• BIST 101.849
  • Altın 259,118
  • Dolar 5,6360
  • Euro 6,3235
  • İstanbul 27 °C
  • Ankara 27 °C

ÖZBİ, TÜROFED'e üyelik yolunda

ÖZBİ, TÜROFED'e üyelik yolunda
ÖZBİ Başkanı Hasan Gülkaynak “TÜROFED’e üyeliğin ÖZBİ olarak bizlere sektörde güç katacağını düşünüyoruz” diyerek üyelerden görüş istedi

ÖZKAN ALTINTAŞ- TÜRKİYE TURİZM
İSTANBUL-
Arasında Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği-TUROB üyelerinin de bulunduğu Özel belgeli Butik Oteller Derneği- ÖZBİ Başkanı Hasan Gülkaynak “TÜROFED’e üyeliğin ÖZBİ olarak bizlere sektörde güç katacağını düşünüyoruz” diyerek üyelerden görüş istedi.
Uzun süredenberi TUROB’un “İstanbul’da tek örgüt olmalı” düşüncesiyle ÖZBİ’ye karşı tutum sergilemesi karşısında arayış içine giren ÖZBİ yönetimi Türkiye Otelciler Federasyonu-TÜROFED ile görüşmelere başladı.
Geçtiğimiz aylarda TUROB “Bizim üyelerimi şehir otelleri, TÜROFED’in üyeleri resort oteller” diyerek TÜROFED üyeliğinden ayrılmıştı. Bu kez şehir otelciliği kapsamındaki butik otellerin TÜROFED’e üye olması halinde TUROB’un ileri sürdüğü iddia ortadan kalkıyor.

ÖZBİ GİDEREK BÜYÜYOR

Bu arada ÖZBİ’nin giderek büyümesi turizmdeki diğer sivil toplum örgütlerinin dikkatini çekti. ÖZBİ’ye son toplantıda katılan14 üye ile üye sayısı 131 e çıktı. ÖZBİ’ye üye tesislerin bulunduğu bölgeler ise başta İstanbul olmak üzere, Ankara, İzmir, Antalya, Kapadokya, Mardin, Alaçatı, Bodrum, Safranbolu, Kastamonu, KKTC, Bozcaada, Gökçeada, Çeşme, Assos, Datça, Adana, Antakya, Kütahya, Bursa olarak yer alıyor.

GÜLKAYNAK: TÜROFED GÜÇ BİRLİĞİNİ TEMSİL EDİYOR

Son yapılan toplantıda ÖZBİ Başkanı Hasan Gülkaynak, TÜROFED hakkında şunları söyledi:
”TÜROFED (Türkiye Otelciler Federasyonu), Türkiye çapında 12 derneği tek çatı altında toplayan bir federasyondur. Türkiye’nin en geniş şemsiye örgütlerinden biri olarak Türk turizminin en önemli ayağı olan konaklama kesiminde güç birliğini temsil etmektedir. Türkiye’nin tüm turistik beldelerindeki konaklama kuruluşlarını bünyesinde barındıran TÜROFED üyesi olan toplam 1996 tesisi temsil ediyor. Her sınıftan tesisi bünyesinde barındıran TÜROFED’in üyeleri yaklaşık 438 bin yatak kapasitesine sahiptir. Bu rakam, Türkiye’nin reel yatak kapasitesinin yaklaşık yüzde 85’ini ifade etmektedir. TUROFED’e üyeliğin ÖZBİ olarak bizlere sektörde güç katacağını düşünüyoruz. Sektörel sivil toplum örgütleriyle ve özellikle ÖZBİ ye gelişiminde destek olacak örgütlerle işbirliğinin olumlu olacağı kanaatindeyiz. Bu konuda üyelerimizin görüş ve önerilerini bekliyoruz. “

BARDAĞI TAŞIRAN DAMLA YANILTICI REKLAMLAR

Geçtiğimiz günlerde TUROB tarafından yayınlanan bir duyuru ile Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yapılan görüşme sonucu bazı tesislere denetim getirildiği belirtildi. “Yanıltıcı reklamlar” iddiasıyla yapılan bu denetimler sırasında ÖZBİ üyesi bazı tesislere cezai müeyyide gelirken, TUROB üyeleri de cezadan nasibini aldı. Ancak ÖZBİ tesislerinin zarar görmesinden, herhangi bir açıklama olmamasına rağmen bakanlıkla yaptığı görüşmeyi duyurması nedeniyle bazı üyelerce TUROB sorumlu tutuldu.

