• BIST 85.347
  • Altın 249,088
  • Dolar 6,0742
  • Euro 6,7816
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 21 °C

PO,145 milyon lira kar etti

PO,145 milyon lira kar etti
Petrol Ofisi, 2009 yılının ilk 6 aylık döneminde net 145 milyon lira kar elde etti. Net satış tutarı 6.345 milyon TL (3.952 milyon ABD Doları) oldu

İSTANBUL - Petrol Ofisi, 2009 yılının ilk 6 aylık döneminde net 145 milyon lira kar elde etti. Yılın ilk altı aylık döneminde Petrol Ofisi'nin net satış tutarı 6.345 milyon TL (3.952 milyon ABD Doları) oldu.
Şirketin faiz, vergi ve amortisman öncesi karı geçen yılın aynı dönemine göre değişim göstermeyerek, 400 milyon TL (249 milyon ABD Doları) olarak gerçekleşti. Şirketin yarıyıl finansal sonuçlarını değerlendiren Petrol Ofisi CEO"su Melih Türker, küresel ekonomik koşulların ve akaryakıt sektöründe serbest piyasa düzenine dışarıdan yapılan müdahalelerin tüm akaryakıt sektörünü olumsuz etkilediği ifadesini kullandı. Türker, bilanço sonuçlarını şöyle değerlendirdi:
“2009 ikinci çeyreğinde, Petrol Ofisi"nin net satışlarında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 21 düzeyinde bir düşüş gerçekleşti. Petrol fiyatlarındaki düşüşler ile birlikte ekonomi ve sanayideki daralmayı ana nedenler olarak görmek mümkün. Bu dönemde net satışlarımız, 6.345 milyon TL oldu. Buna karşılık masraf bazımızın yapısal olarak sürekli gözden geçirilmesi ve verimliliği artırıcı yoğun çabalarımızla yılın ikinci çeyreğinde net kârımız, 177 milyon TL olarak gerçekleşti. Yılın ilk yarısı itibarı ile net karımız ise, 145 milyon TL oldu.”
Akaryakıt pazarında, özellikle beyaz ürünlerde pazarda daralmanın sürdüğünü de dile getiren Türker, “Bu daralmanın, Petrol Ofisi satış hacimlerine de etkisi olması kaçınılmaz. Bizim hedefimiz, bu etkiyi pazardaki daralma oranının altında tutmak"" dedi. 14 milyar TL civarındaki yıl sonu ciro beklentisinde önemli bir değişiklik öngörmediklerini kaydeden Melih Türker, serbest piyasaya yapılan müdahalenin yıl sonu FAVÖK tahminlerinde ise gerilemeye yol açtığını belirterek şunları söyledi:
"Burada şunu dile getirmek isterim. Biz de dahil olmak üzere akaryakıt dağıtım sektöründe yer alan tüm şirketler, sene başında yatırım ve iş planlarını serbest pazar dinamiklerinde belirli bir rekabet iklimi ve buna bağlı karlılık hesapları ile yapıyorlar. Dolayısıyla serbest pazara yapılacak müdahaleleri sektörün sürdürülebilirliği açısından riskli olarak görüyoruz.”
Türker, müdahale sonrasında sektör genelinde birim marjlarda önemli düşüşler görülebileceğine de dikkat çekti. Buna rağmen Petrol Ofisi"nin müşteri odaklı çalışmalarına ve yatırımlarına aralıksız devam ettiğini kaydeden Türker, “Müşteri memnuniyeti ve çalışan bağlılığını temel alarak pazar payımızı korumak, sektörün gelişimine yön veren projelerimize ve tüketicilerimize ekonomik fayda sağlayan uygulamalarımıza devam etmek önceliğimizi oluşturuyor. Verimlilik alanındaki çalışmalarımızla, krizin ve diğer olumsuzlukların etkisini minimumda tutmayı; sürdürülebilir büyüme ve entegre bir petrol ve gaz şirketi olma planlarımız doğrultusunda faaliyetlerimize ve yatırımlarımıza devam etmeyi hedefliyoruz” dedi.

Doğan, PO'yu satıyor
Doğan Holding, POAŞ hisselerinin kısmen veya tamamen satışı için yönetim ortağı olan OMV'yle görüşmelere başlamaya karar verdi
Doğan Holding, şirketin sahibi olduğu Petrol Ofisi A.Ş. (POAŞ) hisselerinin kısmen veya tamamen Petrol Ofisi A.Ş'de yönetim ortağı olduğu OMV Aktiengesellschaft'a (OMV) satılmasına yönelik görüşmelere başlanmasına karar verildiğini duyurdu.
Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş'nin Kamuyu Aydınlatma Platformunda (KAP) yayımlanan açıklamasında, şirketi sahibi olduğu Petrol Ofisi hisselerinin kısmen veya tamamen Petrol Ofisi A.Ş'de yönetim ortağı durumundaki OMV'ye satılmasına yönelik görüşmelere başlanmasına karar verildiği kaydedildi.
Mevcut durumda Petrol Ofisi A.Ş'de Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş'nin yüzde 54,17, OMV'nin ise yüzde 41,58 hissesi bulunduğu hatırlatılan açıklamada, "OMV ile Petrol Ofisi'ndeki ortaklığımız uyum içerisinde yürütülmekte olup, taraflar üzerlerinde herhangi bir zaman baskısı olmadan portföylerini optimize etmek niyeti ile görüşmelere başlama kararı almış olup, görüşmeler sonunda mevcut yapıda ortaklığa devam edilmesine de karar verilebilir" denildi.
OMV: Görüşmeler stratejilerimizle tutarlı
Avusturya merkezli, Avrupa'nın önde gelen enerji şirketlerinden OMV, Petrol Ofisi'ndeki Doğan Holding hisselerini alma niyeti ile görüşmelere başladığını doğruladı. OMV'den yapılan yazılı açıklamada, Petrol Ofisi'nin yüzde 34 hissesinin 2006 yılında satın alındığı ve takip eden yıllarda
pay oranını yüzde 41.58'e yükseltildiği belirtilirken, hali hazırda Doğan Holding'in payının yüzde 54.17 olduğu ifade edildi. Açıklamada ayrıca, OMV ve Doğan Holding üzerinde görüşmelerin tamamlanmasına ilişkin bir zaman baskısı olmadığı, bunun yanı sıra her iki tarafından yapılacak görüşmelerden ortaklığın mevcut şekli ile devam etmesi sonucunun çıkabileceğini kabul ettiklerine de yer verildi. OMV, Türkiye'deki konumunu güçlendirmenin, Orta ve Güney Doğu Avrupa'da piyasa pozisyonunu önemli orta ve uzun vadeli büyüme oranları ile optimize etme stratejisi ile tutarlı olduğunu da vurguladı.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.