• BIST 86.807
  • Altın 246,770
  • Dolar 6,0015
  • Euro 6,7014
  • İstanbul 27 °C
  • Ankara 30 °C

Ramazan turizmde kullanılmalı

Ramazan turizmde kullanılmalı
ATİD Başkanı ve TÜROFED Başkan Yardımcısı Seçim Aydın “Ramazan şenliklerinin kentlerin turizmine katkıda bulunacak hale getirilmelidir” dedi.

ANKARA- Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği- ATİD Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu-TÜROFED Başkanı Yardımcısı Seçim Aydın, “Gelecek yıllardaki Ramazan kutlamalarını dünyaya yayarak kentlerin çekim gücü haline getirmek için şimdiden hazırlanmalıyız. Ramazan kutlamaları Türkiye’nin kutlamaları veya dünyanın katılacağı uluslararası şenlikler haline getirilmelidir” dedi.
Seçim Aydın 10 yıl boyunca yaz aylarında kutlanacak olan Ramazan’ın kentlerin turizmin geliştirmek için bulunmaz bir fırsat olduğunu belirterek “Restore edilen Ankara Hamamönü’ndeki Ramazan eğlenceleri, Eskişehir Odunpazarı’ndaki Ramazan kutlamaları örnektir. Ayrıca bu yıl palindron özelliği olan 11.11.11 gününün Bilecik’te özel kutlamalara zemin hazırlayacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

HAMAMÖNÜ ANKARA’YI TURİZMLE TANIŞTIRDI
Seçim Aydın, Ankara Hamamönü Ramazan şenliklerine bakanlarla birlikte katıldığını belirterek gözlemlerini şöyle özetledi:
”Altındağ Belediye Başkanı Sayın Veysel Tiryaki’nin önderliğinde başlayan yenilenme, ortamın onu var etmeye yarayacak değerlerini çok iyi kullanmanın güzel bir örneğidir. TV 8’de Erkan Tan’ın özverisi ile buradan tüm dünyaya taşınan Ramazan Programı, bizi bu kavramlarla tanıştırmış oldu.
Hizmet kalitesi açısından da seçkin işletmeleri barındıran Hamamönü, Aralık ayında tamamlanacak Hamamarkası projesi ile turizm kenti, Ankara Kalesi’ne uzanan yolu da hem kavramsal hem de mekânsal olarak kısaltarak bu projenin de yapılabilirliğini güçlendiren bir niteliktedir.”

HAMAMÖNÜ DEVLETİN HALKLA BULUŞTUĞU YERDİ
Seçim Aydın, Hamamönün’nün Türkiye’nin siyasi ve kültürel tarihinde önemli bir yeri olduğunu belirterek “Mehmet Akif Ersoy’un, dost meclislerinde söylediği nükteleri hatırlayan mahallenin eskileri, buralar zamanında devlet büyüklerinin gelip gittiği yerdi, halka karışıp sohbet ettiği yerlerdi” dedi.
Seçim Aydın sözlerine şöyle devam etti:
”Kültürün güzellikleri ile eski niteliğine de tekrar kavuşuyor. Bisiklet yolları, El Ürünleri Pazarı, Sanatçılar Sokağı, açık oturumlar, söyleşiler, imza günleri ve daha niceleri kendi şehrini de bilmek arzusu duyan Başkentlileri sadece Ramazan’da değil, tüm yıl burada bekliyor.
Bir rivayete göre Ramazan, kendisini çok iyi karşıladığımız ve uğurladığımız için bizleri özler; bu nedenle de her yıl on gün erken gelirmiş. Bu yıl Ramazan’ı kentlerimizde özel programlarla yaşayanlar da onu daha çok özleyecekler; on gün bile az gelecek. Etkinliklere katılma fırsatı bulan herkesin düşünceme katılacağını düşünüyorum.

RAMAZAN 10 YIL YAZIN KUTLANACAK
Burada hep “eski Ramazan’lar” diye bir özlemin dile getirildiği dönemlerin yerini “yeni Ramazan’lara” bıraktığını görüyoruz. 10 yıl daha devam edecek yaz ramazanları, orucun ibadet olarak verdiği mutluluğun tamamlayıcısı olacak etkinliklerin, kentlerimize yapabileceği katkıların da ortaya konmasını sağlayacaktır. Turizm sektörü olarak bu gelişmeyi Ramazanı turizm ve kentler arası gezilerin bir nedeni haline getirecek, gelecek 10 yılın hedefleri arasına girebilecek bir şekilde planlayabiliriz.”

HAMAMÖNÜ, FİJET’İN OSKARINA ADAY OLABİLİR
Hamamönün’nun yeni kimliği ile örnek bir proje olduğunu ve ödüller alması gerektiğini belirten Seçim Aydın şunları anlattı:
”Bu yıl, Avrupalı Seçkin Destinasyonlar (EDEN) Projesi kapsamında ödül alan Hamamönü, Dünya Turizm Gazetecileri ve Yazarları Federasyonu (FIJET) tarafından verilen ve Dünya Turizm Oskarı olarak kabul edilen Altın Elma ödülüne de aday olabilecek ve ülkemize üçüncü ödülü getirebilecek bir oluşumdur. Bu konuda üyesi olduğum Türkiye Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (ATURJET) aracılığı ile gerekli teşebbüsleri yapabiliriz. Bu ödülde de en büyük pay şüphesiz Belediyemize, öncü ve örnek bir Ramazan yayını yapan TV 8’ ekibine ve emeği geçenlere ait olacaktır. Projenin fikir aşamasından beri arkasında olan ve desteklerini esirgemeyen Bakanı Ertuğrul Günay, bu konuda tüm Türkiye’de yapılacak benzeri uygulamalar için de bir cesaret kaynağıdır.

