol fiyatlarının yüksek olması bütçeyi oldukça rahatlatıyor. Başkent Moskova dışında büyük kentleri, Saint-Petersburg (4,8 milyon kişi), Novosibirsk (1,6), Nijniy Novgorod (1,2), Yekaterinburg (1,2), Samara (1,2), Perm, Omsk, Volgograd, Ufa ve Kazan (1,0)'dir.

 

Ülke vatandaşlarının artan gelir düzeyi, tatil eğilimleri ve tercihlerinde farklılık oluşmasını ortaya çıkarmıştır. 2002 yılında aylık geliri 1.500 Ruble'nin altında olan vatandaşların toplam nüfusa oranı yüzde 17.3 olmasına karşın, 2006 yılında oran yüzde 1.8'e gerilemiştir. Bir başka tespit ise, 2002 yılında aylık geliri 12.000 Ruble'nin üzerinde olan vatandaşların toplam nüfusa oranı yüzde 2.9 olmasına karşın 2006 yılında oran yüzde 26.4'e çıkmıştır. Halkta gün geçtikçe artan gelir seviyesi beklentileri oldukça değiştirmektedir. Bu anlamda, VIP turizm popüler olmaya başlamış, otel tercihleri ise 4 yıldız ve üstü tesislerde yoğunlaşmaya başlamıştır.

 

Rusya'dan turist hareketlerinin görüldüğü bazı önemli tatil günleri; 1 Ocak (Yeni Yıl), 7 Ocak (Ortadox Noeli), 15 Nisan(Paskalya) olarak görülmektedir.

 

Tespitlere göre deniz ve güneş için Türkiye ve Mısır, kültür için Mısır, egzotik bir ortam için Uzakdoğu veya Çin, şehir gezileri için Orta ve Batı Avrupa şu an için en popüler olan ülkeler arasında yer almaktadır. Rusya'da Mısır'ın çok kısa bir sürede yakaladığı büyük artış dikkat çekicidir.Türkiye ve Mısır'ın ardından, ülkede artan refah ile birlikte diğer ülkelerin de Rus turisti alabilme yönünde rekabet edecekleri söylenebilir.

 

Rusya'da 2007 yılında 35 milyon (Nüfusun %24'ü) olan internet kullanıcısı sayısının 2009'da 40 milyon, 2012 yılında 60 milyon (Nüfusun %58'i)'a ulaşması beklenmektedir. Turizm işletmelerinin internet yatırımlarını hızlandırmaları, ülkede hızla yayılan on-line pazardan pay almak için özellikle, Rusça olarak hazırlanmış ve teknolojik altyapısı güçlü siteler oluşturmaları yararlı olacaktır.

 

2014 yılında Rusya'nın Sochi şehrinde yapılacak "Kış Olimpiyat Oyunları" nın ülkede turizmi olumlu olarak etkileyeceği beklenmekte ve altyapı çalışmaları sürdürülmektedir. Ülkemizin özellikle uzak destinasyonlardan organizasyona katılacaklar için ortak tanıtım / organizasyon imkanlarını araştırması ve çalışmalara başlanmasının yarar olacağı görülmektedir.

 

Rusya hükümeti ülkenin tanıtımı için yıllık sadece 5 milyon dolar bütçe ayırmaktadır.

 

Avrupa Birliği ülkelerinin uyguladıkları sıkı vize rejiminin kolaylaştırılması ile Rusya'dan; AB ülkelerine (başta İspanya, Yunanistan ve İtalya olmak üzere) turizm hareketinde ciddi hareket beklenmektedir. Nitekim, kısa bir süre önce Rusya-İsrail arasında varılan ve kısa bir süre sonra yürürlüğe girmesi beklenen, karşılıklı ülke vatandaşlarına 90 güne kadar vize muafiyeti getiren anlaşmanın her iki ülke arasında turizmi olumlu etkileyeceği tahmin edilmektedir.

