• BIST 102.715
  • Altın 223,931
  • Dolar 5,2843
  • Euro 5,9542
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara -1 °C

Rehberlerin paralı girişe tepkisi

Rehberlerin paralı girişe tepkisi
Antalya Rehberler Odası ve Turist Rehberleri Birliği Başkanı Osman Özbuldu turist rehberlerinin müzelere paralı girişi uygulamasına tepki gösterdi.

ANTALYA- Antalya Rehberler Odası ve  Turist Rehberleri Birliği Başkanı Osman Özbuldu turist rehberliğinin yökedilmek istendiğini belirterek, "Müzelerdeki Rehbere yönelik akıl almaz uygulamalar neyi hedefliyor/" şeklinde bir açıklama yaptı. Özbuldu, rehberlerinin çalışma koşullarını iyileştirmek yerine yeni engeller çıkarıldığını belirterek "Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yapacağını ifade eden 4848 sayılı yasa ve Profesyonel Turist Rehberleri Yönetmeliğine rağmen, Turist Rehberleri mesleğini icra ettiği en önemli çalışma alanlarına ücret vererek girmek zorunda bırakılmıştır^diyerek tepki gösterdi.

Osman Özbuldu'nun açıklaması şöyle:

Müzelerdeki Rehbere yönelik akıl almaz uygulamalar neyi hedefliyor!

Turist Rehberlerine yönelik akıl almaz uygulamalara bir yenisi daha eklendi. Turist Rehberlik mesleği yok edilmek üzere çalışmalar devam ediyor. 4848 sayılı kanunun 13.madde m) bendi;

(Ek ibare: 21/07/2004, 25529 sayılı R.G)"…., belgesiz rehberliği önlemek, rehberlik hizmetlerinin etkin ve verimli bir şekilde yürütülmesine yönelik gerekli tedbirleri almak…..."hükümleri il rehberlerin çalışma koşullarının iyileştirilmesi bakanlığımız tarafından sağlanması gerekmektedir. Bunun yerine çalışma koşullarının zorlaştırılması ve yok edilmesi çalışmaları yapılıyor.

Profesyonel turist rehberleri yönetmeliğinin 4.maddesi: Bu Yönetmelikte belirlenen usul ve esaslara uygun olarak rehberlik mesleğini icra etme yetkisini kazanmış olup, yerli veya yabancı turistlere, turistlerin gezi öncesinde seçmiş oldukları dil ile uyumlu olmak üzere, rehberlik kimlik kartlarında belirtilen dillerde rehberlik eden, onlara tanıttıkları bölgenin kültürel ve doğal mirasını aktaran, gezi programının; tur operatörü veya seyahat acentesinin yazılı belgelerinde tanımlandığı ve tüketiciye satıldığı şekilde yürütülmesini sağlayan ve gezi programını seyahat acentesi adına yöneten kişileri, turist rehberi olarak hükme bağlıyor. Yönetmelik hükümlerine göre Turist Rehberlerinin çalışma alanları belirlenmiş.

Ancak, 2008 yılı Müze ve ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergede, Müze ve ören yerlerine tesadüfen gelebilecek pek çok kişiden bilet istenmediği halde, Turist rehberliğinin yapılabilirliğiyle ilgili her türlü düzenlemeyi Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yapacağını ifade eden 4848 sayılı yasa ve Profesyonel Turist Rehberleri Yönetmeliğine rağmen, Turist Rehberleri mesleğini icra ettiği en önemli çalışma alanlarına ücret vererek girmek zorunda bırakılmıştır.

Turist rehberleri müze kart satın almaya yönlendirilmektedir. Türk vatandaşlarının müze ve ören yerlerine çekilmesine yönelik olumlu bir çalışma olarak turist rehberlerinin destek verdiği, iyi niyetle başlatılmış müze kart uygulamada sıkıntı yaşatmaktadır. Turist Rehberlerine reva görülen çelişkiler yumağındaki mantık anlaşılır ve kabul edilebilir değildir. Bu gelişmeler Turist Rehberleri ve Turizm sektörü içinde eleştirilere neden olmaktadır.

Bir yandan, Kültür Turizminin desteklenmesi gereği, Bakanlık yetkililerince söylenmekte, Diğer yandan çalışmaları kültür turizmiyle bire bir ilişkili Turist Rehberlerin önüne set çekeceksin. Anlaşılan odur ki; Turist rehberliği mesleği yok edilmek amaçlı çalışmalar artarak devam ediyor. Turist Rehberi mesleğini icra ettiği alanlara ücret vererek girecek.

Yönetmeliğin 4. Maddesi ne diyor “rehberlik mesleğini icra etme….. “ alın size bir çelişki daha, meslek yasası olmayan mesleği icra etmek.

Turist rehberlerinin itilip kakılmasına sebep olacak hiçbir olumsuzluğa izin veremeyiz. Bilindiği gibi, giriş biletleri seyahat acentasının tur maliyetidir. Kaldı ki, Sektörün tur maliyetini artıran hiçbir şeyi kaldıracak güçü kalmamıştır. Ancak, Söz konusu olan rehberlik mesleğinin etik değeridir. Girişlerde rehberden 1 pul dahi istenmesi yanlış olur. Bu yönergenin değişmesi için Bakanlığımızın değişik birimlerine yazılarımızı yazdık, Olumlu cevap bekliyoruz.

Turist Rehberlik mesleği Turizmin ülkemizde yapılabilirliği açısından çok önemli, bizler Türkiye'nin dışarıya açılan ilk yüzleri ve tanıtım elçileriyiz. Bunu yanında iç güvenliğimizin önemli taşlarındanız. Bizleri yok ederek, geleceğimizi yok ediyorsunuz çok geç olmadan bunun farkına varılmalıdır.

Artık beklentimiz birbirini yok sayan, çelişen ve açmazlara sürükleyen yasa, yönetmelik ve yönergeler yerine meslek yaşamımızın çıkartılmasıdır. Ülkemiz için bu kadar önemli, gerekli ve onurlu meslek sahipleri olarak, yok sayılmak istemiyoruz.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.