• BIST 86.072
  • Altın 251,269
  • Dolar 6,0742
  • Euro 6,8075
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 20 °C

Özel sektöre atak gerekir

Özel sektöre atak gerekir
SHGM Genel Müdür Ali Arıduru, kendi sektörüne 5 yıllık fark atarak yoluna devam ettiğini söyleyerek, ''Yani biz özel sektörden atak bekliyoruz'' dedi.

İSTANBUL- Sivil Havacılık Genel Müdür Ali Arıduru, genel müdürlüklerinin kendi sektörüne 5 yıllık fark atarak yoluna devam ettiğini söyleyerek, ''Yani biz özel sektörden atak bekliyoruz'' dedi.
Balkan Ülkeleri Sivil Havacılık Zirvesi, Antalya Kundu'daki IC Green Hotel'de başladı. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ev sahipliğinde ''Ortak bir geçmişten stratejik ortaklığa'' vizyonuyla düzenlenen zirveye, Türkiye'nin yanı sıra Arnavutluk, Bosna Hersek, Hırvatistan, Karadağ, Kosova, Makedonya, Moldova ve Sırbistan'dan Sivil Havacılık otoriteleri katılıyor.
Arıduru, Zirvenin açılışında yaptığı konuşmada, 2000'li yılların başında Türkiye'de, 14'ü büyük gövdeli uçaklarla hizmet veren olmak üzere, toplam 148 havayolu işletmesi olduğunu anlattı. 2000'li yılların başındaki havaalanı sayısının 67, hava aracı sayısının 588 olduğunu kaydeden Arıduru, bunun ekonomiye katkısının da o yıllarda 2,2 milyar dolara karşılık geldiğini açıkladı.
Arıduru, 2002'de havayolunda THY'ye endeksli tarifeli hatlara dayanan bir Türkiye fotoğrafı bulunduğunu hatırlatarak, ''O yıllarda Ankara ve İstanbul gibi iki merkezden Türkiye'deki 25 havaalanına tarifeli uçuş gerçekleştiren bir fotoğrafımız vardı. Bugün 7 tarifeli havayolu şirketi, 7 merkezden 46 havaalanına uçmaktadır ve 2009 yılı sonu havacılığın ekonomiye katkısı 10 milyar dolardır. 2010 yılı sonunda 12,1 milyar dolar olacaktır'' dedi.
Türk sivil havacılığının uçak sayısında da ''inanılmaz bir büyüme gerçekleştirdiğine'' dikkati çeken Arıduru, 2000'li yılların başında 110 olan uçak filosunun bugün 347'ye yükseldiğini, yıl sonuna kadar bu rakamın 360'ı bulacağını ifade etti. 2007 yılındaki krizi de hatırlatan Arıduru, birçok ülkenin çok önemli sayıda havayolu işletmesinin iflas ettiğini, Türkiye'de ise krizin gerek sektör, gerekse otorite yönünden mükemmel şekilde yönetildiğini ifade etti.
Türk sivil havacılığının krizden etkilendiğini ancak büyümesini de sürdüğünü belirten Arıduru, şu anda 55 havayolu işletmesinin bulunduğunu, bunun 17'sinin yolcu ve kargo taşımacılığı yapan şirketler olduğunu söyledi.
Arıduru, '2000'li yılların başında 67 havaalanımız vardı ama bunların bir çoğu ekonomik olarak zarar ettiği gerekçesiyle kapatılmıştı. Son 7 yıllık sürede atıl durumda bulunan havaalanlarının tamamı ekonomiye kazandırılmıştır. Şu anda 6 havaalanının terminal işleticiliği özel sektör tarafından gerçekleştirilmekte. Bu sayı önümüzdeki yıllarda artarak devam edecektir'' dedi.