 

2007 yılında 34.3 milyon (+18% 2006) Rus vatandaşı yurt dışına çıkmıştır. Yukarıdaki turistik amaçlı çıkış rakamları incelendiğinde, Rusların yoğun olarak deniz turizmini tercih ettikleri, ancak kültür, egzotik, kış turizmi alanlarında azımsanmayacak bir artış olduğu tespit edilmektedir. 2007 yılında turizm amaçlı yurtdışına çıkışlar yüzde 21 artmış, Vietnam (yüzde 70), Tayland (yüzde 60), Mısır (yüzde 39), İtalya(yüzde 36) ve Türkiye (yüzde 30) oranlarında bir önceki yıla göre artış sağlamışlardır. Rusya halkı için Çin, alışveriş dışında kültür turizmi için de önemli bir merkez olarak görülmekte nitekim 2007 rakamları Çin'e olan turizm hareketinin artarak sürdüğünü göstermektedir.

 

Rusya Pazarında Mısır'ın yakaladığı turist artışı dikkat çekicidir. Mısır'ı 2000 yılında sadece 136 bin Rus (Türkiye 733 bin) turist ziyaret etmişken, 2007 yılında sayı 1.3 milyona ( Türkiye 1.9 milyon) çıkmıştır. 2008 yılında Mısır'a gidecek turist sayısının bir önceki yıla göre yüzde 35 artacağı tahmin edilmektedir. Tatil amaçlı seyahatlerde, 2010 yılında Mısır'ın Türkiye'yi yakalayacağı, Tunus'un yeni bir destinasyon olarak pazarda Türkiye ve Mısır'dan sonra en güçlü ülke olarak yer alacağı tahmin edilmektedir.

 

2007 yılında Rusya Federasyonu'na 22,9 milyon (+2 % 2006) yabancı ziyaretçi gelmiştir.

 

2007 yılında turizm amaçlı gelişlerde bir önceki yıla göre en büyük artış İspanya yüzde 47, Avusturya yüzde 22, Hollanda yüzde 16 ve İsrail yüzde 15'den olmuştur. Yukarıdaki rakamlar incelendiğinde, Rusya'ya turizm amaçlı seyahatlerin oldukça az olduğu dikkatleri çekmektedir. Turist sayısının az olması ve artış trendinin yakalanamamasının en önemli sebepleri arasında aşırı pahalı fiyatlar (ulaşım, konaklama, yeme-içme için Avrupa'ta haftalık seyahatlerinde 1.000 Euro'nun altında olan fiyatlar Rusya Federasyonu'nda 1200-1400 Euro seviyesine çıkmaktadır.), ülkeye giriş formalitelerinin uzun ve yorucu olması, servis kalitesinin düşük olması, turizme gerekli önemin verilmemesi olarak gösterilmektedir.

 

Rusya'da MICE (Toplantı Incentive, Konferans) turizmi en çok artış gösteren turizm ürnü olarak tespit edilmektedir. Toplantılar ve Konferanslar yoğun olarak Ekim-Nisan (68 yüzde) döneminde yapılmakta, Şubat ayı (18 yüzde) en fazla organizasyon yapılan ay olarak görülmektedir.

 

1 Haziran 2007 tarihinde yürürlüğe giren seyahatlerin garantiye alınmasını da içeren seyahat yasasının, ülkede yerleşik karmaşık seyahat organizasyonlarını düzene sokacağı beklenmekte, küçük acentaların ayakta kalmasını imkansız kılmaktadır. Yapılan araştırmalar ülkenin en önde gelen tur operatörlerinin Pegas, Mostravel, Adriyatik Turizm, Intourist, Anex, Polar, Inna Tour, Tez Tour, Natalie Tours, Neva International, Coral / Odeon (OTI) ve Capital Tour olduğunu göstermektedir. Önümüzdeki günlerde tur operatörlerinde satınalmalar yolu ile birleşmeler olacağı beklenmektedir.

 

Rusya - Türkiye turizmi

 

2007 yılında Rusya'yı ziyaret eden 237.116 vatandaşlarımızın 49.479'u, turizm amaçlı olarak bu ülkeye gitmişlerdir. Türk vatandaşları turizm amaçlı seyahatlerinde yoğun olarak Moskova ve St..Petersburg'u tercih etmektedir.