RAMAZAN EĞLENCELERİ ÇEKİM GÜCÜ OLABİLİR
Burada pek çok yerde tanık olduğumuz bu etkinlikler arasında Ankara ve Eskişehir modellerini değerlendirmek istiyorum. Ankara’nın hızlı trenlerle bağlandığı ve bağlanacağı kentlerimiz (Konya, Sivas gibi) için de bir çekim merkezi haline gelmesinde, Ramazan etkinlikleri belirleyici olacaktır.
Hizmet kalitesi açısından da seçkin işletmeleri barındıran Ankara Hamamönü ve Odun Pazarı projeleri Mimari dokuyu iyileştirmekle kalmıyor aynı zamanda bölgenin sosyo-ekonomik yapısını da iyileştiriyor. Kentlerimiz arasında tüm yıl devam eden bu etkinlikleri karşılıklı olarak paylaşacağımız günlerin yakın olduğundan eminim.

ESKİŞEHİR, ODUN PAZARINI TÜRKİYE PROJESİ YAPTI
Eskişehir’de Büyükşehir Belediyesi’nin ve Odunpazarı Belediyesi’nin Mahyalar Yanarken teması ile Ramazan’ın başında düzenlediği ve Şehitlerimizin anısına durdurduğu Ramazan Etkinlikleri, diğer merkezler de dahil olmak üzere yoğun ilgi çekiyor. Odunpazarı Evleri Yaşatma Projesi, Eskişehir için bir ekonomik fırsat haline dönüşmüş Lüle Taşı gibi geleneksel el sanatlarını canlandırmıştır.
Ayrıca kadınları aile ve ülke ekonomisine katkıya özendirmiştir ve bunlar gibi pek çok özelliği bünyesinde barındırması ile artık bir Odunpazarı ve Eskişehir projesi olmaktan çıkarak yavaş yavaş bir Türkiye projesine dönüşmektedir.

ATİD GÖREV ALMAYA HAZIR
Bu durum, benzer birçok projenin önündeki en büyük tehlike olan “kişiye veya kuruma bağımlılık” özelliğini geri plana atarak kendini sürekli yenileyen, sürdürülebilir bir proje olmasını ve geleceğe de bu özelliklerle bağlanmasını sağlayacaktır.
Burada tüm Belediye Başkanlarımıza katkıda bulunmaya hazır bir derneğimiz, (ATİD Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği) olduğunu hatırlatırken. Öncü ve örnek projeler oluşturan başkanlar Prof.Dr. Yılmaz Büyükerşen, Veysel Tiryaki ve Burhan Sakallı’nın isimlerini anmadan geçmek mümkün değil.
Ankara Hamamönü’nden tüm ülkeye yönelik iftar programları sunan TV 8 ekibi ve Erkan Tan’ı da kutlamak ve beş ayrı sokakta devam eden çalışmaları da kapsayan Odun Pazarı’nda da programlar çekmesini öneriyorum.

11.11.11 GÜNÜ BİLECİK’TE ÖZEL KUTLANMALI
Tarihimizde ve sanatımızda yeri olan Bilecik ve Kütahya illerimizin imkanlarını da bu köşemizde paylaşacağız. Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluşunun izlerini ortaya çıkaran projeler yanında bu yılın bir palindron özelliği olan 11.11.11 gününün Bilecik’te özel kutlamalara zemin hazırlayacağını düşünüyorum.

KENTLER MARKALARIYLA ÖNE ÇIKMALI
Bütün kentlerimizin bir dönemde kendilerini tanıtan birlikte anıldığı markaları vardı kuşkusuz. Ramazanların bu geleneklerin ortaya çıkmasına katkı yaparak bu değerleri çağdaş gezginlerin ilgisine taşıyacağına inanıyorum. Yaz ramazanlarının getireceği alışkanlığın günümüzün sosyal yalnızlık problemlerinin giderilmesine bu tür etkinliklerle katkı sağlayacağını ve bunun süreklilik kazanacağını düşünüyorum.

RAMAZAN ANKARA’YA TURİST ÇEKER
ATİD olarak her hafta yayınladığımız Ankara Etkinlikleri Bülteni’nde ve atid.org.tr sitemizde “Hamamönü’nde Bu Hafta” başlığı ile özel bir yer vererek belediye başkanının bu çabalarına katkıda bulunurken; Türkiye çapında bir uygulamanın da temellerini atmak istiyoruz. ATİD’in görev bölgesinde olan illerimizden Ankara’ya gelecek konuklarımıza ve aynı şekilde Ankara’dan gidecek ziyaretçilere bu yolla da yardımcı olmak istiyoruz.
Atalarımızın yüzyıllar önce ortaya konmuş geleneklerini yaşatacağımız bu ortamlarda Bayram sevincimizi büyüklerimiz, ailelerimiz ve konuklarımızla paylaşmamız dileği ile tüm dostlarımızın bayramını kutluyorum.
 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.