• BIST 86.072
  • Altın 251,269
  • Dolar 6,0742
  • Euro 6,8075
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 15 °C

Piyasa devlet desteği bekliyor

Piyasa devlet desteği bekliyor
Rahmetli Özal’ın “villarını satsınlar” lafını hatırlarım. Bugün onlarında alıcısı yok ve piyasaların devletten gelecek destek ve morale ihtiyacı var.

MURAT EMEN-EMEN&EMEN


HAFTANIN EKONOMİK GÖRÜNÜMÜ (21-27 Aralık 2008)

Japonya 2"nci destek paketini açıkladı

Japonya Bakanlar Kurulu resesyonu hafifletmek için 54 milyar dolarlık 2"nci destek paketini onayladı. Paket ev sahiplerine yönelik vergi indirimlerini finanse etmek için düzenlendi. Bu arada Japon Merkez Bankası faizleri %0.1 çekti. Hükümetin ekonomiyi teşvik için vaat ettiği harcamalar için 114 milyar dolar bulması gerekiyor. Dünyanın 2.ci büyük ekonomisi zor günler yaşıyor.

…………………….

Çin modeli kapitalizm sık sık konuşulan bir konu oldu. Washington Post yazarı Ignatius sonunda” Artık hepimiz Çinliyiz” diye de itiraf etti. Batılı ekonomistler, Çin"in “devlet finansal destekli ama kontrollu” kendi modelinde başarılı olduğunu kabul ediyorlar. Ancak yanılıyorlar. Çünkü mucizenin temelinde devlet değil “başarılı özel girişimcilik” var. (McKinsey)

…………………….

Beklendiği gibi, Başkan Bush otomotiv Üreticisi üç dev firmaya desteğini açıkladı.

……………………

Bu arada bizim paketten şimdilik haber yok. IMF bağlantılı olacak çalışmalar sürüyor. Tek tek rahatlatıcı gelişmeler olmakla beraber, kamuoyu paket beklentisini gündeminde tutuyor.

 

PARA BABALARI FAİZLERE UZUN SÜRE DAYANAMAZ
Büyük paraların %1 gibi faizlerle (güvenli limanlarda) beklentide olduğu günümüzde, yapılacak ve atılacak adımlar çok önem arz ediyor. Para babalarının uzun zaman bu faizlere tahammül etmesi mümkün değil. IMF ve alınacak tedbirlerle birlikte güvenli ülke konumuna girebilme ve tekrar sıcak parayı çekebilme olasılığımız yüksek. Hele düşen petrol fiyatları ve cari açığın aşağılara çekilebilecek olması, rating kuruluşlarının dikkatini mutlaka çekecektir. Nitekim sendikasyon sancısı çeken bankalarımızın tekrar milletlerarası piyasalarda para bulabildiklerini memnuniyetle görüyoruz. Yeter ki hata yapmayalım ve reel sektörü unutmayalım.

 

İLAÇ HASTA İKEN VERİLİR
Bankalarımız mevcut kredi daralmasına çare bulabilirler ve reel sektör biraz gevşetilebilirse sanki mucizenin yarısı gerçekleşecek gibi. Bu safhada kamu bankalarının varlıklarını hissettirmeleri gerekir. Ama o cephede de tık yok. Bu arada Ziraat Bankası"nın plasman oranları kanunla tarımdan sanayi cephesine nisbeten (%72 Tarım) kaydırılabilirse, Halkbank kobi kredilerine ağırlık verebilirse ve Vakıflar Bankası gücünü devreye girerek hissettirebilirse bu sıkıntılı dönem atlatılabilir. Ancak piyasanın nabzı olan faktoring şirketlerine fon sağlanması gerekir. BDDK Başkanı bu konunun önemini yetkililere anlatmalıdır. Onlar durunca piyasanında duracağının bilinmesi gerekir. İlaç hasta iken verilir. Cenazeyi kaldırmak için değil.

