• BIST 84.596
  • Altın 252,389
  • Dolar 6,0970
  • Euro 6,8177
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 14 °C

Rus ekonomisi turizmi etkiler

Rus ekonomisi turizmi etkiler
ASO Başkanı Nurettin Özdebir: "Rusya ekonomisindeki olumsuzlukların da Türkiye’yi özellikle turizm açısından olumsuz etkileyecek,"" dedi.

ANKARA- Ankara Sanayi Odası -ASO, Rusya ekonomisindeki olumsuzlukların turizm sektörünü olumsuz etkileyeceği düşüncesinde. 
ASO Başkanı Nurettin Özdebir "Avrupa ekonomilerindeki yavaşlamanın yanı sıra Rusya ekonomisindeki olumsuzlukların da Türkiye"yi özellikle turizm açısından olumsuz etkileyecek," ifadesini kullandı.
ASO Meclis toplantısında konuşan Başkan Nurettin Özdebir, küresel finans krizinin reel kesim üzerindeki etkilerinin hissedilmeye başlandığına işaret etti.
Büyük ekonomilerde de bu durumun gözlendiğini, büyüme hızının eksiye döndüğünü ifade eden Özdebir, ABD"de binde 5, Japonya"da binde 4, İngiltere"de yüzde 2, Euro bölgesinde binde 8, Almanya"da yüzde 2,1, İtalya"da yüzde 2, İspanya"da binde 8 küçülme olduğunu bildirdi.
Türkiye"nin önemli ticaret ortaklarından Rusya"nın büyüme hızındaki düşüşün dikkat çekici olduğunu belirten Özdebir “Rus ekonomisi daha yavaş büyürse bundan sadece ihracat değil, turizm gelirlerimiz de olumsuz etkilenecektir,” şeklinde konuştu.
Ağustos ayından beri yavaş da olsa artan tüketici güven endeksinin krizin etkisiyle ekim ayında sert bir şekilde düştüğünü belirten Özdebir, reel kesim güven endeksinin de 69,1"e gerilediğini kaydetti.
Küresel krizin Türkiye"ye henüz tam olarak yansımadığını ifade eden Özdebir, buna rağmen bir biri ardına fabrikaların kapandığını ve buna bağlı olarak işsizliğin arttığını söyledi.
Daralan iç ve dış taleplerin enflasyon üzerinde baskı oluşturduğunu söyleyen Özdebir, sanayi üretimindeki yavaşlamanın iyice belirgin hale geldiğini kaydetti.

ÖNLEMLERİN HIZLA ALINMASI ZORUNLU
"Makro ekonomik göstergelerin küresel krizin de etkisiyle hızla bozulmakta olduğunu" bildiren Özdebir, şöyle konuştu:
“Gereken tedbirlerin hızla alınması zorunludur. Her şeyden önce ekonominin damarlarında dolaşan kan olan kredi hacmindeki daralmanın mutlaka önüne geçmek gerekiyor. Ekonomide kredi kanallarının açık tutulması küresel krizin maliyetlerini azaltmak için büyük bir önem taşımaktadır. Son günlerde bankalarımızda yaşanan finansal kriz nedeniyle açtıkları kredileri geri çağırmaya başladıklarını, ek teminatlar istediklerini görüyoruz. Bankaların, küresel kriz karşısında endişeye kapılıp daha ihtiyatlı davranmalarını anlayışla karşılıyoruz. Ancak aşırı katı uygulamalar reel sektör için olduğu kadar bankalar için de olumsuz sonuçlar doğurabilir. Kredi hacmini daraltmaya yönelen bankacılık kesimini rahatlatmak ve kredi hacmindeki daralmayı frenlemek için mevduat zorunlu karşılık oranları da düşürülmelidir. Sözün kısası, reel sektörde ödemelerin durmaması için her türlü tedbir alınmalıdır. Öncelikle döviz cinsinden kredilerin çevrilmesinde yaşanan sorunları hafifletmek için Merkez Bankası devreye girmelidir”

HALKBANK: KOBİ BANKACIĞINDAKİ LİDERLİĞİMİZİ KORUYORUZ
ASO"nun kasım ayı olağan meclis toplantısında konuşan Halkbank Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Türk bankalarının, sermaye yeterlilikleri, büyüme hızları ve özkaynak verimlilikleri açısından güçlü bir yapıya sahip olduklarını ifade etti. Aydın, “Türk bankacılık sektörü 2001 yılında büyük bir finansal krizin sınavını verdi. Bugün dünyayı saran finansal krizden sınırlı etkileniyor olmamızı 2001"de yaşadığımız kötü deneyime ve buradan çıkardığımız derslere borçluyuz” dedi.
Aydın, krizin olumsuz etkisinin Türkiye"deki finans piyasalarında da görülmeye başladığını belirterek, kriz nedeniyle kaynak maliyetlerinin artmasına karşın marjların daraldığını, faizlerin yukarı yönde harekete geçtiğini vurguladı.
Krizin etkilerini sınırlı tutmanın bankaların bilanço yapılarına bağlı olduğunu söyleyen Aydın, Halkbank"ın en güçlü bilanço yapısına sahip bankalar arasında yer aldığını belirtti.
Bankalar açısından KOBİ"lerin büyük önem taşıdığını ifade eden Aydın şöyle konuştu:
“KOBİ bankacılığı rekabetin en çetin olduğu alanlardan biri konumundadır. Büyük ölçekli işletmelerin finansman kaynakları bankalarla sınırlı olmadığından, KOBİ"ler bankaların en önemli ve sürekli müşteri kitlesi durumundadır. Biz KOBİ"lere sadece destek sağlamakla kalmıyor, sosyal sorumluluk projelerimizle de onları her alanda güçlendirmeyi amaçlıyoruz. KOBİ bankacığındaki liderliğimizi koruyoruz, reel sektöre desteğimiz hız kesmeden devam edecek.”

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.