• BIST 102.715
  • Altın 223,931
  • Dolar 5,2843
  • Euro 5,9542
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara 0 °C

Ruhrİstanbul Projesi başladı

Ruhrİstanbul Projesi başladı
Ruhrİstanbul Projesi bu ikili milletlerarası alanda milyonlarca insanın yaşadığı geçişleri, 2010 Kültür Başkentleri Projesi kapsamında sunmayı amaçlıyor.

İSTANBUL- İstanbul ve Ruhr Havzası'nın 2010 yılı Avrupa Kültür Başkentleri ilan edilmesi Türk-Alman diyalogu açısından benzersiz bir fırsat sunuyor. Almanya ve Türkiye'nin göçle toplumsal boyut kazanan ilişkileri kentler arasında kültür köprüleri kurma konusunda güçlü bir zemin sunuyor.
Ruhrİstanbul Projesi bu ikili milletlerarası alanda milyonlarca insanın yaşadığı geçişleri, 2010 Kültür Başkentleri Projesi kapsamında sunmayı amaçlıyor. Ruhr Havzası (Essen) ve İstanbul arasında kültürel alanda işbirlikleri ve alışverişi desteklemek amacıyla bir araya gelen iki ülkenin sivil toplum kuruluşları Ruhrİstanbul adı altında oluşturdukları sivil insiyatif ile kültürel alanda aktif çalışmalar gerçekleştirmeyi hedefliyorlar. 2010 yılına dek sürdürülecek proje ile mevcut kültürel iletişim ağları ve ilişkiler güçlendirilecek.
Ruhr Havzası ile İstanbul´un yanı sıra diğer kentler (Berlin, Düsseldorf, Ankara) de RUHRİSTANBUL´un 20 Haziran 2008´de ilkini gerçekleştireceği 12 toplantının gerçekleştirilme noktaları arasında yer alıyor.
Ruhrİstanbul etkinlikleri Ruhr bölgesi ve İstanbul ile beraber diğer şehirlerde (Düsseldorf, Berlin, Ankara ) de düzenlenecek.Kitlesel etkinliklerin çoğu İstanbul ve Düsseldorf'da düzenlenecek.
Düsseldorf, Ankara ve Berlin'deki etkinlikler ortlama izleyicilerinden çok politika çevresine hitap edecektir.Etkinliklerin amacı sadece bu bölgelerin tanıtımı değil, aynı zamanda kültür politikasındaki işbirliği ve kültürel alışverişin düzeltilmesine yönelik görüş ve mönrilerin paylaşılması olacak.
Etkinlikler 20 Haziran 2008'de, İstanbul'da Antik Hotel'in antik sarnıcı Cisterna'da resepsiyon ve kültür gecesiyle başladı.

Ruhr
Türkiye Araştırmalar Merkezi Vakfı ve Kuzey Ren Vestfalya Türk-Alman Kültür konseyi organizasyonlarını bölgedeki İstanbul kültürünü desteklemek ama bunun yanında iki bölgenin de kültürel çeşitliliğini tanıtmaktır.
Yıl da, yaklaşık 7 milyon turistin ziyaret ettiği, İstanbul'u yeteri kadar tanımayan Alman turistlerin sayısı ise 400.000 civarındadır. Avrupa metropolü olan İstanbul, Kültürbaşkenti Projesi ile kültürel anlamının yanı sıra doğu ve oksident arasında köprü olma görevini de gerçekleştirebilmelidir.

Ruhr/Essen Etkinlik Planı
Aralık 2008 Essen Philharmonie:
Gülben Ergen Konseri Uluslararası pop müziğe Türk üslubunu katarak "Cross-Cultur" diye tanımlanan bir müzik tarzı ile Türk halkı tarafından çok sevilen bir sanatçıdır.

Eylül 2009:
Kültür başkentlerindeki Kültür ve İnanç Çeşitliliği
Düzenlenecek bir oturumla çok çeşitli etnik gruplara, kültürlere ve dinlere sahip iki bölge halkı tanıtılacak ve bu özelliklerin sunmuş olduğu fırsat tartışılacak.
Programda bilimsel açıklamaların yanı sıra politikacı ve gazetecilerden demeçler de yer alacak.
Oturum kültürel program çerçevesinde devam edecek bir sergi ve müzikal gösteriyle tamamlanacak.

Nisan 2010:
RUHRİSTANBUL Kapanış Etkinliği
Konuşmacı olarak Kuzey Ren Vestfalya'nın uyum bakanı Armin Laschet'in katılacağı öngörülen, tanınmış sanatçı, politikacı ve kişilerin katılacağı kültürel bir akşam ile etkinlikler sona erecektir.
İstanbul Ruhr havzası, işbirliği ortakları ile İstanbullulara kendisini tanıtacak. Bu bağlamda kültürlerarası alışveriş ve transnasyonel boyutun sunumuna işbirlikleri, ağlar ve projeler gerçekleştirilecek.Ruhr Havzası kültürünün en önemli öğelerinden biri olan ulusüstülük bu çerçevede ön planda tutulacak.Inisiyatifin bu alandaki çalışma konseptinin belirlenmesi için, bir workshop düzenlenmesi öngörüldü.

İstanbul Etkinlik Planı:

20 Haziran 2008 Antik-Hotel Antik Cisterna :
RUHRISTANBUL Tanışma Toplantısı
Etkinlik bir resepsiyon ve bunu takip eden kültür gecesiyle başlayacaktır. İstanbul´daki bu etkinlikle sanatçı, politikacı ve yöneticiler kültürel program çerçevesinin dışında daha sonra gelişmesi muhtemel projelerin desteklenmesine ve yeni insiyatifler oluşmasına da katkı da bulunmalıdırlar.Hatta ilerde oluşacak insiyatiflerin çalışmalarında yol gösterici bir rol üstlenecektir.

Haziran 2009:
Ruhr bölgesi - Kömür, Çelik ve Çok kültürlülük
İstanbul`da, Ruhr bölgesindeki gelişim ve değişimle beraber bugünkü çeşitlilik gösterilecek.
Bölgeden katılacak sanatçılar, madencilikle çok etnisiteli nüfusun şekillendirdiği bölge kültürünü hem fotoğraf sergisi hem de konserlerle tanıtacaklar.

Aralık 2009:
RuhrKultur
Ruhr Havzası´nın çağdaş sanatı, tiyatro gösterimleri ile kombine edilecek görsel sanatlarla yansıtılacaktır.

Mayıs 2010:
Ruhrİstanbul Kapanış Etkinlikleri
Ruhrİstanbul Projesi'nin kapanışı İstanbul´da kültürel ağırlıklı bir akşam programı ile gerçekleştirilecek.Her iki kültür başkentinin sanatçıları, çerçeve programda yer alacak.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.