• BIST 86.796
  • Altın 249,148
  • Dolar 6,0654
  • Euro 6,7645
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 9 °C

Pronto Tour yenilikle büyüyor

Pronto Tour yenilikle büyüyor
Yeniliklerle müşteri memnuniyeti oluşturan Pronto Tour'un Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran “Türk insanını kruvaziyere alıştırdık” dedi.

ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM


İSTANBUL- Turizmde yaptığı yeniliklerle sürekli büyüyen ve geçtiğimiz yıl Türk halkından 3 bin kişiyi kruvaziyer turizmi ile tanıştıran Pronto Tour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran “Türk insanını kruvaziyere alıştırdık” dedi. 2008 yılında müşterileri yenilikler sunacaklarını belirten Onaran, geçen yıl 40 bini aşkın Türk turisti yurtdışına gönderdiklerini  ve bu yıl gemi turizmde hedeflerinin 8 bin olduğunu söyledi.FARKLI HİZMET BİZİ BÜYÜTÜYOR

Türkiye"de tur operatörlüğünün gerçek anlamda yapılmadığını belirten Ali Onaran, “5 yıldanberi Pronto Tour markasına yatırım yapıyoruz. Ajansımız ve halkla ilişkiler şirketimiz markamızı sundukça müşterilerde marka bilinci oluşuyor. Bunun sonucunda bizde yükselen markamızın arkasını doldurmak için hep iyi ve farklı hizmet sunmak için çalışıyoruz” şeklinde konuştu.
2001 yılında şirmetin 1 milyon olan cirosunun 2008(de 50 milyon doları aştığını ve 50 kat büyüme gerçekleştirdiklerini anlatan Ali Onadan şöyle devam etti.
“Tur operatörlüğünü doğru  bir şekilde yapmak için ciddi bir şekilde operasyonlar yapıyoruz. Oteli, gemiyi, uçağı bir yıl önceden kiralayıp, ödekemeleri yaparak kendi markamızla satışa açıyoruz. Bu şekilde aracı olmaktan çıkarak ürettiğimiz ürünü satabiliyoruz.PEŞİN ÖDERSENİZ DOĞRU FİYATA ULAŞIRSINIZ

Kış aylarında uçaklar için IATA payı olarak 500 bin euro ödemişiz . Eskiden bu ödemelerde devre atlatılırdı.  Ödemeyi uçak kalkarken yapardık. Ancak şimdi peşin ödeme yapıyoruz. Riski üslenince bir çok şeyide daha iyi sunma şansına sahipsiniz. Sadece aracı olmaktan çııp iş daha güçlü yaptığımıza inanıyorum. Artık ödemeler peşin isteniyor. Eğer Ağustos"ta Barcelona"ya uçmak istiyorsan,  parasını Gerçek tur operatörü değilsen ödemeyebilirsin.  Ama parasını öderseniz doğru fiyat alıyor ve daha büyük kitlelere ulaşıyorsunuz.ANTALYA FİYATINA MAYORKA"YA GÖTÜRÜYORUZ

Bizlere "Türkler yurtdışında deniz tatili yapmıyor" denildi. Neden yurt dışında da yapmasın, "1000 kişi Antalya"ya giderken bir kişi Mayorka"ya gidemezmi?" diyerek yola çıktık. O zsamanlar yılda
10 kişi gönderiyormuşuz.  Uçak parasını ödedik, otellere gittik. "Haziran, Temmuz, Ağustos"ta müşteri getireceğiz" deyince "Bir yıl önceden paranı öde, turisti getir" dediler.
Alman, Rus operatörlerde Antalya"ya peşin ödeme yapıyor. Garantili alıyor. Parasını öderseniz doğru fiyat, doğru rakam ve müşteriye daha ucuza sunma imkanı bulursunuz.  Tur operatörü iseniz bunu yapacaksınız.  Bu şekilde Mayorka"ya 900 liraya uçak dahil bir hafta yarım pansiyon satabiliyoruz. Bu Haziran fiyatıdır. Temmuz"da 1100 olabilir. Fiyat Antalya fiyatıdır. Uçak dahildir. Bu fiyata Antalya"ya gönderemezsiniz.
10 yıl önce tur operötürleri gazete ilanı çıkardı. Hangi otelle konuşulduğu belli değildi. A otel yerine b otele götürürlerdi. Artırk böyle bir lüksünüz yoktur.
Pronto Tour olarak bu yıl Mayorka"ya 700 kişi göndermişiz. Bu yıl ki hedefimiz 1400 kişidir. Online olarak Anrtalya"ya gider gibi prontotour.com dan rezervasyon yapıp otelinini seçerek Mayorka"ya gidebiliyıorsunuz. “5 YILDANBERİ MARKAMIZA YATIRIM YAPIYORUZ