GÜLKAYNAK: DENETİMLERE DİKKAT ÇEKTİ

ÖZBİ Başkanı Hasan Gülkaynak, denetimler konusunda üyelerin dikkatini çekerek şunları söyledi:
”Kültür ve Turizm Bakanlığının Kontrolörler Kurul Başkanlığı tarafından Türkiye genelinde yapılan rutin denetimler çerçevesinde bazı üyelerimizin denetimleri yapılmıştır. Bu tür denetimlerinin devam edeceği açıktır. Dolayısıyla tesislerimizin belge veya standartlarına göre tanıtım yapılması son derece önemlidir ve bunun bir kez daha altını çizmek isterim.
Bu konuda bizler yasaların, yönetmelik ve genelgelerin gereklerini yerine getirmekle mükellefiz. İşletmenizi olduğundan farklı göstermek ya da tanıtmanın neticesinde bir takım cezai yaptırımlarla karşılaşmanıza neden olacağından, gerekli hassasiyetin gösterilmesini bekliyoruz.
Üzerinde durmamız gereken yanıltıcı reklamlar konusundadır. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Sanayi Bakanlığı genelgesiyle duyurulduğu üzere turizm tesislerinin tanıtımına yönelik yapılan reklam ve ilanlarda ve internette tüketicileri yanıltıcı ve aldatıcı unsurlara ‘ dikkat çekilmiş olup bu konuda ÖZBİ olarak gerekli hassasiyeti göstermekteyiz.
Üzerinde durulması diğer bir konu ise, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın genelgesine göre 2011 yılı yaz sezonunda yaşanması muhtemel cifte rezervasyon olaylarının yaşanmaması için bakanlıktan belgeli konaklama tesislerince hiçbir şekilde kapasitelerinden fazla oda pazarlaması yoluna gidilmemesi, işletmelerin pazarlamalarda tüketicilere yanıltıcı bilgi vermekten kaçınılması, tüketici haklarını ihlal eden konaklama tesislerine cezai işlemlerin uygulanacağını tekrar belirtmek isteriz.”

BUTİK OTELLER METRUK BİNALARI KURTARIYOR

ÖZBİ Başkanı Hasan Gülkaynak, geçen süreçte ÖZBİ’nin üyelerine sağladığı destekle de adından sıkça söz ettirdiğini belirterek şöyle devam etti:
”Özellikle İstanbul’un tarihi yarımadasında metruk binaların olağanüstü güzellikte butik otellere çevrilmesinde büyük katkıları olan ÖZBİ, butik otel kavramının sağlam temellere oturmasına önderlik yapmıştır., Ozel belgeli ve butik otellerde Türk misafirperverliğini, tarihi ve kültürel dokularla birlikte yansıtarak ve misafirlere kişiye özel hizmet anlayışıyla servis vererek, Türk turizmine önemli katkı sağlamıştır.”

ÖZBİ’NİN 2011 HEDEFLERİ

ÖZBİ Başkanı Hasan Gülkaynak, “ÖZBİ’nin 2011 hedefleri hepimizin hedefleridir. Her bir üyemizin bu hedeflere ulaşmada önemli katkıları olacaktır” diyerek şunları sıraladı:

• ÖZBİ Türkiye Butik ve Özel Belgeli otelciliğinin örgütlenmesinde söz sahibi ve etkili bir marka olma yolunda devam edecektir,
• Online marketing konusunda ÖZBİ önderliğinde uluslararası online rezervasyon, e-marketing şirketlerinin katılımıyla üyelerimizin faydasına olacak toplantılara devam edeceğiz,

BUTİK OTELCİLİĞE STANDART GETİRECEĞİZ

ÖZBİ olarak üye otellerimizin Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan belge almalarını öncelikli hedeflerimiz ve amaçlarımız arasına koyduk. Bu konuda bakanlığımızın ve yerel yönetimlerimizin desteğini alarak ülkemizde butik ve özel belgeli otelciliğin belirlenen standartlara ulaşmasında önemli adımlar atmaya devam edeceğiz. Bu konuda bir pilot çalışmayı yakında başlatıyoruz.

• OZBİ olarak Türkiye’nin her bölgesinden üye almaya devam edeceğiz ve küçük ölçekli kaliteli ve standartları yüksek otelleri bünyemize katarak daha büyük bir birlik olma yolunda ilerleyeceğiz.

• ÖZBİ olarak kendi kategorimizde faaliyet gösteren ve dünyanın önde gelen uluslararası kuruluşlarla stratejik işbirliğini geliştirmeye devam edeceğiz.

• Üyelerimiz ile aramızdaki iletişimi ve bilgi akışını güçlendirecek aylık bir bülten uygulamasını başlatacağız,

BUTİK OTELLERDE BAŞARILI İŞLETME

• Projelerimizden bir diğeri ise İsviçre’deki Gilion Üniversitesi ile bir master tezinin ÖZBİ ile gerçekleştirilmesi olacaktır. Tezin konusu “Butik otellerde başarılı bir işletme için şirket kültürünün önemi” konusudur. Bu konuda çalışma devam etmektedir.

• Önümüzdeki dönemde TUI Holding Türkiye temsilcisi ile beraber bir dizi toplantı ve zirveler gerçekleştirilecektir.

ÖDÜL ALAN ÖZBİ ÜYELERİ

Bu arada üyelerimizin bazı haberlerini sizinle paylaşmak istiyoruz;
Pera Palace Oteli Conde Nast Traveler Dergisi tarafından dünyada ilk 10’da en iyi SPA oteli seçildi.
Pera Palace ve Nars otelleri House & Garden UK tarafından en iyi oteller arasında gosterildi.
Best Western Global kalite ödüllerini üyelerimizden Citadel, Regency Suites ve Empire Palace aldılar.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.