 

Rusya ülkemiz için en önemli ikinci pazar olma özelliği taşımaktadır. Ülkemizde yoğun olarak Antalya ve İstanbul'a yapılan seyahatler son dönemlere, Ege Bölgesi, Kış Turizmi (Erzurum, Bursa, Kars/Sarıkamış) ve Karadeniz Bölgesi'ne de yayılmaya başlamıştır. Rusların ülkemizi ziyaret etmelerinin en büyük sebepleri arasında; Rus halkının deniz'e büyük ilgi duyması, vize kolaylığı, yüksek kaliteli tesisler, mükemmel servis ve ucuzluk olarak tespit edilmiştir. Ruslar ülkemize yoğun olarak Haziran-Eylül (yüzde 80) döneminde gelmektedirler. Ülkemizdeki özellikle kültür, kongre, spor, kış ve sağlık turizmi olanaklarının etkin olarak tanıtılması halinde deniz turizmine odaklı Rus turist profilinin çeşitlendirilmesinin zor bir olasılık olmadığı görülecektir.

 

Ülkemize olan seyahatlerde, önümüzdeki kısa dönemde deniz turizmi, kültür turları ile kombine edilerek klasik tek ürünlü paket turlar değişim göstererek aynı pakette ürünler (deniz+kültür, kültür+alışveriş, kültür + incentive, deniz+sağlık/tedavi vs.), çeşitlenecektir. Bu çeşitlenmede, özellikle aynı ürün için aynı destinasyona çok fazla sayıda seyahat yapmış tüketici grubunun taleplerindeki değişimin etkin olacağı oluşan yeni bir trend olarak dikkatleri çekmektedir. Ayrıca pazardaki beklentiler, fiyat ve hizmet dengesinin yanında kalite arayışının önümüzdeki dönemde tüketici tercihlerinde etkin olacağını göstermektedir.

 

Rusya'dan ülkemize gelen turist sayısı

 

 

                                   2006     2007                   2008*

Türkiye 1.853.442            2.465.481            47.676

Antalya                1.299.336            1.817.974            7.978

İstanbul  390.623    423.441    28.931 olarak görülmektedir.

 

Sonuç :

 

MITT Fuarı Türkiye'nin pazardaki gücü ve etkinliğini bir kez daha öne çıkardı. 2008 yaz satışlarının oldukça iyi gittiği, erken rezervasyonlarda çok büyük artış yakalandığı görüşme yaptığımız tur operatörlerince dile getirilmiştir. Rusya'dan ülkemize 2008 yılında gelecek turist sayısının, en az yüzde 20 artacağı öngörülmektedir. Moskova başta olmak üzere Rusya Federayonunda otel talebi her geçen gün artmakta, otel yatırımlarının az olması nedeniyle fiyatların oldukça yüksek olduğu görülmektedir. Önümüzdeki yıllarda özellikle 3-4 yıldız seviyesinde yapılacak yeni oteller fiyatları bir nebze de olsa aşağı çekecektir. Türkiye'den Rusya Federasyonuna otel yatırımı yapacak yatırımcıların bu hususu dikkate almaları yararlı olacaktır. Low-cost (düşük maliyetli) uçak şirketlerinin pazara girmeye başlaması ile uçak ulaşım fiyatlarında düşüş ve rekabet başlamıştır. THY ve Rus Havayolları (Aeroflot) ortaklığı ile bu yönde bir taşıma şirketinin kurulmasının her iki ülke turizmine olumlu katkılar yapacağı değerlendirilmektedir. Bir başka önemli gelişme ise İstanbul'un birçok acentanın kataloğuna girmesi olarak görülmektedir. Ancak pazardaki genel kanı İstanbul'un özel olarak tanıtılmasının gerekli olduğu yönündedir. Rusya'nın ekonomisi güçlendikçe, daha geniş ekonomik bir orta sınıf ortaya çıkmakta, bu orta sınıf turizm dünyasının en büyük turizm potansiyelini arz etmektedir. Buna ilave olarak, bir Rus vatandaşı için, Rusya'da tatil yapmak, Türkiye'de veya yurt dışında tatil yapmaktan daha pahalıya geliyor. Moskova, St. Petersburg veya Sochi'deki otel ve barınma fiyatları, dünya ortalamasının çok üstünde seyretmektedir. Ülkede, gelir olarak orta sınıfta yer alan vatandaşlarda haftasonu veya kısa süreli city-break tatillere yönelmenin olduğu görülmektedir. Bu sınıftaki vatandaşlar genel olarak eğitimli ve internet kullanıcı olduklarından, turizm işletmelerinin internet sayfalarını rahat kullanılabilir, net ve doğru bilgi içerikli olarak Rusça hazırlamalarını tavsiye ederiz. Türk Havayolları (THY)'nin turizmcilerin yoğun talepleri üzerine Moskova-Antalya arasındaki tarifeli seferlerine 4 Nisan 2008'den itibaren başlaması bir başka iyi gelişme. İlk etapta haftanın 4 günü Moskova-Antalya arasında 4 sefer yapılacak, 2008 Haziran ayı itibari ile sefer sayısı haftada 7 güne çıkacak. Rusya pazarında bu yıl oldukça çok sayıda olduğu görülen erken rezervasyonlar, son dakika pazarı olarak bilinen Rus pazarındaki en önemli gelişmelerden bir tanesid

