• BIST 89.644
  • Altın 338,006
  • Dolar 6,6029
  • Euro 7,2441
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 15 °C

Pasifik turizminde büyümenin anahtarı Çinli turist

Pasifik turizminde büyümenin anahtarı Çinli turist
Güney Pasifik Turizm Örgütü (SPTO) CEO'su Chris Cocker: Çinli turistler Güney Pasifik turizm endüstrisinin sürdürülebilir kalkınmasının anahtarıdır.

NADI, Fiji, – Çin-Fiji Turizm Borsası toplantısı Çinli ve Fijian hükümet yetkilileri ve turizm operatörleri katılımıyla 23 Ağustos'ta Fiji'nin Nadi şehrinde yapıldı. Nadi’de yapılan iki günlük Çin-Fiji turizm sempozyumuna katılan Güney Pasifik Turizm Örgütü (SPTO) CEO'su Chris Cocker “Çin turistleri dünya turizm endüstrisi için sadece çok önemli değil, aynı zamanda Güney Pasifik ada ülkelerinin turizm endüstrisinin sürdürülebilir kalkınmasının önümüzdeki yıllarda da gelişmesinin anahtarıdır” dedi.

cinli-turist-005.jpgChris Cocker, turizmin aslında dünyadaki ekonomik büyümenin kilit bir faktörü olduğunu belirterek “Çin şu anda sadece dünya için değil, aynı zamanda Güney Pasifik bölgesi için de en hızlı büyüyen turizm kaynağı olan pazardır. Bu nedenle bölgemizdeki turizm endüstrisinin sürdürülebilir kalkınmasını sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.
1983 yılında kurulan Güney Pasifik Turizm Örgütü (SPTO) Güney Pasifik'te turizm sektörü için hükümetler arası ilişkileri düzenleyen bir kuruluş olarak hayata geçti. SPTO, bölgedeki denizaşırı pazarlarda turizmi teşvik ediyor ve gelişmesi için çalışmalar yürütüyor.

cinli-turist-006.jpg

ÇİN İLE FİJİ ARASINDA İŞBİRLİĞİ VE BÖLGE TURİZMİ KONUŞULDU
Çin-Fiji Turizm Borsası toplantısı Çinli ve Fijian hükümet yetkilileri ve turizm operatörleri katılımıyla 23 Ağustos'ta Fiji'nin Nadi şehrinde yapıldı. Uluslararası Kültür Bürosu ve Çin Kültür ve Turizm Bakanlığı İşbirliği Bürosu müdür yardımcısı Li Yaying yaptığı konuşmada, 2019 "Çin-Pasifik Ada Turizmi Yılı" nın Dongfeng'inden yararlanmayı umduğunu söyledi. “Belt and Road Initiative” (Bağlantı ve Teşvik) çerçevesinde Fijian hükümeti ve turizm endüstrisi ile işbirliği potansiyelini konuşuldu,. Çin ile Fiji arasındaki personel değişimini artırma ve iki halk arasındaki anlayışı ve dostluğu geliştirme planlandı.
Çin Fiji büyükelçisi Qian Bo, Fiji Çin Kültür Merkezi direktörü Deng Xianfu’da birer konuşma yaptılar toplantıda Çin delegasyonu Fijian turizm operatörleri ile ticari alışverişler ve müzakereler yaptı.

cinli-turist-002.jpegÇİN PAZARINDA YÜKSELME DENGELENİYOR
Güney Pasifik Turizm Organizasyonu İcra Kurulu Başkanı Chris Cocker ve Fiji Eğitim, Miras ve Sanat Bakanlığı Daimi Sekreteri Allison Burchell yaptığı konuşmada, Çin turistlerinin Güney Pasifik bölgesinde turizmin gelişmesini teşvik etmek için gerekli olduğunu söyledi.
Çin-Fiji Turizm Borsası, Fiji de dahil olmak üzere Güney Pasifik bölgesindeki Çin ile ülkeler arasındaki turizm işbirliğinin güçlendirilmesinde büyük fayda sağlayacaktır.
Chris Cocker ile toplantıya ilişkin yapılan özel bir nöportajda ise bölgedeki değişim hakkında önemli bilgiler şöyle paylaşıldı.
Güney Pasifik Turizm Örgütü (SPTO) CEO'su Chris Cocker, bölgedeki geleneksel kaynak pazarlardan gelen ziyaretçilerin düşüşünü dengelemek için potansiyel bir kaynak pazarı olarak Çin pazarındaki çıkıştan memnuniyet duyduklarını belirterek şunları söyledi:

"SPTO üyeleri de dahil olmak üzere, Çin pazarındaki yükselmede, Avustralya gibi geleneksel kaynak pazarlardan gelen ziyaretçi girişlerini dengelemek gerekiyor. Çin’ipotansiyel kaynak pazar olarak değerlendiren ve giderek ilgi duyan bir çok Pasifik ülkesi var. 2013'te yalnızca yüzde 3 olan Çin’in bölgedeki pazar payı çarpıcı bir şekilde arttı 2017'de yüzde 7 oldu. Son beş yılda, Çin’in Pasifik ada ülkelerine (PIC’ler) varışları ortalama yüzde 13,36 artarak 2014’te 88.708’den 2015’te 153.119’a yükseldi. ...

