• BIST 96.779
  • Altın 223,198
  • Dolar 5,3756
  • Euro 6,1235
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 1 °C

Özel Tekneler Yönetmeliği çıktı

Özel Tekneler Yönetmeliği çıktı
Denizcilik Müsteşarlığı'nın hazırladığı Özel Tekneler Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Amatör Denizci Yönetmeliği yürürlükten kaldırıldı

ANKARA-

Denizcilik Müsteşarlığı'nın hazırladığı Özel Teknelerin Donatımı, Kaydı ve Belgelendirilmesi ile Özel Tekneleri Kullanacak Kişilerin Yeterliiği Hakkında Yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelikle 1 Temmuz 2004 tarihli Amatör Denizci Yönetmeliği yürürlükten kaldırıldı.  Özel teknelerin donatımı, kaydı ve belgelendirilmesi ile özel tekneleri kullanacak kişilerin yeterlikleri, sınavları, belgelendirilmeleri, sağlık durumları ve kayıtlarına ilişkin usul ve esasları düzenleyen yönetmelik, özel tekneleri ve bunları kullanacak kişileri kapsıyor.

Özel teknelerin ölçü ve kayıt işlemi teknenin yandan çekilmiş fotoğrafı, varsa prospektüsü ile tekne ve motor faturalarının eklendiği yazılı isteğin İdarenin Bölge Müdürlüğü veya Liman Başkanlığına sunulmasıyla başlayacak.

Özel tekne kayıtları Bölge Müdürlüğü veya Liman Başkanlığınca yeni açılacak olan ayrı bir teknik kütük defterinde her tekneye ayrı bir kayıt numarası verilmek suretiyle tutulacak.

Ölçü ve kayıt işlemini Bölge Müdürlüğü merkezli limanlarda Bölge Müdürlüğü Gemi Sörvey Kurulu, diğer limanlarda Liman Başkanlıkları yapacak.

Özel tekneler, hiçbir surette gelir elde etmek amacıyla kullanılamayacak. Bir özel teknenin gelir elde etmek amacıyla kullanılmak istenmesi halinde sahibinin, faaliyetini kanıtlayacak belgeleri veya en çok iki sene süreli bir kira sözleşmesini sunması şartıyla özel tekne belgesi geri alınacak, kaydı terkin edilecek. Bu durumda tekne, Ticaret Gemilerinin Tonilatolarını Ölçme Yönetmeliğine göre Tonilato Belgesi ile Ticari Yat Kayıt Belgesi düzenlenerek ilgili mevzuat kapsamına alınacak.

 

ÖZEL TEKNELERİN DONATIMI VE SEYRİ

Özel tekneler bölge, mesafe ve zaman sınırı olmaksızın en az Amatör Denizci belgesi veya Gemici ve üstü yeterlilik belgesi sahibi bir kişinin sevk ve idaresinde seyredebilecek. Ancak 16 yaşından küçük belge sahibi kişiler boyu 7 metreden, sürati saatte 7 deniz milinden fazla olan özel tekneleri sevk ve idare edemeyecek.

Motoru 10 beygir gücünden az özel tekneler sadece kürekle yürütülen motorsuz tekneler, kanolar/kayaklarla spor amaçlı yelken ve kürek sporu tekneleri kullananlarda bu belge aranmayacak.

Özel teknelerde seyirde en çok 12 kişi yer alacak.

 

AMATÖR DENİZCİ BELGESİ ALMA şARTLARI

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve belge almak isteyen kişilerde 14 yaşını bitirmiş olmak, yönetmelikte belirtilen sağlık koşullarını taşımak ve Amatör Denizci Sınavı'nı başarmak şartı aranacak.

Denizcilik Fakülteleri mezunları, Deniz Harp Okulu mezunları, yüksek okulların denizcilikle ilgili bölümlerinin güverte ve makine bölümü mezunları, Astsubay Güverte ve Makine Sınıfı okulları mezunları ile denizcilik meslek lisesi güverte ve makine bölümü mezunlarına, talep etmeleri halinde sınav şartı aranmadan belge verilecek.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye'de oturma izni almış yabancı uyruklulara da yönetmelik şartlarını sağlamaları halinde belge verilecek.

Amatör Denizci Belgesi alacak kişilerin göz ve kulak-burun-boğaz muayenelerinden geçerek ''Amatör Denizci Belgesi Alabilir,'' raporu alması gerekecek ancak tek gözü görmeyenlerin sağlam gözünün görme oranı 10/10'dan daha az olanlar, renk veya gece körlüğü olanlar amatör denizci belgesi alamayacak.

Sınav belirlenen sınav yerlerinde, yazılı veya internet ortamında, bilgisayarda çevrimiçi olmak üzere en az dört seçenekli, çoktan seçmeli test yöntemiyle tek oturumda gerçekleştirilecek.

Daha önce 100 üzerinden 45 olan sınav başarı notu 100 üzerinden 60'a çıkarıldı.

Yönetmelikle sınava girmek için daha önce belirlenen ''En az ilkokul veya ilköğretim okulu mezunu olmak'' ve ''Adli sicil kaydında yurt dışına adam kaçırma ve/veya kaçakçılık suçundan hüküm giymemiş olmak'' şartları kaldırıldı.

Sınavda seyir, denizde çatışmayı önleme kuralları, gemicilik ve tekne kullanma, meteoroloji, denizde güvenlik ve denizde haberleşme, ilk yardım, deniz hukuku ve uluslararası sözleşmeler, tekne, motor ve elektrik bilgisi konularını içeren toplam en az 50 soru sorulacak.

Amatör Denizci gelgesi, Gemi Adamı yeterlilik belgesi yerine geçmeyecek.

Bu belgeyle Gemilerin Gemi Adamlarıyla Donatılmasına İlişkin Yönerge'de belirtilen resmi kurumlara ait ve resmi hizmete mahsus hizmet motorları hariç, hiçbir tekne ve gemide ücret karşılığında çalışılamayacak.

Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce tonilato belgesiyle kayıt altına alınmış özel tekneler yürürlükten kaldırılan yönetmelik hükümlerine göre Özel Tekne Belgesi düzenlenmiş tekneler ile hiç kaydedilmemiş teknelerin sahipleri, teknelerine belge almak veya yenilemek için, 12 ay içinde İdarenin Bölge Müdürlüğü veya Liman Başkanlıklarına başvuracak.

Bu süreden sonra belge almayan özel teknelere Denize Elverişlilik Belgesi düzenlenmeyecek ve limandan çıkışına izin verilmeyecek.

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.