• BIST 99.835
  • Altın 237,885
  • Dolar 5,7445
  • Euro 6,4830
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara -1 °C

Putin'in akıl hocası:Türkiye iyi

Putin'in akıl hocası:Türkiye iyi
Rusya'nın eski Başbakanı Yevgeni Primakov, krizde Türkiye'nin en az etkilenen ülkelerden biri olduğunu ve alınan önlemleri doğru bulduğunu söyledi.

İSTANBUL -Rusya'nın eski Başbakanı Yevgeni Primakov, kriz sürecinden Türkiye'nin en az etkilenen ülkelerden biri olduğunu ve alınan önlemleri doğru bulduğunu söyledi.
'Rusların Gözüyle Ortadoğu' isimli kitabının tanıtımı nedeniyle İstanbul'da basın mensupları ile bir araya gelen Primakov, "Türkiye krizden derin etkilenen ülkeler arasında değil. Bu da kriz önlemlerinin doğru yapılmış olduğunu gösteriyor" diye konuştu.
Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) tarafından organize edilen Dünya Dış Ticaret Köprüsü Programı'na da katılan Primakov, ekonomik anlamda büyük başarılara imza atıldığını kaydetti.TÜRKİYE BİR KUTBU ÇOK GÜÇLÜ TEMSİL EDEBİLİR
Dünyanın tek kutuplu sistemden çok kutuplu yapıya geçmesinde bu başarıların Türkiye'yi öne çıkaracağını söyleyen Primakov, "Türkiye ekonomi anlamında büyük başarılara imza atmış bir ülke olarak Avrupa Birliği ile olsun veya olmasın kesinlikle ve mutlak şekilde çok kutuplu dünyada bu kutuplardan birini güçlü bir şekilde temsil edecektir." dedi.

KRİZ RUSYA"YI TEĞET GEÇMEDİ
Rusya'nın ekonomik krizden etkilerine değinen Primakov, rublenin devaüle edilmesini ihracatçıları desteklemek amacıyla gerçekleştirildiğini söyledi. Daha sonra, son derece planlı ve yavaş şekilde Ruble"nin indiğini vurgulayan Prumakov, “Ancak krizin Rusya'ya etkisi çok büyük oldu. Bu da Rusya'nın son derece derin bir şekilde global ekonomiye etkili olmasından kaynaklandı" değerlendirmesinde bulundu. "Kriz, Rusya'yı teğet geçemezdi" diyen Primakov, "Rusya'nın iç hasılasının yüzde 40 hammadde satışından sağlanıyordu. Bütün bunlar global ekonomik kriz döneminde dezavantaj oluşturdu" dedi.
Rusya Ticaret Odalar ve Borsalar Birliği Başkanlığı görevini de yürüten Primakov, Rus hükümetinin global krizden çıkma sürecinde inovatif ve yenilikçi ürünlere ağırlık vereceğini bildirdi. Yevgeni Primakov, "Krizden sonra da Rusya dünyanın en önemli birinci enerji kaynaklarının ihracatçısı olarak kalacak" dedi.

RUS EKONOMİSİ İKİNCİ YARIDAN SONRA YÜKSELMEYE BAŞLAR
Rus ekonomisinin yükselişe geçme süreciyle ilgili, Rusya Merkezi Bankası Başkanı'nın görüşlerini de aktaran Primakov, “Bu yılın ikinci yarısından sonra ekonominin yükselmeye başlayacağını belirtiyor. Ancak krizin bittiğini söylemek mümkün değil. Bu soruya ne kadar olumlu cevap vermek istesem de malesef hayır" yorumunda bulundu.

DOLAR ESKİ ETKİSİNE SAHİP OLMAYACAK
Krizin global etkilerine bakıldığında ise finans konularında tek kutuplu olan yapının bittiğini savunan Primakov, yeni döviz rezervlerinin ortaya çıkacağını söyledi. Buna karşın doların, geçmişte kaldığı söylentilerine de katılmadığını dile getiren Primakov, “Amerika, dünya ticaretindeki çok fazla payı olan bir ülke. Tabi ki bilime dayalı olan mal üretim ticaretinde de aynı şekilde gider. Bütün bunlardan dolayı doların geçmişte kaldığını düşünemeyiz. Bununla birlikte dolar, krizden önceki bütün alanları kapsayan bir etkiye sahip olmayacak” değerlendirmesini yaptı.