Aynı zamanda acente olduklarını belirten Ali Onaran, acente bölümünü de kapsayan Pronto Tour markasına 5 yıldan beri yatırım yaptıklarını belirtti.
Onaran marka çalışmaları hakkında şunları zanlattı:
“Markamıza yatırım yapıyoruz. Reklam ajansı ve PR şirketiyle çalışıyoruz. Onlar bizi sundukça ve Markamız yukarı çıktıkça altını doldurmaya çalışıyoruz. Eğer altı boş kalırsa şişersiniz ve başarısız olursunuz. Çok çaba sarfettik. Farklı destinasyonlar, farklı hizmetlerle altını doldurmaya çabaliyoruz.
Müşterinin arkasında Pronto Tour"un olduğunu bilmesini istiyoruz. Yaptığı seyahatin her aşamasında arkasında Pronto Tour"un durduğunu bilmelidir.  Bir şerde başına bir şey gelirse Pronto Tour"un var olduğunu bilsin istiyoruz. Seyahate başlarken, seyahat esnasında ve seyahat sonrasında her zaman müşterinin yayındayız. Marka bilincini oturtup müşteriye açıklamaya çalışıyoruz. "Biz bunu Pronto Tour"dan satın aldık" bilincini oturtmaya çalışıyoruz. Pronto Tour sattı ve bizi yanlış bıraktı yoktur.YILDA 40 BİN KİŞİYE TATİL YAPTIRIYORUZ
Halkla ilişkiler şirketine verilen direktif vardır. Bir şikayet varsa çözüme ulaşacaktır şeklindedir.Çözüme ulaşmayan işlerin kalmaması gerekiyor. Arada bir şikayetler olacaktır. Yurtdışına gönderilen kişi yılda 40 bini aşıyor. Büyük iş yapıyorsunuz. Bunlar yüzde 100 online yapılan işlerdir.
700"e yakın sistem acentemiz vardır. Sonuçta bir hayal satıyorsunuz. Eline kağıdı veriyorsunuz ve müşteri gidiyor. Her acentemizin arkasında Pronto Tuor garantisi vardır.TİPOGRATİF HATALARDAN SORUMLUYUZ

Bizim bir bakış açımız vardır. Reklamlarda tipogratif hatalardan sorumlu değiliz yazar. Biz tipogratif hatalardan da sorumluyuz. Ben sorumlu değilsem kim sorumlu olacaktır. Reklama 499 euro değilde 399 euro yazmışsam. Müşteri onu satın alır ve bende o fiyata götürürüm.
Sonradan o hatayı kim yapmışsa onu bulup hesabını sorarım. O benim işim müşterinin işi değildir.
Acente yazabilir. Ama ben tur operatörüysem ve malı ben üretirsem sorumluyum. Bu durumda müşteri memnuniyeti önceliklidir.”PRONTO TOUR 2001"DEN 2008'E 50 KAT BÜYÜDÜ

Ali Onaran, Pronto Tour"un kuruluşunun 1993 yılı olduğunu ve kendisinin 1999"da ortak olduğunu ve . 2001 krizinde tüm hisselerini aldığını belirterek şöyle devam etti:
“Ortak olduğumdaşirketin  cirosu 1 milyon dolar bile değildi. 2008"de 50 milyon doların üzerine çıktı. Yaklaşık 50 kattan fazla büyüdük. O zamanlar piyasada  büyükler vardı. Onrları taklit edeceğimize müşteriye yenilik sunmayı tercih ettik. Rekabeti sadece fiyata dayandırırsan o zaman sen adam olamazsın dedik. Küçük değişiklikler yaparak internete önem verdik. Yeni kategoriler koyduk. Herkesin yaptığını yapmak yerine niş pazarları zorladık. Yenilik ayakta kalmamız ın en önemli unsurlarından oldu. Yeniliklerle koşmaya başladık. Anlattığım Palma di Mayorka bizim için çok önemli bir yenilik oldu. Başka türlü herkes Mayorka satar. Gemi turizmine girdik ve geçen yıl gemi ile 3 bin kişi gezdirdik. Bu yıl 8 bin kişi hedefliyoruz.MAYORKA"NIN EN BÜYÜK RAKİBİ ANTALYA

