• BIST 102.349
  • Altın 226,294
  • Dolar 5,3023
  • Euro 6,0043
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 11 °C

Rehberlerden Bakanlığa çağrı

Rehberlerden Bakanlığa çağrı
TUREB Başkanı Uğur Ayyıldız: Alan kılavuzu denilen kişilerle valiliklerin davranışlarından yakınan rehberler durumubir kez daha Bakanlığa şikayet etti
İSTANBUL- Yetkisiz rehberlik faaliyeti gösteren yerli ve yabancılar ile alan kılavuzu olarak adlandırılan kişilerle valiliklerin davranışlarından yakınan profesyonel turist rehberleri durumu bir kez daha Bakanlığa şikayet etti. Uğur Ayyıldız, bakanlığın yetki verdiği turist rehberleri varken, başıbozukluğa yol açan durumun düzeltilmesini istedi. 
Konuyla ilgili olarak Turist Rehberlerı Birliği -TUREB, bir bildiri yayımladı.W

Değerli Basın Mensupları;Turist Rehberleri, Türk turizmi adına Sayın Bakan Ertuğrul Günay ve Kültür ve Turizm Bakanlığının yetkililerine seslenmektedirler; 4848 sayılı kanuna göre Turizm sektörüyle ilgili eğitim, disiplin ve denetim yetkisi Kültür ve Turizm Bakanlığındadır.
Yetkisiz rehberlik faaliyetleri yapan çeşitli isimlerle adlandırılan yerli veya yabancı turizm çalışanları, alan kılavuzları, kültür elçileri, turizm gönüllüleri, kurumsal stajerler, rehberlik bölümleri mezunları ve dahi rehberlik kurslarındaki kursiyerler, Türkiye'de turizm yapılabilirliğinin sigortası olan turist rehberliği mesleğini adeta dört bir yandan kuşatma altına almışlardır.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 4848 sayılı kanunla ilişkili Profesyonel Turist Rehberleri Yönetmeliğine göre, turist rehberlerini yetkilendirmekte ve rehber olabilmenin ölçütlerini tespit etmektedir. Ancak, aynı bakanlık rehberlik mesleğine yönelik olumsuzluklara adeta seyirci kalmakta ve yer yer destek veriyor izlenimine sebebiyet vermektedir.

Turist rehberleri, mesleği aktif yapmasalar dahi, her yıl rehberlik yetkisinin yenilenmesi için, hiç bir meslekte olmayan hizmet içi seminerleri alma ve savcılıklardan alınan sabıka kaydı sorgulaması zorunluluğundadır.

Turist rehberleri, İki yıl süreli vize yenilenmediğinde ise rehberlik yapma yetkisini kayıp etme riski taşıyarak, meslek süresince yoğun eğitim, deneyim, emek ve özveriyle mesleklerini yaparlar.

Turizm seyahat sektöründe yaşanan çetin rekabet koşulları, dünya kriziyle birlikte daha da ağırlaşmıştır. Bakanlığın tespit ettiği ücretler uygulanamamaktadır.

Türkiye'de kıyı ve kitle turizmi yapıldığından, kültür turizmi hedefli organizasyonlar yok denecek kadar azalmıştır. Bir de buna düşük tur maliyet zorlaması eklenince, pek çok Seyahat Acentası Rehberlik hizmeti tartışılır bir turizm anlayışını tercih eder olmuşlardır. Türk turizmi zarar görmektedir.

Turist rehberleri, Turizminin işleyişinde yaşanan sıkıntılardan rahatsızdırlar ve meslekten uzaklaşmaktadır. Bakanlığa kayıtlı rehber sayısı 11000'i aşmış olmasına rağmen, Her yıl 6000 civarındaki rehber çalışma ruhsatını yenilemek üzere başvurmaktadır.

Bazı rehberlerin kazanç elde etme sistemlerine göre, esnaf rehber odaları veya rehber derneklerinde üye olarak ya da serbest bir şekilde mesleki faaliyetlerini yürütmekte olmaları karmaşaya sebep olduğu gibi,

Bakanlığın kendi yönetmelik ve uygulama esaslarına aykırı çalışmaları da eklenince işler daha da karışmıştır.

Bazı bürokratların rehber meslek örgütleriyle olan ilişkilerinde eşit ve adil olmayan davranışlar içinde olması, mevcut yasa, yönetmelik ve uygulama esaslarının uygulanmasında keyfi davranmaları, düşündürücüdür. Devleti zayıf gösteren olaylar olmaktadır, hiçbir yetkilinin buna hakkı yoktur. Bu olaylar, Türk turizmi adına olumlu gelişmeler değildir.

Turist rehberleri, yıllardır her gelen bakanın söz vermesine rağmen, özel bir yasal düzenlemeden mahrumdur. Bakanlık rehberlik mesleği için yıllardır tutulmayan sözler vermiştir. son günler de Turizm için bir çok kurumun bir arada içine sokulacak çerçeve yasa adıyla yeni bir arayış dile getirilmektedir.

Umarız, bu çalışmayla rehberler yok sayılıp, bir yerlere sıkıştırılmaz.

Bakanlıkça, turizmle ilgili sayısız toplantılar yapılmakta, Ancak, turizm seyahat sürüş güvenliği adına, turist rehberinin ve yolcuların tur güvenliğiyle doğrudan ilişkili olan tur araçlarının, turizm şoförlerinin güvenilirliği nedense ele alınamamıştır. Turizm taşımacılığı rehberliğin yapılabilirliğinde olmazsa olmazlardandır ve Rehberler turlarda hayatlarını yada sağlıklarını kayıp edebilmektedirler. Turizm taşımacılığı Rehberlik mesleğinin yapılabilirliğinde yaşamsal riskler taşımaktadır.

Turizm adına denetim yetkisi bakanlığa aittir. Fakat ya mümkün olduğunca hiç yapmama, ya da yapılmasa daha iyi olur dedirtircesine görüntü verilen denetlemeler yapılmaktadır, Denetim etkin olmayınca, fırsatçılara gün doğmakta ve olumsuzluklara zemin hazırlanmaktadır.

Acil çözüm önerilerimiz, sorunlarımızın çözümünde olumlu gelişmelere yardımcı olacaktır;

A-Vize uygulaması mesleği aktif yapanlara zorunlu olmalı, Zorunlu hizmet içi seminerleri ve sabıka kaydı sorgulaması kaldırılmalıdır.

B-Bakanlık yasalara uygun olanı gözetmeli, aykırılığa izin ve olanak vermemelidir.

C-Rehberler ve acentalar arasında bakanlık denetimli resmi sözleşme yapılmalıdır.

D-Turizm seyahat güvenliğini öngören tedbirler bir an önce alınmalıdır.

E-Tur denetimleri önemine ve özelliğine uygun uzmanlarca yapılmalı ve sürekli olmalıdır.

F-Biz Rehberlere, Turizmin elcileri olarak; özel ve özerk bir meslek yasası gereklidir.

Türkiye bir turizm ülkesidir. Turizm doğru esaslar üzerinden yapılırsa ülke genel yararı olasıdır. Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerinden 4848 sayılı yasanın gereğini beklemekteyiz. Sayın Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri:"Bu sese lütfen kulak veriniz!"
Uğur Ayıldız
Turist Rehberleri Birliği-TUREB Başkanı

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.