 

TUROB: Rus pazarı % 20 büyüyecek

 

 

Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği - TUROB 19 ile 22 Mart tarihleri arasında, MITT Moskova 2008 Turizm Fuarı'na katıldı  MITT Moskova 2008 Turizm Fuarı'nda Türkiye en iyi ülke standı ödülü aldı.  2008 yılında Rusya'dan ülkemize gelecek turist sayısı yüzde 20 artacak.

 

TUROB- MITT Moskova 2008 Turizm Fuarı Sonuç Raporu

 

 TUROB 19 ile 22 Mart tarihleri arasında, Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği - TUROB MITT Moskova 2008 Turizm Fuarı'na katıldı.

 

19 ile 22 Mart 2008 tarihleri arasında yapılan 15. MITT Turizm Fuarı Avrupa'da düzenlenen turizm fuarları arasında ITB Berlin, WTM Londra ve FITUR Madrid turizm fuarından sonra dördüncü önemli fuar olarak kabul edilmektedir. Moskova Expocenter'da düzenlenen fuara; 120 ülkeden 3 binden fazla firma, 45 bin metrekare kapalı alanda katıldı. Fuarı, yaklaşık 80 bin kişinin ziyaret ettiği fuar idaresince açıklandı. Fuarda, Türkiye standı dışında da, ülkemizden çok sayıda otel, tatil köyü, seyahat acentası ile ülkemize turist getiren çok sayıda tur operatörünün büyük alanlardaki standları, fuarda adeta Türkiye damgası vurulmasını sağladı.

 

Türkiye Standı

 

Türkiye fuara "Partner Ülke" olarak 1.254 metrekare bir stand ve destinasyon / bireysel tanıtım konsepti ile katıldı. Partner ülke olmanın tanıtım açısından son derece önemli bir çalışma olduğu, fuarın yıl boyunca yapılan birçok tanıtım faaliyetinde partner ülkenin de ön plana çıkarıldığı yetkililer tarafından belirtildi. Fuarda, Türkiye standı "En İyi Ülke Standı" ödülü aldı. "2008 Rusya'da Türkiye yılı" etkinliği kapsamında, fuar alanında Moskova Kültür ve Tanıtma Müşavirliği'nin organizasyonu ile bir resepsiyon verildi. Çok sayıda Milletvekili, bürokrat, basın mensubu, turizm profesyoneli ve ziyaretçinin katıldığı resepsiyon ve TUROB standının yanında yer alan sahnede çeşitli aralıklarla sahne alan Anadolu Ateşi dans grubu ile Devlet Orkestra ve Balesi sanatçılarının Rusça, Türkçe, Azerice ve çeşitli dillerde seslendirdikleri şarkılar ve aryalar katılımcılardan ve ziyaretçilerden yoğun ilgi gördü.

 

Moskova

 

Rusya'nın Başkenti Moskova yaklaşık 13 milyonluk nüfusu ile ülkenin en büyük, Avrupa'nın en geniş yerleşim alanlı şehridir. Moskova, ülkenin politika, ekonomi, finans, eğitim ve taşıma merkezi konumundadır. 2007 yılında dünyadaki en pahalı ve en çok milyarderi barındıran şehir olarak tespit edilmiştir. Moskova metrosu, dünyanın en iyi düzenlenmiş ve en kalabalık metrosu olarak bilinmektedir. Rus Ortadoks kilisesinin en büyük merkezi konumundaki Moskova dini turizm için önemli bir merkez olarak kabul edilmektedir.

