• BIST 90.787
  • Altın 254,429
  • Dolar 5,8790
  • Euro 6,5887
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 16 °C

Rakipler küçüldü Türkiye büyüdü

Rakipler küçüldü Türkiye büyüdü
Bakan Günay ''Bu yıl ilk dokuzdayız ve bunu daha yukarılara çıkarmak, ilk beşe girmek gibi bir hedefimiz var" dedi.

İSTANBUL- Bu yıl İspanya, Yunanistan ve İtalya'nın yüzde 2 civarında gerileme kaydettiğini Türkiye'nin ise turizmde biz yüzde 12 civarında büyüdüğünü ifade eden Bakan Günay ''Bu yıl ilk dokuzdayız ve bunu daha yukarılara çıkarmak, ilk beşe girmek gibi bir hedefimiz var," dedi.
Uluslararası Yabancı Gözüyle İstanbul Fotoğraf Yarışması sonuçlandı.
Türkiye'yi gezen turistlerin katıldığı yarışmada 950 eser arasında birinciliği İspanya'dan Zulema Josa "Hüzün" adını verdiği fotoğrafıyla kazandı.
İkinciliği Avusturya'dan Maria Schnabl, üçüncülüğü ise İsviçre'den Catherine Gautier Le Berre aldı.
Yarışmanın ödülü ise yine bir haftalık İstanbul tatili.
Duyurusu internet üzerinden gerçekleştirilen ve 37 bin 190 turistin fotoğraf gönderdiği yarışmada jüri, 950 eseri değerlendirmeye tabi tuttu. İlk 48'e giren eserler ise sergileniyor.
Sultanahmet'teki Binbir Direk Sarnıcı'nda gerçekleştirilen törende ödüller sahiplerine verildi.
Törene Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile aralarında İşadamı Ali Koç'un da yer aldığı çok sayıda davetli katıldı.
Törende konuşan Bakan Günay, söz konusu törenin gün içerisinde katıldığı dördüncü etkinlik olduğunu, bu yüzden hangi etkinliğe katıldığını bazen karıştırdığını söyledi.
İstanbul'da olmanın bir ayrıcalık olduğunu ve fotoğraf yarışmasının İstanbul'un değerini bilen kişilerce düzenlendiğini bildiği için, bu etkinliğe katılmaya çalıştığını söyleyen Günay, yabancıların gözüyle İstanbul'un nasıl göründüğü fikrinin güzel ve anlamlı olduğunu kaydetti.
Bakan Günay, yarışmada başarılı olan fotoğrafçılara yeni hazırladıkları ''Gravürlerden Fotoğraflara Türkiye'' adlı kitabı Bakanlığın küçük bir anısı olarak göndermek istediğini bildirdi.
Turizm alanında çalıştıkları için bu tür etkinlikleri çok önemsediğini ve Türkiye'de, bu alanda emek veren çok sayıda kişinin var olduğunu ifade eden Günay, Türkiye'nin artık ziyaretçi sayısı ve gelir itibariyle dünyanın ilk 10 ülkesi arasına yerleştiğinin görüldüğüne şaret etti.
''Bu yıl ilk dokuzdayız ve bunu daha yukarılara çıkarmak, beşlere çıkarmak gibi bir hedefimiz var. Önceki gün Antalya 9 milyonuncu yolcuyu kabul etti. İstanbul sanıyorum 7 milyon peşinde. Bu sayı dikkat çekici,'' diyen Günay, Türkiye olarak bu yıl kritik bir eşiği geçerek 25 milyon rakamını aşmakta olduklarını belirtti.
Bakan Günay, turizm alanında dünyada, Akdeniz çanağındaki bazı ülkelerde gerileme olduğunu, Türkiye'nin artışını sürdürdüğünü dsöyledi ve ''Bu artışı sürekli kılabilmek için, bizim turizm anlayışımızı çeşitlendirmemiz, zamana ve farklı alanlara yaygınlaştırmamız gerekiyor. Bu konuda da yoğun çalışmalarımız var,'' şeklinde konuştu.
Türkiye'nin kış, termal ve yayla turizmi gibi farklı potansiyelleri olduğunu, kültür ve inanç turizmi potansiyelini de en önde gelen alanlar olarak saydığını kaydeden Günay, İstanbul'u bu açıdan çok önemsediğini ve İstanbul'un gerçek bir imparatorluk başkenti, resmi nitelemelerin dışında ve öncesinde gerçek bir tarih ve kültür kenti olduğunu ifade etti.
Bakan Günay, İstanbul'un inançların, farklı kültürlerin kesiştiği özel bir mekan, özel bir coğrafya olduğunu ifade etti ve yarışma türü etkinliklerin İstanbul'da yaşayanların gözüyle İstanbul'un tanıtılması ve evrensel boyutlarda dünyaya duyurulması açısından çok güzel çalışmalar olduğunu söyledi.
Gelecek yıl dünyanın ekonomik krizden ve Türkiye'nin de kaçınılmaz olarak bunun rüzgarından etkileneceğinin söylenebileceğini anlatan Günay, konuşmasına şöyle devam etti:
''Ama moralimizi düzeltmek için ifade etmek istiyorum. Bu yıl İspanya, Yunanistan, İtalya'nın yüzde 2'ler civarında gerileme yaşamasına rağmen turizmde biz yüzde 12'ler civarında yukarıdayız. Gelecek yıl bir yerinde sayma olsa bile yüksek bir potansiyelle gelecek yıla başladığımızı biliyoruz. Ülkemizin değerini bilirsek, dayanışmanın erdemini bilirsek tüm bu sıkıntılı dönemleri de bizim büyük bir metanetle ve başarıyla geçirebileceğimize inanıyorum. Gelecek yılda da Türkiye'nin potansiyelinin gelişeceğini, Türkiye'nin bu alanda kültürel gelişme içinde, turizmin çeşitlendirilmesi ve niteliğinin yükseltilmesi alanından başarılı çıkacağına bütün kalbimle inanıyorum.''
Bakan Günay, konuşmasının ardından fotoğraf yarışmasında başarılı olan yabancı fotoğrafçılara plaket vererek tebrik etti.

SORULAR
Salondan ayrılırken gazetecilerin 2010 Avrupa Kültür Başkenti seçilen İstanbul'un kendisi için ne anlam ifade ettiğini sorması üzerine Bakan Günay ''Benim için Avrupa 2010 Kültür Başkenti'nin anlamı, İstanbul'a karşı gecikmiş borçlarımızı ödemektir, başka bir şey değil.'' dedi.
Kültür ve Turizm Bakanlığı'na ayrılan bütçeyle ilgili bir soru üzerine de Günay ''Bu yıl tanıtım bütçesini geçen yılın seviyesinde tutmaya çalışıyoruz. Çünkü döviz; dolar ve avro yükseldi Türk parasına göre. Geçen yıl dolar itibariyle 120 milyon civarında bir harcama yapmıştık. Bu yıl da onu yakalarsak tabii, bu artışa rağmen bizim için başarı olacak. Maliye'den yıl içinde bir destek alacağımızı umuyorum,'' şeklinde konuştu.
Bakan Günay, daha sonra fotoğraf yarışmasında ödül alan eserlerin yer aldığı sergiyi gezdi.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.