• BIST 96.861
  • Altın 238,344
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 9 °C

PERYÖN: İşsizliği turizm çözer

PERYÖN: İşsizliği turizm çözer
PERYÖN Yönetim Kurulu Başkanı Yiğit Oğuz Duman; Turizmdeki potansiyeller geliştirildiğinde, otomatikman işsizlik konusu çözülecektir.
SELÇUK MERAL- GM CENTER

ANTALYA- PERYÖN Yönetim Kurulu Başkanı Yiğit Oğuz Duman" Turizmdeki potansiyeller geliştirildiğinde, otomatikman işsizlik konusu çözülecektir" dedi.
Gm dergisinin sorularını Oğuz Duman şöyle yanıtladı.

Sayın Duman, Turizmdeki istihdam ve işsizlikle ilgili karşılıklı sorunlar nelerdir?

Turizm sektöründe, hem istihdamda yaratacağı payının yüksekliği, hem de istihdam için gerekli yatırımın düşüklüğüne rağmen, işsizlik sayısında artış yaşandığını görüyoruz. Burada ki sorunlardan biri, her sektörde yaşadığımız kayıt dışı istihdam. Ayrıca sektörün ihtiyaç duyduğu kalifiye eleman sayısının yetersizliği de, bu oranı etkiliyor. Sektörün, ciddi boyutlarda eğitimli ve deneyimli elemana ihtiyacı var. Üretilecek yeni proje sayısının arttırılması, turizm sektöründe işsizlik oranının düşmesini sağlayacaktır. Ören yerlerine daha çok yatırım yapılması da, istihdam arttırıcı bir etmen olacaktır. Ayrıca tatil bölgelerinde oteller, genelde sezonluk eleman çalıştırıyorlar. Bu yüzden de sezon dışında çalışanlar işsiz kalıyor. Çalışanlar, bununla ilgili devletten bir yasa çıkartmalarını istiyor. Diğer taraftan işletmelerin, dönem dönem acil ihtiyaç sebebi ile sektör dışından kişileri ucuza çalıştırması da, karşılaşılan sorunlardan biri.

İşsizlik yıllardır ülkemizin ciddi bir sorunu. Krizle birlikte artan işsizlik oranına rağmen, iş beğenmeme de sektörümüzde sıkça rastladığımız bir durum. Bu konuda ki yorumlarınızı alabilir miyiz?

Özellikle içinde bulunduğumuz kriz ortamında, insanların iş seçme lüksünün olmadığını düşünüyorum. Turizmde çalışanlar, gerçekten emekçidir. Zaten zor koşullarda, dönemsel olarak çalışmaktadırlar. Her geçen gün, sektörün doğasında var olan "her koşulda iş yapma durumu", geçerliliğini kriz ortamında bile korumaktadır.

İşsizlikle birlikte artan maliyetler konusunda neler söyleyebilirsiniz?

İşsizlikle birlikte artan maliyetleri, "durgunluk içinde enflasyon" olarak tanımlıyoruz. Bu kavram, 1970'te yaşanan petrol krizi ile ekonomi literatürüne girmiş bir kavramdır. Artan petrol fiyatları, maliyetleri ve paralelinde fiyatları yükseltmiş, işsizliği arttırmış, talebi düşürmüştür. Bir ekonominin aynı anda hem işsizlik, hem de enflasyon içinde bulunması durumudur. Toplam talebin artması durumunda ki, bu ülkelerde kronikleşmiş bir toplam talep fazlası vardır- toplam arz, istihdam edilebilecek serbest işgücü olmasına karşın artırılamaz çünkü üreticiler, üretim araçlarında ve işgücünde gerekli artışı sağlayacak finansman olanaklarından yoksundurlar. Bu ülkelerde, sanayileşmiş ülkelerin aksine, sermaye talebine uyum sağlayacak kadar esnek bir sermaye arzı yoktur. Dolayısıyla bu ülkeler, tam istihdamda olmasalar bile sonuç itibariyle, tam istihdam koşullarında bir ekonomi gibidirler, talep artışı, enflasyonist bir etki yaratır. Oysa sanayileşmiş ülkelerde, herhangi bir nedenle ekonominin tam istihdamın altında olması durumunda, toplam talep artışı, istihdam artışını dolayısıyla arz artışını getirir ve fiyat seviyesi dengelenir. Eğer ekonomi tam istihdamda ise istihdam artışı sağlanamayacağı için -tüm işgücü olanakları kullanılmaktadır- arz artışı sağlanamaz. Bu durumda toplam talep artışı, enflasyonist baskı yaratacaktır. Stagflasyon ortamında ise ülke ekonomisi, hem gelişmekte olan bir ülke ekonomisinin hem de sanayileşmiş bir ülke ekonomisinin tepkilerini vermektedir.