 

Moskova'yı 1999 yılında 1,5 milyonun altında yabancı ziyaret etmişken 2007 yılında 4.1 milyon (+8 % 2007 / 2006 yılı) sayısına ulaşılmıştır. 2010 yılında 5 milyon yabancı ziyaretçi hedeflenmektedir. Araştırmalar Moskova'nın çok daha fazla ziyaretçi alabileceğini, ancak ülkede turizme gerekli önemin verilmemesi nedeniyle ziyaretçi sayısında önemli bir artış yakalanamadığını ortaya koymaktadır. Turizmin gelişiminin oldukça yavaş ilerlemesinin sebepleri arasında; başta ülkeye giriş formalitelerinin zorluğu olmak üzere, İngilizcenin hala çok sık kullanılmaması, barınma (otel / yiyecek vs.) ücretlerinin çok yüksek olması, genel olarak otellerde ve restoranlarda servis kalitesinin çok düşük seviyede olması gibi sebepler gösterilmektedir.

 

Moskova'da otel kapasitesi:

 

Sınıfı      Otel Sayısı  Oda Sayısı

  5*                        10                             2.736                                 

  4*                        33                             7.917

  3*                        61                           13.202

  2*             30                         3.876

Diğer         46                         6.041

 

Otel fiyatları hakkında yapılan bir araştırma, Moskova'da 5 yıldızlı otellerde ortalama Double oda fiyatının günlük 725 USD olduğunu göstermektedir. Bir başka araştırmaya göre ortalama otel odası fiyatlarında;

 

                                     2006                2007

1. Moskova        441 USD               473 USD

2. New York       347 USD               361 USD

3. Dubai               311 USD               333 USD

4. Paris 316 USD               331 USD

 

olarak tespit edilmiştir.

 

Kısa bir süre önce internet üzerinden tüketicilerin memnuniyet / şikayetleri konusunda yazılar yazdığı TripAdvisor sitesi üzerinden yapılan araştırmada Moskova; Paris ve Londra'dan sonra "Avrupa'da yabancılara en kötü ev sahipliği yapan" 3. şehir olarak seçilmiştir.

 

Moskova Ankara'nın kardeş şehridir.

 

Rusya Federasyonu (Rusya)

 

142,2 milyon nüfuslu Rusya dünyanın en zengin kaynaklarına sahip ülkelerinden biri konumundadır. Dünyadaki biyolojik, hammadde ve enerji kaynaklarının yaklaşık yüzde 38'i Rusya'da bulunuyor. 1998 Ağustos ayında ciddi bir ekonomik krize girmiş olan Rusya, geçtiğimiz yıllarda oldukça olumlu gelişmeler yakaladı. Enflasyonun düşmesi, dış ticaretin (petrol ve doğalgaz nedeniyle) fazla vermesi, kalkınmanın hızlanması, döviz rezervinin artması ve en önemlisi petrol fiyatlarının yüksek olması bütçeyi oldukça rahatlatıyor. Başkent Moskova dışında büyük kentleri, Saint-Petersburg (4,8 milyon kişi), Novosibirsk (1,6), Nijniy Novgorod (1,2), Yekaterinburg (1,2), Samara (1,2), Perm, Omsk, Volgograd, Ufa ve Kazan (1,0)'dir.

 

Ülke vatandaşlarının artan gelir düzeyi, tatil eğilimleri ve tercihlerinde farklılık oluşmasını ortaya çıkarmıştır. 2002 yılında aylık geliri 1.500 Ruble'nin altında olan vatandaşların toplam nüfusa oranı yüzde 17.3 olmasına karşın, 2006 yılında oran yüzde 1.8'e gerilemiştir. Bir başka tespit ise, 2002 yılında aylık geliri 12.000 Ruble'nin üzerinde olan vatandaşların toplam nüfusa oranı yüzde 2.9 olmasına karşın 2006 yılında oran yüzde 26.4'e çıkmıştır. Halkta gün geçtikçe artan gelir seviyesi beklentileri oldukça değiştirmektedir. Bu anlamda, VIP turizm popüler olmaya başlamış, otel tercihleri ise 4 yıldız ve üstü tesislerde yoğunlaşmaya başlamıştır.

 

Rusya'dan turist hareketlerinin görüldüğü bazı önemli tatil günleri; 1 Ocak (Yeni Yıl), 7 Ocak (Ortadox Noeli), 15 Nisan(Paskalya) olarak görülmektedir.