Eğer haftalık 80-90 milyon liralık riske girersen müşteriye daha iyi fiyata ürün sunabilirsin. Buz bu riske giriyoruz ve daha ucuza tatil sunabiliyoruz. Mayorka"nın en büyük rakibi Antalya"dır. Mayorka Antalya"ya bakarak kendisini ayarlıyor. Antalya iyi giderse onların işleri kötü gidebilir diye bizlere Antalya"yı soruyorlar. Mayorka"dan müşteri Antalya"ya kaçabiliyor. Antalya Akdenizin önemli büyüklüğüne ulaştı. Arcak çok fazla otel var. Oteller 5 yıldızlı ve herşey dahil olunca dışarda restoran ve bar olmuyor. Cote D"Azure"da oda kahvaltı veriyor iyi fiyat alıyorlar. Antalya"ya geliyorsunuz daha düşük fiyata herşey dahil alıyorsunuz. Bunları aşmamız lazımdır. Ancak bütün bunlara rağmen dünyada herşey dahili en iyi başaran Antalya"dır. Mayorka bunu başaramadı.”PRONTO TOUR'U TANIYALIM

Prontotour, 1993 yılında A grubu bir seyahat acentesi olarak kuruldu. 1999 yılına kadar daha çok bazı tur operatörlerinin turlarını satan, küçük çaplı olarak kendi tur programlarını organize eden bir şirket konumundaydı. 1999 yılından itibaren, Prontotour"un Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran"ın şirketin tüm haklarını devraldı. Zamanla küçük seyahat acenteliğinden sıyrılıp, ciddi bir tur operatörü du. Prontotour 2005, 2006 ve 2007 hedeflerinin %100 üzerinde büyüyerek tamamladı.  2006 yılında yurtdışı tur paketleri satışı bazında Türkiye"nin en büyük ilk iki tur operatöründen biri olan Prontotour, 2007 yılının ilk yarısında yurt dışı satışlarında sektör lideri konumuna yükseldi.


İNTERNETE ÖNEM VERİLDİ
2006 yılından itibaren geleceğin internette olduğunu kabul eden bir mantıkla, www.prontotour.com.tr internet "ten online satış başlattı.  Türkiye"de ilklerden biri olan site kredi kartı girerek satış yapıyor. Vize müracaatını yapanların, vizesinin konsolosluğa kadar takibini görebiliyor. İnternette son dakika fırsatları başlığı altında, özel uçak bileti, iç turizm ve yurtdışı tur paketlerinde son dakika indirimleri fırsatlarına yer veriliyor. Dünyanın dört bir yanına uçak biletini bir tıklama ile ayarlayabilir, ödemeyi hemen yapıp bileti alıp, seyahate çıkılabiliyor.


İÇ TURİZMDE YAPILIYOR
Prontotour 2006 Nisan ayında iç turizme yönelerek, profesyonelleri iş başına getirip, satışlara başladı.

Ayrıca, Prontotour başta İtalyan olmak üzere, Sloven, Çek, Macar, Tunus ve Estonya"dan turistleri ülkemizde ağırlayan güçlü bir incoming departmanına da sahip bulunuyor.

Prontotour, Meetings&Incentives çatısı altında ise, Turkcell, Eczacıbaşı, Siemens, Dizayn Grup, Bristol Myers gibi yüzlerce ciddi şirketin işini yapıyor.


AVRUPA TREN BİLETLERİ KESİYOR
Paket turlarla seyahat etmeyi sevmeyen, kendi başına istediği yerde istediği kadar kalmayı tercih eden misafirleri için ise, Tailor Made modeli uygulayan Münferit Rezervasyonlar departmanı otel, uçak, transfer, rent a car, tren ve gemi bileti, yurt dışında Türkçe rehberlik vs. hizmet veriyor..

Prontotour, Avrupa tren biletlerini kesmeye yetkili TRENITALIA"nın Türkiye tek yetkili acentesidir.

Sektörde bir ilk olarak yapmış olduğu seyahat sigortası ile Prontotour"un vize alamayan misafirlerinin ödedikleri tur bedeli sigorta tarafından iade ediliyor. Her zaman müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutmayı amaç edinen Prontotour"da, Misafir İlişkileri departmanı da bulunuyor. Misafir İlişkileri departmanı, turdan dönen her misafiri tek tek arayarak yolculuklarının nasıl geçtiği ile ilgili bilgileri alarak, gezi sonrası hizmet de sunuyor.

 
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.