PETROLÜN KÜRT BÖLGESİ"NDEN DÜNYAYA İHRACI OLUMLU
Sohbet sırasında gazetecilerin, Irak petrollerinin, Kürt bölgesi üzerinden dünyaya ihracıyla ilgili sorularına da yanıt veren Primakov, bunu olumlu karşıladıklarını dile getirdi. Mesut Barzani"yi 17 yaşından beri tanıdığını ve kısa süre önce Kürdistan"a gittiğini belirten Primakov, şunları söyledi:
“O nedenle görüşmelerimiz son derece açık ve samimi oldu. Kendisi, babası Molla Mustafa Barzani ile olan görüşmeleri hatırlattı. 1970"de Bağdat'la barışı imzaladığımızda Barzani'ye sordum. 'Siz kendi devletinizi kurmak istiyor musunuz?' diye. Kendisi, 'Beni sopa ile kimse kovamaz Irak"tan' dedi. Ben de 'neden?' dedim. Kendisi o zaman 'Türkiye, Irak, İran ve Suriye hepsi birlik olur, karşı çıkar' dedi. Oğlu, şu anda kürt özerk bölgesinin başkanı. Bu fikirden yola çıkarak Mesut Barzani görüşmemiz sırasında: 'Türkiye ile çok iyi ilişkiler kurmak istiyoruz' dedi. Daha önce Kürdistan'ın oluşturduğu Bağdat'la ilişkileri vardı. Her şeyi bağımsız yapma yetkileri vardı petrol hariç. Şimdi artık anlaşmaya varmışlardır; petrol alanında bağımsız hareket etme yetkisini aldılar. Bu olumlu bir gelişme"
Barzani ile görüşmeleri sırasında ayrıca, Türkiye"den de yatırımcı çekmek istediklerine değinen Primakov, 'Orada devasa inşaatlar sürmektedir. Onlar da Türk yatırımcıları çekmek istiyorlar. Sınır dışı harekatları ise endişe ile izliyorlar” ifadelerini kullandı.

RUS GÜMRÜKLERİNİN SÖZLERİNE KULAK VERİNİZ
Türk firmalarının Rus gümrüklerindeki sıkıntılar hakkındaki bir soruya da Primakov, iki tarafın da şikayetleri olduğunu söyleyerek, “Türk tarafını da anlıyorum. Ama Rusya'daki gümrüklerin dediklerine de kulak veriniz. Fakat Türkiye Başbakanı Erdoğan resmi ziyarette bulunduktan sonra bu konuda bir anlaşmaya varıldı” yanıtını verdi.

NÜKLEER SOÇİ"DE ÇÖZÜLDÜ
Türkiye"deki nükleer enerji santral ihalesine Rus firmaların katılıyla ilgili sorulara da yanıt veren Primakov, ihalenin halen sonuçlanmamış olmasında, Türk tarafından bir engelleme olup olmadığı yönündeki bir soruya, “Türkiye Başbakanı'nın Soçi'ye gelmesinden sonra ilişkilerin yeni bir alana açılması için anlaşma yapıldı. Bu da atom enerjisi. Rusya'nın bu konuda çok iyi tecrübeleri var. Duyduğuma göre Rusya 4 blok inşa edecektir. Fakat nihai karar alınmadı" yanıtını vermekle yetindi.

TÜRKİYE, ORTADOĞU"DA BARIŞ SÜRECİNE KATKI SAĞLIYOR
Türkiye'nin Ortadoğu'daki barış sürecine ilişkin olarak da bir değerlendirmede bulunan Primakov, “Türkiye"nin, Ortadoğu süreçlerinde istikrarına yaptığı katkı çok büyük bir avantajdır. Suriye ve İsrail arasındaki barışçıl arabulucu misyonu üstlenmesi bizim tarafımızdan destekledi. Türkiye bu bölgede bulunan bir ülkedir ve Türkiye'nin etkisi artmaktadır. Burada duruma olumlu bir şekilde etkilemeyi görebiliyoruz” şeklinde konuştu.

ALTERNATİF BORU HATLARI RUSYA"DA ALERJİ YARATMIYOR
Türkiye"nin Nabucco petrol boru hatı projesine karşın, Rusya"nın Güney Akım projesinin, “Türkiye ile Rusya arasında çıkar çatışması olabilir mi?” şeklindeki bir soruya Primakov, "Türk Rus doğalgaz ve petrol ulaştırma konularındaki çıkar çatışmaları konusunda bunca basın kuruluşları tarafından çok fazla abartılıyor. Burada ciddi çıkar çatışmaları görmüyorum” dedi. Nabucco boru hattı inşasına olumlu karşı olmadıklarını da dile getiren Primakov, “Rusya'da bir alerji yarattığını düşünmüyorum. Dünyadaki bazı güçler mevcut. Bu güçler de Rusya'yı by pass etmek istiyorlar. Rusya petrol ve doğalgazda tekelci olmak istemiyor. Yeni doğalgaz ve petrol boru hatlarından söz ediyorsa bunlar genel olarak bizim doğalgaz ve petrolünün Avrupa pazarlarına güvenli geçişinden dolayıdır" diye konuştu.
Türkiye'nin enerji konusunda son derece önemli bir konumda bulunduğunu söyleyen Primakov, BTC boru hattına da destek verebileceklerini söyledi.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.