 

Tespitlere göre deniz ve güneş için Türkiye ve Mısır, kültür için Mısır, egzotik bir ortam için Uzakdoğu veya Çin, şehir gezileri için Orta ve Batı Avrupa şu an için en popüler olan ülkeler arasında yer almaktadır. Rusya'da Mısır'ın çok kısa bir sürede yakaladığı büyük artış dikkat çekicidir.Türkiye ve Mısır'ın ardından, ülkede artan refah ile birlikte diğer ülkelerin de Rus turisti alabilme yönünde rekabet edecekleri söylenebilir.

 

Rusya'da 2007 yılında 35 milyon (Nüfusun %24'ü) olan internet kullanıcısı sayısının 2009'da 40 milyon, 2012 yılında 60 milyon (Nüfusun %58'i)'a ulaşması beklenmektedir. Turizm işletmelerinin internet yatırımlarını hızlandırmaları, ülkede hızla yayılan on-line pazardan pay almak için özellikle, Rusça olarak hazırlanmış ve teknolojik altyapısı güçlü siteler oluşturmaları yararlı olacaktır.

 

2014 yılında Rusya'nın Sochi şehrinde yapılacak "Kış Olimpiyat Oyunları" nın ülkede turizmi olumlu olarak etkileyeceği beklenmekte ve altyapı çalışmaları sürdürülmektedir. Ülkemizin özellikle uzak destinasyonlardan organizasyona katılacaklar için ortak tanıtım / organizasyon imkanlarını araştırması ve çalışmalara başlanmasının yarar olacağı görülmektedir.

 

Rusya hükümeti ülkenin tanıtımı için yıllık sadece 5 milyon dolar bütçe ayırmaktadır.

 

Avrupa Birliği ülkelerinin uyguladıkları sıkı vize rejiminin kolaylaştırılması ile Rusya'dan; AB ülkelerine (başta İspanya, Yunanistan ve İtalya olmak üzere) turizm hareketinde ciddi hareket beklenmektedir. Nitekim, kısa bir süre önce Rusya-İsrail arasında varılan ve kısa bir süre sonra yürürlüğe girmesi beklenen, karşılıklı ülke vatandaşlarına 90 güne kadar vize muafiyeti getiren anlaşmanın her iki ülke arasında turizmi olumlu etkileyeceği tahmin edilmektedir.

 

2007 yılında 34.3 milyon (+18% 2006) Rus vatandaşı yurt dışına çıkmıştır. Yukarıdaki turistik amaçlı çıkış rakamları incelendiğinde, Rusların yoğun olarak deniz turizmini tercih ettikleri, ancak kültür, egzotik, kış turizmi alanlarında azımsanmayacak bir artış olduğu tespit edilmektedir. 2007 yılında turizm amaçlı yurtdışına çıkışlar yüzde 21 artmış, Vietnam (yüzde 70), Tayland (yüzde 60), Mısır (yüzde 39), İtalya(yüzde 36) ve Türkiye (yüzde 30) oranlarında bir önceki yıla göre artış sağlamışlardır. Rusya halkı için Çin, alışveriş dışında kültür turizmi için de önemli bir merkez olarak görülmekte nitekim 2007 rakamları Çin'e olan turizm hareketinin artarak sürdüğünü göstermektedir.

 

Rusya Pazarında Mısır'ın yakaladığı turist artışı dikkat çekicidir. Mısır'ı 2000 yılında sadece 136 bin Rus (Türkiye 733 bin) turist ziyaret etmişken, 2007 yılında sayı 1.3 milyona ( Türkiye 1.9 milyon) çıkmıştır. 2008 yılında Mısır'a gidecek turist sayısının bir önceki yıla göre yüzde 35 artacağı tahmin edilmektedir. Tatil amaçlı seyahatlerde, 2010 yılında Mısır'ın Türkiye'yi yakalayacağı, Tunus'un yeni bir destinasyon olarak pazarda Türkiye ve Mısır'dan sonra en güçlü ülke olarak yer alacağı tahmin edilmektedir.

 

2007 yılında Rusya Federasyonu'na 22,9 milyon (+2 % 2006) yabancı ziyaretçi gelmiştir.