YOLCU SAYISI DA ARTTI
Ali Arıduru, Türkiye'de toplam bin 16 hava aracı olduğunu, 2000'li yılların başında 48 bin 600 civarında olan sivil havacılık personelinin de bugün 110 bine ulaştığını bildirdi. Havacılık sektörünün Türkiye'de aynı zamanda istihdam alanı olduğuna değinen Arıduru, aynı artışın yolcu sayılarında da görüldüğüne dikkati çekti.
Arıduru, 2002 yılında 8 milyon 700 bin iç hat, 25 milyon dış hat yolcusu varken, 2009 yılında bu rakamın toplam 85 milyonu geçtiğini bildirdi. Arıduru, ''2010 yılının Eylül sonu itibariyle yolcu sayısı 80 milyona yaklaşmıştır. Ancak son çeyrekteki hedefimiz, 100 milyon yolcudur. Grafiklere baktığınızda son çeyrekte yüzde 22 oranında bir büyümemiz var. Bunun devam edeceğini, yıl sonuna kadar da 100 milyona yakın bir yolcuyla 2010 yılını kapatacağımızı düşünüyoruz. Ama bunu Türkiye için yeterli görmüyoruz'' dedi.
Cumhuriyet'in kuruluşunun 100. yıldönümü için de bir hedef koyduklarını ifade eden Arıduru, 2023 yılında 350 milyon iç ve dış hat yolcu sayısı, 750 büyük gövdeli uçak sayısına ulaşmayı istediklerini bildirdi.
Türkiye'de iç ve dış hatlarda en çok uçuş yapan şirketin THY olduğunu anlatan Ali Arıduru, THY'nin 130 noktaya direkt olarak uçuş yaptığını, 130 noktanın da 69 ülkeye tekabül ettiğini ifade etti.
Türk Sivil Havacılığının bugün itibariyle 111 ülkeyle ikili havacılık anlaşması olduğunu da belirten Arıduru, ''Bu şu demek: Sivil Havacılık olarak genel müdürlüğümüz, kendi sektörüne de beş yıllık bir fark atarak yoluna devam etmekte. Yani biz özel sektörden atak bekliyoruz. Bu atak da gerçekleştirildiği zaman Türk ekonomisine havacılık sektörünün katkısının inanılmaz derecede büyümesini planlıyoruz, hesaplıyoruz'' diye konuştu.
Arıduru, 2000 yılların başında Türkiye merkezli 60 noktaya uçuş yapan Türkiye'nin bugün 130 noktaya direkt uçuş gerçekleştirdiğini de vurgulayarak, şöyle konuştu:
''Bunu da yeterli bulmuyoruz. Türkiye'den direkt uçuş yapılan uçuş noktasını 500'lere taşımak istiyoruz. Türkiye, Avrupa Sivil Havacılık Konferansı (ECAC) verilerine göre iç hatlarda 19'uncu, yolcu yükseltmede 4'üncü, dış hatlarda 17'nci sırada. Bunlardan daha önemlisi şu: Türkiye, yolcu artışında yine 44 ECAC üyesi ülkeyle kıyaslanınca iç hatlardaki yolcu sayısı artışında da birinci sırada.''

HAVAALANI PROJELERİ
Ali Arıduru, 2023 hedefleri arasında yeni havaalanlarını ülkeye kazandırmanın da yer aldığını kaydetti. Direkt uçuş yapılan nokta sayısını 130'dan 500'e çıkarmayı istediklerini anlatan Arıduru, 60 milyon yolcu kapasiteli bir havaaalanı, 30 milyon yolcu kapasiteli 2 havaalanı ve 15 milyon yolcu kapasiteli 3 havaalanı yapma projeleri olduğunu söyleyerek, 60 milyon yolcu kapasiteli havaalanını İstanbul'da yapmayı planladıklarını söyledi.

SIRP VE KOSOVALI TEMSİLCİLER ARASINDA GERGİNLİK
Bu arada, Ali Arıduru'nun konuşmasının ardından söz alan Sırbistan temsilcisi Zorica Radosavljevic, toplantının ardından ülke temsilcilerinin sunumları arasında Kosova temsilcisine de söz verilmesine tepki gösterdi. Radosavljevic'in Sırbistan'ın Kosova'yı tanımadığına ilişkin sözlerini sürdürmesi üzerine Ali Arıduru söze girerek, bu zirvenin ülkeler arasındaki işbirliğini geliştirmeyi hedeflediğini kaydetti ve politik konuların daha sonra konuşulmasını istedi.

SEKTÖR ''STATİK'' KALDI
Ali Arıduru, toplantıya verilen arada, gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Türk sivil havacılığının son yıllarda önemli gelişme gösterdiğine dikkati çeken Arıduru, 81 ülkeyle yapılan ikili sivil havacılık anlaşmasından bugün 111 ülkeye geldiklerini de anlattı. 130 noktaya direkt çıkışlarının olduğunu dile getiren Arıduru, şu bilgileri verdi:
''130 nokta 69 ülkedeki 130 nokta. Ama benim Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü olarak ikili sivil havacılık anlaşmam 111 ülkeyle. Yani sektörün daha uçabileceği 40'ın üzerinde ülke var ve bunun ikili anlaşması yapılmış, noktaları belirlenmiş. Bütün altyapısı hazır. Havacılık anlaşması olmadan hiçbir havayolu işletmesi uçuş yapamaz. Bu işin esası havacılık anlaşmasıdır. Bu da bizim görevimizdir. Biz görevimizi 69 ülkeye uçulurken 111 ülkeye getirmişiz, 41 açıkta uçulacak ülke hazırda bekliyor. Bu yılın sonunda bunu 115'e çıkaracağız, önümüzdeki yıl 140-150'yi bulacağız, 2013'ün sonunda da 190 ülkenin tamamını bitireceğiz. Sektöre 'Daha hızlı olun, bu pazarı sizler bir an önce kapatın' diye teşviklerimiz var.''
Arıduru, bir gazetecinin ''Sektörün yavaşlığını neye bağlıyorsunuz?'' şeklindeki sorusuna da, ''Sektör yavaş değil, biz çok hızlıyız'' diye yanıt verdi.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.