Türkiye, artan maliyetlerden değil, özellikle ucuza satılan odalardan dolayı sıkıntı yaşamaktadır. Her şey dahil sistemi ile elde edilen cirolarla işletmelerin; ucu ucuna servis verebilmesinden öte herhangi bir tesis, ekipman ve insana yatırım yapabileceğini düşünmek gerçekçi olmaz. Türkiye, ne zaman ki katma değer oluşturan yatırımlara ve pazarlamaya yönelir, o zaman rahat eder. Burada da insan yönetimi çok önemlidir. İnsan yönetimi, düşük maliyetler içinde çalışanların, işletmelere olan aidiyetini ve verimliliğini sağlamak için etkin rol almaktadır. Turizm sektöründe atlanan konu da budur.

İşsizliğin çözümü için hükümete ve özel sektöre önerileriniz var mı?

Birincil çözüm önerimiz; Türkiye"nin turizm potansiyelinin doğru değerlendirilmesidir. Halen Dünya şehirleri ile karşılaştırıldığında, İstanbul, alması gereken turist sayısının 10"da 1"ini, Türkiye ise 15"de 1"ini almaktadır. Bu potansiyeller geliştirildiğinde, otomatikman işsizlik konusu çözülecektir. Diğer taraftan, Türkiye turizm potansiyelini artırdığı noktada her seviye için turizm, dönemsel bir iş olmaktan çıkıp sürekli bir istihdam alanı haline gelecektir. 2.çözüm önerisi ise üretmektir. Şu bir gerçek ki, üretebilmek için de tüketimin sağlanması şart. Ulusal olmaktan çok, global olarak görünen krizde ise bu daralan hacimlerde tüketimi artırmak, zaman alacak. Ülkeler, devletler bunu çabası içinde. Bizim devletimizin de bu konuya daha odaklı, genel ülke moralini de daha üst düzeyde tutacak politikalar üretmesi gerekiyor. Her şey bir yana bu tür değişim dönemleri, bazı sektörlerin de değişmesini ya da iş yapma kültürlerini sorgulamasına sebep oluyor. Dolayısıyla bu zor günler bittiğinde de, belki birçok sektörde değişen iş hayatı, istihdamı da değiştirecek. Bu nedenle artık çalışanların da çok daha yetkin, farklı becerileri kendine katmış insanlar olması gerekiyor. Yeni mezun olacak, iş hayatına yeni katılacak ya da bir şekilde işsiz kalmış insanlarımızın da bu dönemde, kişisel gelişimlerini kesintiye uğratmaması, bu anlamda ki fırsatlarını kullanması en akılcı zaman yönetimi olacaktır.
PERYÖN olarak, istihdamın ortasında ki insan yönetimi ile ilgili insanlardan kurulu bir sivil toplum kuruluşuyuz. Dolayısıyla da istihdamı her dönemde olduğu gibi özellikle bu tür zor zamanlarda, çok daha yakından izliyoruz. Bu konuda, çeşitli özel ya da kamu girişimlerine destek oluyoruz. Son dönemde en kritik girişimlerimizden biri de, İŞKUR ile almış olduğumuz işbirliği kararı. Bu kapsamda halen aktif olduğumuz yaklaşık 25 ilde, İl İstihdam Kurullarında rol alarak, üyelerimizin kurumlarında ki istihdam fırsatlarını kamusal alana da taşımaya gayret edeceğiz.
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.