 

2007 yılında turizm amaçlı gelişlerde bir önceki yıla göre en büyük artış İspanya yüzde 47, Avusturya yüzde 22, Hollanda yüzde 16 ve İsrail yüzde 15'den olmuştur. Yukarıdaki rakamlar incelendiğinde, Rusya'ya turizm amaçlı seyahatlerin oldukça az olduğu dikkatleri çekmektedir. Turist sayısının az olması ve artış trendinin yakalanamamasının en önemli sebepleri arasında aşırı pahalı fiyatlar (ulaşım, konaklama, yeme-içme için Avrupa'ta haftalık seyahatlerinde 1.000 Euro'nun altında olan fiyatlar Rusya Federasyonu'nda 1200-1400 Euro seviyesine çıkmaktadır.), ülkeye giriş formalitelerinin uzun ve yorucu olması, servis kalitesinin düşük olması, turizme gerekli önemin verilmemesi olarak gösterilmektedir.

 

Rusya'da MICE (Toplantı Incentive, Konferans) turizmi en çok artış gösteren turizm ürnü olarak tespit edilmektedir. Toplantılar ve Konferanslar yoğun olarak Ekim-Nisan (68 yüzde) döneminde yapılmakta, Şubat ayı (18 yüzde) en fazla organizasyon yapılan ay olarak görülmektedir.

 

1 Haziran 2007 tarihinde yürürlüğe giren seyahatlerin garantiye alınmasını da içeren seyahat yasasının, ülkede yerleşik karmaşık seyahat organizasyonlarını düzene sokacağı beklenmekte, küçük acentaların ayakta kalmasını imkansız kılmaktadır. Yapılan araştırmalar ülkenin en önde gelen tur operatörlerinin Pegas, Mostravel, Adriyatik Turizm, Intourist, Anex, Polar, Inna Tour, Tez Tour, Natalie Tours, Neva International, Coral / Odeon (OTI) ve Capital Tour olduğunu göstermektedir. Önümüzdeki günlerde tur operatörlerinde satınalmalar yolu ile birleşmeler olacağı beklenmektedir.

 

Rusya - Türkiye turizmi

 

2007 yılında Rusya'yı ziyaret eden 237.116 vatandaşlarımızın 49.479'u, turizm amaçlı olarak bu ülkeye gitmişlerdir. Türk vatandaşları turizm amaçlı seyahatlerinde yoğun olarak Moskova ve St..Petersburg'u tercih etmektedir.

 

Rusya ülkemiz için en önemli ikinci pazar olma özelliği taşımaktadır. Ülkemizde yoğun olarak Antalya ve İstanbul'a yapılan seyahatler son dönemlere, Ege Bölgesi, Kış Turizmi (Erzurum, Bursa, Kars/Sarıkamış) ve Karadeniz Bölgesi'ne de yayılmaya başlamıştır. Rusların ülkemizi ziyaret etmelerinin en büyük sebepleri arasında; Rus halkının deniz'e büyük ilgi duyması, vize kolaylığı, yüksek kaliteli tesisler, mükemmel servis ve ucuzluk olarak tespit edilmiştir. Ruslar ülkemize yoğun olarak Haziran-Eylül (yüzde 80) döneminde gelmektedirler. Ülkemizdeki özellikle kültür, kongre, spor, kış ve sağlık turizmi olanaklarının etkin olarak tanıtılması halinde deniz turizmine odaklı Rus turist profilinin çeşitlendirilmesinin zor bir olasılık olmadığı görülecektir.

 

Ülkemize olan seyahatlerde, önümüzdeki kısa dönemde deniz turizmi, kültür turları ile kombine edilerek klasik tek ürünlü paket turlar değişim göstererek aynı pakette ürünler (deniz+kültür, kültür+alışveriş, kültür + incentive, deniz+sağlık/tedavi vs.), çeşitlenecektir. Bu çeşitlenmede, özellikle aynı ürün için aynı destinasyona çok fazla sayıda seyahat yapmış tüketici grubunun taleplerindeki değişimin etkin olacağı oluşan yeni bir trend olarak dikkatleri çekmektedir. Ayrıca pazardaki beklentiler, fiyat ve hizmet dengesinin yanında kalite arayışının önümüzdeki dönemde tüketici tercihlerinde etkin olacağını göstermektedir.

 

Rusya'dan ülkemize gelen turist sayısı

 

 

                                   2006     2007                   2008*

Türkiye 1.853.442            2.465.481            47.676

Antalya                1.299.336            1.817.974            7.978

İstanbul  390.623    423.441    28.931 olarak görülmektedir.

