• BIST 86.072
  • Altın 251,269
  • Dolar 6,0742
  • Euro 6,8075
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 16 °C

POYD: Tanıtım bütçesi kesilmez

POYD: Tanıtım bütçesi kesilmez
POYD Genel S ekreteri Cengiz Karaağaç: Daha iyi tanıtılmak zorundayız. Ama bütçeler artacağına, azalıyor.

ANTALYA- Turizm sektörünün araştırmacı yayın organı GM dergisi POYD Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Sekreteri, Kamelya World Genel Koordinatörü Cengiz Karaağaç ile turizm konuştu.
GM dergisinde yer alan ropörtaj şöyle.

2009 ile ilgili bir profesyonel, bir duayen olarak görüşleriniz hangi boyutta? Nasıl bir yıl olacak 2009?
Geriye dönüp, turizmin son on yılına baktığımız zaman; Türk turizminin, çeşitli zamanlarda, çeşitli sıkıntılar yaşadığını görürüz. Terör hadiseleri olmuştur, deprem olmuştur, çeşitli olaylar, çeşitli krizler atlatılabilmiş ve iyi bir tecrübe kazanılmıştır. 2008"e genel olarak baktığımız zaman, doluluk bakımından iyi bir sezon geçirildi. Fakat gelir açısından aynı olduğunu düşünmüyorum. Bu ekonomik kriz ne kadar sürerse sürsün, Dünyayı nasıl etkiliyor ise Türk turizmini de 2009"da etkileyecektir. Bu hangi şartlarda olacak? Öncelikle buna baktığımız zaman, şöyle değerlendirebiliriz; Avrupa pazarını ele alalım. Avrupa pazarında düşüşün çok olmayacağını tahmin ediyorum. Bu, belki bazı Avrupa ülkelerinde % 10 kadar olabilir. Ama bazen de % 5-3 arasında kalacağını ve Avrupa"da da bir fiyat karmaşası olacağını tahmin ediyorum. Mesela last minute satışlarının bu sene geçen yıla göre daha fazla çalışacağını bekliyorum. Fakat en büyük risk, Rusya ve Rusça konuşan ülkeler de. Çünkü burada, şu an bir değişiklik olmazsa, Ruble"nin Dolar karşısında otomatikman % 30"luk bir değer kaybı var ve Rusya 8-10 senedir hiçbir kriz ile karşılaşmamış. Devamlı % 7-8"lik büyüme hedefleri ile gelişmiş. Buna paralel olarak ta Türkiye"ye gelen turist sayısında da her yıl ortalama % 30 civarında büyüme olmuş. Tabii bu % 30 büyümenin de bir yerde durması gerekiyordu. Fakat şimdi bu kriz ile birlikte durma yerine, bir eksi olacağını tahmin ediyorum. Tecrübelerime dayanarak benim görüşüm, bu küçülmenin 2008"e göre % 20 civarında olacağı. Orada da bir fiyat karmaşası olacak ki Rus pazarında zaten last minute satışları çoğunlukta ama fiyatların çok aşağı çekilmesi taraftarı da değilim. Yani bu 2008 ve 2009"da fiyat arttırmış tesislerin, maximum ineceği, 2008 Earlybooking fiyatları olmalı bence. Ama % 30- 40 fiyat indirimlerine gidilmesini doğru bulmuyorum. Sonra bunu toparlamak çok zor oluyor. Şu gerçek ki 2009 yılında düşüş olacak ama bu çok korkutucu bir düşüş değil bence. Çünkü biz otelciler olarak hep gözümüz % 90 doluluklarda. Halbuki bir otelin normal doluluğu, bana göre % 75"tir. % 90"a göre düşünürsek, doluluklarımızda bir düşüş olacaktır. Ama gerçek manada % 75"e göre doluluk düşünülüyorsa bu civarları tutturabileceğimizi tahmin ediyorum.