 

PİYASALARIN DEVLET DESTEĞİNE İHTİYACI VAR
Açıklamalarda Garanti Fonu"nu hacmının artırılacağından bahsediliyor. Güzel bir şey. Ancak fonlama gene bankalardan olacak. Sorun burada. Dolayısiyle teminattan çok likiditeye ihtiyaç var. Önümüz devre faizlerinin ödeneceği günler.İşler yürüyor ama ödemeler durdu. Arkası yazılan çeklerdeki artış dikkati çekici. Anlayış beklenen günler ama anlayış yerine bankalardan gelen protestolar artıyor. Bu tür günlerde rahmetli Özal"ın “villarını satsınlar” lafını hatırlarım. Bugün onlarında alıcısı yok ve piyasaların devletten gelecek destek ve morale ihtiyacı var.

 

BANKALAR DEVRE FAİZLERİ PEŞİNDE
TCMB"nin agresif faiz indiriminin faydasını mutlaka göreceğiz. İlk kıpırdanma, konut kredisi faizlerindeki önemli düşüşlerde görüldü ve yavaş yavaş konut kredileri açılmağa başladı. Bireysel kredilerde kimin işsiz kalacağı tahmin edilemediği için, devlet memurlarına, kamu çalışanlarına gün doğdu. Onun dışında bankalar devre faizlerinin peşindeler.

 

ÖZİNCE: BANKACIYI RAHATLATIN
Bankalar Birliği Başkanı Özince"nin konuşmasını dikkatle okudum. Kendisini açık sözlülüğünden dolayı kutlarım. Nihayet bankacılarımız bazı yanlışları dillendiriliyorlar ama bunu değerlendirecek merci, kendi bindiği dalı kesiyor. Mevcut yasa ile hiçbir bankacıyı kredi vermeğe zorlayamazsınız. Bu zincir şubeden başlıyor. Ürkeklik var. Sebep meşhur zimmet maddesi. Evlere şenlik, hangi kafadan ve niçin çıktığı malum . Özince, AB ülkelerinde ne uygulanıyorsa onu uygulayın diyor. Bankacıyı rahatlatın diyor. Sektörün duayeni bunu açık yüreklilikle ve bu kadar açık söyleyebiliyorsa mutlaka üzerinde durulmalıdır.

 

EKONOMİ BATIYOR
Yanlış olduğunu kabul ediyorlar ama istismar edilirmiş! Bırakınız Allah aşkına. Evdeki bulgurdan olduğunuzda geç kalacaksınız demek geliyor içimden. O dönemin Adalet Bakanı “yanlış” olduğunu söylemiş ve zamanı gelince kaldırılacağını ifade etmişti. O zaman bu zaman değilmi acaba! Ekonomi batıyor. Bırakın artık hortum masallarını ve ülkeyi kurtarmak için ne gerekiyorsa onu yapın. Diğer ülkeler gibi finansal paketler ortaya koyamadığınıza göre, bari yapabileceklerinizi yapın demek geliyor içimden.

………………………………..

NOEL HAVASI BAŞLADI
Batı dünyası yavaş yavaş Noel havasına girerken, bizde de piyasaların yılsonuna kadar rahat geçeceğini tahmin edebiliriz.

 

Borsada yükseliş devam edecektir. Yılsonuna mümkün mertebe market cap"ini yükseltecek hisseler olacaktır. Destekleme alımları olacaktır. Faizlerin etkisi burada kendisini gösterecektir.

Dolar kuru yıl sonuna doğru istikrarını koruma trendine girecektir. Yılsonu kapanış kurları çok önemli. Hisse senedi ve tahvil cephesindeki olumlu havanın etkisiyle 1.47-1.51 bandı güvenli bir bant olacaktır.

TCMB faizlerde indirimin devam edeceği sinyalini verdiğinden hazine bonosu faizlerinde düşüş yaşanabilir.

 

Esen kalın

 

23-24 Aralık Veri Takvimi


 

Dış Piyasalar Çarşamba saat 1.00 de Christmas tatiline girecek. Cuma sabahı açılacak. Ancak Cuma etkisiz bir gün olarak tahmin ediliyor. Wallgreen ve Red Hat dışında çeyrek dönem gelir açıklaması yok. Wallgreen önemli. Mevcut ve yeni konut satışları, istikrar açısından merak konusu. Kişisel gelir ve harcama rakamları iyi bir gösterge olabilir.

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.