 

Sonuç :

 

MITT Fuarı Türkiye'nin pazardaki gücü ve etkinliğini bir kez daha öne çıkardı. 2008 yaz satışlarının oldukça iyi gittiği, erken rezervasyonlarda çok büyük artış yakalandığı görüşme yaptığımız tur operatörlerince dile getirilmiştir. Rusya'dan ülkemize 2008 yılında gelecek turist sayısının, en az yüzde 20 artacağı öngörülmektedir. Moskova başta olmak üzere Rusya Federayonunda otel talebi her geçen gün artmakta, otel yatırımlarının az olması nedeniyle fiyatların oldukça yüksek olduğu görülmektedir. Önümüzdeki yıllarda özellikle 3-4 yıldız seviyesinde yapılacak yeni oteller fiyatları bir nebze de olsa aşağı çekecektir. Türkiye'den Rusya Federasyonuna otel yatırımı yapacak yatırımcıların bu hususu dikkate almaları yararlı olacaktır. Low-cost (düşük maliyetli) uçak şirketlerinin pazara girmeye başlaması ile uçak ulaşım fiyatlarında düşüş ve rekabet başlamıştır. THY ve Rus Havayolları (Aeroflot) ortaklığı ile bu yönde bir taşıma şirketinin kurulmasının her iki ülke turizmine olumlu katkılar yapacağı değerlendirilmektedir. Bir başka önemli gelişme ise İstanbul'un birçok acentanın kataloğuna girmesi olarak görülmektedir. Ancak pazardaki genel kanı İstanbul'un özel olarak tanıtılmasının gerekli olduğu yönündedir. Rusya'nın ekonomisi güçlendikçe, daha geniş ekonomik bir orta sınıf ortaya çıkmakta, bu orta sınıf turizm dünyasının en büyük turizm potansiyelini arz etmektedir. Buna ilave olarak, bir Rus vatandaşı için, Rusya'da tatil yapmak, Türkiye'de veya yurt dışında tatil yapmaktan daha pahalıya geliyor. Moskova, St. Petersburg veya Sochi'deki otel ve barınma fiyatları, dünya ortalamasının çok üstünde seyretmektedir. Ülkede, gelir olarak orta sınıfta yer alan vatandaşlarda haftasonu veya kısa süreli city-break tatillere yönelmenin olduğu görülmektedir. Bu sınıftaki vatandaşlar genel olarak eğitimli ve internet kullanıcı olduklarından, turizm işletmelerinin internet sayfalarını rahat kullanılabilir, net ve doğru bilgi içerikli olarak Rusça hazırlamalarını tavsiye ederiz. Türk Havayolları (THY)'nin turizmcilerin yoğun talepleri üzerine Moskova-Antalya arasındaki tarifeli seferlerine 4 Nisan 2008'den itibaren başlaması bir başka iyi gelişme. İlk etapta haftanın 4 günü Moskova-Antalya arasında 4 sefer yapılacak, 2008 Haziran ayı itibari ile sefer sayısı haftada 7 güne çıkacak. Rusya pazarında bu yıl oldukça çok sayıda olduğu görülen erken rezervasyonlar, son dakika pazarı olarak bilinen Rus pazarındaki en önemli gelişmelerden bir tanesidir. Tur Operatörleri ile yapılan görüşmelerde bu yıl erken rezervasyonlarda büyük artış yakalandığı belirtilmiştir. Bu durumda özellikle Antalya bölgesinde otel kapasitelerinin çok üzerinde ODA KONTENJAN kontratı yapan otellerin, şimdiden rezervasyonlarını gözden geçirmelerini, fazla rezervasyon (overbooking) problemleri yaşanmaması için gerekli tedbirleri almalarını öneririz.

 

ir. Tur Operatörleri ile yapılan görüşmelerde bu yıl erken rezervasyonlarda büyük artış yakalandığı belirtilmiştir. Bu durumda özellikle Antalya bölgesinde otel kapasitelerinin çok üzerinde ODA KONTENJAN kontratı yapan otellerin, şimdiden rezervasyonlarını gözden geçirmelerini, fazla rezervasyon (overbooking) problemleri yaşanmaması için gerekli tedbirleri almalarını öneririz.

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.