Bu bütün otellere yayılabilirse bir problem olmayacaktır.
Ama yanlış hareket edilir, fiyatlarda çok aşağı inilirse, bu sefer gelirlerimizde düşüş olacaktır. 2009 sezonunda bir tek, kurlarda değişiklik olmazsa, bunun bize gelir ve finans olarak bir katkısı olacaktır. Çünkü senelerdir dövizin düşük olması ve bizim satışlarımızın Euro ve Dolar bazında yapıldığını ama giderlerimizin TL bazında olduğunu ve giderlerimizin de her yıl minimum % 15 ( ki otelcilikte enflasyon % 20 civarında ) olarak düşündüğümüz zaman büyük kaybımız oldu. İnşallah 2009"da krizin etkisini bu kurların artması ile bir derece kapatmış olacağız.

2009"dan sonra 2010"da bir patlama olabileceği ile ilgili çeşitli teoriler var.
Türkiye"de bu patlamalar hep konuşuluyor ama patlama kelimesine inanmıyorum. Bekleyerek patlama olmaz. Türkiye"nin öncelikle, Avrupa"da büyük bir tanıtım atağı yapması lazım. Bu tanıtım atağı; sadece otelcileri değil, ülkeyi tanıtmaktır. Ülkeyi nasıl tanıtırsınız? Kültürü ile yani yemeğidir, müziğidir, yaşam tarzıdır… Tümüyle ele almak lazım. Bunu da, Avrupa"da önemli şehirleri dolaşarak; buraya Türk sanatçılarını götürerek Türk tiyatrosunu, müziğini, edebiyatını komple otelcisi ile Türk yiyeceğini, peynirini, içeceğini… Şöyle bir düşündüğünüzde, bugün Türk şarapları çok iyi bir kaliteye geldi. Fakat Avrupalı tam tanımıyor, tanıtmak lazım. Bugün bakıyorsunuz son yüz senedir şarap üreten ülkelerden Şili, Avustralya, Güney Afrika şarap tanıtımında Avrupa"da başarılı ve tüm restoranların menülerine girmeye başladılar. Biz, daha şarabımızı bile tanıtabilmiş ülke değiliz. Ki Şili ayarında, Avustralya ayarında, Güney Afrika ayarında kaliteli güzel şaraplarımız var. Aynı şekil peynirde de çok güzel, kaliteli peynirlerimiz var. Avrupalı bunları bilmiyor. Onun için tanıtım çok önemli. Ama tek taraflı olmaz, bir bütün olması lazım. Tanıtımı ne tek başına bir otel yapabilir, ne tek başına bir şehir veya bir belediye yapabilir.

Bu çerçeveden bakınca da turizmciler son zamanlarda, en çok bununla ilgili çeşitli itirazlarda bulunuyorlar. Ama bu, diğer sektörler içinde önemli. Bence bu konuya sahip çıkmalılar. Tanıtım bütçesinin sadece turizmciye değil, tüm ülkeye yararı vardır.
Bir insanın tüm ilgilerinde, meraklarında, yaşamında ne kullanıyorsa, biz hepsinin içinde varız. Daha iyi tanıtılmak zorundayız. Ama bütçeler artacağına, azalıyor.

Tanıtım bütçesi kesilmez, başka şeylerden kesinti yapılır. Çünkü görüyorum ki oteller, 100 bin, 200 bin, 300 bin artıyor ama bir şey elde edilmiyor. Mahmutpaşa tarzı bir tanıtım oluyor. Halbuki bizler, bölgesel olarak bütün otellerin ayırdığı bütçeyi birleştirip, daha düzgün bir şekilde tanıtım yapmamız lazım. Büyük şehirlerde farklı fuarlar var, bunlara katılmalıyız ama sırf fuarlarla da olmaz. Yıl bazına yayabilirsek başarılı olabiliriz. Buna tek tek hiçbir otelin bütçesi yetmez. Antalya bir isim; Antalya bölgesi tanıtımı, Alanya, Side, Belek, Kemer gibi diğer destinasyonların bu şemsiye altında olması lazım diye düşünüyorum. Ancak beraber olabilirsek yani komple Antalya bölgesi tanıtımı, Antalya bölgesi içinde de Alanya, Side, Belek, Kemer gibi bölgeler. Antalya bir isim, bu şemsiye altında da diğer destinasyonlar… Bu şekilde olması lazım diye düşünüyorum.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.