Benzer şekilde, Çinli PIC’lere gelen ziyaretçiler, 2014’te yüzde 5,9’luk bir artış yapmadan önce, 2015’te yüzde 4,9’luk bir pay vermeden önce, 2018’de yüzde 5,9’luk bir orana düşmeden önce, yüzde 5’lik bir pay aldı.”

cinli-turist.pngÇİN KİLOMETRE TAŞI
"Çin, Güney Pasifik bölgesi arasında turizm işbirliğinde bir kilometre taşıdır" diyen Cocker, bu yıl nisan ayında Apia, Samoa'da başlatılan “Çin-Pasifik Turizm Yılı 2019”un, bölge için çok şey ifade ettiğini söyledi. Bu etkinlik bölgeye daha fazla Çinli turisti çekmek için önemli oldu. Cocker'a göre, Çin ve Güney Pasifik bölgesindeki turizm endüstrisi, turizm yılının vizyonunu gerçeğe dönüştürmek için birlikte çalışıyor.

cinli-turist-007.jpg

CHINA READY PROGRAMI
Pasifik turizm endüstrisi halen "China Ready" adlı programlar üzerinde çalışıyor ve bölgenin Pasifik bölgesini güzel adalarını, eşsiz kültürlerini ve sağlıklı, organik yiyeceklerini tecrübe etmek isteyen Çinli turiste pazar segmentlerini uygun bir şekilde geliştirmek ve tanıtmak isteniyor.
Cocker, “Çin-Pasifik Turizm Yılı 2019’un resmi lansmanından bu yana üyelerimiz, ülke pazarında Çin pazarına nasıl hitap edebilecekleri konusunda ilgili turizm endüstrisi üyeleri için atölye çalışmaları ve oryantasyon çalışmaları düzenliyorlar. Çin pazarı, bölgenin sunduğu şeylerden keyif alıyor” dedi.

TURİZMİ GELİŞTİRME TOPLANTILARI
Güney Pasifik Turizm Örgütü (SPTO) CEO'su Chris Cocker, bu yıl haziran ve temmuz aylarında iki ekonomik toplantı yaptıklarını söyledi. Turizmde insan kaynaklarını geliştirme ve eğitim programı için 25 Haziran - 4 Temmuz tarihleri ​​arasında Çin'in Guangdong Eyaleti, Guangzhou'da bulunan Pasifik ulusal turizm ofislerinden ve SPTO'dan oluşan bir işbirliği delegasyonu yapıldı.
Chris Cocker, “Toplantıya katılanlar saha ziyaretlerine katıldılar, Çin'deki meslektaşları ile görüş alışverişinde bulundular ve ayrıca turizm gelişimi ile ilgili oturumlara katıldılar ve bu katılımcıların Çin ve Pasifik'e çekmeye çalıştığımız Çin pazarı hakkındaki anlayışını genişlettiler.”dedi.

PASIFIK BÖLGESI ÇIN'LE IYI ILIŞKILERE SAHIP
Güney Pasifik Turizm Örgütü (SPTO) CEO'su Chris Cocker, Çin'in Belt ve Roald Initiative'in (BRI) turizm işbirliğini yeni bir düzeye yükseltmeye yardımcı olacağına inandığı için Çin ile bölge arasındaki turizm işbirliğinin umutları konusunda iyimser olduğunu belirterek şunları anlattı:

"SPTO, Çin ile bu işbirliğini memnuniyetle karşılanıyor. Turizm yılının, eşsiz Pasifik kültürel çeşitliliği, bozulmamış ortamları ve Pasifik halklarının misafirperverliğini yaşamak isteyen Çin'den gelen ziyaretçileri cesaretlendireceğinden eminiz. İlk çeyrekte bunu görmekten çok mutluyuz. Bu yılın Pasifik bölgesi 30.923 (Çinli) ziyaretçi aldı. 2019 için görünüm olumlu görünüyor, Çinli turistlerin yüzde 4 artması bekleniyor. Turizm yılının olumlu momentumuna dayanarak, Kemer ve Yol Girişimi kapsamında işbirliği potansiyelini daha da artırmak, karşılıklı ziyaretleri teşvik etmek ve halklarımız arasındaki anlayışı ve dostluğu geliştirmek için Çin ile çalışmaya hazırız. Çinli turistlere bir şey söylemek istiyorum: Pasifik bölgesi Çin'le iyi ilişkilere sahip. Sizi kollarımızı açarak karşılamaya hazırlanıyoruz. Benzersiz kültürümüzün tadını çıkarmaya ve farklı ve unutulmaz bir deneyime sahip olmak için gelin diyoruz.”
 

Kaynak: Xinhua News Agency
Bu haber toplam 1138 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.