• BIST 98.455
 • Altın 220,074
 • Dolar 5,3279
 • Euro 6,0542
 • İstanbul 9 °C
 • Ankara 2 °C

Rehberlerden acentele uyarı

Rehberlerden acentele uyarı
Turist Rehberleri Birliği Başkanı Osman Özbuldu, acenteleri kaçak rehber çalıştırmamaları konusunda uyararak "Hem kişi hem kurum ceza görecektir" dedi.

ANTALYA- Turist Rehberleri Birliği Başkanı Osman Özbuldu, yaptığı açıklamada acentelerin kaçak rehber çalıştırmaları halinde hem kişinin hem de kurumun cezalandırılacağını bildirdi. Acente yöneticilerini uyaran Özbuldu, "Bilinmelidir ki; Kültür ve Turizm Bakanlığından Rehberlik Kimlik Kartı olmayan hiç kimse Profesyonel Turist Rehberi değildir. Yapılan denetlemelerde 1618 sayılı, 5571 sayılı, 4848 sayılı yasalar ve Profesyonel Turist Rehberliği yönetmeliğine aykırı olarak sektörde halen kaçak rehberlerin çalıştırıldığı tespit edilmiş ve yasal işlemler başlatılmıştır" dedi.

 

 Turist Rehberleri Birliği Başkanı Osman Özbuldu'nn acente yöneticilerine uyarı açıklaması şöyle:

 

Değerli Sektör Temsilcileri;

 

Turist Rehberleri Birliği olarak 2001 yılından bu yana mesleğin ilerlemesi, haksız kazancın önlenmesi ve denetlemelerin faydalı olabilmesi için Profesyonel Denetleme ekibimiz ile Kültür ve Turizm Bakanlığı ve TURSAB işbirliği içerisinde sürekli denetlemelere katıldık, her türlü desteği ilgili birimlere sağladık.

Yapılan denetlemelerde 1618 sayılı, 5571 sayılı, 4848 sayılı yasalar ve Profesyonel Turist Rehberliği yönetmeliğine aykırı olarak sektörde halen kaçak rehberlerin çalıştırıldığı tespit edilmiş ve yasal işlemler başlatılmıştır.

Bilinmelidir ki; Kültür ve Turizm Bakanlığından Rehberlik Kimlik Kartı olmayan hiç kimse Profesyonel Turist Rehberi değildir. Bu belge dışında sizlere gösterilecek başka belgelere itimat etmemeniz sektörün güvenliği ve turizmin yapılabilirliğini sağlamak için önemlidir.

Yetkisiz kişiler rehberlik yapamayacakları gibi, Bakanlıkdan belgeli olan bir Rehber, işlemiş olduğu bir suçtan dolayı sabıka alır ise, her yıl yapılan rehberlik vizesini iki yıl yaptırmaz ise, çalışmaları sırasında ilgili yasa ve yönetmeliklere aykırı davranışı tespit edilir ve disiplin kurulu kararı ile belgesi iptal edilir ise, Profesyonel Turist Rehberi sayılmaz ve bu mesleği icra edemez.

Turunuzda tespit edildiği takdirde kaçak rehberlikden dolayı hem kişi hem de kurumunuz hakkında yasal işlem yapılır.

Turizm Türkiye'nin Ekonomik çarklarının en başında yer almaktadır.

Kaçak rehberler ve kaçak rehber çalıştıran acenteler, Türkiye tanıtımı için olumsuz sonuçlar doğurabilecek hatalar yapmakta,  güvenliği tehilkeye atabilmekte ve en önemlisi yasaları çiğnemektedirler.

Ancak yapılan incelemeler ve özellikle seyahat acentelerinin Bakanlığa yaptığı savunmalarında, kaçak rehber olarak çalıştırdıkları kişileri Bakanlıkdan belgeli rehber zannettikleri için çalıştırdıkları beyanları dikkatimizi çekmiştir.

Çeşitli Seyahat Acenteleri sahipleri ve sorumlu müdürleri ile yapmış olduğumuz görüşmelerde bu yanlışı doğrulamıştır.

Çalıştıracağınız rehberlerin belge, nitelik  ve  ilgili yıl için geçerli vizesi olup olmadığını T.C.Kültür ve Turizm Bakanlığı, Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü, Rehberlik Dairesi veya  Rehber Meslek Odalarından öğrenebilirsiniz.

Turizm sektörünün istenilen kaliteye ve turizm gelirlerimizin istenilen seviyelere gelmesi için kaliteli hizmet anlayışının öneminin her geçen gün anlaşıldığı günlerde, çalıştıracağınız rehberler hakkında gerekli bilgileri ve önlemleri almanızı önemle hatırlatır,

2001 yılından bu güne yaptığımız gibi bundan sonrada konunun takipçisi olacağımızı bir kez daha hatırlatmak isteriz.

Tüm Turizm çalışanlarına güzel bir sezon dileriz.

Saygılarımızla.

 

Osman ÖZBULDU

Turist Rehberleri BirliğiYürütme Kurulu Başkanı

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
 • Yorumlar 3
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.